Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 881. Saterdag 27 Augustus. iV. 794. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijn telken Maantdag, Woensdag en Vrijdag- i vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p,*ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelbmg EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- ïgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De commissaris des konings in Zeeland, jhr. mr. van Karnebeek, heeft Woesdag met de gebruikelijke plechtigheid, den eersten steen gelegd voor het in aanbouw zijnde gemeentehuis van Kloetinge. Tengevolge van de onlangs vermelde circulaire van den heer L.Van Waesberghe-Janssens, lid derProv. Staten te Hulst, ten einde verbetering teverkrijgen in de suatie der daarbij betrokken polders, door de rijks waterleiding ten oosten van het kanaal van Ter-Neuzen, heeft dezer dagen te Axel eene bijeenkomst plaats gehad van gecommiteerden van een twintigtal daarbij betrokken polders, om over te gaan tot bet kiezeu van eene commissie, die de noodige stappen zal doen, ten einde die verbetering te verkrijgen. Tot leden dier commissie werden met overgroote meerderheid gekozen de heeren L. Van Waesberge-Janssen, mr. F. Walter, beiden te Hulst, H. Onghena, Zuiddorpe, J. De Borchgraeve, te St. Gillis (Belgie), en E. Lippens, te Gent, die, ter vergadering tegenwoordig, allen verklaarden de benoeming aan te nemen. Later heeft de commissie tot haren voorzitter gekozen den heer Van Waesberghe- Janssens en tot secretaris-penningmeester dan heer Walter. zou zijn wanneer zij die niet aan de stembus gekomen zijn, eens wel verschenen waren." Het kan der Middelburgse/te niet meer spijten dan ons, dat er zoovelen hier te lande cp verkiezingsdag t' huis blijven. Toch zien wij in de cijfers uit Frankrijk en uit ons land geen aanleiding om tegen het alge meen of bijna algemeen stemrecht een viezen neus te trekken. Wij hebben ons ook wel eens beziggehouden met gissingen naar hetgeen zou gebeurd zijn, indien gebeurd ware, wat niet gebeurd is, maar dat was ons, afgezien van den mogelijken uitslag, geen plaag 't Zou mogelijk voor de Middelburgsche en hare geestverwanten eene plaag kunnen worden, als bijv. eens in plaats van 60.000 er 200.000 kiezers in Neder land waren, en er bleven er dan een derde of een groot derde deel weg. 't Is of de gedachte aan den uitslag, die verkregen zou worden, wanneer zij, die nu niet stem men mogentot de stembus werden toegelaten, en dan eens voor twee derden verschenen, 't is of de enkele gedachte aan dien uitslag voor de Middelburgsche reeds eene plaag is, die haar den „zegen" van het al gemeen stemrecht bij voorbaat doet schuwen. De gemeenteraad van Middelburg heeft op Verzoek eervol ontslag verleend aan dr. B. H. Steringa Kuyper, als leeraar bij bet gymnasium, aan mej. A. Lewis, als leerares aan de middelbare meisjesschool en aan mej. Achilles als hoofd der openbare school voor meisjes: deze laatste met 31 Dec. a. s. Voorts zijn benoemd tot leeraar bij het gymnasium dr. P, H. Suringar te Assen, en tot leerares in de Hoog- duitsche taal aan de middelbare meisjesschool mej. B. M. P. van Aalst te 's-Gravenhage. De Middelburgsche Courant bevat het volgende „Bij de verkiezingen in Frankrijk op Zondagjl. hebben, voor zoover de Fransche bladen de cijfers volledig opgeven, van 2,875,251 kiezers, 1,990,930 aan de stemming deel genomen. „Hieruit volgt dat ruiin 31 pet., bijna een derde, zijn weggebleven. „Bij de jongste verkiezingen in Nederland en bij die in 1879 was de verhoudiug van het aantal stem mers tot dat der thuisblijvers als 58 tot 42. „Neemt men in aanmerking dat ieder Franschman, dooreen genomen, door aanleg, opvoeding en omgeving, ontegenzeggelijk meer tot deelneming aan de politiek gedreven wordt dan met een Nederlander vermoedelijk ooit het geval zal zijn, dan geven de Fransche ver- kiezingscijfers weinig recht tot het vermoeden, dat de opkomst aan de stembus in ons land, bij uitbreiding der kiesbevoegdheid, veel grooter zal worden dan thans. „Al waren wij begiftigd met den zegen van het algemeen stemrecht, dan nog zouden wij, op grond van het zeker thuis blijvende derde deel, na iedere verkiezing weder even goed als thans geplaagd worden met redekavelingen over den uitslag, die verkregen men haar levenslang, ter aanvulling van het rijks- pensioen, jaarlijks f 325 ten geschenke te geven- Wij hadden gaarne gezien dat de lui van hoogen stand, die het onderwijs van jufvrouw Achilles geno ten, haar een onbezorgden ouden dag hadden verschaft, want waarlijk is f 675 voor haar niet veel. Wij hebben er niets op tegen (de bovengenoemde raadsleden ook niet) dat de oude jufvrouw met 31 Dec. ontslag krijgt, maar toch zij opgemerkt dat zij gaarne bare rust zou nemenen dat zij zich nog niet onbekwaamdoch slechts minder dan vroeger instaat gevoelt om school te houdeD. Wij vragen daarom met de genoemde raadsleden moet eene achtenswaardige jufvrouw, die jaren lang de hoogere standen van dienst was, nu buiten wet en regel om verzorgd worden door 't Middelburgsche publiekTerecht noemde de heer Snijders dit een ge vaarlijk antecedent, dat iseen gevaarlijk voorbeeld, voor 't vervolg. Een gescbeak uit t Onder de oudgedienden van het onderwijs behoort te.^ Middelburg jufvrouw Achilles. Jaren lang, toen de niet on- en minvermogende ouders zeiven het ouderwijs voor hunne kinderen betaalden, gingen de dochters van de meest gegoede ingezetenen bij die jufvrouw ter school. Maar toen de schoolwet van 1857 ook hier begon door te werken, begrepen de voorname luï, dat het voordeeliger was de school van jufvrouw Achilles in te deelen in de reeks der gemeentescholen, dan die school als eene neutrale bijzondere te laten bestaan, en er geheel op eigen kosten hunne dochtertjes te te blijven zenden. Opdat die school echter niet te zeer door leerlingen overstroomd zou worden, werd nog eene van dezelfde soort er naast opgericht, alleen met eenig verschil van schoolgeld. Ware alles zoo gebleven, dan zou met der tijd jufvrouw Achilles uit de stadskas pensioen hebben getrokken. Maar nu we leven onder de wet ran 1878, betuigt jufvrouw Achilles dat zij zich op grond van haar hoogen leeftijd minder dan vroeger in staat gevoelt om aan het hoofd der school te slaan, en gaarne rust zou nemen, wanneer het door haar te wach ten ri/'&spensioen niet te gering wa9, en dit uit de sfoefokas gebracht werd op f 1000. Voor inwilliging van dit verzoek bestaat onzes inziens zelfs met de dure schoolwet in de hand, geen enkele reden, en zoo dachten ook de raadsleden> overigens voorstanders der staatsschool, Snijders, Dronkers en van der Harst (Jeras uitlandig). Jufrouw Achilles heeft jaren lang diensten bewezen. Niet onbezoldigd. Waren het diensten aan de gemeente Neen, aan dochters van voorname lui, die nu meerendeels hooggeplaatste mevrouwen zijn. Toch besloot de gemeenteraad met 9 tegen 3 stem Middelburg zal met October a. met eene ambachts school verrijkt worden. De school zal in de Gortstraat gevestigd worden tot onderwijzer is benoemd de heer Ganderheijden, opzichter en bouwkundige te Botterdam, Voorloopig zal alleen onderwijs in timmeren worden gegeven. Naar we vernemen zal Maandag a. de stoomtram tusschen Middelburg-Vliasingen geregeld begiïLicü, te Middelburg echter slechts van het hospitaal, omdat de Langeviele-brug nog altijd groote eischen stelt aan. de lankmoedigheid van de bewoners der omliggende straten. Het bestuur van den 9toomtramdienst is zoe verstandig op de voltooiing van die brug maar niet te wachten half Nederland zou men misschien met tramwegen beleggen eer ze gereed is. Als de brug klaar is dan zal men het openings feest vierer Het Binnenhof in Den Haag krijgt langzamerhand den aanblik van het Stadhouderlijk Kwartier. De stadhouderspoort is nagenoeg voltooid en wordt thans met pleisterornament versierd. Boven het daarnevens, aangelegde poortje is een steen aangebracht, in Oud— Hollandsche karakters vermeldende, dat in 1880 deze doorgang is gemaakt. Het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal is van de loodsen bevrijd, welke de boogvor mige toegangen aan het oog onttrokken, terwijl het front van de ridder- of loterijzaal ontdaan is van het houten getimmerte, hetwelk het gezicht op dit monu ment van geschiedenis en kunst aanmerkelijk vers&jprde. Nu nog slechts het steenen gebouwtje aan! de schuttingen voor het Archief en het nieuwe Waterstaats departement verwijderd, en het Binnenhof vertoont zich geheel in zijn nieuw-oude gedaante. Z. K. H. de Kroonprins, wiens „stil leven" weldra opnieuw door een buitenlandsche reis staat afgewisseld te worden, heeft gisteren zijn 30ste verjaardag gevierd. Indien de belangstelling van ons volk in dezen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1