Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Sionderdag- 2d /luguistus. N°. 793. BINNENLAND. 5381. IN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P'ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middcibuig Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 agels liIedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Goes. De Unie-Collecte, Zondag 21 Augustus jl. bij de Godsdienstoefeningen in 3 kerken alhier ge houden, heeft opgebracht, in de Ned. Herv. Gemeente f 78,81. Christ. Geref. - 160,02. Evang. i- 36,97. Nagekomen giften - 27,00. Samen f 302,80. De kerkeraad der Gereformeerde Gemeente (voor ganger de heer Wijting) weigerde, op verzoek van den correspondent der Unie, te collecteeren. Na aftrek eener kleine bijdrage aan „de Unie", ter tegemoet koming in de administratie kosten dier Vereeniging, zal het geheele bedrag gestort worden in de kas der Christelijke school alhier. Vlissingen* De uitslag der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Vlissingen door het bedanken van den heer P. J. )Siegers, is als volgt uitgebracht 166 stemmen, waaronder 1 van onwaarde, 3 blanco, alzoo meerderheid 82 stemmen, zijnde het juiste getal waarmede de heer F. Delvoye, candidaat der liberale kiesvereeniging Plicht en rechtis gekozen. De heer A. Loois verkreeg 51 stemmen. Onder de opgaven van de ontvangsten voor de Augustus-collecte komt Vlissingen voor met f 268,01i/s. Groede met Breskens f 198,75. Serooskerke (W) met f 65,75. Onder de ingezetenen van Oostburg circuleert een adres aan den Minister gericht, ten einde fe verzoe ken dat het kantoor der registratie van Sluis naar die gemeente worde overgebracht. Dit verzoek wordt, om de ligging der gemeente, tnidden in het kanton, door velen gesteund. Onlangs werd gemeld dat beschreven maar niet Verzonden briefkaarten bij de postadministratie tegen nieuwe kunnen ingeruild worden. Een onzer bekenden heeft bij eet der plattelands- brievengaarders de proef genomen met een abusievelijk beschreven briefkaart nadat de brievengaarder de inruiling weigerde, schreef de betrokken persoon aan den directeur van het postkantoor waaronder zijne gemeente ressorteert. Hij kreeg tijding dat de briefkaart voor een nieuwe kon verwisseld worden de eenige voorwaarde is dat het zegel ongeschonden zij. Professor Harting ontving den volgenden brief Gouvernements Kantoor. Zuid Afrikaansche Repu bliek. Pretoria, 9 Juli 1881. Hooggel. Heer Prof* Dr. P. Harting, Te midden van onze moeielijke en ernstige onder handelingen tot uitvoering der vredesovereenkomst is het ons een aangename taak aan een der heiligste plichten te voldoen, die op ons rusten, den plicht van dankbaarheid Wij wensehen zij het ook met korte woorden en voorloopig U en in Uw persoon het geheele Nederlandsche volk onzen oprechten dank te breDgen voor de warme, de sïandvastige en geheel belangelooze belangstelling aan ons en aan onze gerechte zaak be wezen, gedurende den oorlog, dien wij gevoerd hebben voor onze heilige rechten, en die gij voortgaat te be wijzen door de oprichting der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Wij hebben de oprichting dier Vereeniging met groote vreugde gezien en verwachten daarvan voor de ontwikkeling en den bloei van ons land en geheel Zuia-Afrika veel. Wij weten dat wij zonen van één vaderland zijn, en een volk dat met ons denzelfden Bijbel leest in dezelfde taal is en blijft voor ons als broeders van één huis. Laat men in Nederland, dat ons gesteund heeft, het weten, dat wij met oprechten dapk vervuld zijn, dat onze gewonden, dat onze weduwen en weezen het van ons zullen hooren, dat wij uit Holland ondersteuning hebben ontvangen. En met het oog op de toekomst wagen wij het e«n wensch uit te spreken, dat voor veel wat wij nog noodig zullen hebben voor de opbeuring van ons diep geschokt vaderland, Uwe voortdurende belangstelling even krachtig ons nabij zal wezen als in het verleden. De opbouw van onzen Staat zal de ondersteuning eischen van ieder die recht en vrijheid lief heeft. Ten slotte zeggen wij U beleefdelijk dank voor de toezending aan ons van de door U gehouden rede bij de opening der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging te Utrecht. Hooggeleerde Heer, Wij hebben de eer ons met hoogachting te noemen, Uw geh. Dr. W. Eduard Bok, S. J. P. Kruger, St. Secr. Vicepresident. Niet zonder verbazing ziet men week aan week voorbijgaan, zonder dat openbaar wordt wie als Minis ter van Financiën met het beheer onzer geldmiddelen zal belast worden. Nog slechts enkele weken en de zitting der Staten- Generaal staat geopend te worden, en onder de eerste werkzaamheden behoort de aanbieding der Staats- begrooting. Welke verrassing zal de Minister van Lijnden de natie bereiden Slechts een gerucht, meestal om dezelfde personen loopende, wordt nu en dan, schoorvoetend verteld. Het is dat de minister van Lijnden de portefeuille van financiën aanvaarden zal. Tot in de minste bijzon derheden schijnt door den president-minister de be grooting van financiën te zijn bestudeerd, en onder zijne leiding vastgesteld. De portefeuille van binnen- landsche zaken zou volgens dit eene telkens terugkeerende gerucht aanvaard worden door Jhr. Roëll, en de portefeuille van buitenlandsche zaken door den commissaris des Konitigs in Zeeland, Jhr. van Karnebeek; Jhr. Six zou in die betrekking naar Middelburg terugkeeren. Jarenlang zijn door de visschers op de Noordzee klachten aangeheven over wederzijdsche baldadigheden en vernieling. De Eugelsche regeering heeft ten vorigen jare eene commissie tot onderzoek benoemd, wier rapport thans verschenen is. Zoowel de Fransche en Hollandsche als de Belgische en Engelsche visschers op de Noordzee worden in dat rapport van ongeoorloofde handelingen beschuldigd. Een der oorzaken van onlusten en sdÜBden wordt echter uitsluitend aan Nederlandsche visschers ver weten, nl. bet verkoop van sterken drank ter zee, waartoe z.g. bomschuiten dienst doen. Enkele der getuigen uit bovengenoemd rapport laten we hier volgen „Ik heb van mijn leven nogal Hollandsche bom schuiten gezien," zeide de schipper William Discon van Lowestoff„een fatsoenlijk schipper kan 's nacht» niet in zijn kooi liggen uit vrees voor bakkeleipar- tijen' tengevolge van het zich bedrinken der beman ning Er vindt ook veel tijdvërlies plaats, door dien de koppen zuipen, in plaats van hun werk te doen." „Ik ben aan boord der Hollandsche bomschuiten geweest," getuigde de eigenaar van vijf dry fnetbooten, George Balls, te Great Yarmouth. „Ik heb gevechten bijgewoond, Ik heb mannen over boord zien springen. Ik heb hen stomdronken in het hol van hun schuit zien liggen. Er wordt gevloekt en smerige taal uit gebraakt. Er vinden allerlei ongerechtigheden plaats,, zaken die ik niet noemen wil. Deze bomschuiten zijn de vloek der zee." „Ik heb vele malen," zeide de visscher Henry Annis van Huil, „iedereen aan boord stomdronken gezien, uitgezonderd alleen de twee jongens. Ik heb treilers tegen elkaar in zien zeilen als een gevolg van dien staat van zaken. Ik heb mannen, razend geworden door drank, dien zij van bomschuiten bekomen hadden, overboord zien springen en verdrin ken. Ik heb zulke zaken eiken zomer by gewoond.... ik heb scheepsbehoeften zien weggeven aan bom* schuiten in ruil voor jeneverDit vocht is branr- dend vergifkomen de mannen aan boord der bom schuiten om tabak te koopen, dan wordt hun jenever om niet aangeboden. Daardoor worden onze manneg, verleid zij worden dronken eu verliezen hu* zinnen. Treilers zijn vaak 8 a 12 weken op zee, eg. beginnen met al hun geld in bomschuiten te verdrin» ken, en later zijn ze tot allen arbeid ongeschikt." Diefstallen en oneerlijkheden van allerlei aard zijn het gevolg der verleidelijke jeneverbommen, die in korten tijd belangrijke winsten opleveren. Luister naar hetgeen de polit ie-agent Williai» Brogden van Great Yarmouth heeft getuigd „Op 15 Augustus 1875 ontving ik een bevel tot inhechtenisneming tegen Frederik Frost, den schipper van een treiler, tot Great Yarmouth behoorende. Hy

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1