GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. INGEZONDEN STUKKEN. vergadering op voorstel oan een harer leden besloten dat bet artikel voortaan aldus zal luiden „Meerderjarige kinderen of andere bloed- of aanver wanten van den predikant, die tijdens zijn overlijden bij hem inwonen zijn gedurende drie maanden, te rekenen van den dag des overlijdens, gerechtigd tot het genot van pastorie en al de overige inkomsten van de standplaats." Daareutegen werd het voorstel van een Provinciaal Kerkbestuur en eene classicale vergadering, om in art. 38 van het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht de bepaling op te nemen, dat een voor onbe- paalden tijd uitgesproken tuchtmiddel alleen dan zou kunnen worden opgeheven als de gronden, waarop de veroordeeling geschiedde, zijn uit den weg geruimd, afgewezen, omdat het toch geen doel treffen zoude. Waar een kerkbestuur eene eindbeslissing ophief zonder dat aan de voorwaarde van die beslissing was voldaan en hare uitspraak in dezen toch eene met redenen omkleede uitspraak noemde, zou het zich waarschijnlijk ook door de nieuwe bepaling niet gebonden achten. In behandeling werd genomen het voorstel van een lid der Vergadering om in het Reglement voor ker kelijk opzicht en tucht een artikel op te nemen, waardoor ook een klager recht van hooger beroep verkrijgt, wanneer hij door eene vrijspraak in eersten aanleg zich in zijn recht verkort acht of zich verhin derd ziet, het werk te volbrengen, waartoe hij door de wet geroepen is. De beslissing in dezen werd echter op eene motie uitgestel d tot na de behandeling van art. 38 van het Reglement van het Godsdienstonderwijs. De Commissie ter zake van de kerspel vorming heeft, in de plaats van een nieuw voorstel tot kerspelvorming, ter tafel gebracht het voorstel om in het Synodaal Reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten te bepalen, dat ook zoodanige gemeenten binnen de grenzen van eene bestaande kunnen worden opgericht door toekenning van een zelfstandig bestaan aan leden, die verklaren, die voor de bevrediging van hunne Christelijk-godsdienstige behoeften ïioodig te hebben.De Commissie meent, dat aldus het doel der kerspelvor- ming op gemakkelijker wijze zal kunnen bereikt worden. De Vergadering heeft besloten de concept-bepalingen, ter zake door de Commissie ingediend, in overweging te nemen. Van den trein die Zaterdag 4,40 uit Haarlem naar Amsterdam vertrok, ontspoorde een der achterste wagens. De heer D. d. C., die door de angstkreten der reizigers op hun toestand was opmerkzaam ge maakt, kroop, na een vruchtelooze poging om het portier van zijn wagen te openen, door het raampje en wist gelukkig langs de loopplank den machinist te bereiken. De trein werd tot stilstand gebracht, en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Het opmerkelijkste van het geval is zeker wel, dat de machinist, die bij meer aandacht op het verhoogde stoomverbruik termoedelijk wel iets van tegenstand had kunnen bemerken, de daad van den heer D. d. C. aanvankelijk voor een aardigheid hield en slechts met moeite tot stoppen te bewegen was. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat men thans den Gothard-tunnel bij Andermatt, die voor eenige maanden instortte, zoo goed meent voorzien te hebben dat geen instorting meer te vreezen is en het geheele werk tegen het laatst van October voltooid zal zijn. De Tijd spot op de volgene wijze met het be sluit van den Amsterdamschen handel om Zaterdag de beurs te sluiten „Deze maatregel bezorgt reeds aanstonds onzen wedrennen een Europeeschen roem. Wat al ver wonderde oogen zullen in Londen, Weenen, Parijs, Berlijn, St. Petersburg enz. worden opgezet, als daar in plaats van de gewone noteering der effecten, de telegraaf het volgende bericht aanbrengt„Am sterdam, 20 Augustus. Heden geen fondsenbeurs wegens de wedrennen:" Te drommel, dutch races dat is wat nieuws 1 Die Hollanders worden toch kranigzal het heeten. „Misschien zelfs ontstaat er, rdoor dat eenvoudig telegram, wel een sterke vermeerdering van de vraag naar Nederlandsche paarden, zoodat, bij slot van reke ning, het besluit van het Beurscomité nog ten goede kan komen aan den bloei van onzen landbouw en veeteelt Garfield, de president der Vereenigde Statèn, is, naar men weet, een man van oprecht Christelijke be ginselen. OnlaDgs verhaalde een zijner studiemakkers, op een bidstond voor den gewonden president te Williamstown26 jaar geledeu, brachten wij op een uitgaanstochije met de klasse, den nacht boren op den Greylockberg door. Toen wij ter ruste zouden gaan, haalde Garfield zijn N. Testament voor den dag en sprak „Ik ben gewoon eiken avond met mijn moeder een hoofdstuk te lezen. Zal ik het nu hardop doen Allen vonden dit goed, en na de lezing verzocht hij den oudsten van ons te bidden. Zoo baden wij op deu bergtop met hem, gelijk wij 't nu voor hem doen." De predikant der gemeente, waarvan Garfield lid is, geeft van hem het volgende getuigenis: „De president is sedert verscheiden jaren avondmaalslid van mijn ge meente, en hij heeft zich altijd getoond een man van ernst, geloof en gebed te zyu.^Ik heb hem in dagen van voorspoed gekend en ook toen het Gode behaagde hem smartelijk te beproeven ik heb hem altijd een eenvoudig, ongekunsteld Christen bevonden." Beginnen we ditmaal met de heuchelijke tijding dat President Garffeld, na de laatste instorting, die zoozeer voor zijn leven vreezen t ed, opnieuw herstellende is. De hoop op zijn behoud is weder aanmerkelijk ver levendigd. God geve dat hij nog lang de gewichtige post, waartoe hij door 's volks keuze geroepen is blijve bezetten. Terwijl alle staten-vergaderingen van Europa, zelfs in Engeland hun zomerrust genieten, en terwijl ons nog geen tijdingen van de gisteren in Frankrijk plaats gehad hehbende verkiezingen zijn onder de oogen gekomen, slaan we even de blik op den voort- durenden strijd tusschen de Roomsche kerk en de verschillende Staten. De cidtuurlcamf in Duitschland, die voor weinige jaren zooveel gerucht maakte, is veranderd in toegeven van beide zijden. Vooral de politteke toestanden, in den loop der jaren eenigszins gewijzigd hebben dit resultaat bewerkt. In Frankrijk is het clericale element voor 'toogenblik door de in krachten wassende repu bliek tot zwijgen verplicht. In Belgie ligt de kerk, zij het dan ook morrende, en niet zonder hoop voor de toekomst, onder. In Italië heeft men het zoo bont gemaakt dat reeds's Pausen vertrek naar Malta dus op Engelsch grondgebied, voorspeld is. Intusschen gaat de Roomsche kerk in de politieke wereld 't voor oogenblik vrij machteloos, en en anderen zekeren weg volgen om haar aanzien, invloed en macht uit te breiden. Zij gaat met kracht in ver schillende landen zendingsarbeid verrichten. Afrika, Rusland, Bosnië worden door hare missi- narissen druk bezocht. En ook in de Protestantsche landen wordt ijverig ge arbeid.In de Vereenigde Staten is, zegt de Standaardmen zich reeds lang bewust, hoe Rome zich er gestaag uit breidt en in macht en invloed toeneemt. In Europa is 't vooral Engeland, dat het zendingsveld der kerk schijnt te zijn. Ongelukkig genoeg werkt het Ritualitisch streven in de Engelsche Staatskerk dit pogen, in de hand. Overgangen tot de Roomsche kerk, vooral van hoog geplaatste personen en geestelijken, zijn in Engeland niet zeldzaam, al moet erkend worden, dat de roep grooter is dan de werkelijkheid. Elk, die weet wat Engeland als eerste groote Pro- testantsche mogendheid van Europa beduidt, wat het zijn zou als Rome daar eens de voor drie eeuwen verloren macht herwon, die begrijpt den ernst der waarschuwing „Engeland zie toe en wake." Sinds Frankrijk de Jezuïeten uitdreef, die ook in Duitschland geen plaats meer kunnen vinden, herbergt Groot- Brittanje duizenden priesters, monniken, nonnen en Jezuïeten, „bewaakt door het scherpe oog van het collegie van Kardinalen, onder besliste gehoorzaamheid aan deu paus, arbeidend met het onheilig doel om het rijk aan Rome te onderwerpen." Wel toonen de leden der uitgebannen orden hun werkzaamheid niet in 't openbaar er gaan nog geen processies door Londens straten, maar er wordt ijverig in stilte gearbeid, en de Engelsche Staatsk» rk maakt pis alle staatskerken daartegenover een droeve figuur. Er gaat nauwelijks een maand voorbij, dat niet in Engeland een Roomsch klooster of kerk wordt geopend. Het geld er voor vloeit ruimschoots. Het collegie tc Stoneyhurst, 't hoofdkwartier der Jezuïeten, wordt vergroot, waaraan een som van niet miuder dan 2Va mülioen gldzal besteed worden, 't Is niet zonder beteekenis, dat Kardinaal Manning, onlangs, bij het leggen van den eersten steen voor een nieuwe Room sche Kerk, van Engeland sprak ah „het eens bij uitstek Roomsche en vrome land." Zijn de tijden veranderd, de oude konden weêrkeeren. Heeft niet reeds een al te ijverig Roomsch ambtenaar te Calcutta van Protestantsche zendelingen, het preêken op straat verboden een gebod dat echter is te niet gedaan. „De onoverwinnelijke vloot", zoo schreef dezer dagen een Engelsch blad, „is niet langer te vreezen, maar wel een Armada van priesters. Met de godsdienstige overtuiging onzer Roomsche medeburgers hebben we niets te doen. Zij zijn voor zich vrij te kiezen en te handelen. Maar wij staan hier tegenover een geestelijk stelsel, een stelsel van dwinglandij over wet en ge weten, dat in de oude als in de nieuwe geschiedenis vergeefs zijn weerga zoekt." Rotterdam, 22 Augustus. De prijzen der Tarwe waren f 1,Rogge 20 ct., Wintergerst 30 ct., Zomergerst 10 ct., Haver 10 ct., Erwten 75 ct. en Kanariezaad 50 ct. hooger, afloop granen flauwer. Amsterdam, 20 Aug. 1881. ederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/* pet. 677/g dito dito dito 3 829/w dito dito dito 4 1043/4 Loten stad Amsterdam 3 lil1/* dito dito Rotterdam 3 10274 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 587* Dito dito 6e serie 1855 5 82s/s Obligatiën dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 90 dito L. 100 1873 5 „90 dito 1877 dito5 9374 dito leening 1867—69 5 *76 Loten 18645 Loten 1866 5 1327» Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1327* Oblig dito4Vs 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 - 9074 dito dito Charkow Azow 8974 dito dito Jelez Orel 5 90'/$ dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 547» Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 5L7/-»- Weenen. dito dito 5 863 Oo8tem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 663/8 dito dito Febr./Aug. 5 - dito dito April/Oct. 5 667/» dito in papier dei/Ncv. 5 6574 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 H 533/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 r. 241/, dito Binnen land sche 1 23*/i Poitugal Obligatiën3 £l3/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 1574 Obligatiën 1869 6 v 17 Egypte, dito 1876 6 767i6 dito 1876 5 -l" Araerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 47» 1137, Brazilië. Oblig 1865 5 1007» dito 1875 5 100V4 Prijzen van coupons». Amsterdam, 4 Aug. detail. 1 21,55dito zilver f 21,55; Div. Eng. per h; f 11,677:; Eng. Russen per pd f 12,-Eng. Portugal per f Frans f47,40 Belg. f47,40; Pruis t 58,60; Hamb. Russen f 1,21 Russen in Z. R. f 1.217:; Poolsche Der Z. R. f 1,30 Spaansche piasters f 47,40 Spaansche Binneclandsche f 2.36 Amerikaansche dollars f2,48; papier Den Heer T. WelEdKeer Gij zult mij, naar ik vertrouw, toestemmen, dat de Christelijk Gereformeerden wanneer en waar zij in Nederland als zoodanig optreden alles behalve ver wend z\jn. Een humaan en waardeerend antwoord sis het uwe doet dientengevolge reeds goed. Ik breng er U ten minste mijnen dank voor. Het spijt mij echter dat gij uwe beschuldiging nie ridderlijk hebt teruggenomen. Dat waart gij, naar uvr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3