lurk, jSfftool £tt Ifindrng. Ei-a ndbouw GEMENGDE BERICHTEN. waardeering, het tegendeel een streng en onpartijdig rechter viuden. j,Meer beloven kan, mag en wil ik niet. Ik hoop uw vertrouwen niet te beschamen en met de meeste bescheidenheid zeg ikwacht op mijne dadenzij zullen voor Schouwen steeds het goede beoogen. //Gods zegen ruste op ons. en op ons werk!" Te Amsterdam zal er morgen bij gelegenheid van de wedrennen te Bussem geen beurs worden gehouden Het beurs-comité zelf heeft daartoe besloten en dit zal wel weten wat de belangen van de beurs vorderen Ook sommige winkels sluiten. Voor de Amsterdamsche handelsbedienden is het zeer aangenaam, dat zij eens een vrijen dag hebben, dien zij te Bussem of op «enigerlei andere wijze kunnen doorbrengen, maar mocht het slechts eene navolging zijn van hetgeen in Engeland gebeurt, dan gelooven wij niet, dat de nakeii' gelijk staan en nog minder, dat men door het sluiten der beurs dc Bussem-rennen aan de Derby-rennen gelijk zal maken Men schreef intusschen deze week uit Naarden De werkzaamheden voor de renbaan vorderen goed, de baan zelve is .gereed en de houten gebouwen na deren hunne voltooing. De tribune, evenals verleden jaar aan den buitenkant van een der lange zijden van de ellipsvormige baan opgericht is nu in drie deelen verdeeld links en rechts zijn de zitplaatsen voor de gewone toeschouwers, terwijhs^et sterk vooruitsprin gend middengedeelte besteröa^iavoor H,tl. MM. den Koning en de Koningin met nun gevolg, flit gedeelte van het overige gescheiden belooft veel de behangers en decorateurs hebben de handen vol, terwijl de Gooische boomkweekers zorg dragen, dat de ruimte tusschen de baan en de tribune in harmonie is met het prachtige panorama op Bussem, Naarden en hnnne heerlijke environs, dat van die tribune te genieten valt. Achter de tribune vindt men een stal voor twintig paarden, welke bijna gered is een die, alhoewel voor slechts enkele uren dienende, zoo flink en netjes wordt ingericht, dat men in 'het Gooi te vergeefs naar hetere stalling zal zoeken. Tegenover de tribune aan de binnenzijde der baan is een muziektent opgeslagen, terwijl niet ver van de ingangen het tele graafkantoor verrijstbuiten de baan ziet men reeds hier en daar houten cantines oprichten. Men verwacht een grooten toevloed van vreemdelin gen, reeds maanden geleden was voor den dag der renloopen in den omtrek geen rijtuig meer te krijgeu, en het beschikbare logies voor menschen en paarden is reeds lang besproken. Evenals verleden jaar is er niet ver van de renbaan een halte gemaakt, welke echter slechts door een zand weg daarmede verbonden is; naar het dorp Bussem loopt nu een flinke grintweg, terwijl ds Holl. Spoor wegmaatschappij een houten perron voor de ontvangst vaD HH. MM. doet gereed maken. In een te Amsterdam gehouden vergadering van Nederlandsche houders van Turksche fondsendoor de Amsterdamsche vereeniging van den effectenhandel bijeengeroepen, is de heer Robert Bourke, lid van het Britsche Parlement, benoemd tot hun officieelen vertegenwoordiger, om hunne belangen te behartigen bij de onderhandelingen te Konstantinopel, door hem in overleg met den heer Valfrey, vertegenwoordiger der Fransche obligatiehouders, met de Turksche re geering te voeren over een regeling van hare schulden. 't Is te hopen dat het dezen heeren gelukken moge *er wat uit te halen/' Op de begraafplaats te Zwolle zal weldra een ge- denkteekén worden geplaatst ter gedachtenis van den man, wiens dood we dezer dagen meldden, en die meer dan iemand anders onzer binnenlandsche schip perij aan zich heeft verplicht, nl. de heer W. J. Sehuttevaer. Oorspronkelijk was Sehuttevaer schipper tusschen Zwolle en Amsterdam gedurende 25 jaren, in welke betrekking hij de kennis van de vloeden en den stroom op de bianenlandsche vaarwateren en op de Zuiderzee opdeed en in welke betrekking hij groot vertrouwen genoot. Toen de Vereeniging tot verbetering van den handels weg langs het Zwolsche diep haar plan ontwierp om het Zwolsche diep tusschen kribwerken te beperken, was hij het, die dadelijk en voor nog de zaak in werking kwam er op wees, dat de schepen, die minder dan 1.40 meter diepgang hadden, niet met tol konden worden bezwaard, over welke zaak hij tal van brochures en couranten-artikelen schreef, totdat na een 17-jarigen strijd de minister Thorbecke, die Sehuttevaer hoogachtte, een koninklijk besluit provoceerde om die schepen vrij te stellen. In dezen strijd was Sehuttevaer met Thorbecke bekend geworden, die sedert met hem over zaken, scheepvaart en vaarwateren betreffende, in correspondentie was en zijn raad inwon. Toen er kwestie van was dat Schokland zou worden verlaten, kwam hij in eene brochure en in rekwesten en couranten-artikelen daar zoo krachtig tegen op, dat de Iiooge regeering van haar plan terugkwam. Toen het IJ zou worden afgesloten en dit eerst ongeveer bij Amsterdam zou geschieden, verzette hij zich daartegan, omdat dan het vaarwater voor Amster dam te klein en te benauwd zou worden, en woonde hierover meetings te Amsterdam bij, terwijl hij later lid eener commissie werd, om van advies te dienen in zaken daartoe betrekkelijk. Ook was hij het, die op ruimte in en bij de sluis bij Schellingwoude aandrong en die de veiligheid van in- en uitvaart daarbij bevorderde. Hij was een voorstander van het kanaal uit het Zwolsche diep, door den heer Thorbecke voorgesteld, voornamelijk omdat de scheepvaart dan twee wegen naar de zee zou hebben. Hij bestreed de overeenkomst tusschen het Rijk en de maatschappij van het Zwolsche Diep, omdat hij begreep, zooals hij van zijnen vriend Thorbecke had geleerd, dat 's lands belang daarbij werd verwaarloosd. En nu laatstelijk meende hij, dat het kanaal door de Goot moest worden tot stand gebracht, en zoo dat niet kon, was hij voor het plan van de meerder heid der staatscommissie, van welke commissie hij wegens hooge jaren geen lid kon zijn. Dadelijk bij het verzet tegen de tolheffing op het Zwolsche Diep rormde hij eene vereeniging van schippers, om door alle eerlijke en geoorloofde mid- deïeui-die tolheffing te. bestrijden, nl, voor schepen minSa^Jliepgaande dan 1.40 meter. Tóen die strijd was begonnen, was bij het, die voorstelde die vereeniging in stand te houden met bedoeling de belangeh der binnenschipperij te bevor deren, welke vereeniging later naar hem werd genoemd en in welke vereeniging hij later zooveel nut heeft gedaan, welk nut meest het gevolg was van zijne onbegrijpelijke werkzaamheid en helder inzicht. Toen de strijd over de tolheffing was afgeloopen, vereerden de schippers hem een prachtig zilveren inktstel met opschrift, en nadat Schokland was behou den een zilveren beker met toepasselijke versieringen opschriften, welke beide stukken, ook van kunstwaarde door hem weinige maanden voor zijn dood zijn ge schonken aan het Provinciaal Museum van oudheden in Drente. Ook de kiezers in zijne woonplaats Zwolle erkenden tijne verdiensten, door hem het lidmaatschap van den Raad op te dragen, in welke betrekking ook zijne werkzaamheid en helder inzicht bleken. Tot aan het laatste van zijn leven, toen hij niet meer schrijven, noch loopen kon, was hij nog voor de scheepvaart bezig, door zich te laten voorlezen en gesohriften te dicteeren. Biervliet* Ds. A. Wunder, predikant te Drim- melen (bij Geertruidenberg in Noord-Brabantj is heden, Donderdag, beroepen bij de N. H. Kerk in deze gemeente. Na een langdurig debat nam de Synode in haar Woensdag gehouden 25e zitting een hoogst belang rijke beslissing in zake art. 65 van het Algemeen Reglement met betrekking tot de quaestie van het beheer op de kerkelijke goederen in de Ned. Herv. Kerk. Zij ii teruggekomen van een besluit, door haar in 1874 genomen, waarbij zij haar bevoegdheid uit sprak ten opzichte van de regeling der administratie dier goederen. Zij verwierp de conclusie van de meer derheid der commissie, die aan het oordeel der Synodale commissie wilde onderwerpen een voorstel om uitvoe ring aan art. 65 te geven door twee organieke bepa lingen, die volkomen autonomie der gemeenten in zake van het beheer zouden vaststellen, behoudens rekening en verantwoording voor de gemeente en daaromtrent in overleg te treden met het bestaande Alg. college van Toezicht. De Synode nam de conclusie aan van de minderheid van de rapporteeren de commissie diligentverklaring van de Syi^lale commissie, met opdracht om haar aandacht te vestigen op de beschouwingen dier min derheid, ten einde, desgeraden na overleg met het Alg. college, ter bekwamer tijd der Synode in deze te dienen van bericht en daad. Die beschouwingen hielden hoofdzakelijk in lo. Erkenning der autonomie van de gemeenten in zaken van beheer als rechtsfeit; geheel onafhankelijk van van eenïge nadere regeling2o, toezicht op de admi nistratie, zooveel mogelijk overal, is wenschelijk, maar slechts tot stand te brengen door vrijwillige aanneming der gemeenten, voor elk afzonderlijk, en door geen macht aan de gemeenten op te leggen 3o. de Synode is geroepen om acht te geven, volgens de bekende artikelen, en bepalingen te ontwerpen, maar zij heeft noch macht, noch recht, om zoodanige bepalingen langs den gewonen in art. 62 omschreven weg tot wet te verheffen. Zij kan slechts raad geven en aan sporen tot aansluiting aan 't Alg. college van toezicht in het eigen belang der gemeenten. 4o. Elke maat-= regel voor het tegenwoordige is ontijdig. Een bericht uit New-York zegt, dat het Com mercial Bulletin den tarweuitvoer voor de komende twaalf maanden op honderduizeod bushels (1 bushel 36 kop) minder dan in 1880 raamt. Het Nieuws en Advertentieblad van Bergen op Zoom is Woensdag op oranje papier gedrukt, ter ge legenheid van zijn vijf en twintigjarig bestaan. Het brengt zijn programma van 16 Augustus 1856 weder onder de oogen zijner lezers en herinnert, dat het daaraan trouw is gebleven en blijven zal. De graven der Gorkumsche martelaars te Brielle zijn in de laatste weken door 11,667 bedevaartgangers bezocht. Uit het kamp bij Millingen wordt gemeld, dat alle hoofdofficieren tegen heden door Z. M. den Koning op het Loo genoodigd zijn tot het bijwonen van een gala-diner. Een persoon te Hoogeveen, die zonder plaats biljet in een spoortrein was gaan zitten, is door het kantongerecht te Meppel veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. In Zwitserland klaagt men over de droogte die daar, met uitzondering van een paar donderbuien, nu reeds twee maanden heerscht. Het gras is verschoeid j er is geen kans op den gewonen tweeden hooioogst, en op vele plaatsen heeft men gebrek aan water. Er is veel vee ten gevolge van de hitte en watergebrek omgekomen; in Schwyz, Waadtland en de dalen der Jura stierven geheele kudden. Vele boeren moeten het water, dat zij voor huiselijk gebruik noodig hebben, mijlen ver halen. In de kerken wordt om regen gebedenhet is te hopen, dat de droogte niet langer aanhoudt, anders zou aan den wijn- en graanoogst die nu zooveel be= loven, groote schade toegebracht worden. Ook in het oosten van Frankrijk heerscht onafge- brokeu droogte en groote hitte, waardoor boeren en tuiniers veel schade lijden. Oude Algerijnen verklaren, dat de hitte er erger is dan die van een Afrikaanschen zomer. Gambetta heeft in de op Vrijdag ll.gehouden kiesver- gadering medegedeeld, dat hij eene kaart heeft laten gereed maken, waarop, departementsgewijs, de hoe» grootheid der bezittingen in de doode hand is aange» wezen. Aan het bureau van den Temps heeft men zulk eene kaart gezien. Zij is op de schaal van een millimeter op 2000 meter. Aan den kant zijn de bezittingen der geestelijke orden, erkende en niet erkende, mannelijke en vrouwelijke, in oppervlakte bijeengeteld, met opgave tevens der verkoopwaarde, Daaruit blijkt dat de bezittingen der orden, in zoover

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2