Iterh, School eit bending. GEMENGDE BERICHTEN. Het blijkt dat de aspirant-apothekers zich heel goed hebben toegelegd op de wetenschap hoe bijvoorbeeld quinine uit kina behoort gemaakt te worden, dat zij heel goed in onderdeelen weten te scheiden, wat hun wordt voorgelegd. Maar 't komt er op aan zegt de commissie en wij zeggen 't met haar dat de apothekers ook vol gens voorschrift uit de bestaande geneesmiddelen de drankjes, poeders en pillen kunnen maken, die er noodig, soms heel gauw noodig zijn, en dat zij de vergiften behoorlijk gemerkt en achter slot houden, 't Gaat echter daarmede niet te best. Wonderlijk klinkt da meening, door de commissie uitgesproken, dat de particuliere apotheken niet de geschikte gelegenheden aanbieden om geneesmiddelen te leeren vermengen. Maar minder vreemd klinkt het ons dat de commissie klaagt over geringe belangstel ling in het apothekersmA*. 't Komt ons voor dat de jongelui zoo bang zijn voor 't examen, dat zy te veel in de boeken, te wei nig in ketel, pan en mortier kijken. Apothekers kunnen alle benoodigde praeparaten, zouten, zuren en bitters genoeg koopen, veel voordee- liger dan zij ze zelf in kleine hoeveelheden makeu kun nen. Stuurlui en kapiteins komen voor betrekkelijk weinig geld in 't bezit der voor hen gemaakte hoek- meettafels, almanakken en instrumenten, maar 't blijft in de eerste plaats noodig dat, als ons bij dag of nacht iets overkomt, de apotheker ons 't noodige kan meDgen, en dat bij helder weer of bij storm de zee man ons veilig ter bestemder plaatse brengt. Als staats-exameucommissies daarvoor in den weg staan, dat ze dan inrukken als voorgangsters van heel het staatsonderwijs, dat aan dwaze theorieën de praktijk opoffert. Engelsche liberalen. De Christelijke Familiekring geeft eene korte levens beschrijving van Sir Charles Reed, van wiens verdien stelijk leven wij kort na zijn overlijden melding maakten. De heer Reed behoorde niet tot de Engelsche staats - kerk, hij was zelfs de zoon van een predikant der Vrije Kerk. Hij was een koopman, deelgenoot in een groet handelshuis. Ware hij Nederlander geweest, hij zou onmogelijk tot het denkend deel der natie kunneu behoord hebben. Hij was bestuurder van het Londensch Tractaatgenootschap en van het Britsch- en Suiten- landsch Bijbelgenootschap daarenboven voorzitter der Zondagschool Vereeniging. De heer Reed had dus de hand in de uitgave van tallooze orthodoxe blaadjes en boeken, want Tractaatgenootschap en Zondagschool Vereeniging geven in Engeland boeken uit, die een Nederlander jaloersch maken. Men zou denken dat een man als Reed ongeschikt moest zijn om over de zaken van stad en land een goed oordeel te vellen, toch bracht bij het tot lid vau den Londenschen gemeenteraad en tot lid vau het Parlement. En toen in Engeland het lager onderwijs moest verbeterd werden, was Reed de aangewezen man voor president van den School raad in de groote wereldstad. //Men kan veüig zeggen, dat er in de laatste dertig jaren, op schoolge bied of in den kring der vrije kerken, niets gewichtigs geschiedde, waarbij hij niet geraadpleegd of op een of andere wijs betrokken werd. Dat een ijverig orthodox man zoo knap kan zijn en 't zoover kan brengen, moet voor een denkend „liberaal" reeds een bewijs zijn, dat ten huidigen dage nog wonderen mogelijk zijn. Wat in 't verlichte Nederland een wonder zou zijn, is 't echter in hdt achterlijke Engeland niet. In de vorige maand stiert op bijna tachtig jarigen leeftijd Lord Hatherley, „een man van beslist liberale denkbeelden en richting." In 1824 was hij advocaat, in 1827 trad hij als zoodanig op, en in 1868 was hij tot den hoogsten rang bij de rechterlijke macht opgeklommen. Het was de liberaal Gladstone, die hem toen de waardigheid van Lord-Kanselier opdroeg. Hij bracht het niet zoover omdat hij van adel was, maar hij verkreeg adellijke titels omdat hij van de eene hooge betrekking tot de andere werd bevorderd. Hoe geheel anders zijn de liberalen in Engeland dan de „liberalen" bij ons te lande Langer dan vijfentwintig jaar voor dat hij den naam van Lord Hatherley droeg, was Sir Willem Page Wood zondagschoolonderwijzer, en als Lord Kanselier kon hij 't zoo druk niet hebben, of hij bleef de zondagschool waarnemen. In 1872 noodzaakte een ebrek aan de oogen hem zijne ambten en bedieningen neder te leggen. Lord Hatherley is de schryver van een boek, getiteld „De Samenhang der gansche Heilige Schrift, gestaafd door Getuigenissen van onzen Heer, van de Evangelisten en de Apostelen." Van dit boek bestaat zelfs een derde druk. Wie roeenen zou dat Lord Hatherley tot hooge waardigheden kwam door domme plattelands kiezers, bedriegt zich. Hij begon zijue staatkundige loopbaan als parlementslid voor de academies/a? Oxford. Het Engelsche blad, aan hetwelk wij deze bijzon heden ontleenen, en dat zich streng er voor wacht eene kerkelijke kleur te vertoonen, voegt er bij „Het is niet alleen merkwaardig dat Lord Hatherley gedu rende dertig jaar van zijn werkzaam leven zondag schoolonderwijzer was, maar ook dat de beide manneo, die na hem aan het hoofd der rechterlijke macht kwamen: Lord Cairns en Lord Selborne, zich eer/ol onderscheiddeu door zich aan d:en nederigeu arbeid te wijden." Welke sti-.mperts zouden mannen als Sir C. Reed en Lord Hatherley in Goes geweest zijn Cam per land, 13 Augustus. Door drukke werk zaamheden verhinderd zelf alles in oogenschouw te nemen, kon ik u alleen melden, wat mij door oog getuigen werd medegedeeld. Zooals het gaat bij zulke zooveel sensatiewekkende gevallen, berusten vele mededeelingen op gissingen, zoodat het mij spijt, dat ik ditmaal moet beginnen met eene rectificatie van mijn vorig bericht- De oeverafschuiving en dijkval had plaats in den Glajesnol van den polder Oud-Nooru-Beveland. De lengte van het weggevallen gedeelte van den dijk is niet 300 maar 200 meter. Om zich een flauw denkbeeld van' den val te vor men, diene dat de dijk 5,5 M -j- A. P. hoog was bij de peilingen Vrijdagmiddag gedaan, bleek dat op de plaats waar de dijk vroeger gelegen was, de diepte thans tusschen 11%—17 M -f- A. P. varieerde; denk nu aan den feilen N. W. wind van Donderdag en het zal U duidelijk zijn dat de heele zoogenaamde „Kuip" blank staat, ook een daarnevens gelegen „Wantus- kuipje", enkel uit weiland bestaande, liep vol, aange zien men een openstaand sluisje onmogelijk kon sluiten. Het werkvolk dat Donderdagmorgen kwam om hulp te bieden, is aanstonds begonnen om de nog te veld staande tarwe te snijden, zoodat, op eenige schoven na, de tarwe gered is. Dit neemt echter niet weg dat de schade door het verlies der suikerbieten en andere vruchten groot is. IJcrsckc. De uitslag der veiling geannonceerd door den heer I. I. van de Broeke te Yerseke uamens de heeren Joh. de Jonge c. s. 9 en 75 a 100,000 plaat oesters van 3 en 5 centimeter zijn toegewezen aan de maatschappij de Triton te Goes voor f9. per duizend onverminderd de 10% onkosten. De pannen van de Kruiningsche maatschappij zijn opgehouden. De rijksmiddelen brachten in de maand Juli f 9,017,626 op een ruime opbrengst in vergelijking van de maand Juli 1880, toen zij f 8,335,734 bedroeg ook ruim tegenover de raming, die f 8,336,999 is. De ruimere opbrengst is te danken aan de indirecte belastingen, die ruim 3 raillioen opbrachten, tegen t 2,157,000 in het vorige jaar en tegen een raming van bijua 2 millioen. De registratierechten bereikten een hoog cijfer, namelijk f 1,052,889 maar vooral waren het de successierechten die een ruime bijdrage leverden. Tegen een opbrengst van f 871,000 in het vorige jaar en een raming van f 770,500 brachten zij thans op f 1,654,499. De loodsgelden waren ruim, zy gaven f103,358 tegen f89,834 in 1880 en tegen een raming van f 77,000. Ook de invoerrechten waren iets beter dan in het vorige jaar. De andere middelen geven geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. De directe belastingen waren als gewoonlijk, de accijnsen iets minder dan het vorige jaar door minderen wijnaccijns en minder accijns op gedistilleerd; posterijen en telegrafie-opbrengsten gestadig stijgende. De opbrengst der middelen over de zeven eerste maanden van dit jaar bedraagt reeds f 56,949,000, dat is f 1,139,000 meer dan over hetzelfde tijdvak in 1880. Bijna alle middelen deelen in dat meerdere. Zondert men de directe belastingen uit, wier opbrengst eerst in het laatst van het jaar de raming doet be reiken, dan blijft voor de opbrengst der andere middelen een bedrag van f 44,286,000 tegenover een raming van f 43,916,000een verschil, dat echter hoogstwaarschijnlijk in den verderen loop van het jaar veel gunstiger zal worden. Van het bezoek jl. Vrijdag door HH. MM. den Koning eu de Koningin aan Bronbeek en Arnhem gebracht, valt weinig te melden, dan dat het onder hevigen slagregen plaats had, die echter de geestdrift niet biusschen kon. Bijzondere vermelding verdient, dat Z. M. op uifcnoo- diging van den generaal-majoor Smits, kommandant van Bronbeek, eigenhandig een gouden plaat aan het grootste koperen, met zilver ingelegde stuk Atjeesch geschut heeft bevestigd, welke plaat binnen een gouden lauwerkrans, die prijkt met alle Nederlandsche en Indische orden en kruisen, vermeldt, dat het veroverde geschut een geschenk van Z. M. aan Bronbeek is. Deze plaat is reeds geruimen tijd geleden vervaardigd, maar generaal Smits heeft nu zijn wensch ver vuld gezien, dat de koning eigenhandig die plaat hechtte aan een der gewichtigste voorwerpen uit de '7- rijke verzameling zegeteekenen van ods dappei leger. Generaal Smits is benoemd tot grootkruis °EK, elf Eikenkroon. - 'n bg HH. MM. de Koning en de Koningin zijn voor nemens om in het laatst dezer maand een bezoek af te leggen in het Kamp van Millingen, waar alsdan troepen gekampeerd zullen zijn. Door de Amsterdamsche commissie voor een Rijn vaartkanaal in oostelijke richting is aan de inschrijvers op de leening van 3 millioen eene circulaire gericht met kennisgeving dat zij van de uit hun aanbod voort gesproten verplichtingen ontslagen zijn. De commissie meent echter zich nog uiet to kunnen ontbinden. Zij zal technisch en fiuancieel plannen onderzoeken en voorbereiden, om te eeuiger tijd aan Amsterdam den kortsten weg in oostelijke richting naar de bovenrivieren te verschaffen, en vraagt den deelnemers aan de leening, voor dit doel, 1% van het ingeschreven bedrag te harer beschikking te stellen. In Engeland zoowel als Nederland zijn er vele tegen standers van de vaccinatie. Zij hebben een eigen orgaan opgericht, waarvan nu reeds de derde jaargang loopt. The vaccination Inquirer verschijnt maandelijks voor den prijs van een stuiver. Daarin wordt alles opgenomen wat tegen de koepokinenting en de verplichting tot inen ting is aan te voeren. „De Londensche vereeniging tot afschaffing der gedwongen vaccinatie" is op groot- sche schaal ingericht en heeft in vele landen corres pondenten in Nederland professor Hoedemaker en professor Eabias. Bruinisse, 10 Augustus. Heden was het voor de Chr. Geref. gemeente een feestdag. Ds. W. Groe- neveld mocht zijne 25jarige Evangeliebediening her denken. De9 avonds voor de gemeente opgetreden overdacht hij naar aanleiding van 1 Sam. 7 12 zijn afgelegde loopbaan. Ook de predikanten uit de Classis Ds. Wea sels en Ds. van Diemen, van Zierikzee eu Ds, School land van Brouwershaven, spraken ieder nog een toepasselijk woord tot den jubilaris en de Gemeente. De Heere bevestig de wenschen en gebeden, ook die door de gemeeute in Ps. 134 3 werden uitge sproken, en Hij spare, mocht het zijn, ZEw. nog een reeks van jaren, tot verheerlijking van den Naam des Heeren en tot stichting der gemeente. De stoffelijke blijken door ZEerw. van zijn tegen woordige en vorige gemeenten, alsmede van de Classis ontvangen, getuigden van belangstelling door velen betoond in dezen gewichtigen dag. Een knaap van 9 jaren verdronk gisteren jammer lijk bij de kanaal brug te Middelburg. Toegeschoten hulp kwam te laat. Een arbeider te Groede, vader van 9 kinderen^ wordt verdacht het elfde kind (zijn vrouw was beval len van een tweeling) óf levend begraven óf eerst gedood, en toen begraven te hebben. Hij is naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Een der beide tweelingen was, naar het oordeel van hen die dit zagen, eene vormelooze massa. De man heeft die massa, ofschoon er beweging in waargenomen werd, in een nabij zijn woning gegraven kuil geworpen en begraven bij latere opgraving schijnt echter gebleken te zijn, dat er een kind begraven was, dat toen naar de begraafplaats werd overgebracht. De heer W. J. Schuttevaer, oprichter en be stuurder van de bekende sehippersvereeniging Schutte vaer", is Donderdagavond in den ouderdom van 83 jaar overleden. In de Rotterdamsche Diergaarde zijn een paar jongt Amerikaansche leeuwen (puma's) aangekomen, die aan de inrichting ten gesche nken gezonde zijn door den heer D. F. W. Paats, konsul der Nederlanden te Buenos-Ayre8. In een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam is een zakmes uitgestald, dat niet minder dan 132 verschillende chirurgische en schrijnwerkersinstrumenten, alsmede zeer vele timmermans-, smids- en snoeigereed- schappen bevat. In eene algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt is besloten om een ge deelte van den tuin, groot ongeveer 7700 vierk. M., voor f 557,000 f 72 a 73 per vierk. M.) te verkoopen. De grond zal voor bouwplannen dienen. Een afdoend middel. De ontvanger der gemeente Ngeveen verzocht onlangs aan Gedeputeerde Staten van Drente om ver»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2