BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. op het strand teistert. Zooals men weet, had Prins Maurits zijne schepen naar zee gezonden, om zijn troepen den terugtocht te beletten. Meer naar voren strekt zich het strand uit, dat door de eb droog isde beide legers, daar opengesteld zijn hier en daar in stofwolken gehuld. In 't midden van het strand doet de Spaansche ruiterij, onder persoon lijke aanvoering vau aartshertog Albert, een laatste n wanhopigen aanvaldoch de Nederlandsche busschie ters en ruiterij, ondersteuud door het geschut, slaan den aanval af, terwijl op vele plaatsen de Spanjaarden reeds in verwarring op de vlucht slaan. Op de duinen, meer op den voorgrond, is het tweede gedeelte der Nederlandsche artillerie op planken in batterij gesteld. Geheel op den voorgrond rukken Nederlandsche troepen, met de oude Hollandsche banier, ten strijde op. Rechts van de zee en van het strand ziet men op de duinen de artillerie der Spanjaarden en hun lin kervleugel reeds in groote verwarring wijken. Deze zeer gedetailleerde voorstelling van een bij oud en jong bekend tafereel uit den heldenstrijd der vaderen zal ongetwijfeld veel bezoekers lokken, iets wat zij ook om de wijze van uitvoering ten volle verdient. Te Dumbarton bij Glasgow werd op 11 Augustns, van de werf van de firma Arch. Mc. Millan Son, met goed gevolg, te water gelaten het stoomschip Edam, groot 3000 tonnen, gevoerd zullende worden door kapitein J, H. Taat, en bestemd om dienst te doen in de vaart tussohen Nederland en New-York, onder directe van de Nederlandsch-Ameri- kaaDsehe Stoomvaart-Maatschappij. De Volksraad van de Transvaal kwam Woensdag bijeen. De verkiezingen voor den nieuwen Volksraad zullen 15 September worden gehouden. De Volksraad besloot, dat het hollandsch de officieele taal moest zijn, en dat aan de rechtbanken geen andere taal geoorloofd zal zijn. De keizer van Rusland is weder terug te St. Petersburg. Toen hij te Moskou was, werd zorgvuldig geheim gehouden waarheen en hoe laat hij zou uit rijden. De politie deed echter nog meer. Op een dag in het begin der vorige week was de weg welke naar het Troitzki-klooster voert door eene groote politie macht bezet. De keizer zou erlangs komen en eene onafzienbare menigte verzamelde zioh daar. Inlusschen was de keizerlijke familie aan het andere einde der stad op den trein naar Nischni Novgorod gaan zitten, en toen men wist dat die trein weg was, ging de politie rustig naar huis en de menigte stond met lange neuzen. De Moskouers houden veel van hun czaar, maar hierover waren ze toch boos. Het spoorweg-ongeluk te Blackburn, in Enge land, is vreeselijk geweest. De sneltrein van Liverpool was Maandag te drie ure juist te Blackburn aange komen, en stond stil in het station, terwijl een paar zijner wagens werden afgehaakt. De sneltrein van Manchester kwam op dat oogenblik met buitengewone vaart, op dezelfde lijnen het station binnen, en de twee locomotieven kwamen in botsing. Twee der wagens van den Manchester-trein werden geheel in elkander geperst, en ook een paar wagens van den anderen trein werden verbrijzeld. Het was een ver schrikkelijk tooneel van verwarring en ontsteltenis. Vijf personen bleken bij den schok omgekomen te zijn, en dertig waren gekwetstde meesten hunner hadden zware verwondingen. De machinist van den Manchester-trein is op wonderbaarlijke wijze bijna ongedeerd gebleven die van den stilstaaaden trein sprong van zijn locomotief, maar werd door een bij de botsing van de locomotief afspringend stuk ijzer zwaar gekwetst. Het schijnt, dat de machinist van den Manchester-trein gepoogd beeft te remmen, maar dat het remtoestel niet goed werkte, of dat hij er niet handig genoeg meê omgaan kon. Alofs, de moordenaar van de wed. Brueels te Smeermaes, is door de rechtbank van gezworenen te Tongeren veroordeeld ter dood, uit te voeren door onthoofding op een openbaar plein te Tongeren' Engeland levert dezer dagen het bewijs wat éen man die éen doel en wil heeft kan doen. Bradlaugh, het welbekende en veelbesproken Parlementslid voor Northampton, zooals men weet een openbaar godloo chenaar, had na zijne verkiezing geweigerd den ge- bruikelijkcn eed af te leggen, omdat dit met zijne begrippen streed. Later verklaarde hij zich tot het doen vau den eed bereid, maar verklaarde tevens dat de woorden van deu eed voor hem zonder zin waren, en de geheele plechtigheid voor hem belachelijk. Het Eogelsche Parlement weigerde zoodanig lid aan te nemen. Bradlaugh heeft gewacht tot de lersche Land- bill afgehandeld was en toen met veel beweging eene meeting belegd, bij welke gelegenheid hij verklaarde zijn zetel te zullen innemen. Werkelijk ging hij den volgt aden dag naar d^ vergadering van het Lagerhuis maar in een der wachtkamers kreeg hij het met de politie te kwaad, die hem na een kort vuistgevecht de deur uitwierp. Met echte Barnums-beweging wordt nu gemeld dat hij tengevolge van dit gevecht lijdtj aan roos, die zijn leven in gevaar brengt. Nu, dat hel zoo'n vaart niet loopen zal is licht te voorspellen, j j Als Bradlaugh sterft zal het wel niet tengevolge van j zijne uitwerping uit het Parlementsgebouw zijn. Alleen j I de atheïsten zouden een heilige en martelaar rijker zijn. I Intusschen brengt de man het Parlement in een moeilijk j parket in betrekking tot den eed, waarin zal dienen voorzien te worden. Geruchten zijn in omloop die melden dat de Paus I weldra Rome voor Malta verlaten zal. Het gebeurde met het lijk van Pius IX, in Rome's stratèn schijnt j den Paus zeer te ergeren, en doet hem denken aan onveiligheid voor zichzelf binnen de muren der eeuwige stad. Rome en de Paus zijn door eene geschiedenis I van eeuwen zoozeer vereenzelvigd dat wij vooreerst weigeren aan eene aaustaande verhuizing geloof te slaan. Hoe dichter bij den Paus hoe slechter Christenen Zou het niet zijn omdat men den druk van hei Pausdom en het wanbestuur zooveel te meer daar gevoelt Het is den mensch steeds eigen zijne vereering op verren afstand te plaatsen. Nog steeds blijft de rumoerige socialisten-vergade ring van Chicago het onderwerp van veel geschrijf, en van niet te miskennen vrees. De vergadering kwam in 't geheim bijeen. Wat wij er van 'weten komt op het volgende neer De over Amerika verspreide geheime lersche genoot schappen zijn te Chicago samengekomen in een afge legen lokaal, waarvan de deuren met zorg bewaakt werden eu waarvan de vloer tot demping van het geluid met zaagsel was bestrooid. De zittingen duur den drie dagen. Ter vergadering werd medegedeeld volgens den Z7we«-korrespondent te Philadelphia dat een som van 100,000 dollars in de kast is, alleen bestemd voor het gebruik van dynamiet. Een co mité werd benoemd om nieuwe bijdragen in te za melen. Betreffende de vergadering zijn voorts aller lei geruchten in omloop. Eene deputatie van priesters zou ziju toegelaten, welke de vergaderden met aan drang vermaande van hun complotten af te zien maar vruchteloos. Men antwoordde, dat de conventie bijeen was gekomen om zaken te doen en voornemens was, daaraan ook gevolg te geven. De Chicagosche dagbladen beweren eenstemmig als een uitgemaakte zaak, dat een deel der vergaderden aansprakelijk is voor de ver vaardiging van de te Liverpool ontdekte helsche werk tuigen en dat deze personen bezig zijn maatregelen te beramen tot het verzenden van dynamiet. De verga- gadering werd door 120 individuën bezocht, welke 6400 afdeelingen vertegenwoordigden. Uit Chicago waren 80 zustervereenigingen (lodges) en vier grootere groepen (great cercles) door slecht vier afgevaardigden vertegenwoordigd. Vernietiging, ontbinding is het too verwoord dat de socialisten bekoort in plaats van vreezen doet. Eerst dan zal eene maatschappij op h. i. betere grondslagen kunnen gebouwd worden. Juist heden komt ons een schoon woord van Victor Hugo ter hand. Hij schrijft ',,,/Laat ons nooit vergeten en het aan allen inprenten dat, indien het ons lot ware vernietigd te worden, het leven zonder beteekeois zou zijn, dat het niet de moeite waard zou zijn te leven. Wat verlicht en hei ligt het werk, wat maakt den mensch sterk, wijs, geduldig, rechtvaardig, en zoowel nederig als eerzuch tig immers het voortdurend vooruitzicht op eene betere wereld, wier licht door de uuisternis van het tegenwoordige leven schijnt? Wat mij zeiven betreft, ik hecht sterk aan het geloof aan eene betere wereld en na veel strijd, veel studie, en onnoemlijk veel be proevingen is dit de hoogste overtuiging van mijo verstand zoowel als de beste troost mijner ziel.////. ui,In onze dagen bestaat er een ongeluk, ik zou haast zeggen dat er slechts een enkel ongeluk bestaat; namelijk de neiging om alles aan het tegenwoordige leven te vragen. Door den mensch, als het eenige einde en doel, het materialistische leven dezer wereld voor te stellen, verergert gij iedere ellende door te loochenen wat hem ten slotte wachtgij voegt bij de lasteu der ongelukkigen, het ondragelijk gewicht van hun toekomstige vernietiging, datgene wat slechts leed was, dat is de wet door God opgelegd. Vandaar onze socialistische bewegingen. Zeker beu ik een van degenen, die, ik wil niet zeggen oprecht, want dat woord is te zwak, maar, die met onuit-sprekel ijken ijver en met alle mogelijke middelen het lot vat» hen die lijden wenscht te verbetereu, maar de beste ver betering ishun weder hoop te geven, Hoe zeer worden onze aardsche smarten verminderd, wanneer zij verlicht worden door die verwachting zonder grenzen. Daarom is het ons aller plicht, wie wij ook zijn mogen, wetgevers, bisschoppen, geestelijken, schrijvers of jour nalisten, om in eiken vorm de maatschappelijke geest kracht te verspreiden, die er noodig is om armoede en lijden te bestrijden maar terzelfder tijd een ieder toe te roepen, het aangezicht ten hemel te heffen en iedere ziel, ieder gemoed op een toekomend leven te wijzen, waar rechtvaardigheid zal heerschen. Wij moeten met nadruk verklaren, dat niemand noodeloos geleden heeft en dat een ieder recht zal wedervaren. De dood zelf zal herstelling zijn. Evenals de wet van de materialistische wereld gelijkheid is, zoo is die der zedelijke rechtvaardigheid. Aan het einde van alles vindt men God.w// Graanmarkten enz. Middelburg, 11 Augustus. Door de vele drukke bezigheden met het snijden en het binnenhalen van den oogst was heden de aanbieding van alle graan soorten bijzonder klein. Tarwe tot 25 cent liooger zeer gezocht, puike kwali teit f 10J25 en in sommige gevallen nog iets duurder betaald, 'met het snijden van het nieuw gewas is algemeen een aanvang gemarkt. Nieuwe Rogge f8.— genoteerd, zuivere zaaisoort was echter niet ter markt. Nieuwe Wintergerst nog weinig getoond en f 6.— a 6.20 voor wichtige kwaliteit betaald. Nieuwe Zomergerst slechts een erikeld partijtje ge veild dat voor f 5.75 verkocht is. Nieuwe Groene Erwten mede zeer weinig getoond en algemeen begeerd, waardoor hetT aangebodene tot 50 ct. duurder van f 10.50 tot f 11.— grif koopers vond. Koolzaad waarvan de aanvoer reeds merkelijk minder was, vond bij eene levendige vraag tot f 11.75 genegen kooplust. Karweizaad f 14.per 50 kilogram. Versche boter f 1,20 a f 1,60. Eieren per 100 stuks f 3.80. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 11 Aug. 1881. ederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/s pet. 67"/» dito dito dito 3 829/16 dito dito dito 4 1043/< Loten stad Amsterdam 3 lil1/* dito dito Rotterdam 3 1027* Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99 Certific Inschr. 5e serie 1854 5 58'/» Dito dito 6e serie 1855 5 82s/» Obligatiën dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 90 dito L 100 1873 5 90 dito 1877 dito5 937* dito leening 1867—69 5 76 Loten 1864. 5 Loten 1866 5 13272 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1327< Oblig dito47a 93 Oblig. spoorweg Poti-Tifli-s. 4 - 907< dito dito Charkow Azow 897« dito dito Jelez Orel 5 907/g dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 547* Polen. Aand. Warschau-Bronjkberg 4 517/g Weenen. dito dito 5 863/» Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 663/» dito dito Febr./Aug. 5 dito 4 dito April/Oct. 5 667» dito in papier Mei/Nov. 5 6574 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 533/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 24l/2 dito Binnenlandsche 1 237» Portugal Obligatiën3 533/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 157< Obligatiën t 1869 6 17 Egypte, dito 1876 6 767u dito 1876 5 - Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 4 Aug. Metall. t 21,55dito zilver f 21,55; Div. Eng. per tc f 11,677a; Eng. Russen per pd f12,—Eng. Portugal per f Frans f 47,40 Belg. f47,40; Pruis t 58,60; Hamb. Russen f 1,21 Russen in Z. R. f 1.217a; Pooische per Z. R. f 1,83 Spaansche piasters t 47,40Spaansche Binnenlandsche f 2.36 Araerikaansche dollars f 2,48; papier

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3