GEMENGDE BERICHTEN. üerft, ^fitool fit lending. brandmeester, aau ieder die daarbij werkzaam was geweest een glas jenever aangeboden. Zij, die daarvan geen gebruik wenscbten temaken, maarliever den glas bier hadden, ontvingen ten antwoord „jenever schenken we wil je bier hebben, dan moet je 'tzelf maar koopen,* Onder voorzitterschap van mr. H. J. Kist, is Woens dag te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen. Het verslag door den algemeenen secretaris mr. Kerdijk uitgebracht, wees eenige vermindering van het aantal leden aan van 17,653 is het gedaald tot 17,230. Verschillende nieuwe departementen werden opgericht, waarvan het getal thans 336 bedraagt. Na voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jolles en de aftreding der niet-herkiesbare leden, is thans het bestuur samenge steld uit de volgende heeren mr. Aug. Philips, mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. H. J. Kist, C. ten Brum- meler, J. Coninok Westenberg, dr. H. F. R. Hubrecht, H. Bouman, J. A. Böhringer, prof. C. M. Kan, J. R. de Kruijff, mr. H. P. G. Quack en H. de Veer. De finantieele toestand der Maatschappij is gunstig het kassaldo bedroeg f 5000. Weder is eene gift van f 4000 en eene van f 1000 ontvangen. De Amhemsche Courant bevat uen vermakelijk staaltje van zelfverheerlijking, in den aangenamen causerie-^orm dat blad eigen. Omdat zelden zoo openhartig eigen grootheid wordt verkondigd, laten we een en ander uit dat opstel volgen. Eerst wordt de braafheid der liberalen verkondigd „Het recht van een clericaal om clericaal en van een anti-liberaal om anti-liberaal te zijn, hebben wij liberalen, nooit ontkend. Vrijheid van overtui ging, vrijheid van geloof en van belijdenis, in theorie en in practijk, m denken en doen, in den Staat en in de Kerk, was een eerste gebod op de tafelen der liberale leer. Wij octrooijeerden grootmoedig aan alle andersdenkenden, alle andersmeenenden, alle anders willenden dan wij, het recht om anders dan wij te denken, te meenen en te willen." Maar al te goed is ander mans gek. Het is slecht uitgekomen. Hoor hoe zooveel braafheid vergolden werd In onze grootmoedigheid hadden wij ons in één ding misrekend en vergist.De anti-liberalen en clcricalen zijn, aldus redeneerden wij, wezens uit den verleden tijd, zij zijn de enkele nog overgebleven, maar uitstervende exem plaren van eene voorbijgegane voorwereldsche schep ping. Laat ons hen in vrede laten uitstervenaan ons, aan het liberalisme toch behoort de tegenwoor dige tijd en de toekomst. Wij hadden medelijden, oprecht medelijden, met deze Jaatsten der Mohikanen, met deze onder de levenden rondwandelende mummiën met deze ongelukkige wezens verkeerende in eene maatschappij welke hen niet begreep en welke zy niet begrepen. Doch nu bemerken wij met schrik en met afgrijzen, dat er ontzaggelijk veel meer exempla ren van het clericalisme en het anti-liberalisme overig zijn dan wij ooit vermoeddendat zij niet stervenden maar springlevenden zijndat zij niet alleen leven en zich als levenden bewegen, maar dat zij zich voort planten en vermenigvuldigen dat, ook in de negen tiende eeuw en de politieke en maatschappelijke inrichtingen der negentiende eenw, het anti-liberalis me eu het clericalisme eene groote plaats innemen en sterk vooruitdringen om eene nog veel grootere plaats in te nemefr, om zelfs ons van de door ons ingenomen plaatsen te verdringen en te gaan zitten waar wij zoo straks gezeten hebben. En dit is het loon voor onze betoonde edelmoedigheid aan de cleri- cnlen en de anti-liberalen bewezen, om, te midden van het liberalisme, clerieaal en anti-liberaal te mogen wezen Zij zijn niet alleen ondankbaar genoeg ge weest niet te willen uitsterven, maar zelfs om zich Piet te willen laten bekeeren." De rollen zijn intusschen omgekeerd. „Kunt gij u een voorstelling maken van een vreed zaam wandelaar in Arnhems schoone omstreken, die plotseling een mastodont, een mammouth, eeu mega- losaurus of pterodactylus, of ander antediluviaansch monsterdier, op zich ziet afkomen Dan zult gij u ook kunnen voorstellen de gewaarwording van een opti mistisch liberaal, die liberalen uit de Staten-Geueraal, I uit de Provinciale Staten, uit de Gemeenteraden door I werkelijke, echte,onloochenbare clericalen eu antilibe ralen ziet verdrijven en vervangen. Dit kan dus niet alleen gebeuren, maar het gebeurtDe rollen zijn om gekeerd, en angstig vragen wij ons af, of wij ook misschien de overschietende exemplaren van een uit stervend ras zijn. en of ons liberalisme ook missohien is de schepping van eene voorbijgaande maatschappe- lijde orde?" Gelukkig dat h-:t gezond verstand bij zulk pedant liberalisme terugkeert, en troost met een „het kan niet anders." „Wanneer wij niet onze fanlaisie den baas had den laten speleu over ons [gezond verstand, zouden wij gezien en erkend hebben, dat clericalisme en anti- clericalisme, liberalisme en anti-liberalisme altijd he- staau hebben en altijd bestaan zullen dat wij hier onder verschillende benamingen en vormen, te doen hebben mei den eeuwenouden, den eeuwigen strijd, die in de gemoederen en do geaardheid vau den mensch ligt, dien hij in zich zeiven met zich zeiven strijdt en nooit uitstrijdt, met den strijd tusschen geloof en ongeloof, tusschen op autoriteit aannemen en twijfelend onderzoeken, tusschen de terugdringers en de vooruit- dringers. Van tijd tot tijd wisselen zij van positie de ouderliggenden worden bovenliggenden, de boven liggenden onderliggenden. Zij wisselen elkander af en volgen elkander op, gelijk de jaargetijden elkander afwisselen en opvolgen elke van ben verdwijnt op zijnen tijd, maar zij sterven nietna hnn schijudood herleven zij telkens. Evenzoo gaat het met de politieke en sociale partijen er is ook voor haar, ook voor het clericalisme en het anti-clericalisme, voor het libera lisme en het anti-liberalisme een tijd van klimming en een tijd van daling. Onze periode van daling schijnt gekomen te zijn, en hoe ijzig het vooruitzicht is van den killen, somberen, guren anti-liberalen winter, die den schoonen. warmen liberalen zomer komt vervan gen, wij zullen er ons in moeten schikken en inrich ten om dien kwaden tijd zoo goed mogelijk door te komen," We zullen aan deze redeneering niets toevoegen, overtuigd als we zijn dat ze zelve commentaar meebrengt. wegen door den heer Chr. Hengeveld, predikant te Schore. De heer J. Kromsigt, predikant te Cortgene, heeft bedankt voor het beroep naar Loon op Zand. Viertal te Vlissingen (vacature ds. Klomp)dd. W. Briët te Voorthuizen, J. H. Cordes te Vorden, L. J. Heldring, em. pred. en H. James te Enschedé. Landbouw Niettegenstaande alle maatregelen, genomen als waarborg voor eerlijke behandeling en goede hoeda nigheid, gaat het dit jaar tot nu toe met den uitvoer van nieuwe aardappelen uit het Westland naar En geland zeer slecht, en uitzicht op beterschap is er nog niet. De eenige oorzaak hiervan is, zegt Sempervirens dat er geene vraag bestaat. In de jongstverloopen jaren toen er bij de uitzending van dit artikel uit het Westland zooveel bedrog gepleegd werd, schijnt men in Engeland meer en meer aardappelen uit andere streken getrokken te hebben, waardoor de Engelsche markten thans ruimschoots voorzien zijn en het West land gemist kan worden. Voor het weinige, dat nog van daar wordt verzonden, wordt weinig geld bedon gen, te weinig dan dat de teelders er hunne gemaakte kosten mede kunnen dekken. Voor het geneeskundig congres te Londen waren 3,210 leden ingeschreven, eu 119 verga deringen zijn door de verschillende afdeelingen ge houden. Deze hebben 293 uren zitting gehouden, waarin 464 schriftelijke eu 360 mondelinge mededee- lingen werden gedaan. Onder de bijdragen van Neder landers vinden wij er een van prof. Fokker vermeld, over de organismen die besmettelijke ziekten voortbrengen, verder van professor Snellen, van Utrecht, in de atdeeling voor oogheelkunde over de natuur der sympathetische oogontsteking en in 't bijzonder over de wijze van hare overbrengingdr. Deutz, van Utrecht, over een voorstel om den term „caries" te laten weg vallen dr. H. van Cappelle, van 's Hage, in de afdeeling voor geneeskundig staatstoezicht over de voorzorgen noodig om de hondsdolheid te bestrijden; dr. Marinus Gori, van Amsterdam, over het vervoer van zieke en gewonde soldaten in tijd van oorlog, en professor Plugge, uit Groningen, over de doodelijke dosis van verscheidene aconiten-preparaten. Indien de leden van het Medisch congres zich in drieën of vieren hadden kunnen verdeelen, dan zouden zy toch niet alle stoffelijke en geestelijke genoegens kunnen ge nieten, die hun te Londen werden aangeboden. Echter was de groote hitte hun niet zeer welkom, zoodat de wetenschappelijke sectiën slechts matig bezocht werden. De meeste gasten gaven de voorkeur om op een stoomboot van den machine-fabrikant Penn, naar diens etablissement te Greenwich te varen en daar te ontbijten, of met de stedelijke commissie de Theems- kade te bezichtigen of de hospitalen te bezoeken, of onder leiding van professor Owen de collectie voor natuurlijke historie in het Britsch Museum te bezich tigen. Bedankt voor het beroep naar Linschoten door den heer F. L. Van Stein Callenfels predikant te 8t, Laurens. Bedankt voor het beroep naar Ovezaüd en Drie- Binnen weinige dagen zal te Middelburg nabij het spoorwegstation een advertentie-bank worden geplaatst. De justitie van Middelburg heeft zich gisteren vroegtijdig naar Groede begeven tot het onderzoeken van een daar vermoedelijk gepleegden kindermoord. A. d. M., wiens vrouw den 3en dezer van tweelingen i9 bevallen, is, onder verdenking een dezer kinderen verduisterd te hebben, gevangen genomen. (M. C.) Camperland, 11 Aug. Heden morgen kreeg de knecht van den landbouwer P. V. eeD slag van een paard tegen zijne bor9t. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, de toestond van den lijder is Diet zorgwekkend. De firma C. Nederveen, boekhandelaren en boekbinders te 's Hertogenbosch, zullen op de tentoon stelling van hulpmiddelen voor den Boekhandel te Amsterdam o. a. een boek exposceren, waarvan de band alleen een waarde van f 5000 vertegenwoordigt. De waarde der geheele inzending van deze firma is meer dan f 30,000 en zal o. a. banden in ouden stijl en mozaiek bindwerk bevatten. Door de zorg van den heer J. C J. Van Ogten, directeur van den koninklijken Zoölogischen Botanischen tuin te 's Hage, zijn Dinsdag jl. een aantal duiven van de Haagsche postduivenvereeniging De Ooijevaar op de forten in de Utrechtsche linie aangebracht, waar van er vijf dien morgen ten 11 ure te fort Blaauwcape! met dépêches voor het Departement van oorlog zijn losgelaten. Niettegenstaande het gure weder, was een drie dubbel bericht van den bevelhebber ten 1 uur 30 min. in handen der Regeering. Voor volgende berichten zijn telkens 4 duiven be stemd. Van de drie luchtreizigers, die Dinsdag het eerst aankwameD, was er een, die jl. Zondag even een kijkje te Harderwijk had genomen. Ook Rotterdam heeft thans zijn Panorama. Het werd gisteren geopend. Om het onderwerp, „den slag bij Nieuwpoort", verdieüt het Panorama van Rot terdam in waarheid een nationaal Panorama genoemd te worden. Zoodra men het platform betreedt, ziet men in het verschiet de stad Nieuwpoort, nog door de Spanjaarden bezet. Voor de stad tusschen de duinen is een gedeelte der artillerie met den rechtervleugel der Nederlanders, onder Francis Vere, op het punt om het overschot van den Spaanschen linkervleugel uit de duinen te verdrijven. Meer rechts, naast de hocge duinenreeks, komt Prins Maurits met zijn staf' aanrennen. Een adjudant brengt hem de tyding, dat de Spanjaarden wijken. Op het strand, recht achter den Prins, is de reserve van het Nederlandsche leger op het punt voorwaart* te rukken, en daarachter ziet men den ingang van de haven van Nieuwpoort, met een gedeelte van den Nederlandschen legertrein. Keert de beschouwer zich nu geheel om, dan ziet hij voor zich, op den achtergrond, de Noordzee met de Nederlandsche vloot, die met haar geschut de Spaanschen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2