te Dj Lemmer, met 100 stemmen ds. A. Renier, pred. te B:rg-Ambacht, met 91 stemmen en ds. E. A. G. Van Hoogenhuijzen, pred. te Dordrecht, met 119 stemmen. Ijemengübbërichter De onveiligheid in hét voorm&ïig 5cle district van Zeeland, neemt zoozeer toe, dat de justitie zeer êpoedig op krachtige wijze zal moeten tusschen beide komen De door vele inwoners van Kloosterzande met zorg verwachte nacht tusschen 7 en 8 dezer, de brandnacht, was daar. Velen in dat en het aangrenzende dorp Groeoedijk waren dan ook lang wakende geweest, hetgeen echter niet verhoedde dat men ten ruim half een ure de brandklok hoorde kleppen, en de woorden brand! door de straten klonken. Ditmaal gold het de landbouwschuur van J. E. De Vijlder in de Molenstraat, die in korten tijd in asch lag. Met het gebouw verbrandde de reeds geborgen oogst, hooi, eenige landbouwwerktuigen, een paard en een varken. Een en ander is verzekerd, maar laag. De oorzaak is weder onbekend. Dis is nu de vierde brand in korten tijd, en het is nog maar niet mogen gelukken de gewetenlooze ellendeling of ellendelingen te ontdekken. Het heeft ook de aandacht getrokken, dat de gebouwen in een zeer korten tijd geheel in vlam staan, waartoe men meent dat kunstgrepen gebruikt worden. Menigeen leeft hier ongerustde nog te verbranden gebouwen worden om zoo te zeggen genoemd, en de tijden van verbranden liggen lang te voren in ieders mond. Nu reeds heeft men sedert ettelijke dagen de kermisnachten hooren aanwijzen de kcrujis is op 15 16 Augustus. Wat de beweegredenen tot deze lage daden zijn, is onbegrijpelijk; de familie De Vijlder, die te voren niet genoémd werd waardoor men van 't programma schijfit afgeweken te zijn zijn goede bejaarde lieden, waarvan men in de gemeente geen kwaad hoort, zoodat hier zelfs van geen wraak sprake kan zijn. Pieter De Lange, oudste inwoner der gemeente Numausdorp, is in den ouderdom van 101 >2 jaar overleden. De Frov. Gr, Ct. deelt mede, dat eenige visschers van Zoutkamp beproefden, een oude oesterbank te ontdekken, die, volgens de overlevering, in de Noordzee, in de nabijheid der Doggersbank, moest wezen. Zij gingen met hun schuit op weg en hadden werkelijk het genoegen; die bank te vindèn op 'een afhtarid van 9 urén zeilens van de kust. Iri 'één trek haalden zij 650 oesters op; De herziene vértaling van hét Ebgefsché Nieuwe Testament is zeker wel het boek, dat dit jaar het meest verkocht werd.In de eerste week na de verschijning waren er in Engeland reeds twee millioeh exemplaren afgezet. Nochtans is die vertaling nog niet door de staats kerk aangenomen, zóödat op dit oogenblik ieder Engèlsch geestelijke, die haar op den kansel gebruikte, vervolgd zou worden wégéns overtreding der wét. Tengevolge van eene botsing tusschen twee sneltreinen nabij Blackburn in Engeland zijn gistereD 5 peronen gedood en 30 gekwetst. Een gedenkteeken voor Keizer Alexander IT zal te Moscou worden opgericht. Kuustenaars uit alle landen zullen tot mededinging worden toegelateD. De datum van inlevering is gesteld op 1 Augustus 1882, Russische jaarrekening. De prijzen voor de beste ontwerpen zijn zesduizend, vierduizend, drieduizend en tweeduizend roebel. Bij de Russische gezanten in Europa zijn de plannen voor het gedenkteeken te verkrijgen. Op het schuttersfeest te Freiburg, in Zwitserland, werd een boer zijne welvoorziene beurs uit den zak gerold. Terwijlhg hiérvan bij de politie aangifte deed, kwörit er een iuspeètéUr binnen. Déze haalde zijb zakdoek'uit, en mbteen 'Tc#am de beurs van dén boer, maar ongelukkig ledig, te voorschijn.' De 'behendige dief, die haar den boer had ontfutseld, had haar blijkbaar gélëtligd eu toen den politie-inspecteur in déh zak gestoken. - Het ronddeelëu van strooibiljetten ter aanprij zing van allerlei koopwaren, is zeker niet nieuw. In Pbrgs heeft men daarom voor de afwisseling de perk tonen, die met het ronddeelen belast zijn, de aandacht doen trekken door allerlei fantastische kleedij, o. a. door den verspreider van aanprijzingen voor goedkoops parapluies te steken in de uniform van een engelsch generaal. In hét centraal pöstlcsntoor te Londen is het eïectrische licht ingevoerd. 16 Brush-vlammeo, ieder mei een lichtsterkte van '2000 kaarsen, verlichten de hoofdzaal en vervangen 400 gaspitten, die met inbe grip van de 400 a 500 daarin aanwezige personen de lucht in het vertrek tot 87° Fahrenheit deden Btijgen, terwijl zij thans 20o lager is. BlllTÊNLANi). De minister-president van Frankrijk die gisteren op zijne beurt, na een feestmaal te Nancy licht wilde doen opgaan over den politieken toestand, pleitte vóór de gematigde republiek, en waarschuwde krachtig tegen de socialisten. De wereld geniet vóór 't oogenblik in zoover vrede, dat geen gewapende legers tegenover elkander staaan. De kanonnen worden voor oud ijzer verkocht (denk aan de massa te Dordrecht geladen) de zwaarden rusten, en de legers bereiden zich tot de herfstma- noeuvres voor. Maar de socialisten zorgen er voor dat het droombeeld van een algemeenen, eeuwigen vrede, voorloopig nog gestoord wordt. Deze partij treed in de laatste weken weder krach tig op den voorgrond, geprikkeld misschien door de kloeke daden van hunne broeders, de Nihilisten. De socialisten-bond breidt zich verder uit. Was eerst Duitschland vooral het tooneel van hun daden, nu is ook Engeland en Ierland, Frankrijk en Amerika door hen ter hervorming uitverkoren. Dreigbrieven en dynamiet worden meer en meer haar wapens. Bismarck, zoo verkondigt men luide, moet door ge weld uit den wég worden geruimd, Ierland moet door geweld middelen worden bevrijd. En welke die geweld- middelen zijn sprak dezer dagen eene conventie te Chicago vergadering op de volgende wijze uit. Desertie in massa uit het Britsche leger, dienstne ming van Ieren aan boord van Britsche oorlogschepf n teneinde ze door middel van dynamiet te vernielen, uit den weg ruiming van leden der Koninklijke fa milie, en van het Heerenhuis, die tegen Ierland zijn. Men sprak zelfs van een wereldrevolutis-congrës in 1882 bijeen te roepen. In Londen werd deze week mede een revolutie- congres gehouden, waarin aanbevolen werd dynamiet te gebruiken tegen de bestaande instellingen, en aan geraden werd een internationale yereeniging te vormen ter vervanging van woorden door daden. Men prees inzonderheid de studie der scheikunde aan waaraan dé'revolutie zooveel' verschuldigd is. De socialisten zorgen er vóór dat' hét woord revo lutie als een dreigend spook volken en regeeringen vervolgt-. Onwillekeurig herinnert men zich bij deze verschijnselen ,het woor(t ten horigen jare door den minister Modderman in onze Tweede Kamer gespro ken, en vreest men, maar gelooft tevens dat God regeert ook daar waar hélsche werktuigen en dynamiet den bodem onder onzen voet doen wdrilrëlen. De President def Vereenigdè Stated wórdt gaandeweg maar - langzaam beter. Met grond mag thans zijne herstelling worden gewacht. J)e teruggpve van, grond aan de Transvaal heeft Maandag plaats gehad. H< t Transyaalsche Gouverne ment heeft in een proclamatie aan het volk de ves tiging dér ZmcJ-Afrikaahsche Republiek verkondigd. De staatssecretaris Bok en andere ambtenaréü hebben den eed afgelegd. Alles is rustig gegaan. De hoofden der inboorlingen heeren bedaard naar huis, ofschoon altoos optevreden papt de schikkingen der Konink lijke. Commissie. Het opperhoofd Soecoconi is in vrijheid gesteld. Het Hoogèthuis van Engeland heeft' zonder vérdere discussie bij derde" lezing de geamendeerde Iersche landbill aangenomen. Zij komt nu weder in behande ling in het Lagerhuis, dat zich zeker niet met alle amendementen der Lords zal vereenigen. Dat er ten slotte toch zoo iets als een concessie aan de Ieren uitgroeien" zaf, mag veilig aangenomen wordetb LA'H&YTO&IHEifK!.- Van groot belang voor de kennis onzer heden- daagsche sociale toestanden is de-statistiek'dér land-1 verhuizing nftar de ^Nieuwe Wetöld.' Op de statistiekvan de verhuizing- gedürë'nde eenigé tientallen jaten; onlangs' gemeld1," laten wèThuf de vereenigde: cijfers uit den laatsten tijd volgen:' De stroom der landverhuizing vloéit nóg altijd, zich steeds verbreedend, naar Amerika. ZÓÓ'Wërd deaér dagen1 in «efh 'bericht uit Baltimore" d#radft j komst in die plaats van twèe schepen met land verhuizers, binnen 24 uren, vermeld. Het getal, dat in deze beide booten aankwam, was 3,000. Er waren tevens 8 treinen, bevattende over de vijftig wagen enkel voor landverhuizers op weg naar Chicago lang» den Baltimore en Ohio spoorweg. Om zich een goed denkbeeld te vormen van d« uitgebreidheid, die de verhuizing verkregen heeft, lette men sleehts op enkele cijfers in ronde getallen, In de 11 maanden voor Mei 1881 kwamen in 't geheel in de Vereenigdr Staten aan 534,000 per sonen. In Mei 1881 alleen kwamen 117,000 personen. Van eerstgenoemd getal waren 175,306 Duitachers, 110,611 kwamen van Grenada, 61,796 van Ierland. 57,061 waren Engelschen, 12,628 Schotten, 7,443 Chineezen en 138,649 kwamen er van andere landeDv In Juli dezes jaars kwamen te New-York aan 33,000 personen, dat is 8000 mèer dan in Juli 1880. Zij waren verdeeld als volgt Engeland4500, Ierland 3300. Schotland1100. Duitschland 14000* Zweden4600. Noorwegen900. Italië400. Rusland600. Denemarken 1000. Te Baltimore landden in Juli 5400 personen, waarvan, bijna 4000 Duitschers In 't geheel kwamen van Jan,Aug. 1880 202,000 pers. u t, 1881 275,000 pers. In het begin der torige week had het bureau voor werk 1000 aanvragen om arbeiders, waarvan 700 voor de spoorwegen. Al bestaat er tegen landverhuizing geen redelijk bezwaar, we herhalen onze vroegere opmerking, zegt de Standaarddat we aan verhuizing naar landen, waar men taal en zeden niet voor vremde behoeft te ruilen, de voorkeur geven. De Hollandsche staten van Zuid-Afrika, zijn ver van verwerpelijk, voor wie buiten het vaderland een bestaan zoekt, 't Ware ons volk beter, zoo daarheen zich de verhuizing richtte. Dat de bevolking der Vereenigde Staten, al ware het alleen door een toevloed als boven vermeld, ont zaglijk moet vermeerderen, is duidelijk. Uit de jongste telling blijkt dan ook, dat de bevolking reeds bestaat uit 43,408.876 blanken en 6,577,151 kleurlingen, uitmakende een geheel van 49,985,027 of in ronde getallen 50 millióeD zielen. De kleurlingen zijn sedert de laatste telling toegenomen, maar in vergelijking niet zoo sterk als blankén. Zulk een snelle volksver meerdering- heeft nooit te voren ergens elders plaats gevonden. ltu r 'g 'èt 1 ijk'eSTtattdV' Middelburg. (Van 31 Juli tor 7 Augustus.) Ondertrouwd: M. E. Kuiler,'jm. 21 j. met G. Zan« ting, jd. 22 j. D. J. van E9, jm. 23 j. met J. C. Lenóêlink, jd. 28 j. C. Stevens, wëdr. 57 j. met L. Stormezand, wede. 4d j. Bevallen J. van' Diihóorn, geb. Kareis,' z.'S. Sosschaart, geb. Buns, z. S. J. Köóle, geb. Halffman, z. ,T. E. van Ruijven, geb'. Schenk, d. J. P. Hendrikse, gëb. Arënse, z. P. van Winkelen, geb- van Gemert, d. A.J Francóóis, geb. Bslje, z. M. J. de Roos, geb. Bós, d. J. A. Mortier, geb. Kók, z.'A. E.: de 'Pïaa, geb. Regeur, d. M. van Dijk, geb. Boogaard, d; W. Woutersën, geb. Schölteh,1 d. A. C. M. Delsalle, geb, Hèijgëh, d. If."'de Mudck, geb. Waterman, d. M. J. van Doorn, géb. Boddaert, z.'NI Louws, geb. 'Méijèrs, z. Overleden: E: de Wolff, vrouw van P. Löois, 59 j. E. Wédts "dé Swart, z.,"7|i/s'm. P. Kas, vrouw van J. dé 'Hbogë,' 54 j. M'. Carol, vrotiw van J. Verstelle, 43 j. M. J. Harthoorn, man van' C. Lijster, 58 j. Vllssingen. (Van 30 Juli tot 6 Augustus^ Be vallen C. Zuidema, geb. Elderffet, z. E. Hamme, geb. de Beer, z. J. de Weerd, geb. Kuijpers, z. G. A. Gunter, geb. de Geus, z. S. Bertljn, geb. Simonse, z. M. van den Ende, geb. Wilge'nbtfrg, d." C. M. Willemse, geb; Baarn, d. M. S. Valentijn, geb. Ter- wóert, z. J. M. Seidenspinner, geb. Brackx, z. (levenl.) Overleden G. J. van der Klift, d. 5 j. W. P. de Ruijter, t. 3 m. A. P. H. J. Paijens, z. 3 m. J. Schout Velthuys, jd. 56 j. P. Krijger, wede. van Ac Pieterse, 57 j. 1 Bèvallèb Ci'di dè Koning, geb. 'Addies, d. P. van Dullemen, geb. Vcrpoorte, d. M. Hoffius, geb. de Dreu, z. W. C. Labeur, geb. Fukken, d.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2