ZUIDEN, Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland 1881. Donderdag1 11 Augustus. N°. 787. BINNENLAND. üerh, School ttt lending. Verschijnt eiken ^Aaandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P*-ys per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers0,05. ÜITGAVK VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De Goesche Courant, algemeen bekend als een //liberaal" blad dat alles gebruiken kan, rijp en groeD wat een tegenstander zwart kan maken, begint meer en meer den strijd ook op het gebied van het private leven te verplaatsen. Aan het hoofd van het jongst uitgekomen nommer wordt cursief gedrukt met eenigen omhaal verteld, dat een groenboer onlangs op {een Zondag weigerde aardbeiën af te geven voor een stervende. Deze weigering was een gevolg van 's mans vromig heid. Verder zegt de redactie te gelooven dat deze man driemaal ter kerk gaat, dat hij psalmen zingt en bidt alsof hij de godzaligheid in persoon is. Dat deze mededeeling strekken moet om een onge noemde zijn plicht te doen kennen valt te betwijfelen. Als de Goesche Courant zich in haar kring het uit deden van lessen in wellevendheid ten taak stelt, dan zal haar blad spoedig met een aantal bijvoegsels moeten verschijnen. Meer voor de hand ligt het dat de G. Ct., ouder gewoonte, de christelijke geloovigheid tuchtigen wil, door het publiceeren van een daad die indien ze öp de wijze als medegedeeld is, plaats had door nagenoeg alle orthodoxen zal afgekeurd worden. Om dat doel te bereiken gaat de Qoescke allengs meer het voorbeeld van den redacteur van het Week blad voer Zeeuwsch Vlaanderen volgen, wiens wroeten in het private leven, zoover ons bekend is, tot nu toe, om zeer begrijpelijke reden, geen navolging in de pers heeft gevonden. Bijna hopeloos is het een idéé-fixe te bestrijden. Het idee der Goesche is blijkbaar dat iedere kerk een instrument tot het verkrijgen van politieken invloed |8 iedere kerkedienaar is voor haar een heersch- zuchtige iedere geloovige kerkganger een huichelaar. Bij een geloovige die op Zondag aardbeiën weigert wordt die gansche reeks van philantropische stich tingen vergeten, voor een groot deel door de zooge naamd geloovigen gesticht en onderhouden. Als de vromen driemaal ter kerk gaan, psalmen zingen en bidden, brengen ze ook hun gave aan de armen, M. d. B, en die gare informeert maar een3 overtreft gewoonlijk de gare die van hen die het goed doen alle dagen geoorloofd achten, maar door hunne zorgen voor genot en feesten weinig tyd overhouden om ooit goed doen. Middelburg. Naar we vernemen zullen ook te dezer plaatse pogingen worden aangewend tot het houden der Augustus-collecte, ten behoeve van Scholen met den Bijbel. De administratie van de Belgische stoomvaart lijn Ostende—Dover heeft met 1 Augustus jl. hare vrachtprijzen aanmerkelijk verlaagd, om aan de zware concurrentie, die zij van de lijn Vlis9ingenQueen boro ondervindt, het hoofd te bieden. „Van wel onderrichte zijde wordt verzekerd, dat men eerlang de benoeming van een minister van Finantiën te gemoet kan zien," leien|wij in verscheidene bladen. Wij twijfelen niet aan het wel onderricht zijn van hem, die deze mededeeling in de wereld zond, maar ook zónder in het minst onderricht te zijn kan men die gebeurtenis vrij wel voorspellen. Als de volgende maand de Tweede Kamer bijeen zal zijn gekomen is een der eerste voordrachten, welke z\j ontvangt de staatsbegrooting, en geen kabinet zal eene begrooting opmaken, zonder minister van Finantiën. Van de Willem Barents zijn tijdingen ontvangen uit Vardö, loopende tot 26 Juli. Bijzondere ontmoe tingen had men tot dusverre niet. Er was meer ijs dan vorige malen, en men bejammerde het, dat men geen stoom had. Uit een der brieven nemen we het volgende over de hedendaagsche walvischvangst over z/Men vischt op de zoogenaamde rorkwal, een soort walvisch waar men in vroegere tijden geen jacht op maakte, daar het spek ervan niet dik ge noeg was en dus de mfceite en kosten der vangst niet loonde. Sedert eenige jaren echter is een nieuwe wijze van jacht uitgevonden, daarin bestaande, dat men in de visch een harpoen schiet, waarin weder een onplofbare kogel, zoodat de visch dadelijk gedood wordt. Hierdoor werd de vangst gemakkelijker en minder kostbaar. Twee stoombootjes met zulke stukjes geschut met harpoenen waren nu steeds in de nabij heid in Warangerfiord met deze visscherij bezig en met zeer goed gevolg. //Gedurende de dagen dat wij op de reede ver toefden werden er door die bootjes vier of vijf naar den wal gesleept, waar eerst het spek en de baarden, waarvan de baleinen komen, er afgesneden worden. Van het spek wordt de traan gekookt. Nu wordt het overige van de visschen Daar de overkant van Busse- Sond gesleept, waar het vet dat in het vleesch zit, eruit wordt gekookt en het geraamte wordt weder op een derde plaats tot guano verwerkt. „Het op deze wijze behandelen van de visch wordt door tallooze meeuwen, procelarias en andere arctische vogels met de meeste belangstelling gevolgd, en zij azen op de doode walvisschen met eene grenzenlooze brutaliteit. „Deze walvisschen, hoewel weinig spek opleverende, behooren niet tot de kleine soorten. Ik zag er van ongeveer 50 voet lang. Als waarde ervan werd mij opgegeven ongeveer 12 of 1500 gulden, hetwelk niet veel is, als men bedenkt, dat de gemiddelde waarde van de rechte walvisch ruim 6000 gulden is." Te Amerongen werd deze week eene Baadsvergadering gehouden van 3 leden, wier besluit wettig was, omdat tweemaaleene vergadering was bijeengeroepen die niet door het vereischte getal leden werd bijgewoond. Dat be sluit strekte om niet toe te laten de drie nieuw geko zen leden, niettegenstaande zij de meerderheid van stemmen (64, 62 en 60) van de 112 uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hadden. Maar het besluit werd aldus gemotiveerd „Overwegende dat p. ra. 40 kiezers op last van den heer G. graaf Bentinck hnnne stembiljetten heb ben moeten laten invullen op het kasteel Amerongen, zoodat zij geene vrije keuze hadden en hierdoor ge noodzaakt waren te stemmen op kandidaten, die de hunne niet warsn „Overwegende dat na het invullen der'stembiljetten, de kiezers door den boschwachter Johannes Knoppers alhier, als een kudde schapen naar de stembus werden geleid „Overwegende dat er alzoo een hoogst onzedelijke invloed is uitgeoefend, die op deze verkiezing van be duidenden invloed is geweest „Overwegende dat de burgemeester in gebreke is geweest raadsvergadering te beleggen tot het benoemen van een stembureau, waardoor het bureau van stem opneming niet wettig was samengesteld volgens art, der kieswet." enz. Indien niet een Gemeenteraad dit alles officieel ver klaarde, zonden wij er geen geloof aan slaan. Dat Amsterdam zich neerlegt bij het gevallen be sluit, en voor 't oogenblik geen verdere stappen tot verkrijging van een kanaal oostwaarts doeD zal, kan blijken uit het voorstel van B. en W. tot het ver leen en van ontslag aan de inschrijvers op de leening. Dit voorstel wordt aldus toegelicht Overtuigd, dat de erkende behoefte van den Neder- landschen handel aan eene korte en doelmatige ver binding van Amsterdam met den Boven-Kijn door de voorgenomen werken niet in het minst wordt bevre digd, twijfelen wij niet, of de juistheid van hetgeen door den Amsterdamschen handel met zooveel klem en instemmigheid is betoond, zal vroeg of laat haar erken ning vinden. Amsterdam behoort dus, on zes inziens, te blijven streven naar het doel, dat haar sedert jaren steeds voor oogen heeft gestaan het tot stand komen dier verbinding door een kanaal in oostelijke richting. Voorshands echter is haar het uitzicht benomen, dat zij binnen kort geroepen zou kunnen worden om, door het verleenen eener bijdrage, mogelijke geldelijke be zwaren op te heffen, en alzoo tot afdoende oplossing van het zoo gewichtig vraagstuk mede te werken. Uit Assen wordt aan het D. v. Z. H. geschre ven, dat binnen kort een Nederlandsche Bradlaugh- kwestie voorkomen kan. Dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, onlangs benoemd tot lid van den ge meenteraad, zal namelijk verlangen zijn betrekking te aanvaarden onder aflegging van de belofte (niet van den eed), bedoeld bij art. 39 gemeentewet en art. 2$ grondwet. De voorzitter moet voornemens zijn, den heer Hartogh Heys niet tot de belofte toe te laten, op grond dat genoemde heer tot geen kerkgenootschap behoort en de vergunning om de belofte af te leggen uitsluitend aan de leden van de Doopsgezinde ge meente is verleend. In de heden te Botterdam gehouden veiling van ongeveer 100.000 balen Java-koffie is alleB tot wil lige prijzen verkooht. Enkele soorten brachten 1 a 2 ct. boven taxatie op. Ter vervulling der vacature, bij de Ned. H§rv. gemeente te Botterdam ontstaan door het vertrek van ds. W. J. Gezelschap naar Amsterdam, is gisteren de volgende nominatie opgemaaktds. J. Hulsebos, pred.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1