buitenland. DAN DELSB EitiCHTEN. andere te maken, zoodat het oog wordt bedrogen. Onder Mesdags leiding is dn beer Laarman daarin voortreffelijk geslaagd. Nergens wordt de illusie dopr een brusque overgang, eene onjuiste verhouding ge stoord lijnen en tonen sluiten volmaakt aaneen. Rechts en links van het duin staat een houten ge bouwtje, waarvan gij niet zeggen kunt of het ge schilderd is of dai het uit planken is opgetrokken. En zoo is het overal. Geen vreemdeling' zal verzuimen dit Panorama te gaan zien. Maar geen Hollander mag het nalaten. Wie zich vermeid heeft in 't aanschouwen van dit kunststuk en het heeft leeren verstaan, zal het heer lijk tooneel, dat Scheveniugen zelf biedt, eerst recht genieten. Een Amerikaan klemt eiken avond den staart $yner kat in een tang, bindt het dier aan een touw en bevestigt het zoo aan een paal midden in zijn tuin. 's Morgens staat hij op en verzamelt alle laarzenknech- 'ten, borstels, steenkolen, aardappelen, rapen enz., die s nachts naar 't schreeuwende dier geworpen zijn. Een optocht van 14,000 schoolkinderen te Luik heeft Zondag plaats gehad. De kiuderen waren des middags ten half vier geschaard. De Belgische Ministers van Buitenlaodsche Zaken en van Onder wijs, de heeren Frère Orban en van Humbeeck, gingen met het gemeentebestuur en den gemeenteraad onder levendige toejuichingen de rijen langs, door de banier dragers der verschillende scholen bij wijze vau eere- wacht vergezeld. De schepen Magis hield eene toespraak welke door den minister van Humbeek kort beant woord werd. Daarop werd eene cantate ter verheerlij king van Belgie's onafhankelijkheid uitgevoerd, met kpren van jongens tot den kooing en van meisjes tot de koningin. Toen eiudelijk begon het défilé der kinde ren, de kleinen van de Eröbel-scholen voorop, de leerlingen van het athenaeum aan het eind. Des avonds heeft het herhaaldelijk uitgestelde „venetiaansohe feest" met den besten uitslag plaats gehad. Langs de Maas waren groote tribunes opgeslagen en ten negen ure gaf een kanonschot het sein voor de aan den rechter oever geschaarde verlichte vaartuigen, om zich in beweging te stellen. Eene vervaarlijke, door bengaalsch vuur verlichte, vlammen spuwende draak opende den stoet, gevolgd door Grieksche en Romeinsche galeijen, chineesche jonken, Turkscbe kaïken, gondels enz. Twee Hindoesche paviljoenen, getrokken door een reusachtigen olifant, besloten het geheel, omstuwd van eene menigte sloepen en bootjes van liefhebbers natuurlijk ouder het oplaten van vuurpijlen enz. Al de kaden waren verlicht en de weerspie geling van tallooze veelkleurige lantarens danste in het water. Den fraaisten aanblik echter le verde de Maghinbrug op. Door middel van eene stoommachine van 250 paardenkracht had men het water der rivier opgestuwd tot de hoogte der brug, van welke het als een waterval van veertig meternederbruischte met electrisch licht verlicht en waarboven nog drie hooge fonteinen hare waterstralen opzonden. In de stad zelve waren verschillende pleinen en boulevards luister rijk verlicht. Op schitterende wijze heeft Luik het onafhankelijks- feest van Belgie gevierd. Sarah Bernhardt, de bekende Fransche tooneel - speelster, zal te Rotterdam optreden den 24en October e. k. In den Doele zal zij eene voorstelling geven van Marguerite Gauthier. Keizer Fran9 Jozef van Oostenrijk is gisteren middag in de badplaats Ga9tein aangekomen en ontvangen met de volkshymne en klokkengelui en onder de jubelkreten der bevolking. De Keizer, in Pruisische uniform, snelde den DuitschenKeizer.die, gekleed in de uniform van Gos- tenrijksch overste, uit het badhotel kwam, tegemoet. De beidei monarchen omarmden en kusten elkander harielyk en gingen arm in arm maar het badhotel, waar zij drie kwartier -te zamen doorbrachten. In zijn hotel teruggekeerd, ontving Keizer Frans Jozef van dames bloemen en ruikers. Ziedaar het officieële bericht van het bezoek der beide keizers, dat ook nu weder stof leveren zal tot velerlei beschouwingen. De Wventr Abendpoat schrijft even officieel over dit bezoek: Met oprechte vreugde begeleiden de wederaijdsche volken de -vernieuwde hartelijke ont moeting hunner geliefde heerschers, wier samenkomst, als sedert een reeks van jaren, ook weder nu getuigt van .den on verbreekbar eq vriendschapsband, (lie de, beide souvereinen en hunne staten aan elkander -ver bindt, Allerwege in Ooatenrijk-Hongarije, ziet men in de herhaling dezer samenkomst een nieuwe be krachtiging van dezen zegenrijken bond, en een waarborg voor zijn voortbestaan Aan de Daily News werd uit New-York ge seind dat er Maandag te Peoria, in Illinois, een zekere Crowe gearresteerd was, die verklaard had de maker te zija van de naar Liverpool verscheepte helschs machines. Een latör telegram van denzelfden corres pondent melde echter dat dit nieuwje gebleken is afkomstig te zijn uit den koker der Feuians, eu dat het dus weinig geloof verdient. Hetzelfde zal misschien gezegd mogen worden van het verhaal van een zekeren Dennis O'Hare, te St. Louis, die bekend maakte dat hij sinds 20 Juni niet minder dan 86 zulke helscae machines naar Engeland zond dat er minstens 5 0 daarvan haar adres bereikt moeten hebben, en dat zij bestemd zijn om in de kolenhokken van Engelsche oorlogsschepen gesmokkeld te worden, om op die wijze de Britsche vloot naar deu bodem te helpen. Om de verkiezingen in Frankrijk tè leiden, is onder Gambetta's invloed te Parijs in de rue Suresnes een commissie georganiseerd. De Temps acht het reeds noodig deze commissie fe verdedigen tegen de be schuldiging, dat zij te exclusief te werk gaat. De keizer van Rusland doet uit Moskou uitstapjes naar naburige plaatsen. Men gebruikt echter de voor zorg, zijn reisplannen niet vooraf bekend temaken. Zeeuwsche Brieven. Amice Er is in de pers gevraagd naar het doel der reis van de Kaapsche predikanten, de heeren Coetsee en du Plessis, die thans Nederland bezoeken. „Naar het schijnt" zoo lezen we „is de reis i dezer heeren niet enkel een pleizierreis, maar mede ondernomen om relatiën yan kerkelijken aard en mogelijk ook met Neerbosch aan te knoopen." De heeren, die ik mede het genoegen had te ont moeten, te hooren en over veel, zeer veel, de Kaap kolonie en de Transvaal betreffende, te spreken, zijn door de Vrije kerk in de Kaapkolonie benoemd en uitgezonden om de „trekmenschen", (de boeren, die gedurig verder gaan) te bezoeken; en wel in de eerste plaats om te zien of zij ook /.geestelijke hulp", hulp op godsdienstig gebied, behoeven. Huu kerk meende, dat zij daaraan groote behoeften moesten hebben. Zoo als wc in Nederland reeds weten, zijn tijdens de regeering van den heer Burgers eeuige honderden Trausvalers naar genoemde predikanten mij mede deelden, omdat zij onder het gezag van den modernen h er Burgers konden noch wilden leven teneinde van woonplaats te veranderen de binnenlanden ingegaan. Die reis echter viel tegen, viel ontzettend tegen. De plek, de gewenschte plek om zich neer te zetten en er te wonen bleef uit. Ze zagen en vonden weken en maanden aaneen niets dan een onbewoonbaar oord. De ellende op dezen tocht doorleefd moet, naar de informatiën, ook in de Kaapkolonie gekregen, alle beschrijving te boven gaan. Vëlep, zeer velen van hun gezelschap zijn dan ook in de woestijn, die ze zijn doorgetrokken, gebleven. Aan de andere zijde, aan de westkust van Afrika zijn de ontkomenen eindelijk aangekomen en gebleven aan de Walvischbaai voDden ze een plaats ter woning. „Maar, hoe komen de predikanten, die hun bezoe ken gaan, nu toch in Nederland te recht?// Gij moet weten, Amicedat zij, na de benoeming van hunne kerk, nog vrijheid van hunns respectieve ge meenten moesten ontvangen. En gelijk dat vaak gaat, dit verlof om te gaan werd zoo maar niet op eenmaal gegeven. Eerst toen zij beloofd hadden dat ze op de heen- of terugreis Nederland, bijname „de moeder kerk" zoo drukte één hunner zich in de zaal, waar zij het eerst het woord voerden, uit bezoeken, en de groete der Vrije kerk in de Kaap overbrengen zouden, ontvingen zij de begeerde vrijheid. Doch nu kwam de vraag hoe komen we bij de trekmenschen En deze vraag was eer ^gedaan dan beantwoord. Zelfs nu tenminste vóór veertien dagen weten- zij zeiven met zekerheid nog niet hoe zjj er zullen komen, en hoe zij, aan de WaLviacht- baai gekomen, de trekmenschen zullen vinden. Van de Kaapkolonie uit over land, daaraan was geen denkendie *réis zou m«t niét minder levensge vaar gepaaid gaan, dan waaraan de stamgenooten bloot stonden, die zij gaan bezoeken. En van de Kaap over Zee is er geen reisgelegen^j heid. Ze waren daarom (of het niets was) van Afrikats punt naar het Westen van Frankrijk, ik meen naar Bordeaux vertrokken, denkende daar scheepsgelegenheid naar de Walvischbaai te zullen vinden. Daar gekomen was teleurstelling hun deeler was geen gelegenheid. Van Bordeaux scheepten zij zich in naar Londen, om te zien, of zij van uit Engeland het beoogde doel konden bereiken doch ook daar vonden zij dusver schip noch boot om hen derwaarts te voeren. Eenmaal in Engeland aangekomen, besloten zij aan Nederland het begeerde en beloofde bezoek le brengen^ Bij hun aankomst te Rotterdam telegrafeerden zij aan professor de Cock dat zij Kampen gaarne wilden bezoeken en deze deelde hun mede dat zij, niet de rf^mlaagsche curatorenvergaderiug zooals de Am- sterdamsche Courant berichtte maar wel, dat zij benevens de professoren, de curatoren der school en vele predikanten konden ontmoeten en nog twee dagen het examen der theologische studenten bij wonen, indien zij terstond overkwamen. Nog denzelf— den avond kwamen zij aan en spraken een hartelijk, zeer hartelijk woord. Een woord, dat getuigde van hunne voorliefde voor de Nederlanders. Neerlands' sympathie voor hunne stamgenooten in de Transvaal, in den jongsten tijd zoo eendrachtig en krachtig uit gesproken had bij vernieuwing, dit was te gevoelen, hunne liefde tot het oude vaderland ontvlamd. Dat het aanknoopen van nieuwe relatien „mogelijk ook met Neerbosch" het doel vau hunne reis zou zijn, is mij uit hunne openbare noch private mede- deelingen gebleken. Het doel van hunne reis de trekmenschen, zoo mogelijk nu van uit Lissabon, te bezoeken en van dienst te zijn in zake den godsdienst zal, naar ik hoop, be reikt worden. De Heere make voorts hunnen weg voorspoedig Gegroet, L. Burgerlijke Stand. Grljpskerke. (Over de maand Juli). Gehuwd: geene. Bevallen: L. Melse, geb. de Rijcke, d. M. Kop- poolse, geb. Hugense, d. P. de Witte, geb. Louwerse, d. -S. Huijsman, geb. Dekker, d. M. Pieterse, geb. Meijers, z. W. Poppe, geb, Reijnierse, z. Overleden geene. Graanmarkten enz. Middelburg, 4 Augustus. De aanvoer bestond heden voornamelijk uit KOOLZAAD, dat tot stijgende prijzen van f 11.50 tot 11.75, zoowel voor plaatselijke oliesla gerijen als ter verzending grif koopers vond. Met inbegrip van jl. Maandag schat men de aanvoer op circa 130 lasten. Puike TARWE was moeielijk beneden f 10.— los te maken. "Van nieuwe ROGGE waren een paar partijtjes ter markt, blank en grof van korrel, doch verschillend van droogte, verkoopen zijn er echter niet van bekend Van nieuwe WINTERGERS.T was de aanvoer nog niet groot, voor puike kwaliteit is f 6.— a 6.10 be taald. Van nieuwe ZOMERGERST werd een partijtje ge toond, droog en blank, dat voor f 5.50 is vorfcocht. Van nieuwe GROENE ERWTEN waren enkele par tijtjes ter veil, verschillend vam stok en droogte, van f 10.-^- tot 10.50 werden zé op de kook verkocht. KANARIEZAAD tot f 14.— geveild. Ter veemarkt van gisteren zijn aangevoerd lOnaar- den, 2 vette koeien, vette ossen, -5, ,vet|e vaoZÜL 5 vette kalikoeien. 2 ka-lfvaarzen, 8 vare koeien, drie jarige ossen, 10 stuks jong vee, 4 stieren, 20 magere varkens. De gemiddelde prijzen warenpaarden f 50 a f 200; vette koeien 68 a 72 cent per kilo vette ossen a cent per kilo vette vaarzen 7,0- a 74 cent per kilokalikoeien f 140 a f 120 per stuk kalfvaar- zen f.140 a f 160; varekoeien f 60 a f 12Q per stuk j driejarige ossen f a jong vee f 40 a f 10G per stuk; stieren f 50 a f 150; magere varkens f 10 a f ;]8 per stuk. Verscke boter f 1,28 a 1,32; eieren per 100 stoks f

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3