De minister van marine brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden dat op de reede van Vlissingen, op de hoogte van het fort De Ruiter, in de diepte van 130 dM., bij laag water, gezonken ligt een groot barkschip, in de navolgende merken de toren van Middelburg midden tusschen de uit wateringssluis en het fort De Ruiter de Oranje-kazerne te Vlissingen in den toren dier plaats het vuur van den Westberm der nieuwe haven in het huis van den sluisraeester. Tot aanduiding voor de scheepvaart is bij het wrak een zwart en wit geblokte wrakton geplaatst, en verder even benoorden het wrak, zoo nabij mogelijk, voorloopig een loodskotter, welke van zonsondergang tot zonsopgang, behalve het gewone ankerlicht, zal voeren aan de zaling een rood licht zichtbaar van alle zijden. Omtrent de masten kan niets bepaald opgegeven worden daar het wrak blijkbaar heen en weder slin gert, zijnde het tuig reeds tweemaal boven water zichtbaar geweest en eensklaps weder onder de opper vlakte verdwenen. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Fabrieks- en Randwerksnijverheid te Rotterdam werd Woensdag geopend met eene rede van den voorzitter, Dr. Mouton, over hetgeen te doen was ter verbetering van de opleiding, theoretisch en practisch, van ambachts lieden. Punt B, (machtiging van het hoofdbestuur ter beraming van middelen tot verbetering van den maatschappelijken toestand der leerlingen bij ambacht, handwerk en fabriek) is aangenomen met algemeene stemmen, doch dus gewijzigd, dat de commissie, daar toe door het hoofdbestuur te benoemen, niet alleen leden van het algemeene Nederlandscbe Werklieden verbond, maar afgevaardigden van werklieden-veree- nigingeu in het algemeen zal assumeeren. Een voorstel van Utrecht, om dan ook de Maatschappij Nijverheid, Nut, Patrimonium en de Rotterdamsche Vereeniging op te nemen, werd verworpen met 33 tegen 10 stem men. Tot leden van het hoofdbestuur zijn verkozen de hh. E. L* Visser, te Amersfoort; R. W. J. C. van de Wall Bake, te Amsterdam J. M. van Kempen, te 's-Gravenhage. Op punt K (uitgifte tijdschrift), door Haarlem ge steld, is aangenomen een voorstel van Amsterdam, strekkende dat eene commissie benoemd zal worden, bestóèndè uit het hoofdbestuur en eenige lédèn van afdeelingen, om tegen Februari een beredeneerd voorstel en rappórt in te dienen, betrekkelijk de middelen tot bevordering van den bloei der Vereeniging, welke töèstand sedert 1874 stationair is. Verder is punt C. (verbetering toestand leerlingen bij ambacht enz.) opgedragen aan eene commissie, als B. die twee rechtsgeleerden zal assümeeren, wégebe eventueel no'odige wetswijziging. De commissie heeft geadviseerd tot goedkeuring van de uitreiking van getuigschriften aan daartoe voorge dragen werklieden, wegens een groot aantal dienst jaren. Men bracht gisteren een bezoek aan de werken op Féyenoord. Te Amsterdam zijn voor de eerste maal twee anti revolutionairen tot leden van den gemeenteraad ge kozen. Het zijn de heeren Hovy en Glindermaü. Bij de herstemming voor de verkiezing Van een lid van den Gemeenteraad te 's Gravenhage zijn op twee der heeren, die in herstemming waren, den heer W. A. Schoot en jhr. mr. Schuurbecqute Boeye, evenveel stemmen, 780 uitgebracht. Daar er een stembiljet te véél in de bus werd gevonden, zal er eene nieuwe vrge stemming moeten plaats hebben. Bij die verkiezing heeft ^ich nog een opmerkelijk bewya van onnadenkendheid voorgedaan. Tot vervulling der vacature die met September ontstaat werd de heer dé Brauw gekozen maar daar het pe riodiek aftredende raadslid reeds dit zittingjaar opge houden had lid te zijn, moest oök dn tde tijdelijke Vacature, tot -September, voorzien wordenEn daarvoor kiezen de Hagenaars niet den heer de Brauw, maar den heer van Meurs. Zij'schonken hem hun vertrouwen voor zes weken Gp de -allerzoüderliügste wijze zjjn op vele plaatsen de roode, gele, blauwe of witte stem.briefjes.besch*e,van. De legende verhaalt vau plattelands-militiens, wien de dril-sergeant een bosje hooi aan den rechter en een bosje stroo aan den linker arm bond en wien hij dan tfhooi om" en „strooi om" commandeerde, omdat zij het regtsom en linksom niet begrepen. Hetgeen ook bij deze herstemming plaats vond, zou bijna doen gelooveo, dat inderdaad zulke militiens bestaau of bestaan hebben. Het Groene Kruiseene vereeniging wier daden ons onbekend Zijn, is wel wat laat op het denkbeeld geko men, dat het een blijvende herinnering moest achter laten aan zijn bestaan. Uit een ons toegezonden circulaire blijkt dat bet thans haudteekeningen werft voor een adres van hulde, dat, met een plaat versierd aan de stamgeuooten in Transvaal gezonden zal worden. Voor een kwartje kan ieder belangstellend Neder lander zijn Daam onder dit stuk plaatsen. Uitslag der herstemmingen voor leden van den gemeenteraad. Axel. Voor een aftredend lid. Getal kiezers 203. Ingeleverde geldige biljetten 170. Gekozen L. van Vessem, aftr. lid, met 106 stemmen. Voor 3 nieuwe leden. Ingeleverde geldige biljetten 170. Géközén S. van Hoeve, met 107, L. van Dix- hoorn met 94 en R. van de Ree, met 87 stemmen. Breskens.,Getal kiezers 61. Ingeleverde geldige bil jetten 39. Gekozen J. Leenhouts, met 32 stemmen. Cölijnsplaat. Getal kiezers 114. Ingeleverde biljet ten 78. Gekozen P. de Back met 40 stemmen. K. Schippers verkreeg er 38. 's Heerenhoek. Getal kiezers 49. Ingeleverde gel dige biljetten 41. Gekozen P. Westdijk met 22 en J. Almekinders met 21 stemmen. J. de Baar verkreeg 20, A. W. Remein 19 stemmen. Koudekerke. Getal kiezers 142. Ingeleverde geldige biljetten 58. Gekozen W. Maas, met 29 stemmen. Oosterland. Getal kiezers 78. Ingeleverde geldige biljetten 53. Gekozen T« Zoeter, met 34 stemmen. Sluis. Ingeleverde geldige biljetten 77. Gekozen J. Lansen Groin, wethouder en aftredend lid, met 66 stemmen. F. van Maldeghem bekwam 21 stemmen, Veere. Getal kiezers 63. Ingeleverde geldige biljetten 51. Gekozen C. van Assendelft, met 28 stemmen. J. de Bree verkreeg 23 stemmen. Jterfi, Sdtool £it &eitdmq. Driétal Voor de Ohr. Gëröf. Gein. te Schoondijke Ds. de Jé'gër te Sefóoskferke en de candidatën de Vlieg en op 't Holt. Tot predikant bij de N. H. G. te Axel is be roepen ds. E. Jansen Schoonhoven van Hillegersberg. Vefledéh Zondag werd door deü WËw. Héér S. van Hoek, predikant te Kapelle, zijn vijfentwintig jarig evangeliebediening herdacht met het houden van eéue treffende 'gedachtenisrede. Getuigde het groot aantal der opgekomen hoorders van algemeene belang stelling, nóg treffender bleek zulks toen den jubilaris, bij het einde der 'gódsdienstóefeniog, door de gemeen te, de bekende zege'óbede Ps. 134:3 staande werd toegèzo'ngen. Reeds den yórigeh dag waren dèu feest vierenden leeraaf, zoo Van Kerkèraad, Kerkbestuur, Gemeente als van anderen, vele en kostbare stoffelij ke bewijzen 'van achting en liefde geschonken. =HHENGDE BERICHTEN. Öp den 24en Augustus a. zal te Kloetinge de eerste steen gelegd worden van het te stichten ge meentehuis, bij gelegenheid van een door den com missaris des Konings in Zeeland aan diè gemeente te brengen bezoek. Woensdag ontving de politie te Middelburg be richt dat twee matrozen van Z. M. monitor Hydrate Vlissingen niet na het verstrijken van hun verlof aan boord waren teruggekeerd. Nadat in de ver schillende herbergen een onderzoek was ingesteld, begaf de politie zich naar de hier woonachtige ouders van een der achterblijvers, waar men de twee matrozen vond op het dak, verscholen achter een schoor steen. Geboeid werden zij naar Vlissingen vervoerd, en daar na aan boord van hun vaartuig gebracht. (M. C.) Op de tentoonstelling van hulpmiddelen voordeu boek handel die 17 Augustus voor het publiektoegankelijk zal zyn, hehbe» de heeren van Gelder en Zonen o.,a. inge zonden een vellede papier van vijftien duizend meter lengte. Gelukkig voor de regel inga commissie, heeft ide inzender er in toegestemd het opgerold ten toon ie stellen. Omtrent den onlangs gemelden moord op den heer Vroom, zendeling te Bali-Boeling gepleegd, wordt gemeld, dat deze heer den 8 dezer des avonds om half acht, op den publieken weg. door een zijner bedienden, zoodanig met een knuppel is geslagen, dat hij nog dien zelfden nacht aan de gevolgen is overleden. De linkerarm van den verslagene was even als de schedel verbrij zeld. De moordenaar, die reeds 10 jaren bij den heer de Vroom als huisjongen diende, is gevat en heeft schuld beleden. Als reden voor zijn schanddaad geeft hij op, dat hij zich op ziju meester had willen wreken over eene berisping, die hij ontvangen had. De resident van Baujoewangie is voornemens een onderzoek in loco instellen. De overledene laat eene vrouw en twee kinderen na. Afgekeurde, doch ook buiten dienst gestelde en verouderde kanonnen eu mortieren zijn door het Rijk in massa verkocht aan den heer Adolf Trier te Darmstadt. Voor diens rekening wordt nu alles ver- eenigd te Dordrecht, van waar het verder zijn be stemming zal volgen. Men berekent, dat met alle onkosten de heer T- ongeveer 5 cent per Kg. betaalt. Uit de meeste dier vuurmonden is nog geen schot gelost. Men beproeve het verlies te berekenen Een tweede kinderspeeltuin op het Marnixplein te Amsterdam, die van de Zaagbarrière tot de Marnix- straat loopt, nadert zijn voltooiing. Hij wordt inge richt even als die aan de Weteringbarrière en zal vermoedelijk 15 Augustus a. worden geopend. Na het Panorama aan het Bezuidenhout is thans ook in de Zeestraat te 's Hage een Panorama geopend. Een echt HoIIandsch Panorama door onzen landgenoot Mesdag geschilderd. De Haagsche bladen geven de volgende beschrijving Door een onaanzienlijker, ingang, bijkans verscholen tusschen de huizen in de Zeestraat komt men in een langen, breeden gang, aan 't eind waarvan de trap, die, als bij elk Panorama, in 't donker is gehuld. Heeft men dien onderaardschen weg afgelegd en ziet men het daglicht weer, welke verrassing als men dan eens klaps verplaatst is op een duin, de welbekende hooge duin tusschen de villa van Prins Hendrik en het hotel Rauch. Er is een plate-forme aaagelegd, maar overi gens waar men den blik heen slaat men ziet het panorama, dat niet alleen vreemdelingen, die er een enkelen keer komen, verrukt maar ieder, ook wie het dag aan dag aanschouwt- Daar ligt de zee, door Mesdag's penseel met dö grootste waarheid en schoonheid weergegeven. Heerlijk is de diepe kleur, heerlijk het spel van zonnelicht en schaduw over de wijde vlakta, heerlijk het ver, het onafzienbaar verschiet. Dat is onze Noordzee, in den zótiier, bij zonneschijn en bedekte lucht, met de stoom- booten, die naar Engeland varen, in de verte, en de pinken, die huiswaarts keeren van de vischvangst, meer van nabij. Maar is het strand nog niet fraaier dan de zeeP Wij durven het niet beslissen. De golven rollen, krul len zich, breken tegen de vlakke kust, spatten met schui ende koppen tegen de op 't strand gehaalde vaartuigen. De halve vloot ligt voor ankerhier zijn de visschers bezig de vaDgst aan wal te dragen» omringd door de kooplieden en vischvrouwen, die elkander de versche haringen betwisten; daar wordt het vaartuig gereed gemaakt voor een nieuwe reis wat meer naar voren iaden eenige mannen de netten ▼aB een kar om ze op de duinen te drogen. Recht* ziet gij de badkoetsges achter de banken, de badgasten aau den zoom van het water, een escadron huzaren een halve batterij, die huiswaarts keeren. Een levendig en boeieud tooneel, door een vriendelijken zonneschijn vèrvYooiijkt. Een tooneel, gelijk het Scheveningsch strand dagelijks misschien aanbiedt, maar zööals slechts de kunstenaar van Mesdags rang het ziet en het minder begaafden kan laten zien. Aan de andere zijde heeft men het gezicht op de duinen, het dorp, de boschrijke streek, waarin Den Haag verscholen ligt, het Westland en de vruchtbare beemden van Zuid-Holland. In tegenstelling met de zee, valt op dit landschap bijna geen zonnestraal. Het is dientengevolge wal grijs, misschien wat eentoonig. Maar het verschiet is wederom prachtig. Het is zop fraai dat men daarvoor den minder goed geslaagden voorgrond en de zonderlinge figuren in de Wasse- naaTsche straat spoedig vergeet. Waarschijnlijk zal dit gedeelte aanmerkelijk winnen, wanneer de verf wat ingeschoten is. Ook aan de lucht zal dat goed doen. Mesdag stelde zich niet tevreden, zooals de meeste Panoramaschilders, met een lucht uit eén kleur. Hij schilderde èen drijvend zwerk, zooals dit in de natuur het 'heerlijk spel van Jicht en schaduw op de zee en de vlakte teweegbrengt, dat hij meesterlijk weergaf. Men ziet .de wolken drijven, alsof de wind ze beweegt, maar men ziet ook, althans nu nog, dat de wolken uit verf bestaan. Hoogst gelukkig is de overgang van den reelen voorgrond, de duin, waarop de toeschouwer zich 'be vindt, tot het doek. Voor iemand, die nimmer «en Panorama gemaakt ;had was het zeker -geen 'gemakke lijk probleem de verbinding tusschen het «en ->en het

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2