GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. dan bedragen de uitgaven t 3000 boven de aanvan kelijk verzamelde som. Hiervoor is f 2000 geleend a 3°,'oZal de vereeniging naar eisch werkzaam zijn, dan dient zij van de zwaarste financieële zorgen ont heven te zijn, daarom zou het haar aangenaam zijn de f 3000 in rentélooze aandeelen te plaatsen, en, zoo dit mocht slagen, is er reeds plaats voor 10 aandeelen a f 100 toegezegd. Wij hopen eerlang op deze zaak terug te komen. Vervolgens trad Ds. Rijnders op, en sprak een har telijk woord naar aanleiding vau Deut. XX 5m „wie is de man, die een nieuw huis heeft gebouwd, en het niet heeft ingewijd en knoopte daaraan de volgende wenschen vast Dat in dit nieuwe huis de Heer worde verheerlijkt. Dat in uw raidden de vrijheid worde gekweekt. Dat in uwe woning worden gevormd karakters, die zich buigen voor God, niet voor menschen. Dat in uwe nieuwe woning ontwikkeling worde bevorderd. Dat in uwe nieuwe woning het genot der vriend schap worde gesmaakt. Mogen er in die vereeniging krachten voor de toe komst worden gekweekt. Het feest werd verder voortgezet ^in het nieuw lokaal. Ruim 90 personen waren daar zeer genoe- gelijk bijeen. Eerst brachten de bestuursleden hunne met zorg gestelde verslagen uit, daarna voerden versoheidene afgevaardigden van Zeeuwsche jongelings-vereenigingen het woord. Behalve door dezen werden ook hartelijke toespraken gehouden door den heer van Linschoten, wiens raaandelijksche voordrachten en lessen in het voordragen door de vereeniging zeer worden gewaar deerd, en door Ds. Riemeus, die, gedachtig aan het achtste vereenigiugsjaar, sprak naar aanleiding van 2 Kron, XXXIV 3, en bij de intrede van een nieuw vereeaigingsjaar, van een nieuwen werkkring, het Zum neuen Jahr vau Karl Gerok toepasselijk vertolkte. Door de zorg van eenige leden waren de beide benedenzalen met opschriften, vlaggen, groen en bloe men smaakvol versierd. Verscheidene giften werden reeds op het nafeest geschonken of toegezegd. Daaronder verdient iü de eerste plaats vermelding een zeer nette inktkoker, onmiddellijk mi de openbare samenkomst aan Ds. Rijnders door eene dienstbode ter haifd gesteld, en een parapluie staander- In achterstaande advertentie zijn de dagen ver meld, op welke de vereeniging haar lokaal in deze en de volgende week voor gezellige samenkomsten open stelt. Wij bevelen deze gelegenheid om met de nieuwe lokalen kennis te maken aan alle aan, die op den feestavond waren verhinderd, of niet konden toege laten worden. Tevens zij er aan herinnerd dat er eene bus is geplaaatst ten behoeve van D. van de Vijver, die, een paar weken geleden, bij werkzaamhedan aan het gebouw beide beenen brak. Hanswecrt* Woensdag avond omstreeks 11 uur, werd het tjalkschip van J. Dekker, bevaren door J. van den Heuvel, door een zeilboot, die van Antwer pen kwam, op de Schelde aangevareD. Den voorsteven werd veel schade aangebracht, ove rigens bleef bet schip vrij ongedeerd.. Door den ontzettenden schok, die door de aanvaring werd te weeg gebracht, sloegen vrouw en kind over boord. Met de hulp der mauschappen, die van de boot op het schip waren overgesprongen, slaagde men er in, beiden te redden. De moeder hield, haar kind in de armen, Maandag zijn twee inwoners van den Oo'stdiik te Hansweert, werkzaam aan de Yerseke oesterbanken, bij het gaan naar hun werk verongelukt. Beide man nen, gehuwd en vaders schijnen door duisternis en slecht weer 's avonds van den weg over de slikken te zijn afgedwaald en verdronken. (M- O.) Te ^ittfen verblijft sedert den 11 den deier maand het. gezin vau zekeren L. mab, vrouw en $enige kinderen onder den blootpn hemel. Teüge- yolge van een rechterlijk vonuis uit hiinne woning gezet, heeft he,t tegenwoordig een verblijfplaats in een droge sloot buiten de Nieuwstadpoort, waaruit het nu door de aanhoudende regens verdreven is, zonder te weten waarheen. De landbouwer Kuipers te Steggerda heeft het plan om ouder medewerking van verscheidene Friesche hoeren en anderen, in den Staat. Jowa (Vereenigde Staten) een kolonie te vornffen van Nederlandsche emigranten.. Met dat duel zijn door ziju zoon H. Kuipers, die zich thans in Jown bevind, 25.190 ak kers land voorloopig besproken zoodat de eigenaren ze niet aan anderen kunnen verkoopen. Bedoelde akkers bebouren aan de heeren Hoopers en Richardson en liggen in de onmiddellijke nabijheid vau het stadje Doon, aan het spoor en aan eene rivier, de Rock Rivier, een zijtak van de Missisippi. De grondsoorten bevinden zich reeds in Amsterdam en zullen ter on derzoek naar de landbouwschool te Wageningeu wor den gezonden. De prijs is nog geen 8 dollar (20 gld.) per akker. In een onbewoond perceel in de Langestraat te Amsterdam, pas opgetrokken, ontstond gisteren nach brand. Het buis brandde uit. In den vroegen morgen, bij het opruimen van puin, is de voorgevel van het verbrande perceel ingestort, waarbij een man onmiddellijk werd gedood en een knaapje vau zes jaar werd getroffen. De ongelukkige kleine werd door de manschap der brandweer naar bet Binnengasthuis ge bracht, waar het in bedenkelijken toestand in verple ging is opgenomen. Met bijzondere spanning werd te Amsterdam de gang der discussion in de Eerste Kamer over de kanaalwet gevolgd en de beslissing gewacht. Gisteren werden in den loop van den dag door het Algemeen Handelsblad afzonderlijke bulletins verspreid, waarin korte mededeelingen over het debat werden gegeven die bulletins werden zelfs op straat rondgevent en vonden vele belangstellende lezers. De heer Thomas Holloway, de bekende fabri kant van de Hollowaypillen, zal aan het Engelsche volk een vorstelijk geschenk geven, bestaande in een asylum voor personen uit de middelklasse, die aan geestverzwakking lijden, die voor genezing vatbaar is. Het wordt opgericht in de nabijheid van het station Virgina Water bij Windsor en is reeds bijna voltooid. Het gebouw bevat 480 kamers en kost in 't geheel 250.000 pd. st., bovendien wordt er eene kerk aan toegevoegd die 20.000 pd. st. kost en geeft de stichter voor het stichten der inrichting nog eene som van 50.000 pd. st., zoodat dit cadeau hem het bagatel van 320.000 pd. st., of f 3.840.000 kost. Het gesticht zal den naam dragen van Holloway Sanatorimen in de groote zaal zal een standbeeld van den stichter worden opgericht, terwijl de mono grams in de plafonds en talrijke andere' details aaD dén naam des gevers zullen herinneren, De New-York Herald gaf dezer dagen een statistiek van de landverhuizers naar de Vereenigde Staten, waarin merkwaardige cijfers voorkomen. Men vindt er in dat het aantal aangekomen landverhuizers be droeg van 1821 tot 1830 151.660 van 1831 tot 1840 599.125 van 1841 tot 1850 1.713,251 van 1851 tot 1860 2.598.214 van 1861 tot 1870 1,991.209 van 1871 tot 1880 2.944.781 Totaal 9.998.240 Van dit totaal waren 3.137.364 Ieren en 3.159.072 Duitschers. Het hoogste cijfer werd in het voorgaan de jaar bereikt, toen 593.703 landverhuizers in de Vereenigde Staten aan wal stapten. Verreweg het grootste deel dezer reizigers komt te New-York aan, waar het getal in de laatste Meimaand 77.000 bedroeg, of bijna 2500 daags. Voor de weduwe en kinderen vau den te Brum- men vermoorden oud-zendeling W. F. Betz, is tot nu toe ongeveer f 6000 bijeengebracht. Aan het Engelsche Lagerhuis is medege deeld, dat Nederland en Frankrijk bewilligd hadden in het houden ecner conferentie betreffende "de jegens Engelsche visschers gepleegde gewelddadigheden. Belgies antwoord was nog niet ontvangen, dóch de onderhandelingen met dien Staat duren voort, en men hoopt op een bevredigenden uitslag. De Hollapdsche visschers, die zich zoo bitt?r beklagen over de roofzucht der Engelsehe collega's, maken't ook al niet beter dan deze laatsten. Volgens the Times had dezer dagen een Hollandsche haringvloot van 100 zeilen den moed, de lijoen van één Schot- schen kabeljauwvisscher af te snijden en te rooven. De dieven zullen ecLter hun straf nu eens niet ontloopen; want een eerlijke Hollandsche visscher is met zijn schuit aan wal gegaan en heeft aau de Schotsche autoriteit den naara van een der vermoede lijke zeeroovers genoemd. i- CITE NLiiND. Ontrusteode lijdingen, President Garfield betreffen de, zijn ii de laatste dagen uit Amerika gekomen. De toestand van den lijder schijnt zoozeer verergerd dat. men voor zijn behoud vreest. Er is m de politieke wereld op 't oogenblik een kalmte die weldadig aandoet. Duitschland en Fraukrijk bereiden zich onder volkomen normale omstandigheden ter verkiezing voor. Engeland is geschrikt door het dynamielvervoer, en zijn pers voert een hevigen strijd u.et de Iersch Ame- rikaansche pers. Laatstgenoemde is van meening dat het vinden van dynamiet uitgevonden is door de politie als wapen tegen de Ieren, eerstgenoemde noemt de Iersch-Amerikaansohe pers een moordenaars-pers die niets ontziet. Fraukrijk houdt met eenige moeite zijn- positie in Tunis, daarbij noch door den Sultan noch door Italië gehinderd, de eerste is te zwak, en de twe.de ziet geen winst in eene tusschenkomsf. f JOHN CUMMING. Ons oog valt heden in London Neios op het spre kende gelaat van den Schotschen prediker en schrijve John Crummingdie zeker menigeen onzer lezers ui vroegere dagen zich herinneren zal. Voor een dertigtal jaren behoorde dr. John Cumming tot de beroemdste predikers der Schotsche kerk. Hij sprak meermalen op Windsor, Osborne en Balmoral voor H. Al. Koningin Victoria. Hij was prediker van Crown Court, Driery Laue, en ontleende, behalve aan zijne erkende welsprekendheid, aan ziju strijd tegen de Roomsche kerk en leerbegrippen zijn roem. Het meer en meer overgaan van de Anglicaansche'kerk toe Roomsche kerkbegrippen en kerkelijke gebruiken gaf aan zijn strijd kracht en leven, men erkende daarin een eisch van 't oogenblik. Veel meer er veel verder, dan door zijn strijd tegen Rome, breidde zich zijne populariteit uit door zijoe profetische geschriften. De Openbaring was Johannes werd, zooals het heette, door hem geopend, en uit dat boek voorspelde bij met nadruk en vertrouwen ont zettende gebeurtenissen die in 1868 zouden plaats hebben. Hoevelen onzer lezers herinneren zich „de zevend Fiool" niet 1868 kwam, en in plaats van de akelige rampen over de wereld door hem voorspeld, waren rampen over zijn huis gekomen. Een langdurige ziekte ver plichte hem tot het nederleggen van zijn ambt, en verleden jaar ontvingen eenige menschen vrienden de kennisgeving dat dr. John Cummiug, de eertijds gevierde prediker van Crown Court broodeloos en krank was. En voor weinige dagen werd de een en zeventig jarige grijsaard en lijder door een zeer kleine .schare van vrienden en vriendinuen uit lang vervlogen" dagen, grafwaarts gebracht. Sic transit gloria mundi! Graanmarkten enz. Middelburg, 2S Juli. Puike TARWE werd heden weder f 9,80 a f 10,voor comsumptie en verzending betaald. Nieuwe ROGGE nog niet geveild. Van nieuwe WINTERGERST werden enkele partij tjes getoond van uitnémend puike kwaliteit die van f 6,tot f 6,10 koopers vonden. GROENE ERWTEN opgeruimd. Met het pikken van bet nieuwe .^was is algemeen een aanvang ge maakt en kunne#* de eerstelingèn daarvan spoedig gewacht worden, de verwachtingen omtrent deszelfs vermoedelijke opbrengst zijn zeer ongunstig. Van nieuw KOOLZAAD wes de aanvoer niet zoo groot als men vërWacht liad, een "gevolg vkn de gevallen regen in het begin dezer w§ek, waardóór de dorsching vertraagd is; het grootste gedeelte liet wat droogte betreft, te wènschëri over en werd gedeeltelijk van t 10.75 tót t ii.aangekocht; voor het'hraak dröoge bestond levendige vraag en ruimde tot f 11.2.5 ving op. Nieuw KARWEIZAAD f 14 5. f 14.25 gehouden doch er ging weinig in om. VerSche boter fl.20 a fl.25; eieren per 100 stuks 3.30. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 27 Juli 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2*/s pet. 67iU dito dito cl'ito 3. - SO3/,,* dito dito dito 4 1045/2 Loten stad Amsterdam 3 illl/4 dito diÜcr Rotterdam 3 1021/ Rusland O'oligatiën 1798/1815 5 99

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3