GEMENGDE BERICHTEN. Met den 2en graad. A. E. L. Massee, S. H. D. Vereeke. A. J. Janssen. J J.P. Pompe v. Meerdervoort Bevorderd de leerlinge voor enkele vakkeu. A. Calj-enÊels. Voorwaardelijk is bevorderd de leerlinge ^ppr enkele vakkep A. Vap iDijke. %1 d£ Je tot Je Je |tyggg. Met den 2en graad. E. H. Borel. Met den Sen graad. T. B. Van der Dots. Voorts dat met voldoenden uitslag eind-examen is afgelegd door B. P. Van der Does. J. C. A. Kakebeeke, aan wie een diploma daarvan is uitgereikt, Z. M. de Koning heeft bepaald dat iu Augustus en September a. s. in een gedeelte ran Overjjsel en Gelderland voldinanoeuvres op uitgebreide schaal zullen Worden gehouden en dat aan die manoeuvres zullen deelnemen de staf, het 1ste en het 8ste regiment in fanterie (beiden zonder het 5de bataljon) van de 2de divisie infanterie, waarbij zullen worden gevoegd het lste en 2<je escadron van het 1ste regiment huzaren, een gedeelte van het escadron ordonnancen, de 1ste, 2de, 5de t/a 6de batterij, alsmede de twee treinkom- pagniën van het lste regiment veld-artillerie, de 2de ltomp. van het korps genietroepen, de 2de komp. hospitaalsoldaten, een veldtelegraaf brigade, een deta- ohepient cavalerie en een detachement maréchaussee. Ter uitvoering daarrau heeft da Minister yan oorlog bepaald dat die manoeuvres zullen plauis hebben van omstreeks 24 Augustus tot en met 3 September. Gisteren had van wege de stoomvaartmaatschappij Zeeland^ de aanbesteding plaats van het hotel, op te richten in de nabijheid der grootc schutsluis te Yüssiugeu De timmerman laagste insobrijver was de heer C. Maters, alhier, voor een bedrag yan f 27,721. Gemakkelijk kreeg de Minister van Waterstaat Maandag in de Eerste Kamer ziju wetsontwerp, waarbij f 2,840,000 voor tijdelijke voorziening voor den Rotterdamachen waterweg wordt gevraagd, er door. Het geheele debat bepaalde zich tot een toelichting door den Minister en «en woord van protest van den heer Cremera. Bij gelegenheid van de discussie over een te geven •ubsidie aan een paar polders, heeft de tijdelijke Minister van Financiën de volgepde mededeeling aan de Kamer gedaan //Dezer dagen heb ik de rekening van de Alge meene Rekenkamer over 1879 afgesloten; zij sluit met een te kort dat 3 ton minder bedraagt dap dat, qraarop bij de raming van dien dienst wa? gprpkend. Met den dienst van 1880 is het nog beter gesteld. In plaats van een te Ifort op te leyeren, sluit deze met een niet onaanzienlijk overschot. De gewone middelen voor den dienst van 1880 waren geraamd op f 110,540,0.00; de gewone uitgaven op f 116,800,000 Van die uitgaten mag ik gerust aftrekken 2 millioen lycgpns vrij y all encle, en dit bedrag is zeker piet te hoog als ik bedenk, dat de vrijvallende in 1879 op 4 millioen 8 ton waren gertaind. Wanneer ik nu by dje f 110,54p,000 voeg eene som van 5 millioen, wegens buitengewone ontvangsten en de meerdere opbrengst van de exploitatie der staatsspoorwegen dan verkrijg ik een totaal der gewone middelen van f 115,540,000, en dqs een batig saldo yan bijkans 740,000 en als ik bij die 7 ton voeg 14 ton die over gebleven zijn yan een vorig afgesloten dienstjaar en ik voeg daarbij nog 3 ton, die het te kort yan den dienst van 1879 minder bedraagt, dan krijg ik een overschot voor 1880 van f 2,400.000, dat wel ge schikt is het tekort op den dieust van 1881 te ver- mindereu. Daarna was de verbinding van Amsterdam met den Syn. door middel van het verbeteren van de Keulsche vaart aan de orde. Een onderwerp dat groote belang stelling wekt, omdat Amsterdam al het mogelijke doet om, in plaats van deze verbeterde vaart, een kanaal in oostelijke richting, direct naar Duitschland dus, te verkrijgen. Gisteren traden de bes!rijders van het voorgestelde plan in de Eerste Kamer op. Heden zal de Minister van Waterstaat het ontwerp verdedigen. Vermoedeljjjc zal het regeeriqgsplau, zij het ook misschien met kleine meerderheid, aangenomen worden Maandag en Dinsdag zal Vlissingen feestvieren, bij gelegenheid Y4p -fcftt 30 jarig bestaan dar Haudboqg- schutterjj pp -het T0 jarig ibestaap yan het muziekge zelschap. •Pp dpp persten dag zal pep groqte optocht worden gabmiftety die in .yyf.pfdsclingen .zal worden verdeeld en een der glanspunten van het feest belooft te zullen worden. Vele vereenigingen, zoowel van binnen als buiten de stad, zullen tot de opluistering daarvan bij dragen- Des namiddags zullen de deelnemende muziekgezel schappen en Vlissings Mannenkoor op de groote Markt uitvoeringen geven. Des avonds muziekuitvoering en illuminatie op de Groote Markt. Dinsdag 2 Augustus zullen verschillende volksver maken plaats hebben, bestaande in watersteken, zak- loopen, sprietloopen, mastklimraen en dergelijke, waartoe verschillende plaatsen in de stad zijn aange wezen, naar gelaug van den aard van het volksvermaak. Uit Middelburg, Goes, 's Heerenhoek, Oosterhout, Willemstad, Biervliet, Hansweert en, meer plaatsen is deelneming toegezegd. Reeds voor geruimen tijd besloot de gemeenteraad van Z.waag in Noord-Holland (voor het grootste deel samen gesteld uit Katholieken) gunstig te beschikken op het adres van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur om aan de bijzondere R.-K. school f 600 subsidie tc geven. Toen weigerden echter Gedeputeerde Staten hun goedkeuring, op grond dat de neutraliteit op de geheele sehool toe passelijk moet zijn, terwijl door den gemeenteraad alleen als voorwaarde was gesteld, dat „het onderwijs aan geuoemde inrichting, buiten de gewone schooltijden, in de Fransohe taal en wiskunde verstrekt neutraal zou zijn." Aanvankelijk bleef nu de zaak rusten, maar met het oog op hetgeen in Limburg voorviel (een subsidie voor de school der zusters Franciskane.ssen werd door Gedeputeerde Staten van dat gewest goedgekeurd) werd het verzoek door het kerkbestuur herhaald. De voor zitter van den Raad wees er op, dat het geven van subsidie aan deze bijzondere school in strijd zou zijn met de wet, daar deze school een bepaald kerkelijk godsdienstige kleur heeft, maar het mocht niet balen en bet subsidie werd door den gemeenteraad verleend. In het besihit van den gemeenteraad staat vermeld, dat df fchool een Roomsch-Katboliek karakter heeft -r- maar desniettemin werd het besluit door Gedepu teerde Staten yen N. Holland goedgekeurd. De commissaris dee Konings achtte echter het be sluit iu strijd met de wet en droeg het ter vernieti ging aan den Koning voor. De schorsing U reeds uitgesproken en weldra zal men vernemen of op die schorsing vermenging volgt. Volgeus de Oron. Courant heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen tot de achooLautorileiten gericht 1. Zijn er in uw district openbare of gesubsidfëerde scholen, waar kruisbeelden of andere kerkelijke emble mata worden aangetroflen 2. waar de Bijbel gedurende de schooluren gelezen wordt 3. waar gebeden gedaan worden, strijdig met den eerbied, versehuldigd aan de godfldtenstige begrippen ▼an andersdenkenden. We zijn nieuwsgierig naar bet antwoord. In vele plaatsen des lands waren gisteren vlaggen uitgestoken ter herinnering aan de afzwering van Philips II. Aan het ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger in Den Haag werd eene fraaie krans gehecht. De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft aan Z. M. den Koniog een telegram gezonden van den volgenden inhoud yPe Algemeene Synode van de Nederlandsche Hervormde kerk, thans te 's Gravenhage vergaderd, wenscht hulde te brengen aan de nagedachtenis van Uwer Majesteit? grooten voorzaat, die Dinsdag voor 300 jaren met onze kloeke vaderen de heiligste rechten des volks heeft gered. De Synode verblijdt zich, dat zij dit doen mag te zaraen met Uwe Majesteit, in wier handen die rechten veilig zijn, en wier roem het is, dat zij den band tusschen Oranje en Nederland onverbrekelijk wil handhaven. God zegene Nederland ook in Ur. Ms. Huis Jjiei'H, School en ?gend:iiq. Bruiiiisse. Den 10 Augustus aanstaande zal de. •Groenqvclcl. ejai dier eerst uitgezondenen van de T. S. te Kampen,^ijn25-jarige evangeliebediening herdenken. In de gisteren gehouden zitting der Algemeene Syuodeder N-H.K-werd met bijna eenparige stemmen de heer B. A.Overman,predikant ta Heinkeuszand, benoemd tot vasten Secretaris van de Algemeeue Synode. Met hem stonden op het drietal de heeren dr. H. J. E. Van Hoorn te Hoorn, en dr. J. K. Koch te 's Her- togenboflcb. Aan de litterarische en theologische examens, aan de Theologische school der C. G. Kerk te Kampen, hebben samen 5.2 candidaten deelgenomen, waarvan ,26 voor de eerste en 56 voor de laatste. Tot de theo logische studiën werden 18 bevorderd, 7 afgewezen en 1 trok 'zich terug. Van het 2e naar het laatste studiejaar zijn allen (11) bevorderd. Ook als candi- daat tot de H. dienst deden allen (15) met gunstigen uitslag examen. In September a. s., even voor den aanvang van den nieuwen cursus, zal het admissie- exameD plaats hebben. In een huisgezin te Vlissingen ontdekte dc vrouw, dat van hare spaarpenningen een gedeelte was verdwenen. Zaterdag even van buis geweest zijnde, rond zij het slot eener lade verdraaid en vermiste zij opnieuw 2 bankbiljetten te zamen f 100. De verden king viel nu op eene werkster, die reeds 3 jaren iu het gezin had verkeerd. De hulp der politie werd in geroepen en deze vond het geld, ook het vroeger ver miste bedrag, in de kleederen der werkvrouw ver borgen. De diefegge werd onmiddellijk naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. De Middelburg ache Courant deelt de volgende, voor de bewoners der omliggende gemeeuten ont- rustende tijdingen, uit het 6de district van Zeeland mede Maandag vond men op eene schuur tegenover de Roomsch-katholieke kerk op het dorp Groenendijk de onderstaande bedreiging aangeplakt #M anifest op eedl!" //Indien aan ons, erfgenamen van de familie de Nijs, het geld niet teruggegeven wordt door Smulders (pastoor) eu Goedhart, juist twee vreemdelingen in onze gemeente, dan hebben zij beiden het ergste te vreezen." WG. (bekende vloek) wee u 1 t Tot goed begrip dezer bedreiging diene, dat ruim twee jaren geleden alhier zijn overleden twee dames De Nijs, die bij uiterste wilsbeschikking al hare roe rende goederen, naar schatting ongeveer een halve ton waarde, vermaakten aan Roomsch-Katholieke kerk- en armbesturen, terwijl voor ongeveer vijftig meerendeels behoeftige erfgenamen niets was aangewezen. Voor deze erflating werd dan ook de koniuklijke goedkeu ring geweigerd, doch daarop was in het testament gerekend door de bepaling, dat in zoodanig geval de tijdelijke pastoor der parochie Groenendijk erfgenaam zou zijn. Bij het overlijden was de heer Smulders pastoor, terwijl de heer W. Goedhart, hoofdonder wijzer aan de openbare school ln de Molenstraat, als executeur-testamentair optrad. De erfgenamen hebben genoemden pastoor een procedure aangedaan, welke na maanden en maanden tot uilslag heeft gehad, dat de pastoor in het bezit der erfenis gehandhaafd Is. Eerstdaags zal nv. de verkooping van goederen plaats hebben. Was door bovenstaande bedreiging reeds indruk op de gemoederen gemaakt, deze werd versterkt toen Maandagnacht opnieuw een boerenschuur, van den heer P. J. Kuypers op het dorp Groenendijk, geheel in de asch werd gelegd onder omstandigheden, welke het vermoeden van kwaadwilligheid, hetwelk door vorige kort op elkander gevolgde branden reeds be stond, tot zekerheid hebben doen stijgen. Het vee is op een paar varkens na gelukkig gered, overigens is alles, wat in de schuur geborgen was, waaronder eenig

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2