UITEN LAND. HANDELSBERICHTEN. muurwerk, hoezeer beschadigd, hielden hem op deu wal. Nadat de rails verlegd waren keerde de tram naar Vlissingen terug. Vermoedelijk zal <le reparatie aan Me Langeviele- binnenbrug nog 2 a 3 weken vorderen. Zaterdag morgen is de locomotief van den eersten personentrein vau Breda naar Vlissingen te Roosendaal in aanraking gekomen met een rangeer- lokomotief, tengevolge waarvan beide machines be schadigd werden. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats, alleen bekwam een der machinisten lichte brandwonden. In de gemeente Philippine hebben bij de Dius- dag gehouden gemeenteraadsverkiezing alle kiezers gestemd. Op een der candidatsn waren slechts drie «temmen minder uitgebracht dan het aantal kiezers bedraagt. Er ziju er ook slechts. zesiien. Vrijdag jl. werd van Zaa naslag gevankelijk naar Ter Neuzen overgebracht, om ver\oigens naar Mid delburg te worden overgevoerd, zekere J. Dees, die getracht had dien morgen in zijne woning te Zaamslai brand te slichten. Door spoedig aangebrachte hulp i men er in geslaagd den brand, in eeue slaapstede ont staan, meester te worden. Zaterdag zijn te Amsterdam ingescheept ongeveer 600 landverhuizers, om gisteren vroegtijdig de reis naar Noord-Amerika te aanvaarden. De eerste steeu is Zaterdag gelegd voor het hoofdgebouw van het Centraal-personenstation op het Statipiiseilaud tegenover het Damrak. Zeventien weken geleden werd de eerste spade in den grond gestoken en voor twee maanden werd het eerste zestal palen met de gewone Boef-stellingen ingeheid, ten einde daarnaar de lengte der overige palen te kunnen vast stellen. De aannemers van het fundeeringwerk passen daarna het Fransche stelsel-Lacour toe, om het aantal palen dat niet minder dan 8687, elk van ongeveer 16 M. lengte, bedraagt, iu den grond le heien. Door middel van zes stoom toestellen, met ketels van 7 at mosfeer, blokken van 1200 K.G. met vrijen val, is in rond twee maanden tijds de helft van dat aantal pa len in de laatste veertien dagen zelfs 1426 stuks iu den grond geslagen. Deze toestellen heien ge middeld één el paal per minuut. De tweede helft van het heiwerk zal uit9. September e. k. kunnen worden opgeleverd. Over 2000 M2 is de fundeeringvloer gereed, waar van de geheele oppervlakte 8529 M2 zal bedragen- Het geheele gebouw zal 308 M. lang zijn. Vóór 1 j December e. k. zullen vier millioen steenen moeten verwerkt zijn. De Haagsche bladen maken gewag van eene merk waardige echo in de Helmersstraat. De klanken worden twintig a vijfentwintig maal herhaald. Een schel ge fluit met den mond maakt den indruk van een nach tegaalsslag en de enkele uitroep ho ho wordt als een schaterlach teruggekaatst. Echo 's kan men niet opzettelijk aanleggen"; het is een gevolg van het toeval en het plaatsen van een enkeleu muur of de verandering op eenig pnnt van den omtrek kan oorzaak wezen, dat deze merkwaardigheid weder verdwijnt. Iu afwachting daarvan wordt zij door zeer velen waarge nomen. Onder dagteekeuing van 17 Juli brengt een inzen der van 't L. D. het volgende in herinnering: Op 17 Juli was het 48 jaren geleden dat de laatste troepen, die de bezetting van de citadel van Antwerpen hebben uitgemaakt, uit hunne Fransche krijgsgevangenschap, na een verblijf van zes maanden op den vaderlandschen bodem terugkeerden. Het flankbataljon en twee com- pagniën der 9 afdeeling verlieten den 6 Juli 's mor gens om zes uur Bethnne en marcheerden over Air en St. Omer naar Duinkerkeu. Te Air kwamen de mariniers onder kolonel Koopman zich bij ons voegen De troep had te St. Omer en Duinkerken veel opont houd, doordien de Fransche fregatten de ree van Duinkerken niet konden bereiken. Eindelijk werden wij op den 16 Juli ingescheept en arriveerden den 17 Juli 1833 te Vlissingen, waar ons door de onbe krompenheid van het toenmalig gouvernement een hartelijk onthaal ten deel viel." Te Tjallebert is een fraai gedenkteeken gevon den, dat indertijd geslagen schijnt tot herinnering aan 't vergaan der onoverwinnelijke vloot. Die penning is van rood koper en iets grooter dan een gulden-, doch dunoer. Hij is, merkwaardig genoeg, ongeschon den en vertoont aan de eene zijde twee stukken van oorlogsschepen, ontredderd en zinkend, mei 't rand schrift (in het Latijn)„Spanje is gevlucht, totdat niemand 't vervolgde." Aan den anderen kaut ziet meu vier personen, geknield met ongedekt hoofd jongen, man, vrouw en meisje; zij slaan den blik hemelwaarts en heften de handen gevouwen naar omhoog. Onder die teekening staat 't jaartal 1588 en 't omschrift luidt (weer in 't Latijn): „Demensch wikt, God beschikt." Terwijl Noord-Amerika en het westen van Europa in de laatste dagen klaagden over geweldige hitte, moet te Petersburg het weder haast herfstachtig ge noemd worden. Een luchtschipper, die uit een der pleiziertuinen opsteeg, geraakte in een sneeuwbui bij 2V20 R. In het Zuiden valt zooveel regen, dat de. oogst er onder zal lijden, als 't weder .zoo nog wat aanhoudt. Even als te Bern hebben er Zaterdag ochtend omstreeks half 8 ure ook te Genève aardschokken plaats gehad, en wel zes. waarvan de beide laatste zoo krachtig waren, dat in vele kamers alles stond te dreunen en de bewoners de vlucht namen. Dit jaar was het reeds de derde maal dat zich dit verschijn sel aldaar voordeed. Ook te Lyon en Grenoble heeft het zich voorgedaan. Te Lyon voelde men twee schok ken, beide zoo hevig dat verscheidene deuren open- sprongeu en op de hoogten in de omstreken der stad verscheidene huizen beschadigd zijn. Tc Grenoble heeft mei: er drie waar genomen. De letter G. speelt een geduchte rol in de tegen woordige politiek van de geheele wereld. In Rusland heeft men Gortschakoft, in Griekeuland George, in Engeland Gladstone, in Fraukrijk Grévy, Gambetta in Algiers Grévy, in Italië Garibaldi, en niet te ver geten, in Amerika Garfield en zijn moordenaar Guiteau. De Duitsche regeering heeft zich bij die van Spanje beklaagd over onrecht, aau Duitsche onderdanen be gaan. Vooral heeft het geval van den te Madrid ge- vestigden predikant FriedPCr sensatie gemaakt. Op een uitstapje naar het Escuriaal deed hij een wandeling in den omtrek, toen hij door politie-beambten werd aangehouden, die hem, omdat hij geen papieren bij zich had, waarmede hij zich kon legitinieeren, ge boeid en te voet als een misdadiger naar de hoofdstad terugbrachten. Uit Transvaal zijn de vertrouwbaarste tijdin gen over het algemeen niet ongunstig. Vooreerst schijnt 'net bericht, dat de Koninklijke Commissie besloten heeft om het Transvaalsche gebied geenszins te verkleinen, uit de best mogelijke bron geput. Ten tweede hebben verscheidene Boeren, die van moord van officieren en andere Engelschen beschuldigd wer den, zich in banden der justitie gesteld. Ten derde is het geschil over de capitulatie van het kamp te Potchefstroom ten einde en heeft het driemanschap zulke goede bewijzen bijgebracht, dat generaal Cronjé zijn plicht niet was te buiten gegaan, dat het ten slotte een eisch heeft gesteld aan de Commissie om openlijk te verklaren, dat de beschuldigingen, in dezen tegen de Boeren gericht, valsch waren. De zaak was, dat, toen de capitulatie gesloten werd, kolonel Winsloe, die het commando over het kamp had, zeer goed wist, dat er een wapeustilstand was gesloten, en met generaal Cronjé onderhandeld had over het tijdelijk opheffen van het beleg, maar deze had, in volkomen overeenstemming met de gestelde voorwaarden ver klaard, dat de wapenstilstand niet beginnen kon, zoo lang niet de voorraad voor de belegerden was aan gekomen, en daar de Boeren juist een nieuwe redoute hadden opgericht, van waar zij het kamp roet goed gevolg konden bestoken, achtte de kolonel het raad zaam om te capituleeren. De vroeger vaak bespotte pogingen der Boeren om een eigen artillerie te orga- niseeren, blijken ten slotte alles behalve onvernuftig te zijn geweest. De eischen der „loyalen" tot schadevergoeding voor geleden verliezen zijn ten deele bespottelijk hoog, maar het denkbeeld schijnt veld te winnen, dat er aau de zaak niet .te doen valt en dat het verstandiger is met de aanstaande Boereu regeering zich te verstaan dan de zaken tot het uiterste te drijven. Een Port- Elizabethsche firma, die zich tot het Driemanschap heeft gewend om inlichtingen omtrent de fioancieele plannen van de republiek, heeft ouder andereu ten antwoord erlangd, dat er geen plan bestond om papier geld met gedwongen koers uit te gaven, iets wat natuurlijk een zaak van het hoogste gewicht is. De Standard-bank, die door de Kaapsche regeeriug als haar bank gebruikt wordt en op verscheiden Trans vaalsche dorpen hulpkantoren Leeft, heeft aan het Drie manschap aangeboden om dezelfde dien9teu ook aan de republiek te bewijzen, haar schuld over te nemen en haar een voorschot te geven. Intusschen wil het Drie manschap liever trachten een ieeuing te sluiten en een nationale bank op te richten. Men rekent (laarbij op Nederland en Amerika. i)e toestand vaa den president der Vereenigde Staten was in den nacht vau Zaterdag op Zondag iets minder gunstig geworden, zoodat men het geraden vond, in allerijl twee geuee^heeren uit Philadelphia tot een con sult te ontbieden. Hei bulletin van gisteravond luidt echter weder geruststellend. Eindelijk heeft in den staat Nieuw York de stem ming voor de verkiezing van een tweeden senator der Vereenigde Staten een resultaat opgeleverd. De heer Conkling heeft moeten wijken voor een aan hanger van president Garfield, en met deze verkiezing is dan ook, tijdelijk althans, de macht der onbe schaamde postenjagers gebroken. De regeering van Frankrijk heeft besloten tegen het najaar eene «lerke expeditie tegen Bou Amemu, den nieuwen Abdel-Kader, uit te rusten. Drie kolonnes, eeue van 2500 en twee van 1200 man, uit aan het klimaat gewende troepen bestaande, worden georga niseerd. Het grootste bezwaar is de noodige lastdieren bijeen te krijgen. De meeste kameelen, waarover de Franschen konden beschikken, zijn onbruikbaar gewor den en de stammen, die nieuwe kunnen leveren, zijn onwillig. In de volgende week zal het Hoogerhuis van En geland de lersche landwet, door het Lagerhuis aan genomen, in behandeling nemen. Zullen de edele lords nu tot eenige concessie be reid zijn Graanmarkten enz. Rotterdam, 25 Juli. Bij kleinen aanvoer waren de prijzen van Rogge 25 cent en Paardeboonen 10 c„nt lager. De overige aangeboden artikelen bleven onver anderd. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 23 Juli 1881. Ne'icr). Gertific. WerkeHjuc schuld. 2,/2 pet. 67'/4 dito dito dito 3 SO3/* dito dito dito 4 10474 Loten stad Amsterdam 3 1117a dito dito Rotterdam 3 1021/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99 Certific Inschr. 5e serie 1854 5 5872 Dito dito 6e serie 1855 5 u 82s', Obligatiën dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 90 dito L 100 1873 5 90%, dito 1877 dito5 937V' dito leening 1867—69 5 76 Loten 18645 a Loten 1866 5 182% Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 13274 Oblig dito4l/a 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 - 907* dito dito Charkow Azow 897 dito dito Jelez Orel 5 90"/? dito dtto Jciez-Griasi. 5 r Aand. Baltische spoorweg 3 r 54®/ic Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51% Weenen. dito dito 5 863/s Oostenr. Oblig.raetal.in zilv Jan./Juli 5 66% dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 g 663/18 dito in papier Mei/Ncv. 5 65% Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 533/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 247u dito Binnenlandsche 1 23l/4 Poitugal Obligatiën3 533/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 157s Obligatiën t 1869 6 w 177< Egypte, dito 1876 6 76% di'.o 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten I87i 5 dito «litc dito 1876. 4»/a 113% Brazilië. Oblig 1865 5 1007, dito 1875 5 1003/, Prijzen van coupons. Amsterdam, 16 Juli. Metall. t 21,55; dito zilver f 21,55; Div. Eng. per f 11,677-;:; Eng. Russen per pd f 12,— Eng.Portugal per ffi 1' Frans f 47,40 Belg. f 47,40; Pruis t 58,60; Hainb. Russen f 1,21 Russen in Z. R. f 1.21 Va; Poolsche oer Z. R. f 1,83 Spaansche piasters f 47,40 Spaansche Binnenlandsche f 2.36 Amerikaansche dollars f2,48; papier

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3