iferh, School lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Borsele. Herkozen A. van Overbeeke met 26, en J. Bruinooge met 26 stemmen. Bruinisse. Herkozen C. M, Voorbeijtel met 54, C. M. van Vessem met 52 eri J. Padmos Cz. met 43 stemmen. Cadzand. Herkozen A. Brevet met 28, aftr. lid, J. van Peenen met 20 en I de Hullu lz. met 18 stemmen. Cats. Herkozen A. Markusse Az. met 15, P. Ver buist met 15 en P. van Weel met 14 stemmen. Colijnsplaat. Herkozen J. Haringman met 48 en J. Swemer met 48 stemmen. Herstemming tusschen K. Schippers, die 27 en P. de Back, die 9 stemmen bekwam. Domburg. Herkozen A. van der Meule, met 36, S. de Visser met 3.8 en P. Louwerse met 35 stemmen. Driewegen. Herkozen W. van Oosten, met 20, lVt. Corstanje met 18 stemmen, en J. Bruggeman, met 18 stemmen. Dreisehor. Herkozen M. Goemans et 36 en J. der Weduwen Hz met 22 stemmen. Herstemming tusschen C. J. J". Verton, aftredend lid, die 15 en J. M, Klompen, die 12 stemmen be kwam. Eikerzee. Herkozen M. v. d, Bout Tz. met 19, C. van Wouwe met 12 en S Verjaal met 12 stemmen. Eede. Herkozen L. Cueleuaere met 16, P. Crom- beeke met 23 en J, P. Dhondt met 15 stemmen. Ellewoutsdijk. Herkozen J. Bruinooge met 19, G. de Jager met 17 en A. J. Vroegop met 16 stemmen. 's Gravenpolder. Herkozen J. Risseeuw met 23 en J. Zande met 22 stemmen. Herstemming tusschen K. Bakker, die 19, C, J. Labrijn, die 16 en J. Recuijn, die 16 stemmen bekwam. Groede. Herkozen A. Risseeuw Johz. met 81, M. Mazure met 73 en I. Tromp met 72 stemmen. Grijpskerke. Herkozen C. Louwerse met- 28, S. Wisse met 27 en C. Üingemause met 19 stemmen. Haamstede. Herkozen C. M. Bolle met 26, L. Matthijsse met 25 en W. Sraallegange met 23 stemmen. Heinkenszand. Herkozen J. Braamse met 31 en B. J- Vermande met 26 stemmen. 's Heerarendskerke. Herkozen M. de Back met 47 en J. Vermeide met 28 stemmen. 's Heerenhoek. Herkozen P. C. de Jonge met 19 steinmea. Herstemming tusschen P. Wéstdijk, die 14, J. Allemekiuders, die 10 en A. Remijn die 9 stemmen bekwam, F. van den Bulck, aftredend lid, die 8 en J. de Baar, die 8 stemmen bekwauT. Hoek. Herkozen M. de Regt met 34 stemmen. Herstemming tusschen de aftr. leden W. deFeijter Pz., die 26 en J. van Wijck, die 25, en J. Riemens Mz., die 14 en J. de Feijter Wz., die 12 stemmen bekwam. lioedekenskerke. Herkozen C. Boonman Dz. met 42, J. de Schipp;r met. 27. en J. Duijnkerke met 30 stemmen. Kapelle. Herkozen mr. B. van der Bilt met 48, P. J. van Mandere met 43 en M. Nieuwenhuize met 36 stemmen. Katteudijke. Herkozen G. J. van de Bosch met 20, J. de Groeee met 16 en J. Karelse met 12 stemmen. Kerkwerve. Herkozen L. C. Boogerd met 18, J. Boot. met 18 en S. de Bij, met 18 stemmen. Koudekerke. Herkozen A. Aarnoutse, met 61, en P. Boone Pz met 42 stemmen. Herstemming tusschen W. Maas, die 26 en W, Reijnierse, die 24 stemmen bekwam. Krabbendijke Herkozen C. Nieuwenhuijze met 33 en P. Nieuwenhnijse met 30 3temmen. Kruiuiuge.n. Herkozen D, P. Dominicus, aftredend lid, met 68 en li. A. Markusse, met 54 stemmen. St Laurens. Herkozen J. Louwerse met 23, D. Gideonsn met 18 eu S. Abrahamse met 15 stemmen. Axel. Herkozen S- A. de Smidt met 101 en A. V. O. Kruijsse met 101 stemmen. Herstemming tusschen L. C. van Vessem die 80 en K. de Feijter, die 44 stemmen bekwam. Voor de keus van vier nieuwe leden tengevolge van de vermeerdering der bevolking zijn ingeleverd 163 geldige siemmen. Gekozen D. J. Oggel, met 84 stemmen. Herstemming tusschen R. de Ree, die 73, C. N. Jansen van Roosendaal, die 70, S. van Hoeve, die 69, L. van Bixhoorn, die 65, M. A. Smies, die 58, en W. Dekker Pz die 52 stemmen bekwam. Nieuwvliet. Herkozen J. Dubois met 27, A. de Hullu met 18; J. de Meijer met 17 stemmen, Nieu«v- en S'. Joosland. Herkozen A. van Waarde met 10 en P. Fak Brouwer met 21 stemmen. Nisse. Herkozen P. Luteijn met 21, J. Klooster man mei 20 en W. Wondergem met 17 stemmen. - Oostburg. Herkozen J. O. Risseeuw met 67 en A. J. Smit met 51 siemmen. Herstemming tusschen O. Ie Nobel, die 40 en mr. F. J. Henoequin, die 32 stemmen bekwam. Oosterland. Herkozen A. van der Have met 49 en J. Flohil met 47 stemmen. Herstemming tusscheu T. Zoeter, die 21 J. Hanse, die 10 en E. E. Vleugels Schutters, die 10 stemmen bekwam. Oostkapelle. Herkozen mr. J. G. Sprenger met 33 en P* de Visser met 32 stemmen. Oudelande. Herkozen C. Meeuwse met 14, J. de Jager Wz. met 14 en G. Hoflius met 11 stemmen. Oud-Vosmeer. Herkozen W. H. vaa Gorsel met 37, C. Maiés met 66 en K. M. Stoutjesdijk met 65 stemmen. Poortvliet c. a. Herkozen A. de Rijke Lz. met 25, E. C. van Rijssel met 38 en J. van der Bel met 36 stemmen. Rittkein. Herkozen A. Barentsen Hz. met 24, M- Breel met 19 en C. Huibregtse met 19 stemmen. Serooskerke (W.) Herkozen B. Brouwer met 34, P. Spruit met 32 en P. Melis met 32 stemmen. Souburg, Herkozen J. M. Pleite met 34, L. Kodde met 33 en J. de Pagter met 32 stemmen. Schoondijke. Herkozen I. de Hulster met 59, A. Steenhart met 40 en W. I. Leeuhuuts met 34 stemmen. Schore en Vlake. Herkozen H. van Koeveriuge met 19 en D. C. Elsmau met 20 steramen. Sluis. Herkozen J. de Bruijne met 58 stemmeu. Herstemming tusschen J. Lansen Croin die 40 en F. J. van Maldegem, die 21 stemmen bekwam. Ter Neuzen. Herkozen mr. J. P. Dronk.rs met 150, .0. J. A. Fercken met 150, I. C. Harte met 123 en A. C. N. Grenu met 105 stemmen. Tholen. Herkozen M. G. van Stapele met 98, J. C Bentijn- met 86 en N. D. Paché Augustijn met 80 stemmen. Vlissingen. Herkozen C. Mortier met 189 en A. Smit met 167 stemme». Gekozen de beer C. A. Kalbfleisck met 145 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J, W. Wilkes 96, O. Veldheer S7, P. J. Siegers 58 en A. Koppejan 55 stemmen. Veere. Herkozen L. van der Staal eu C. Lankester met 39 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. de Bree en C. van Assendelft die een gelijk getal stemmen 23 op zich vereeaigden. Vrouwepolder c. a. Herkozen A. de Nood met 35, J. de Kroo met 34 en C. Langebeeke met 34 stemmeu. Waarde. Herkozen M. Pieper met 26, A. Hartman met 21 en L. Kik, met 17 stemmen. Wemeldiuge. Herkozen Pieter van der Schraaf met 35 en Jacobus de Schipper met 34 stemmen. Wissenkerke. Herkozen J. de Neve met 83, C. de Smit Dz. met 77, S. de Regt met 77 en D. J. Hel derman met 76 stemmen. Wolfaartsdijk. Herkozen mr. C. P. Lenshoek met 51 en J. Kallemein met 41 stemmen. Yerseke. Herkozen J. Sinke met 39 en Jozias de Koeijer met 36 stemmen. Zou'elaude. Herkozen P. Verhage met 15 en W. Polderman met 13 stemmen. Herstemming tusschon P. Louwerse Jz., die 6 en A. Jobse, Rz die 4 stemmen bekwam. Zuidzande. Herkozen Adr. Luteijn Pz. met 38, Pieter de Hullu met 36 eu Abr. Luteijn Iz. met 32 steramen. Woensdag ochtend is met goed gevolg van de werf der Kouinklijke Maatschappij De Schelde te Vlissin- o-en te water gelaten een ijzeren schroefsleepboot ten dienste der Bataviasche havenwerken, gebouwd voor rekening van het Departement van koloniën. De machine eu de ketel worden aan dezelfde fabriek ver vaardigd, terwijl de boot na gedanen proeftocht in stukken zal worden verdeeld, om per een der mail booten naar Batavia te worden overgevoerd. De Prins Alexandereen nieuw stoomschip der maatschappij Nederland zal in de eerste helft van Augustus op de Clyde te water worden gelaten om in de laatste helft van September te Amsterdam te komen en den 8. October zijn plaats in de vaar- beurten in te nemen. Aaa de Theologische school te Kanopeo hebben met gunsligeo uitslag het theologisch examen A. al- gelegd de heeren t E. Souma, J. Breukelaar, A. M. Llouuer, H. H. Dijkstra, C. J. Ekhart, O. J. Geeru ling, L. J. Goris, W. Kaplein, H. Koning, M. Schuur- man, D. Tibbe. Dr. J. G. R. Acquoy, kerkelijk hoogleeraar te Leiden, benoemd tot hoogleeraar in de kerkgeschiede nis aan de Rijks-Universiteit te Leiden, heeft deze benoeming tot dusver niet aangenomen en integendeel aan de Synode verklaard, dat hij voorshands bij voort during als kerkelijk hoogleeraar wenscht beschouwd te worden. Naar men aan de Haarl. Cour. meldt, ligt de reden hiertoe in de berekening van tractement en pensioen, alsmede van tie korting voor dit laatste, welke de regeering wenscht gedaan te hebben, alsof Dr. Acquoy eerst met de aanvaarding van hel Rijks- hoogleeraarsambt in dienst ware gekomen, zonder zijne diensijaren als kerkelijk hoogleeraar en de reeds gedane stortingen voor het pensioen in aanmer king te nemen. Cortgeue, 20 Juli. Gisteren avond heeft het on- weder het huis van den heer Bybau te Colijnsplaat getroffen. De bliksem kwam in den schoorsteen en verwijderde eenige voorwerpen die er voor stonden. Behalve eenige pannen van het dak, heeft het huis niets geleden. Saarlaiad, 19 Juli. Heden avond is tijdens een hevig onweder de bliksem ingeslagen in de schuur van den vrachtrijder M. Timmerman, staande nabij het dorp. Binnen enkele minuten stond de schuur in volle vlam, en is met het zich daarin bevindende, zooals een rijtuig, een wagen en verdere landbouwers- werktuigen, harnas, een geit en zes voer hooi een prooi der vlammen geworden. Het is den eigenaar gelukt eenige beesten te redden. Niettegenstaande het hevig onweder was de brandspuit, en het personeel spoedig op de pluats aanwezig, zoodat het woonhuis is gespaard gebleven. Ook de spuiten van Oudelande en Elle woutsdijk kwamen eenigen tijd later; eerstgenoemde heeft ook nog dienst gedaan. Niets was tegen brand schade geassureerd. Te Ellewoutsdijk is de bliksem ingeslagen in het werkhuis van den polder, waarin zich 4 personen bevonden, echter zonder brand te veroorzaken. De deur werd verbrijzeld, terwijl de vier personen zich voor een oogenblik in een soort van bewusteloosheid bevonden. £frtidcEaiidc, 20 Juli. Heden had de verpachting plaats van gronden aankomende de Hervormde Kerk en Diaconie van Oudelande enz. voor den tijd van zeven jaren. De gebodene som liep van de f 49 tot f 71 per hectare en per jaar. Over het geheel een belang rijke som minder dan de voorgaande paehtjaren. Zeer talrijk zijn, tengevolge van de hitte der laatste dagen, de tijdingen betreffende het verdrinken van personen die zich om te zwemmen of te baden te water hadden begeven. Het onweder van Dinsdag is op vele plaatsen zwaar geweest, zonder evenwel belangrijke ongelukken te veroorzaken. Uit onze provincie is ons alleen het afbranden van eene schuur te Baarland, met alles wat zich daarin bevond bekend geworden. Alleen naar Rotterdam zijn Woensdag 12,000 kilo frambozen uit Breda verzonden. Een vreeselijk ongeluk had Woensdag middag te 's-tlage plaats. De heer v. d. B., doctorandus in de rechten, zich in de kurkenfabriek op de Bierkade aldaar bevindende, is voorover gestort in een kuip, waaruit hij een uur later levenloos werd opgehaald door de werklieden die van het sehaften terugkwamen, ggHet hoofdcomité voor de IJszeevaart ontving Dinsdag avond een telegram uit Vardö van luitenant van Broekhuizen, den commandant van de Wïll&ra Barents. Allen aan boord waren wel. De reis naar Spitsbergen was volbracht. Spitsbergen was gezien, doch men was er niet geland. Over twee dagen wordt de reis naar de Karazee ondernomen. Er is sprake van, dat een internationaal socialisten congres, dat te Zurich verboden i9, nu te 's Graven- hage vergaderen zal. Indien het waarheid mocht zijn dat in onze. resi dentie weldra een socialisten-congres zal bijeenkemen, dan kan men zich ook ten onzent al vast voorbe reiden op dwaasheden, als waarvan Londen doze week getuige was. Ook daar werd een internationaal socialisten-congres gehouden, waar /burgers en burgeressen" hunne theoriën verkondigden. Onder de spreeksters op het Londensche congres behoorde ook de beruchte Louise Michel, de commune-heldin en bannelinge van Nieuw-V Caladonie, Tien jaren had deze /beroemde," verziende vrouw den Lorm gewacht, die tronen en altaren ten eeuwigen dage vergruizen zon. Akelig dat erkent ze zeif zal de sociale omwenteling zijn, maar grootsch, althans in haar oog, toch ook. Grootsch en heerlijk in de gevolgen. Zij zal een einde maken aan de exploitatie van den mensch door den mensch zij zal een tijdperk openen van de exploiiatie der geheele wereld ten bate van de vereenigde meuschheid. Dat zal de gulden eeuw zijn, niemand spare zijn bloed, want bloed is niets waar het heil der menschheid op het spel staat. Zoo declameerde de opgewonden Fransche, en y4 harer medeafgevaardigden had de verrassende medé-, deeling te doen, dat het nu uit zou zijn met praatjes, men zou nu eens ovtrgaan tot daden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3