Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk- h is tor is eblad voor Zeeland. 1881. Donderdag- 21 Juli. 778. Een rustpunt op den weg. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Pvijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN G. WIJTMAN, tc Middclbnrg Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Alles heeft zijn tijd onder de zon heeft de wjjze koning der oudheid gezegd. Ook strijd behoort door rusten gevolgd te worden, indien de strijd met kracht en frischheid zal worden gevoerd. Een dag als deze waarop, bij heerlijk zomerweder, vele honderden uit ons midden samenkomen om, in het hart van Noord- Brabant, het achtste Zuider-Zendingsfeest te vieren, dringt bij de groote meerderheid der feestgangers politieke en kerkelijke de laatste niet het minst geschillen op den achtergrond. Kleinigheden, spitsvondigheden, beuzelarijen wijken op »een dag buiten." Ont spanning volgt op inspanning. Aan de vruchten kent men den boom heeft Een gezegd, die meerder was dan Salomo. En het zal dan nu ook de ernstige vraag zijn, of behooren te zijn van iederen zendingsvriend welke is mijne zending, of heb ik reeds zen dingswerkzaamheid bij de hand gehad? Zending is de levenskracht van het christen dom. Zending beperkt zich niet tot het bren gen van bet evangelie in de heidenwereld. Zending is niet alleen eene werkzame deelneming aan eenige politieke of kerkelijke partij. Zending bestaat niet in predikantenvergoding of predi kanten beoordeeling. Zending is evenmin het schenken van eene gave aan alle mogelijke in stellingen. Neen, zending is door leer en leven de heer lijke beloften Gods brengen in en tot de wereld. Terwijl in de heiden wereld de zending de banier van het kruis plant, biedt zij door datzelfde kruis in de Christenwereld verzoening aan zondaren, troost aan weenenden, verlichting aan lijdenden. Terwijl haar boden naar alle windstreken uitgaan op nieuwe veroveringen, stelt zij zich in een chris tenland niet tevreden met rustig toezien, met vreedzaam genieten, maar zoekt ook daar den ernst des levens, de beteekenis en de waarde des levens te doen kennen. Zending het is waarachtige eenheid bevorderen, onder allen die éene hoop maar tevens zoovele scheidsmuren kennen. Zending maakt hart en blik ruim. Zij kan, voor enkele uren misschien slechts, maar zij kan toch de klaagliederen doen verstommen waarmeeê de voortgang van het Christendom, ook in ons midden, maar al te veel wordt be geleid. Zending is werkzaamheid, en waar recht ge voel is van een belangrijk, veelomvattend werk, van een roeping, daar heeft men de tijd nie om zonder ophouden klaagliederen te zingen, daar vergeet men den ouden, goeden tijd" om zich naar het woord van den eersten en groot sten zendeling uit te strekken tot betgeen vóór ons is. Vele honderden zochten heden op den Ilonds- berg bij Oistërwijk een dag van ontspanning, van natuurgenot, van kracht voor den arbeid, van geestelijke opwekking. Dat het in ruime mate hun deel zij Maar meer nog dan heden, zullen de feest genoten dezen dag zegenen, indien voortaan om het vele donkere en sombere dat ons om ringt, de milde gaven Gods niet voorbijgezien worden. Schooner vrucht zal het achtste Zuider-zen- dingsfeest doen rijpen, als eenigermate de zelf- verteerende verdeeldheid en twist onderling, kan plaats maken voor eendracht en liefde. Vinet heeft eenmaal gezegd een christen moet een halve priester zijn, en een priester moet een heele christen zijn." Onder de vele bezoekers van het Zuider-Zendingsfeest zullen zeer weinigen zijn, die ooit met heidenen in aanraking komen. Maar is het daarom onmo gelijk priester te zijn Hij die den Heer een leven der liefde ten offer brengt, is een zende ling in de hoogste en schoonste beteekenis van het woord. Hij is ook de ware feestganger. B- Wiecking 108, L- M- van Campen 74 stemmen.'Op de heeren Besseling en Pilaar waren respectievelijke 18 en 13 stemmen ui.gebracht. Niemand erlangde dus de meerderheid, zoodat tusschen de 8 eerstge noemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. Met horten en stooten zal de stoomtram Hulst Walsoorden er toch komen. Nog f 200 jaarlijksche bijdragen en de bij besluit van Provinciale Staten vastgestelde subsidie, is vol- teekend. Middelburg. 20 Juli- Tot leden van den Ge meenteraad zijn herkozen de heeren J. J. ran der Harst met 374, J. H. Snijders met 370, F. Nagtglas met 3*9, en M. Volkrijk Liebert met 346 stemmen. Gekozen zijn de heerenJF. J. van Leeuwen met 274, en F. Ermerins met 257 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F, G. Sprenger die 122 en J. P. Fokker die 121 stemmen verkregen. Voorts waren nog uitgebracht op mr. J, G. de Witt Hamer 112, op mr. E. P. Sehorer 59, op de heeren A. A. Mes 57 en G. Alberts 18 stemmen* Op onder scheidene heeren waren nog enkele stemmen uitgebracht. Goes, 20 Juli. Van de gister alhier gehouden stemming voor 4 leden van den gemeenteraad, tengevolge der pereodieke aftreding der heeren B. Quist, G. van der Hoek, C. A. van Renterghem, en J. M, Pilaar, is de uitslag als volgt. Van de 412 kiezers hebben 275 gestemd. Hiervan waren 7 briefjes van onwaarde zoodat het totaal der geldige stemmen was 268. Volslagen meerderheid 135 Hiervan bekwamen de heeren G. van der Hoek 130, Dr. O. xA. van Renterghem, 133. B- Quist 123, N. M. Bosdijk 123, X J. Ramondt 121, J. Donner 118, J*J. Vrijdag wordt de Koninklijke familie op Ret Loo gewacht. De heeren O. S. Adema van Scheltema te Ede, Dr W. Bronsveld, te Utrecht, S. H. Buytendijk, te IJsel" stein, Dr. S. Cramer, te Enschedé, W, Erancken Azd., te Rotterdam, G. P. Kits van Heyningen, te Deventer, P. H. Hugenholtz Jr., te Amsterdam, Dr. J, Knap pert, te Leiden Ds. E. J. W. Koch, te Middelburg, F C, Lohr, te Rotterdam, J. H. Maronier, te Rotterda' H. Pierson, te Zetten, Dr. L. Proes, te Leeuwarden, J. A' Tours, te Deventer, en G. J. Vos Flz., te Rotterdam, hebben al hunne ambtgenooten een cir culaire gezonden, welker inhoud wij aan de Werle- mansvriéuds on tl een en. w Hooggeachte ambtgenoot Het is u bekend, dat sinds 1 April jl. eene Post spaarbank in ons vaderland is opgericht, volgens de Wet van 25 Mei 1880 (Stbl. No. 88). Ondergeteekenden nemen de vrijheid, in deze regelen uwe aandacht op de nuttige instelling, zoo noodig, te vestigen, t Is hunne overtuiging, dat het op den weg der predikanten ligt, ons volk, en vooral de kinderen van ons volk, bekend te maken met deze heilzame inrich ting, die eene der volksdeugden, de spaarzaamheid, zoo krachtig bevorderen en het zedelijk leven van onze natie bepaald verhoogen kan. Het onlangs verspreide, zoo goed in den volkstoon gestelde geschriftje, dat die Spaarbank in hare werk zaamheid leert kennen, blijft steeds aan alle postkan toren, alsmede aan de voor den dienst der Spaarbank gapende hulpkantoren kosteloos verkrijgbaar. Het zelfde geldt van de formulieren voor inlagen van een. Gulden in frankeerzegels, die den lust tot sparen bij ouden en jongen op uitnemende wijze kunnen aan wakkeren. Een goed werk doet de predikant, die bij geschikt© gelegenheid dat geschrifje en dat formulier onder zijne leerlingen en gemeenteleden weet te verspreiden, en hen op te wekken om gebruik te maken van deze Spaarbank, die hare eiganaardige voordcelen en ge makken heeft. Aldus doende, werkt hij met de Regeering mede en leert het volk ook door spaarzaamheid en ver standige zorg voor de toekomst zijn eigen welzijn be vorderen. De Directeur van de Rijkspostspaarbank te Amster dam, tot wien een ieder per ongefrankeerden brief

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1