GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. door den invloed van het ijs als met olie overgoten is, is eene lichtgolvende beweging. De lucht is helder, doch hier en daar met dunne wolken bezet. //Elk stuk ijs, groot of klein, heeft de meest ver schillende, soms phantastische vormen, van boven meest schitterend wit en verder gekleurd met alle schakeeringen van groen en blauw. Hier en daar duidt een enkel stuk ijs aan, dat het de geliefkoosde rust plaats geweest is van vogels, zeehonden of andere dieren. De geheele natuur is indrukwekkend stil, welke stilte nog meer uitkomt door het eigenaardige geluid van vele verschillende soorten van rondvliegende en op het water zittende vogels en het blazen en snuiven van talrijke noordkapers. Hier en daar 'ligt op een stuk ijs een zeehond, die bij het naderen vun het schip zijn kop oplicht en ons nieuwsgierig met eene verstandige uitdrukking aankijkt. Dat alles van boven uit het tuig, uit het „kraaiennest" gezien, levert een prachtig gezicht op, dat betrekkelijk slechts weinig menschen gegeven is te genieten. ii Den 2den Juni zien wij weder iu de verte een brik, die wij voor dezelfde meenen te herkennen, die wij reeds gezien liebbeD het weder vergunde echter niet elkander te naderen. „Pinkster Zondag waren wij in dicht drijfijs zeilen de, zoo zelf dat wij dien dag geen kerk konden hou den, hetwelk gewoonlijk des Zondags geschiedt, toen wij in den namiddag aan de kim in het meer open water een schip zien. Dadelijk wordt uit het ijs ge stuurd naderbij komende van weerszijden de vlaggen geheschen en later bijgedraaid. Het was een noordsche walrussloep de Aurora, kapitein Sörensenvan Tromsö die spoedig aan boord komt. Wij vernemen dat ook hij, van begin Mei,- te vergeefs tracht Spitsbergen te bereiken en dat hij een brik en bark ontmoet heeft, die in hetzelfde geval verkeerden. Nimmer had men, het ijs zoo duidelijk ontmoetde eene kapitein vaarde toch al 32, de andere 21 jaar in deze streken op de walvischvangst. De brik was hier al sedert Maart en had steeds noordelijke winden gehad. „Den volgenden dag zeilen wij het eenigszins uit elkander gewaaide pakrjs verscheidene mijlen in, doch stuiten ten laatste tegen ondoordringbare ijsmassa's. Langer mogen wij hier niet blijven, want ais de wind zuidelijk werd, zouden wij ingesloten worden. Er wordt aus besloten uit het ijs te sturen en den rand er 'van te volgen om de oost. „Het ijs loopt nu steeds zuidelijker, zoo zelfs dat wij, steeds den rand volgende, 30 Duitsche mijLn bezuiden Beereneiland terecht komen, hetwelk in ge wone jaren meestal in dezen tijd te bereiken is. In verband met onzen beperkten tijd i3 het dus,onmo gelijk nu Spitsbergen te bereiken. Misschien dat over weinige weken de ijstoestand gunstiger za zijn. „In de vrij uitgebreide bibliotheek hier aan boord over de Poolstreken, hebben wij weinig beschrijvingen gevonden, waarin het ijs zoo duidelijk lag. Het jaar 1812 schijnt een dergelijk zuidijs-jaar geweest te zijn zooals de walvischvaarders een jaar noemen waarin het ijs zeer .duidelijk ligt en dat gewoonlijk een goed jaar voor de walvischvangst is. „De commandant besluit nu, loodende en dreggende naar Vardö te gaan en daar per draad vergunning te vragen om nogmaals te trachten Spitsbergen te bereiken en over eene maand ongveeer hier terug te komen tot in ontvangst nemen der brieveD, die wij door onze vroege komst nu gedeeltelijk misloopen. Yan toen af bebben wij steeds langs het ijs gekruist en vonden het overal buitengewoon zuidelijk. De voormiddagen worden, zoo de gelegenheid het slechts even toelaat, gebruikt om te dreggen, terwijl nog van tijd tot tijd gelood wordt. „Naden 17en met stormweer te hebben bijgelegen, werd den 18en 9'avonds weder om d&JSJoord gekoersd om het ijs nog eens aan te loopen, en toen dit in den vroegen morgen van den 19en verkend was, werd koers 'gezet naar Vardö, waar wij tegen 9 uur het anker ''l lieten vallen. Het land is hier van onder tot boven nagenoeg nog met sneeuw bedekt en men schijnt hier een buitengewoon harden winter gehad te hebben. Berk ^dwol m dading. VlfisstaBgeBS. II Juli Uit het vroeger vermelde 3tal is tot Pred„ bij de C. G. gemeente gekozen de WelEerw. Heer B. Feenstra te Meliskerke. Landbouw Betreffende den stand van den oogst iu het eiland Tholen is het volgende te melden Tarwe, rogge en wintergerst zyn door den milden regen en de gevolgde warmte veel veranderd. Bestond er eenige weken geleden uitzicht op een schraal gewas, thans is de vrees geweken en heeft men hoop dat de j opbrengst bevredigend zal zijn. Erwten en paardeboo- j nen staan best. Ze zijn in volien bloei. Blijven ze van luizen verschoond, dan wordt aan een goed beschot niet getwijfeld. Haver en vlas laten niets te wenschen over. Suikerbieten zijn er minder dan de beide voorgaan de jaren verbouwd. Ze putten den grond te veel uit en dat beginnen de verbouwers gewaar te worden. De cultuur kon als geëindigd beschouwd worden, ware het niet, dat velen gedwongen zijn, ze ter wille van het voorschot, te telen. Ze groeien welig en laten zich goed aanzien. De vroege aardappelen zijn klein van stuk, de smaak is goed. Naar luid van sommigen, vertoont zich de ziekte bij enkele dezer soorten, in het loof. De late .soorten beloven veel. Witte en bruine boonen zijn, hetgeen zij door nachtvorsten hebben geleden dank het schoone weder, goed te boven gekomen^ zoodat de vooruitzichten gunstig zijn. Ajuin is behou dens enkele uitzonderingen slecht; wormpjes knagen de wortels af velen zijn er door verwoest of totaal te niet gegaan. Op de lage hooilanden, l-s de opbrengst vrij voldoen de de hooge leveren beneden het middelmatige op. De hooibouw is in vollen gang en verschaft handen vol werk. Koolzaad is er weinig, en op hetgeen er is, valt niejfc te roemen. Maandag ochtend te 10 uur is te Gent de inter nationale tentoonstelling vau melkvee en de wedstrijd van zuivelbereiding geopend, in tegenwoordigheid van den Minister van binnenlandsche zaken, den heer Rolin Jaequemyns. Kondom op het tentoonstellings terrein zijn de stallen voor het vee opgeslagen, terwijl in het midden een groote houten loods staat voor de fabricatie van boter en kaas, welke de great attraction dezer tentoonstelling is. Onder de bekroonden voor melkkoeien en vaarzen komen met eerste en tweede prijzen voor de heeren Brantjes, te Purmerend. ..en J Wortel, te Beemster. Yoor de producten.- boter, melk en kaas zijn, bijna onderscheid, de eerste medailles aan Nederlanders toegekend, als aan Van der Wouden, te Leeuwarden, Yan Hasselt, te Kampen, Yan der Chijs, te Delft, Van den Bosch, te Sassenheim, en baron Van der I Ondermeulen, voorzitter der maatschappij van landbouw te 's Hage. Maar in de derde afdeeling „instrumen ten voor melkerij, voorwerpen dienende bij de ver vaardiging van boter en kaas, ontwerpen en teeke- ningen betrekking hebbende op de melkerij", wordt zelfs geen enkele Nederlandsche naam onder de be kroonden in de negen verschillende onderafdeelingen aangetroffen. Maandag is op de werf De Volharding te Middelburg de kiel gelegd voor een barkschip van ongeveer 400 registertonnen, voor rekening eener reederij onder het bestuur der firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leije. Het zal met goedkeuring van Z'. M. den naam dragen vau Prinses Wïlhélmina. Als eeu bijzonderheid wordt gemeld, dat op een der Terseker oesterbanken een kreeft is gevangen, waarop een oesterbroedje gevestigd was van verleden jaar. Gisteren ochtend is de Engelsche schoener Mary Janegeladen met glaswerk, ter hoogte van Ramme- kens op een wrak geloopen endoorden schok onmid dellijk gezonken. De bemanning is gered. Te Dordrecht is eene kleine bende jeugdige dieven aangehouden, waarvan de jongste 7 en de oudste 13 jaren telt. Tegen deze knapen, die door insluiping uit een winkel in de Voorstraat verschil lende voorwerpen hadden ontvreemd, is procesverbaal opgemaakt, In Engeland worden sinaasappelen uit Florida (N. Amerika)iDgevoerd, Het product is in Florida in bij na onuitputtelijke hoeveelheid voorhanden, en bleek op de Engelsche markt fijner en dus meer gewild te zijn, dan dat van de Middellandsche zee. Zult gij de kieswet hervormen of heengaan P Zoo sprak niet alleen de heer van Houten voor eenigen tijd in onze Tweede Kamer, maar ook de heer Jan3on in de Belgische Kamer. Het liberale ministerie Frère-Orban in België heeft slechts een kleine meerderheid voor zijne denkbeelden in dé Kamer. Een zevental leden vormen, onder aanvoering van den heer Janson, de radicale groep, en deze dreigt zich met de oppositie te zullen vereenigen, en alzoo het ministerie ten val te bréngen, indien het Kabinet wei gert aan hun eisch tot kieswethervorming te voldoen,. De president-minister heeft gisteren zich bepaald tot onmiddellijke kieswethervorming af te wijzen, en on=_ derzoek toe te zeggen. Voorts sprak de heer Frère- Orban krachtig voor eenheid in de liberale partij. Een conflict schijnt echter niet te zullen uitblijven.' Beiden staan op hun stuk, de regeering zoowel als de radicalen, zoodat vermoedelijk de regeering ia Belgie weder in clericale handen zal komen. Van alle zijden bevestigen zich goede tijdingen uit Transvaal. Men leest in de Daily News: „Wij hebben goeden grond, te gelooven, dat de werkzaamheden der Trans^ vaal-commissie spoedig zullen afgeloopen zijn. Er is geen reden, aan te nemen, dat het Engelsche gouver nement eenig grondgebied van de teruggave aan de Boeren zal uitzonderen". Dat moge waar zijn De bulletins betreffende president Garfield blij= ven voortdurend gunstig. Bnrgerlijke Stand. ^liiSdelbiU'gt (Van 3 tot 10 Juli.) Ondertrouwd? J. de. Bijcke, jm. 19 j, met P. Willeboordse, jd. 21 j. F. W. Arnoldus, wedr. 46 j. met H. van Tienen, jd. 56 j. A. J. de Lange, wedr. 39 j. met J. C» Snoep, jd. 34 j. A. A. Welters, jm. 30 j. met M. J= U. F. Meuwissen, jd. 27 j. Bevallen F. AI. Pouwer, geb. Breel, z. AI. Spier, geb. Andriesse, d. F. P. Calliber, geb. Jongepier, z. P. J. Eijbaard, geb. van AaTtsen, d. P. C. Hildernisse5 geb. Iogelse, z. B. de Jong, geb. Steketee, z. (levenl.) J. N- Labr, geb. van Hoefiaken, d. (levenl) Overleden F. Janse, z. 20 m. P. Oosthout, man van M. C. L. Brederode, 63 j. E. Kasthoek, vrouw van C. de Koning, 50 j. P. J. Witte, z. 7 j. O. J„ Thomassen, vrouw van H, Koppelle, 55 j. Vlissiog'CBB. (Van 2 tot 9 Juli.) Bevallen Vader, geb. Sohier, d. H. J. Kloprogge, geb. Flor- sehutz, z. K. Quite, geb. de Pagter, d. M. Hanssen, geb. Koppejan, z- (levenl-) S. J. Lagaaij, geb. Harder, d, J. J. van der Steen, geb. Verspoor, d. P. Takens, geb. Lemaine, z. J. Beijé, geb. Monjé, d. AI. J, Schmidt, geb. Luitwieler, d, Overleden G. B. van Calrathout, d. 8 m. H. M0 van den Bosch, d. 3 j. A. Maquelin, man van H, Besteling, 5.0 j. «oes. Gehuwd D- Gingnagel, jm, 2S j. met C=. AI, Wessel, jd. 24 j- Bevallen; P. Bijkaart, geb. Forbiju, d, M. Meul-* broek, geb. Zweedijk, d. Graanmarkten enz. Rotterdam, 11 Juli. TARWE. Bij kleinen toevoer van Inlandsche Witte vertoonde zich ook weinig be hoefte, zoodat langzaam een en ander tot vorige prijzen opruimde. Vlaamsche, Ze.mwsche, Flakkeesche en Over«- maasche de beste 1*9.70 a t'10.50, dito goede f9 a f 9.60, dito mindere f 7.90 a f 8.90. ROGGE. Inlandsche wat ruimer ter markt, doch meest in afwijkende kwaliteitde beste soorten onveranderd doch de mindere weinig begeerd. Vlaamsche, en Over- maasche de beste f 8.60 a f 9.dito mindere f 7.70 a i' 8.50. GERST. Zeeuwsclie winter en zomer als voren te noteeren van 1' 5. tot f 6, doch is daartoe moeiclijk te plaatsen. HAVER was als voren vrij goed te verkoopen. In landsche dikke 1'4 80 a f 5.3(3dito voer- f4.20 a 4,70 5 dito mindere f3.20 a f4.10. BOEKWEIT. Noord brabantschc niet aangeboden en van Fransche niets genoteerd. Van BOEKWEITGRUTTEN is niets opgegeven. PAARDEN BOONEN met kleinen toevoer als voren. De beste van f7.80 a 8.20; mindere 17.20 a f7.70. DPIVEBOONEN bij kleinigheden f8.25 a f9. BRUINE en WITTÈ BOONEN onveranderd, de beste f 11 a 12.50, mindere f 7.50 a 10.80, doch er gaat wei nig in om. De weinige BLAUWE ERWTEN, die nog ter markt waren, vonden goede plaatsing tot ruim vorige prijzen, Walcliersche en puike Zeeuwsclie 1 9,25 a 9.75, Zeeuw sclie, Flaklr. en Overm. de beste f 8-75 a 9, dito min dere f 7.75 a 8.50. Van KOOLZAAD is niets opgegeven. In HENNEPZAAD gaat weinig om van f6.75 a 7.75, KANARIEZAAD onveranderd stil, liet beste C 8.75 a 9,25, goed en minder f 7.50 a 8.50.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2