Nieuwe Goesche Coiirant, Chr is tel ijk-h is tor is c h blad voor Zeeland. 14181. lionderdag 14 Juli. j\°. 775. BINNENLAND. HET Verschijnt elkea Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P>*ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomraers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, lc Middelburg en Wed» A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Bies*vliet. Nadat in Februari jl. alle raadsleden hun ontslag genomen hadden, en 19 Juli a. de ver kiezing, dus samenvallende met de periodieke aftreding, plaats zal hebben, hield onze in Februari opgerichte kfesvereeniging Zondag jl. hare tweede bijeenkomst voor liet stellen van candidaten voor het lidmaatschap van den Raad. Bij acclamatie werden al de zeven raadsleden daartoe aangewezen. 4-8 candidaten zijn bij het thans afgeloopen apo thekers-examen te Middelburg geëxamineerd, waarvan 80 zijn geslaagd (18 vrouwelijke en 12 mannelijke) en 18 niet zijn geslaagd (4 vrouwelijke en 14 mannelijke. In het lokaal der Chr. Jongelings vereeniging in de Spanjaardstraat is een busje geplaatst tot ontvangst Van giften ten behoeve van D. van de Vijver, wien Maandag morgen, bij 't verrichten var schilderwerk, aan genoemd huis, zulk een gre liet lokaal is vooreerst geopend uin.'-v derdagavand 8 uren, en te begiimen met 28 v Juli eiken avond. Hetzij belangstelling in het doel der Jongelings- Vereeniging, hetzij belangstelling in bet lot van den ongelukkige aanleiding geve tot een bezoek aan de nieuw ingerichte vertrekken, er bestaat nu voor ieder gelegenheid daar ter plaatse wel te doen. Te Grijpskerke zijn tegen a. s Dinsdag aan de beurt van aftreding 8 leden van den gemeenteraad zijnde de heeren C. Louwerse, S, Wisse. K. Din- gemanse. Zijne Excellentie de minister van Binnenlandscbe Zaken deelt mede, dat op zijn gunstig advies zijn ambtgenoot voor Oorlog het verzoek heeft ingewilligd van een kommandant der dienstdoende schutterij, om de forten de Gagel, op den Ruigenhoekschen en op den Voordórpschen dijk, wanneer zij in de volgende maand in staat van verdediging zijn gesteld, door officieren der dienstdoende schutterij te bezichtigen. Voor de heeren welke deze betrekking in de ver schillende groote gemeenten yan ons land bekleeden, zal dit een aangenaam uitstapje wezen. In den omtrek zal wel gelegenheid zijn voor een goed diné en zoo'n dag buiten met vrienden en goede bekendën is in Augustus niet te verwerpen. Maar als de bewilliging geschied is met het oog op de wetenschappelijk-krijg8kundige vorming van de officieren der schutterij, dan verwondert ze ons. Bij de aanstelling der officieren van de schutterij wordt nooit gevraagd of de benoemden eenig begrip hebben van militaire zaken als zij nette fatsoenlijke jonge lieden zijn met zooveel geld, dat zij hun uniform kunneu betalen,en de onkosten die aan eene veree niging van jeugdige mannen uit de bemiddelde klasse verbonden zijn, dan worden zij benoemd, na vooraf de kommando's geleerd te hebben. Zij zijn de onschul digste krijgslieden in ons land, onder wie men slechts bij zeldzame uitzondering iemand vinden zal met strategie, taktiek enz. vertrouwd. Waartoe moet het nu- dienen, dat die heeren for ten in staat van verdediging gaan bekijken? Maakte dit deel xtii van een cursus ter beoefening van de krijgskunde, dan liet het zich verklaren, maar in den regel gelooven we, dat de officieren der schutterij daaraan niet bijzonder veel tijd geven. AC.) De premier van het Ministerie, baron van Lijn den van Sandeuburg verdeelt, volgens den Haag- schen correspondent der ZutfCt. zijn tijd tus- schen Buitenlandsche Zaken en Financiën. ,/Het heeft er veel van zei hem een ambtenaar van laatstgenoemd departement alsof de heer van Lijnden er ernstig aan denkt, om zich geheel aan de financiën te wijden, want ik heb weinig definitieve Ministers gekend, die zich zooveel moeite voor de zaken geven als deze Minister ad interim. De Eerste Kamer kwam Maandag avond bijeen ,tpthervatting van de werkzaamheden. Nadat de heèren Jonger' «n si 1hadden genomen en de wetsontwerpen:r tar de afdeelingen waren gezonden, is de vergadering gescheiden. De heermr. G. Schot heeft aan de Provinciale Staten van Friesland kennis gegeven, dat hij, wegens hét klimmen zijner jaren, met het einie van het tegen woordige zittingjaar als lid van de Eerste Kamer der Sfcaten-Generaal wenscht af te treden De heer Schot had sinds September 1865 in de Kamer zitting. De vereenigiDgEig^Hulp hield Maandag te 's Hage hare algemeene vergadering, waar 19 districten ver tegenwoordigd waren. Drie districten zijn in het afge- loopen jaar te niet gegaan j in weerwil daarvan is het ledental met 200 toegenomen, terwijl vooral voor uitgang merkbaar is in den toenemenden bloei en de voortdurende beweging in bijna alle districten. Machtiging werd verleend tot oprichting van een nieuwe algemeene afdeeling, onder den titel van „Nederlandsche coöperatieve afdeeling van Eigen Hulp, ten behoeve van zee- en landmacht^. De strekking van deze afdeeling is vooral liet versohaffen van een betere en goedkoopere kleeding en uitrusting aan de officieren, die deel uitmaken van Eigen Hulp. Daartoe wordt de oprichting van een voorschotkas bepaald. Verder is het beheer geregeld van de gelden der buiten 's lands vertoevende leden ook bestaat Ket plan tot oprichting van een spaarkas. Tot dusver zijn 130 aandeelhouders toegetreden voor 500 aandeelen. Een voorstel, om ten behoeve van het orgaan der vereeniging door ieder lid 25 cents per jaar te laten bijdragen, waarvau hun zonder verdere kosten een exemplaar zal worden verstrekt, werd goedgekeurd, na aanneming van een motie, door de afdeeling Leiden voorgesteld, waarbij eenige controle van het hoofdbe stuur ook over de advertentiën wenschelijk wordt te 's Hage gehouden worden. Ter vervanging van de aftredende en niet herkiesbare leden van het hoofdbe stuur, de heeren de Bosch Kemper, van den Velde, Texeira de Mattos en Eysselt, werden benoemd de heeren mr. J, Addink, C, E. H. Engelen, R. P. A, van Rees en H, J. Moll, Aan de algemeene vergadering ging vooraf een bijeenkomst van de afdeeling Onderlinge Levensver zekering. Uit het verslag omtrent den toestand dezer afdeeliüg bleek, dat het bedrag der verzekeringen in de eerste twee jaren van haar bestaan gesloten, was f 797,450 kapitaal en f 13,6^0 rente. Herverzekerd was op 1 Juli 1881 f 103,000 kapitaal en f 2690 rente. Het belegd kapitaal bedroeg op 1 Juli 1881 ruim f 72000, waaronder ruim f 6000 gestort op aandeelen in het waarborgkapitaal ten bedrage vap f 50,000, De vergrooting voor 1882, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 3880, werd goedge keurd. De volgende algemeene vergadering zal wederom Her Hoofdcomité voor de IJszeevaert heeft brieveu ontvangen van de heeren C. Hoffman en H. Van' Brockh;«y?eit-..Eerstgenoemde schreef uit VardÖ 20 JuriiJ? aan boord der Willem Barents. Na eene herinnering aan de feestelijke demonstratiën bij het uitvaren op 7 Mei en eene korte beschrijving van de vele drukte aan boord tijdens de eerste oogenblikken der vaart, meldt hij, dat er met afwisselend, gewoonlijk ruw weder koers werd gezet naar Jan Mayen-eiland en den 2Oen de Poolcirkel werd gepasseerd. Verder schrijft hij: „Reeds den volgenden dag werden wij door het( plotseling dalen van de temperatuur van het zeewater- gewaarschuwd, dat wij in de nabijheid van ijs komenf kort daarna zien wij de eerste schollen, die al meer en meer komen opzetten en eenigè uren later zijn wy voor het dicht ineengepakte ij9. „Gewoonlijk zit het zoogenaamde Westijs in hefc voorjaar tegen de Oostkust van Groenland, soms Jan» Mayen-eiland insluitende, loopt dan om de NNO., later N., tot de breedte van ongeveer 79° of 80° wanneer het van de Oost naar Spitsbergen buigt'" Meestal, bijna altijd is dus.in het voorjaar de Westkust van Spitsbergen to bereiken doch nu mochten wij het zoo niet treffen. Seeds 35 Dnitsche mijlen van Jan Mayen-eiland vonden wij het ijs. Van nu af wordt steeds getracht om de Nóord te komen, maar altijd* komen wij in ondoordringbaar ijs,. Langzaam Oost en Noord opgaande, vinden wij overal den weg gesloten* Soms zeilen wij geruimen tijd door hel \js, doch ten laatste is het stééfds zoo vast aaneengesloten, dat wij terug moeten keeren en het verder op beproeven. Den 24 Mei zien wij. een brik die ook langs den rand van het pakijs vaart. Wij hij ach en de vlag en trachten te naderen, doch geen vlag ziende opgaan, vervolgen wij onzen weg. „Onder den invloed der verschillende lichteffecten is het varen door het ijs soms buitengemeen schoon. Zoo bijv. vergeet ik niet licht den nacht van 26 Me'. Des nachts ten 12 uur op de wacht aan dek komen de, staat de iriiddernacktszon laag aan den hemel, doch is iacl^gr lichte wolkjes verscholen. De donker blauwe zee is geheel overdekt met schollen ijs.. Een flauw briesje doet de zeilen zwellen en het water, Jat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1