Chris lelijk-historisch blad voor Zeeland. 1881 Zaterdag 2 Juli. i\T°. 770. BINNENLAND. Verschijnt elhen Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg EN. ared. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,— Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Bij de Tweede Kamer zijn, na haar uiteengaan, aanhangig gebleven de volgende wetsontwerpen I. tot regeling van 't algemeen bestuur van den Waterstaat 3. bepalingen tot verzekering van het oppertoe zicht van den Waterstaat 3. wijziging der wet betreffende den waterweg van Botterdam naar zee 4. verdediging der rivierdijken in geval van ijsgang en hoog opperwater; 6. verleggen van de uitmonding van de Maas; 6. verbetering van den Ouden IJsel; 7. overdracht van de spoorweglijn Batavia-Bui- tenzorg 8. goedkeuring eeuer .overeenkomst met Botterdam betreffende den afstand.vap spoorweggrond,; 9. vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten van Suriname en Cura<$o over 1877 10. idem van Suriname over 1878 II. idem ,yan de Indische rekeningen van 1867, 1868 en 1869; die of nog niet in de afdeelingen zijn onderzocht of waarover nog geen verslag is uitgebracht. Voorts de wetsontwerpen 1. tot gedeeltelijke kwijtschelding van eene den lande aankomende vordering 2. houdende nadere bepalingen omtrent verzet tegen vonnissen in strafzaken, bij verstek gewezen, en de verjaring van straffen, bij vonnis of arrest opgelegd 3. intrekking van art. 92 der wet op deRectter- lijke Organisatie en vervanging er van door andere bepalingen; j, 4 bepalingen ter voorkoming van aanvaringen of aandrijvingen op zee; 5. aanvulling der wet, regelende den dienst en het gebruik der spoorwegen; waaromtrent het regeerings-antwoord nog niet is verschenen. Eindelijk de ontwerpen tot wijziging der registratie- en regelwetten en betreffende .de regeling der uitgifte van schatkist-promessen, die in staat van wijzen zijn, doch bij onstentenis van een definitief Minister van Financiën niet konden worden De beslissing der Tweede Kamer over de regeerings- voordracht tot verbetering der Keulsche vaart wordt, zooals te verwachten was, te Amsterdam geenszins zachtzinnig beoordeeld. Men moet natuurlijk den hee- ren het genoegen laten, een weinig uit te varen tegen de regeering en de Tweede Kamer, die door haar votum znlk een scherp oordeel uitsprak over het hal- starrig vasthouden van een deel der toongevende kringen in de hoofdstad aan een richting van het Bij nv aartkan aal, wier ondoelmatigheid door nagenoeg alle deskundigen was erkend. Het Handelsblad heeft nu zijn hoop gevestigd op de Eerste Kamer, van wie het verwacht, dat zij „een blik in de toekomst zal slaan en voorzien, dat ons land toch ten slotte een Rijnkanaal zal moeten graven, dat inderdaad in den kortsten tijd en op de veiligste wijze de gjroote Rijnschepen van Arasterdam naar Duitschland brengt em bovendien leven en tertier schenkt aan de verwaarloosde streken van Utrecht en westelijk Gelderland." Geheel gerust is het Randelsbl. daaromtrent echter niet, en het wekt de Amsterdam mers dus op, zich den korten tijd, die nog verloopen zal tot de Eerste Kamer het wetsontwerp in behan deling zal nemen, ten nutte te maken, om met ernst en kracht de definitieve goedkeuring van het ontwerp gf te wenden. Het Nieuws van den Dag raadt de hoofdstad aan, na de beslissing der Tweede Kamer de handen niet in den schoot te leggen, maar, zelve den kortsten wa terweg naar den Rijn te maken; hetzij met, hetzij zonder rijkssubsidie. „Over den vorm zal men 't bij goeden wil ep geloof in de. toekomst gemakkelijk eens kunne» worden. Niet voor een geldbelegging met vaste, rente is zoodanige onderneming geschikt, doch er is onder, de bestaande plannen ten minste een, dat dopr droogmaking baten aanwijst, en er is in die richting wellicht meer te vinden, 't welk den geld schieter het uitzicht opent op iets meer dan de zelf voldoening van „een liberale gift." In, elk geval kun nen de lasten over het algemeen en over een aantal jaren verdeeld worden, tertvijl alle opofferingen rijke lijk vergoed zullen worden door de indirecte voor- deelen, die het geheel voltooide Noordzeeknnaal naar dep Rijn, via Amsterdam voor de hoofdstad zal af werpen." De Amsterdamsche Courant is van een andere meening. Zij kan hét genoegen niet ontveinzen, waarmede die uitslag door haar vernomen werd, en al zal dat ge noegen te Amsterdam, waar men van lieverlede zich zelfs door allerlei illusiën heeft bedwelmd, thans verre van onverdeeld zijn, de Amsterdamsche Courant durft voorspellen, dat de dag niet ver meer af is, waarop men, tot beter inzicht gekomen, zal erkennen, dat het recht en de waarheid ten slotte waren aan de zijde van hen, die Amsterdam het beste gunden, mitB niet in een droombeeld, maar liever het minder goede in de werkelijkheid. „Wij krijgen nu, schrijft de Amster damsche Courantals de Eerste Kamer ook zal hebben gesproken, eene verbeteringdaaraan' valt niet te twijfelen. Onderzoekingen zijn niet meer noodig; onvoor ziene technische bezwaren kunnen niet meer voorkomen. Wij i weten, dat wij in betrekkelijk korten tijd iets zullen krijgen. Moge dat iets blijken voor Amsterdam niet weinig te zijn. Wij hebben, te dien aanzien alle hoop en vertrouwen spoedig den dag te zien aanbreken, dat wij gerechtvaardigd zullen worden in eene houding, waardoor wij meenen ons aandeel te hebben bijge dragen tot een uitslag, die voor Amsterdam thans de eenig mogelijke oplossing was van den strijd, welke nn reeds vijfiien jaren heeft geduurd." Gisteren, werd eene vergadering van. belanghebben den gehouden, die de volgeude resolutie aannam 1 Ho. De Vergadering betuigt haar leedwezen wegens de beslissing der Tweede Kamér van de Staten-Gene- raal, in zake het Kanaal van Arasterdam naar de Merwede. „2o. De Vergadering besluit zich te wenden tot de Eerste. Kamer der Staten-Generaal met eerbiedig ver- zoek het aanhangige wetsontwerp te verwerpen, en daardoor de ramp aUte wenden zoo het ontwerp tot wet wordt verheven den,handel van Amsterdam» en dus in hooge mate die van|Nederland, op de ernstig ste wijze .bedreigt. 3o. De Vergadering besluit,een comité van uitvoe ring uit haar midden te benoemen, en aan dit comité in de eerste plaats de taak op te dragen de noodige kapitalen bijeen te brengen om aan" den gemeenteraad van Amsterdam een som van minstens drie millioen gulden tot een rente van 3 pet. 's jaars aan te bieden. Die som zal strekken om bij verwerping van hét aanhangig wetsontwerp eene. vrijwillige bijdrage te worden van Amsterdam in de kosten van eeu kanaal, dat in oostelijke richting Amsterdam op de kortste wijze met den Rijn verbinden, en aan de eischen eener onbelemmerde scheepvaartbeweging, beantwoorden zal, ,4o. Aan de in deze vergadering genomen besluiten de noodige publiciteit te geven. „5o. De heeren, die zich met de bijeenroeping dezer vergadering hebben belast^ dank te zeggen voor hét in deze genomen initiatief." Sinds eenige weken loopt het gerucht dat de Mi nister van Buitenlandsche zaken zijn portefeuille met die van financiën zou verwisselén. Baron van Gol- stein, thans minister van koloniën zou dan de functie van Minister van Buitenlandsche zaken vervullen.' Enkele couranten, wier *Haagsche oorrespondenten de zucht om wat nieuws te vertellen wel eens aan de waarheid opofferen, voegen er bij dat de heer Van Lansberghe, de pas uit Indië teruggekeerde Gou verneur-Generaal, zich belasten zou met de porte feuille van Koloniën. De herstemmingen voor de Tweede Kamer hebben den volgenden uitslag gehad Zevenbergen.Uitgebrachte geldige stemmen 1732. Herkozen de heer mr. R. Van de Werk {liberaal) mét 893 stemmen. Op den heer mr. Van Rijckèvorsel (ultramontaan) waren 838 stemmen uitgebracht. Almelo. Uitgebrachte geldige stemmen 2135. Her kozen de heer H. A. Insinger met 1176 stemmen. Op den heer mr. A. Van Laer (liberaal) waren 940 stem men uitgebracht. De verhouding der partijen in de Tweede Kamer zal aldus zijn liberalen 49, met den heer Van Hou ten medegerekend, die gewoonlijk niet met de liberalen stemt, conservatieven 5 anti-revolutionairen 15 katho lieken 17. De oppositie telt dus 37 leden. Volgens het Dagblad zullen HH. MM. de Koning en de Koningin een bezoek brengen aan Friedrichs- hafen, om eenige dagen de gasten te zijn van den Koning van Wurtemberg. HH. MM. zullen den 6n Juli van Wildungen ver trekken en vergezeld worden van het gevolg dat than# te Wildungen vertoeft, met uitzondering van den referendaris van Zr. Ms. Kabinet, jhr. Vegelin y&ty

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1