GE>IËNG!>h: BKRiOilTKN. vlag en het Nederlandsch Indische leger op het oor- logstooneel in het Noorden van Sumatra had opge houden. In de meest warme bewoordingen, waaruit eene diepgevoelde overtuiging sprak, verkondigde de spreker met luider stemme, dat het beleid en de daden Van generaal Van der Heijden steeds met eere zouden gegrift zijn in de krijgsgeschiedenis van Nederland. Deze woorden, herhaaldelijk door hoerakreten afge broken, werden met buitengewone geestdrift toegejuicht. Tusschen de rijen eener dichte menigte vervolgde de generaal, aan deo arm van den vice-admiraal Uhlenbeck en in de andere hand bloemruikers dra gende, hem elders als zoovele huldebetuigingen ver eerd, zijn zegetocht naar de wachtkamer. Binnen de wanden van dit vertrek werd de held van Atjeh in het bijzonder gecomplimenteerd door den Staatsraad mr. J. Heemskerk Az., in zijne hoe danigheid van president der hoofdcommissie voor het .huldeblijk dat den generaal zal worden aangeboden. De Voorzitter verheugde zich in zijne behouden aan komst, en deed uitkomen dat ziju welkomstgroet op dit oogenblik in verband stond met de plannen om den wakkeren troepenbevelhebber een bewijs van hulde en erkentelijkheid van wege de Nederlandsche natie aan te bieden. Tevens noemde hij het een groote eer voor de residentie, een man als Van der Heijden van dit oogenblik af onder hare inwoners te mogen tellen. Nadat ook een hoerahkreet had weerklonken ter eere van de echtgenoote van generaal Van der Heijden, namen beiden in een voor hen bestemd open rijtuig plaats. Op het stationsplein wachtte den generaal het hoerah der talrijke menigte aldaar verzameld. Onder luide juichkreten rolde de open calèche naar de stad, alwaar in de Wagenstraat een tweetalvlaggen wapperden, Voor deze gelegenheid uitgestoken. Heden zou de hoofdcommissie met den generaal Van der Heijden in overleg treden omtrent het tijd stip waarop het eere-geschenk van het Nederlandsche volk hem zal worden aangeboden. Het N. v. d. D. meldt, dat de directie der Stoom bootmaatschappij „Nederland" plan heeft nog vier nieuwe stoomschepen ie doen bouwen voor de dienst op Ned.-Indie, zoodat dan voortaan in plaats van om de 14, om de 10 dagen een mailboot van Amsterdam vertrekken zal. De Provinciale Staten van Limburg hebben in hunne zitting van gisteren gekozen tot lid der Eerste Kanier, ter vervanging van wijlen den heer Michiels van Kessenich, den heer Louis Regout te Maastricht, met 25 stemmen tegen 17 op baron Michiels van Verduyneii. Ofschoon zoowel om als door de gemeente Bergen- Op-Zoom opmetingen hebben plaats gehad voor een stoomtram van Bergen-op-Zoom naar Tholen, schij ven financieele bezwaren oorzaak te zijn, dat het geheele plan van exploitatie iu duigen is gevallen. Icrt?, ^citonl en lending. Beroepen te Wilhèlminadorp de heer S. D. Van Veen, candidaat te Lemmer. Een zeldzaam voorkomend geval op kerkelijk gebied had gisteren te Middelburg plaats. Door langdurige ongesteldheid van ds. van Dijke, predikant bij de Gereformeerde Gemeente, waren een 54tal kindereu van leden dier gemeente te doopen. Iu eene buitengewone godsdienstoefening, gisteren gehouden, had die plechtigheid plaats. De Chr. Jong. Vereen. Rom. I 16a is voor nemens haar achtste jaarverslag uit te brengen op Woensdag 27 Juli a. s. Alsdan zullen hare nieuwe lokalen iu de Spanjaardstroat geheel in gebruik wor den genomen. De samenkomsten, reeds sedert ver scheidene jaren door genoemde vereenigiug gedurende de kermisdagen gehouden, met medewerking der Chr. Jong. Vereen. Spreuken XXIII 23, zullen den daarop volgenden dag aanvangen. Een 16jarige jongeling wordt verdacht den brand die een schuur onder Zuidzande, waarvan in ons vorig nommer sprake was, in den asch legde, aangestoken te hebben. Hij is gisteren naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Een extra-trein uit 27 waggons bestaande bracht gisteren tal van Zeeuwen naar Utrecht, om daar het glanspunt der Utrechtsche studentenfeesten, de intocht van Aartshertog Matthias van Oostenrijk, zooals die in 1595 te Brussel plaatshad, te zien. Allen keerden omstreeks middernacht terug, wel voldaan over de voorspoedige reis, het heerlijke zomer weder, en de prachtige vertooning te Utrecht. Sedert drie weken vaart geregeld eiken dag van Alsmeer een schip met aardbeziën naar Amsterdam en om den anderen dag een naar 's Hage en een naar Rotterdam. De opbrengst is tot heden matig geregelde warmte zou den pluk zeer kunnen vermeer deren. Tegen flinke prijzen worden ze verkocht. Met inmaken is men nog niet begonnenwaarschijnlijk zal dit in dit jaar niet gedaan worden. Een slager te Venloo, de heer P. Boots, heeft een goed voorbeeld gegeven. Ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft heeft hij eene geheele koe, expresse- lijk voor dit doel geslacht, onder de armen der stad verdeeld. Te Katwijk aan Zee, heeft in het gezin van Arie Ouwehand, eene vergiftiging plaats gehad. Men zou rijst met melk eten. Daar het kooksel te dun was, gelastte de vrouw des huizes, reeds vrij bejaard, aan de veertienjarige dienstbode er wat meel bij te doen. Bij vergissing echter heeft de meid rattenkruid er door geroerd. De vrouw en de dienstbode aten van het gerecht, met het treurige gevolg, dat de laatste reeds des avonds en de eerste den volgenden ochtend onder hevige pijnen is bezweken. De Landbouw-Courant meldt het volgende: Twee inwoners van Weenen, die met Pinksteren een uitstapje naar Marienbad deden, is iets aller ver- makelijkst, tevens iets zeer zeldzaams, weervaren. Zij huurden iu de beroemde badplaats een wagentje met één paard om naar Tachau te rijden, en vertellen daarover nu het navolgende Onze voerman verzekerde, in 372 uur den weg naar Tachau ie knnnen afleggen, weshalve wij besloten vandaar in den vooravond weder te keeren. Op de heenreis maakte de voerman op een wijnbouwer opmerk zaam, die, naar hij opgaf, den besten wijn uit geheel Bohemen schonk, waaruit wij aanleiding namen, om bij dien man een teug daarvan te nemen. Hoe waren wij en hoeveel meer was onze voerman verbaasd, toen wij na een halfuur oponthoud bemerkten, dat ons paard, alle vier de beenen uitstrekkend, zonder zich te verroeren, voor den wagen lag. De voerman, di'e zoo iets nog nooit van zijn lieveling gezien had, weeklaagde luide, wat nog toenam nadat allerlei kunst grepen en klappen zijnertijds geen ander gevolg had den dan dat de rossinant af en toe de oogen opsloeg om dadelijk daarna onder zuchten en steunen in diepen slaap te vallen. En terwijl de voerman zoo aaii het jammeren was, begon ook de wijnbouwer luidkeels te klagen, want hij had ontdekt, dat van een groote kan met wijn, welke hij kort te voren uit den kelder gehaald en bij het verschijnen der gasten oubeheerd gelaten had, de inhoud verdwenen was. Deze mededeeling gat gereede aanleiding tot allerlei overpeinzing, want terwijl de voerman iu letterlijken zin zijne handen in het haar stak en de hoeken vau zijn mond omhoog trok, legde de wijnbouwer den wijsvinger tegen het voorhoofd, wat beduiden moest, dat zij mekaar begrepen hadclen. Zij waren 't er over eens, dat de knol in een onbewaakt oogenblik den inhoud van de maar drie schreden verwijderde wijnkan tot op den bodem geledigd had, waar door het geschiedde, dat de snoepert dronken werd en op den grond tuimelde. Deze toestand des kleppers duurde volle vier uren, en wij waren genoopt, ons iu het onvermijdelijke te schikken. Eindelijk ge lukte het den voerman zijnen viervoeter door ver scheidene koud water-baden zoover te ontnuchteren, dat hij weder op de beenen kwam. Gewis leverde dit stadium der bevangenheid nog een yeel treuriger schouwspel op, want het benevetde dier tuimelde heen en weer, en wij vreesden telkens, dat het neer zou vallen. De voerman nam het paard nu bij de teugels, geleidde het, en wij hadden het genoegen in deze eigenaardigen optocht achteraan le komen. Een half uur voor Tachau was het dier zoover „ontnuch terd", dat wij naar de meening van zijn meester weer in den wagen plaats konden nemen. Wij volgden zijn raad en landden eindelijk des avonds te Tachau aan. Van terugkeeren naar Marienbad was dien dag geen sprake meer. BUITENLAND. Onze Belgische naburen kennen het geheim van „doorzetten" Wat eenmaal door hun aangevat wordt, laten ze niet los, maar bepleiten het op alle mogelijke wijzen. Ook bij hen is uitbreiding van kiesbevoegd heid een punt op de agenda. Het geknoei met pa tenten enz. om kiezers te maken heeft er de regeering toe geleid, nu eenige jaren geleden het aantal kiezers door allerlei bepalingen te beperken. Dat is volstrekt niet naar den zin der Belgische radicalen. Zij wenschen den census voor provinciale en gemeentelijke verkie zingen af te schaffen, en belegden daartoe dezer dagen groote volksvergaderingen te Antwerpen en Brussel. Het gaat de liberale partij, zooals het daar te lande vroeger de clericale is gegaan. Zij is in hare hoofden zeer gecompromitteerd, vooral door de onlangs open baar geworden schanddaden van leden van het Brus- selsche Gemeentebestuur. Bovendien vertoonen zich belangrijke kiemen van verdeeldheid in den boezem der liberale partij. Een crisis zal moeilijk kunnen uitblijven. In Burgarije krijgt voorloopig de Vorst zijn zin. Men weet hij verklaarde met de tegenwoordig be staande Grondwet en Kamer niet te kunnen regeeren, en liever heen te zullen gaan als er geen verandering kwam. De verkiezing door hem, na ontbinding der Kamer uitgeschreven, bezorgde hem al dadelijk een flinke meerderheid voor zijne denkbeelden. Üit Ierland en Transvaal komen weinige berichten. Het schijnt iu beide landen rustiger te zijn. Een paar staaltjes uit den hopeloozeu toestand van Rusland eu Turkije, die iu enkele trekken doen zien hoe treurig daar de toestanden zijn, moge hier een plaats vinden. Siberie viert weldra het jubileum zijner 300jarige vereeniging met Rusland. In dien tijd, zegt de Golot is dit land, dat driemaal grooter is dan Europeesch Rusland, volkomen Russisch geworden, want van het eene tot het andere einde wordt het alleen door Rus sen bewoont. In die drie eeuwèn, schonken wij het een bevolking, maar ook een onmatig aantal ambte naren die Siberie in hunne klauwen houden. Daar regeert en heerscht de ambtenaarhij plundert en ruïneert het land en houdt de inwoners in eene jam merlijke slavernij. Siberie is Rusland voor den tijd der hervormingen, een land, waar in plaats van recht omkoopbaarheid, in plaats van de wet de willekeur in zijn ruwsten vorm heerscht. De welmeenende per sonen, die in Siberie de posten van burgerlijk goever- neur en gouverneur-geoeraal bekleeden, kunnen geen verbetering in den toestand brengeD, daar zij zich on mogelijk aan den invloed der ambtenaars kunnen onttrekken. In Siberie is nog geen burgerstand, zoo dat voor hervorming geen vasten grondslag te vinden is. De Russische pers heeft voortdurend de aandacht gevestigd op de omkoopbaarheid, den willekeur en de misbruiken, die in Siberie heerschen. Het stedelijk bestuur van Jeniseik vraagt de invoering van de her vormingen van Alexander II in Siberie. Het voorbeeld dezer stad zal navolging vinden. Een staaltje van den toestand in Turkije vindt men in de volgende mededeeling: „Nu reeds sedert zes maanden hebben de ambtenaren en agenten der Turksche politie geen piaster tractement ontvangen en bovendien is de regeering hun nog het tractement schuldig over eenige maanden der jaren 1879 en 1880. Het droevige gevolg van dien toestand is, dat de politie en de dieven elkander in de hand werken. Wat de provinciën aangaat, is men overtuigd, dat de rooverijen in de omstreken van Solonika en Seres en in Macedonië niet konden plaats vinden, indien de politie niet medewerkte. Zij stelt zich op die wijze schadeloos voor de ongeregelde uitbetaling harer bezoldiging, die bovendien hoe langer hoe ge ringer wordt, daar de eenige bezuiniging op de jaar- lijksehe begrootingen in het verminderen der tracte- menten van de ambtenaren bestaat. Wat de hoofdstad betreft, alle nachten worden daar dieven aangehouden, die alsof zij het eerlijkste bedrijf uitoefenden, met ladders roodloopen, lang genoeg Om de vensters der

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2