HET EU1DEN, Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. i«81. Donderdag" 30 «luni. N°. 769. BINNENLAND. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nornmers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ TH AN, te Middelburg Wed. A. C. JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De Goesche liberalen hebben ons een lesje gegeven, hoe men handelen moet bij de verkiezing die in alle gemeenten op 19 Juli e. k. voor leden van de Ge meenteraden zal moeten plaats hebben. Zij hebben, gelijk men weet, eene openbare verga dering belegd, waartoe alle voorstanders hunner be- ginseleu waren genoodigd. De belangen der gemeente werden daar van hun standpunt besproken, met de houding der aftredende leden, en de verwachting die men van nieuwe mannen zou mogen koesteren. Waarom zou, gelijk reeds een inzender in ons vorig nommer betoogde, niet hetzelfde kunnen gebeuren van de zijde van hen die grieven hebben tegen de wijze waarop de liberale partij onze gemeenten bestuurt P De Standaard van heden wijst op deze vijf punten die eene meer algemeene deelneming van Gemeenteraads verkiezingen mogelijk en aanbevelenswaardig maken. 1. op het ondegelijke en oppervlakkige, dat er in steekt, om voor de verkiezingen, die op het Binnenhof werken, vol vnur en ijver op te komen, maar de zorg voor uw eigen stad en dorp te verwaarloozen.Iemand, idie zijn eigen huis niet wel verzorgt, is erger dan een ongeloovige, zegt de Apostel, is dit ook hier niet van toepassing 2. op de cardinale en radicale fout, om de politieke onderscheidingen voor de Tweede Kamer ook over te willen brengen op onze Gemeenteraden. Alsof de Ge meenteraad wetten maakte 1 Alsof de G meenteraad over beginselen had te beslissenAlsot de Gemeente raad niet uitsluitend, deels wetten had toe te passen, deels administratief te beheeren 3. op de noodzakelijkheid om de verkiezing voor de Gemeenteraden op den duur niet door onze politieke Kiesvereenigingen te laten leiden, of, geschiedt dit toch, dan deze zaak afzonderlijk in het reglement te regelen. Onderteekening van het program b. v. is voor den Gemeenteraad volstrekt niet noodig. Geen der punten, waarover het program loopt, komt in den Gemeenteraad aan de orde. 4. op den zedelijken burgerplicht, om met alle bur gers, anti-revolutionairen, radicalen, roomschen en con servatieven, die het liberalistisch drijven moê zijn, voor deze verkiezingen trouw en hartelijk saam te werken. en 5. om dit te kunnen doen op de onmisbaarheid voor de gemeenteraadsverkiezingen van een eigen Shibbóleth, dat men voor elke keer nieuw kan opstel len. Bijv nu reeds 1. Beperking van de uitgaven voor onderwijs, tot het door de wet gestelde minumum; 2. Bezuiniging van het finantieel beheer en daardoor mindering van lasten3. Intrekking van subsidiën voor doeleinden, die niet van algemeen burgerlijk belang ■zijn en 4. Te keer gaan van verstoring van den Zon dagsrust en van de schenning der publieke eerbaarheid. De gemeenteraad van Zierikzee heeft in zijne jongste Vergadering besloten den bekenden grooten toorn aan het rijk over te dragen. Het gebouw zal gerestaureerd worden, waartoe door de gemeente de helft in de kosten zal worden bijgedragen, die in 't geheel op f 38,000 berekend zijn. wijs, hebben zich bij de commissie, die te Breda zitting houdt, aangemeld 22 mannelijke en 3 vrou welijke candidaten. Yan de mannelijke candidaten zijn eï 5 uit Zeeland. De vrouwelijke wonen allen in Noord-Brabant. Onder candidaten, die aldaar slaagden, bevindt zich de heer C. Van Weele, onderwijzer aan de school op den Yersekendam. M6.) De Kroonprins van het Duitsche rijk zal Maandag 4 Juli van Berlijn naar Londen reizen en bij die gelegenheid gebruik maken van de sedert 15 Mei bestaande directe sneltreinverbinding tusschen Berlijn en Londen Via Oberhausen, Wesel, Boxtel en Vlis- singen. M. \C. Te Hontenisse is eene vergadering gehouden ten einde te bespreken de middelen tot dekking der nog ontbrekende f 300 voor de stoomtramlijn. Met alge meene stemmen is besloten eene commissie te belasten met de taak om te onderhandelen met de concessio narissen der spoorboot WalsoordenVlake, tot het bekomen van hunne zijde van eene bijdrage, evenredig aan het groote belang, dat de spoorboot heeft bij het tot stand komen der stoomtramlijn. Mocht ook deze poging, gelijk vroeger, onverhoopt niet het gewenschte gevolg hebben, dan zal deze commissie andere maat regelen beramen. Tot leden der commissie zijn be noemd de heeren baron Callot d'Escury, J. Bra bant, P. J. v. Remortel, M. Eyke en A. P. Marlet. Tot het verkrijgen van eene acte als hoofd der school, volgens art. 56b der wet op het lager onder In de zitting der Tweede Kamer vau Maandag is de motie-Lenting, tot verzending van het ontwerp verbetering der Keulsche vaart naar eene Staatscom missie, waarvan |de heer Sickesz zich, na de verkla ring van den Minister, dat hij haar niet zou kunnen uitvoeren, had afgescheiden, verworpen met 42 tegen 31 stemmen. Daarna is de wet tot verbete ring der Keulsche vaart aangenomen met 40 tegen 33 stemmen. Van deze belangrijke beslissing lezen we in het overzicht der N. R. C. Tot bijkans het laatste oogenblik bleef de beslissing die de Kamer nemen zou, onzekerer waren onder de leden niet weinigen, die vermoedden, dat de be slissing ongunstig voor de wet zou uitvallen. Hoe de Limburgsche leden, die Maandag voor het eerst ter vergadering verschenen, zouden stemmen, wist niemand met zekerheid te zeggen. Wat den doorslag gaf was ongetwijfeld de kalme, ernstige en bezadigde repliek van den Minister van Waterstaat, die met groote ge moedelijkheid sprak en evenals door zijne eerste reden den indruk gaf, dat niets dan oprechte overtuiging het woord voerde. De Kamer heeft voorts haar zittingjaar gisteren ten einde gebracht door zonder beraadslaging aan te nemen het voorstel tot het houden eener enquête betreffende de exploitatie der spoorwegen. Tot leden der commissie werden gekozen de heeren Tak, Oor ver Hooft, Heijdenrijck, De Vos van Steenwijk, Kool, Mees en Van der Hoop. De commissie van onderzoek voor de zaak der schrijvers aan de marinewerf te Amsterdam heeft voor gesteld te verklaren, dat te hunnen aanzien in strijd met de grondwet en met het recht gehandeld is. Hierover zal later beraadslaagd worden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op IN avond den llen Juli a. Tegen half zeven ure gisteren namiddag bood het stationsterrein van de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij te 's Hage zoowel aan de buiten- als bin nenzijde een levendig tooneel. Op het stationsplein stond een vrij talrijke menigte de aankomst te verbeiden van den held van Atjeh, den wakkeren generaal Van der Heijden, en tot het zelfde doel was een uitgelezen kring van autoriteiten, generaals, hoofd- en verdere officieren van de land macht en het Indisch leger, de marine, hoogeplaatste Indische ambtenaren, staatsdienaren en volksvertegen woordigers vereenigd. Ook was de hoofd-commissie voor het huldeblijk aan den dapperen krijgsman ter plaatse aanwezig. Met den trein van 6 ure 40 min. bereikte de voor malige opperbevelhebber onzer oorlogstroepen in Atjeh, vergezeld van zijne echtgenoote en kinderen, alsmede van den luitenant-generaal Verspijck, 's Konings adjudant-generaal die hem tegemoet was gertisd, de residentie. Nauwelijks was de kleine doch kranige gestalte van den moedige legeraanvoerder zichtbaar de generaal droeg tot veler genoegen zijn uniform of een oorver- doovend tot driemaal herhaald hoerah steeg uit dui zenden monden op. Te midden van deze even hartgrondige, als onop* gesmukte ovatie werd de held van dit huldebetoon als het ware met handdrukken bestormd door de vele vrienden, vereerders en belangstellenden bij dezen een- voudigen, doch ongetwijfeld onvergetelijken intocht tegenwoordig. Onder de vele wapenkameraden die hem persoonlijk den welkomstgroet brachten, merkten men in de eerste rijen op de vice-admiraal Uhlenbeck de schout bij-nacht, afgevaardigde ter Tweede Kamer, jhr. De Casembroothet kamerlid, de heer Patijnde luit.- generaals Van Wills, Engelbregt, Van Diepenbrugge, de kolonel Van Bel, de luit.-generaal Mac Leod, de oud-strijder jhr. Mock en vele vroegere deel nemers aan de Atjeh-expeditie. Het Bestuur der Kon. Vereen. Het cereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen voegde zich door zijn tegenwoordigheid bij deze eenvoudige, doch welverdiende hulde. Nadat generaal Van der Heijden aan verschillende autoriteiten en personen was voorgesteld, trad de heer Raadt, oud-hoofdofficier, naar den wakkeren krijgsman en riep hem in ronde bewoordingen, namens allen, het welkom toe. Hoewel elke officieele ontvangst, op uitdrukkelijk verlangen, zorgvuldig werd vermeden, kon de heer Raadt niet nalaten met een enkel woord zijn trouwen vriend hulde te brengen voor de moedige en beleid volle wijze waarop hij de eer van de Nederlandsobfc

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1