GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN STOKKEN te Amsterdam. Verder zullen als sprekers optreden de heeren Adriani te Maarsea, J. F. Bulens te Varsse- veld, A. E. Van der Dussen te Bennekom, dr. Van Gheel Gilderneester te Dalfsen, H. A. E. Heinecken te Workum, G. van Herwaarden te Arnhem, H. A. Hogerzeil te Amsterdam, H. J. James te Enschedé, T. M. Looman te Arasterdam, J. L. Nommensen van Sumatra, E. J. P. Moquette te Sneek, J. C. Reese te Leersum, L. J. Van Rhijn te Wassenaar, F. W. Stutterheim te Austerlitz, J. E. Schroder te Arnhem, J. G. Verhoef, te Bodegraven, jhr. Van Weede van Dijkveld te Utrecht, W. Wilkens te 's-Hage, P. Van Wijk Jhr. te Enkhnizen. De heeren L. Van der Valk te Delft en dr. E. Barger te Haarlem zullen ieder een slotrede houden. Zaterdag viel te Goes weder een kindje in de kade te water. Gelukkig werd het ook gered, nu door J. F. en P. P. Oostibnrg1, 25 Juni. Heden avond werd onder de gemeente Zuidzande een boerenschuur in de asch ge legd. Nadere bijzonderheden van den brand ont breken nog. Zaterdag morgen omstreeks 11 ure ontstond brand in de kom der gemeente Serooskerke in een arbeiderswoning van A. Meijers, bewoond door den eigenaar en de wed. Sinke. De brand bepaalde zich tot de twee aan elkander grenzende gebouwtjes en bracht aan de belendende slechts weinig schade toe. Dank zij de na weinig tijd aangerukte brandweer van Serooskerke is alleen het boven- en binnengedeelte der aangetaste buisjes uitgebrand. De inboedel vau beide werd voor het grootste deel gered. De kerkelijke gemeente te Sleeo in Drenthe is met haar voor y3 ingestort kerkgebouw in slechte conditie. In afwachting van de dingen, die komen zullen, worden de godsdienstoefeningen nu gehouden in een daartoe opzettelijk vervaardigde, doch niettemin ellen dige loods van 17 meter lengte en 7 meter breedte, terwijl de zijwanden 2 meter hoog zijn, en de hoogte in den uo.k 5 m. bedraagt. De verlichting wordt aan-, gebracht door een aantal oude raampjes van circa 1 viërk. meter eu twee oude glazen deuren, die doen dénken aan eene poffertjeskraam. De uit de kerk daarin overgebrachte kansel reikt met haar klankbord tot ver in den nok, zoodat het verheven standpuDt Van den prediker volstrekt niet benijdbaar is., als men bedenkt dat in deze beperkte ruimte eeu 3ÖÖtal menschen bijeen vergaderd zijn, en „de prediker daar hoog in de lucht'7 weet wat het zegt bedorven lucht in te ademen. Gelukkig komt de natuur hem thans te hulp, daar door de warm ie de ruwe dunne planken, waarméde de loods gedekt is, gekrompen eu gebarsten zijn, en de bedorveD lucht voor een gedeelde ten minste ontsnappen kan. Edoch, dat heeft ook zijn schaduwzijde. Laatstleden Zondag viel er name lijk onder den tusschenzang een hevige plasregen. De gemeente verstomde, vluchtte, nam zijn intrek bij vrienden en in herbergen, en liet den prediker alleen staan, zoodat deze het tweede deel zijner rede tot gelegenertijd kon bewaren. De gemeente Sle:n is niet bij machte om zelve het benoodigde kapitaal voor een nieuw kerkgebonw bijeen Te brengeu. Uit Oosterwijk, bij Leerdam, meldt men aan de N. B. C. dd. 22 Juni: Gisteren namiddag, omstreeks vijf ure, ontlastte zich 'boven deze plaats een vreeselijk ouweder, verge zeld van ijsregen. De stukken ijs, ter grootte van kleine hoendereijeren en hoekig gevormd, verwoestten, door sterken wind voortgedreven, in korten tijd alle höop op een goeden oogst. Waar even te voren de akkers nog eën prachtig gezicht opleverden, ziet de landman nu verbrijzelde graanhalmen en het door den wind verstrooide overschot van aardapp&stronken, boo nenstengels enz. Vrijdag middag is te Enschedé de groote stoom- spinnarij van de heeren Van Heek 8c Co. totaal afge brand. Te één uur tien minuten is de brand begon nen en kwart voor twee stortten dak en vloeren in. Daar hierdoor de vlammen niet meer uitsloegen, kon de brand beperkt worden. Het gebouw lag binnen de stad, maar afgezonderd van de machinekamer, die men hoopte te redden. Een nabij gelegen weverij derzelfde firma bleef behouden, maar een andere weverij dier firma is mede verbrand. Twee honderd aibeid'ërs zijn zbnder werk. Alles, behalve de machinekamer, was verzekerd bij verschillende maatschappijen, onder anderen bij de Maagdeburger. Alle arbeiders zijn langs den brandvrijen trap gered. Geenerlei persoonlijk ongeluk is voor alsnog ha ortdeï- zoek ontdekt. De brand was omstreeks 57* ubr geheel geëindigd. De spinnerij is een ruïne geworden. Eéne weverij is ongedeerd geblevende andere is zwaar beschadigd. De machinekamer bleef gespaard. De oorzaak van den b'rand is nog onbekenbaaren móedelijk is hij op een der spmzalen ontstaan. Een tallooze volksmenigte, blijkbaar diep verslagen, was op de beeh, en men zag overal weenende vrouwen. Twee van de eigenaars der fabriek waren met de congresleden op een uitstapje naar Bentheim. Men verzekert ons zoo lezen wij in de N. Belfz. Ct. dat door de heeren Schuitevoerder en Dassie van ouders te Delfzijl voor de som van vijftig gulden is aangekocht een meisje van ruim 12 jaren, ten einde voor actrice opgeleid te worden. Van den koop moet behoorlijk acte genomen zijn. Jl. Dinsdag liep van de werf der Barroio Skip- building Compagniein het bijzijn van een zeer groot publiek, van stapel de voor de Inmalijn gebouwde stoomboot CHij of Rome, die naast de Great Eastern de grootste stoomboot der wereld is. Het schip heeft een draagvermogen van 8826 tounen. Kort.voor het afloopen barstte een stoomketel op het dek, Waardoor 8 personen werden gedood en 10 anderen meer of minder gekwetst. l)e Hollandsche nederzetting in Michigan. Beschreven door een bewoner in de JProt. Noord brabander. Tot de belangrijkste steden in Michigan, behalve Grand-Rapids met zijn 36000 inwoners behoort Muskegom met 12000 zielen, waaronder zeer veel Hollanders, inzonderheid Groningers. Het voor naamste middel van bestaan hééft men in Muskegom in "de zaagmolens, die raen er circa 50 aantreft. Het daarvoor benoodigde hout komt uit de pijnbosschen langs de Muskegom-rivier. Een andere plaats van beteekenis is Grand-Haven, aan het meer Michigan, met stoombootlijnen óp Mil waukee, Chicago, Sheboygan enz. Ook daar treft men eenige zaagmolens aan, alsmede eene groote Shinglê- fabriek, die geregeld aan 300 man werk verschaft en dagelijks 500 boomstammen tot shingles verwerkt. Wat shingles zijn Men dekt in Michigan niet met pannen of riet, maar met eene soort houten plank jes, ruim een voet lang en van 3 tot 6 duim breed. Deze plankjes worden zoodanig over elkander gelegd, dat ze een volkomen waterdicht dak vormen, dat betrekkelijk zeer duurzaam is en op het oog zeer veel overeenkomst heeft met een leiendak. Het best zijn zulke dakeu te vergelijken met de ouderwetsche bedekkingen van molenkappen. De maaischappelijke toestand is iu Michigan geheel anders dan in Pella. In Pella is de centralisatie te sterk. De geheele omtrek, drie uren rood Pella, is cijnsplichtig aan de stad. De stad zelf vaart er natuurlijk wél bij. Bovendien,de Hollanders komen tengevolge daar van veel met elkander in aanraking; leerén malkander kennén, en worden, meer dan anders het geval zou wezen, door één zelfde gevoelen bezield. In Michigan treft men weer een ander ui terste aau. 't Is hier al Hollandëch, gesplist in een aantal kleine plaatsjes. In het Noorden heeft men Noord-Holland, New-Holland, Noordeloos en Beu verdam. Aan de oostzijde Vriesland, Groningen, Drenthe, Dvërijsel, Nijkerken Eben-Haëzer. Graafschap (hier zijn het meestal Bentheimers) Kollendoorn en Tilmore liggen aan den Zuidkant. Hei middenpunt der kolonie wordt gevormd door Holland en Zeeland. Holland is het oudste gedeelte, doch Zeeland gaat in den laatsten tijd met reuzenschreden vooruit. Iu de kommen dezër plaatsjes heeft men doorgaans twee kerken, eene Deutck Reformed (Nedërlandsch Hervormde) eri éétie Christelijk Gereformeerde. Hóe verder men zich van het middenpunt de kolonie verwijderd, hoe zwakker mét hét Hollaadsch element vertegenwoordigd vindt. Toch treft men zelfs tot voorbij Grand-Rapits nog al veel Hollanders aan. Evenals Pella in Oranje-City eene dochterkolonïe bezit, zoo heeft men hier in het Noorden, in Fre mont-Centre en Vogel-Centre, loten van de neder zetting van ds. van Raalle. Holland, met ongeveer 2500 inwoners, ligt op circa 2 uren afstand van het Michigan-meer. Het zou eene prachtige handelsplaats zijn, indien de mond van den innam waaraan het stadje gelegen is, niet zeer ondiep was, én door het duinzand voortdurend ondiep gehouden werd. Het plaatsje bevat ettelijke flinke fabrieken, o. a. twee leerlooierijen, waarvan de eene geregeld aan 100 man werk geeft; éénè fabriek van botervaatjes eene van duigen eu twee flour- molens (blomfabrieken). Drie spoorweglijnen doen het stadje aan. Tegelijkertijd dat Chicago een prooi dep vlammen werd, werden ook Holland en Zeeland voor /.i iu de asch gelegd. Deze zvvaren slag in het nog sniet geheel te boven gekomen. Zeeland, een dorp aan den spoorweg van Holland naar Grand-Rapids, was van 1849 tot voor eenige jaren slechts een onOeduidend plekje maar siuds een jaar of vijt' heelt het zich buitengewoon krachtig ontwikkeld. Liet beeft nu groote wagen makerijen en eene fliuke bloinfabriek beneveus nijverheid van onder- scheideueu aard Laudverhuizers hier heen te lokken, is op het oogenblik in elk geval overbodig. Met honderden komen ze hier aan. Er zijn dagen, dat men ze nau welijks onder dak weet te brengen doch dit is ook in Nederland niet onbekend, waar de tweede groote stoombootmaatschappij hare booten telkens vol beladen zien en dikwijls passagiers af moet wijzen door gebrek aan ruimte. Mijnheer de Redacteur t Het schijnt of de liberalisten, na de nederlaag die ze geleden hebben bij de verkiezing voor de Tweede Kamer, nu hier eens met kracht zullen optreden bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Er is reeds eene vergadering gehouden, waarin candidaten zijn gesteld van de vier attredenden zijn slechts twee op nieuw candidaat gesteld, de heeren Dr. C. A. van Renterghem en G. van der Hoekde heer Quist, 't is te begrijpen, komt niet op hun lijstje voor, maar de heer Pilaar, die door de liberalen in den raad is gebracht, moest er nu uit omdat hij zich bezondigd had aan de hoogere burgerschoolwe kunnen er dus nu reeds zeker van zijn, de door de liberalen ge stelde candidaten moeten niet alleen liberaal zijn, maar mogen niets afstemmen wat voor de hoogere burger school of hare leeraren verlangd wordt, zelfs buiten stemming zich te houden ia zoo ingrijpend dat men zijn zetel bij de liberale heeren verbeurt. W at dunkt u van zulk een liberaliteitof de libe rale raadsleden ook zelfstandig mogen oordeelen over wat aan hun oordeel onderworpen wordt, mij dunkt zoo iets is nog wat erger dan zich te verklaren om trent een program. Gelukkig heeft de heer Pilaar tocb geen zin meer om ëen mandaat als raadslid te aanvaarden, maar heeft te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. Dat is dus juist in tijds. Maar nu de zaken alzoo staan, wat zullen de anti liberalen doëD. De anti-revolutionairen, met Dame de Kiesvereeniging uNederland en Oranje7', zal zeker weer wel handelend optreden, maar zal ze candidaten kunnen vindén die de candidatyiur aannëmen. Ér zijn manhen genoeg, maar zoo velen werden reeds te ver geefs aangezocht en wat er nog bij komt, „Nederland en Oranje77 kan en mag m. i. geen andere candidaten stellen dan anti-revolutionairen. Ik ben op dat gebied een vijand van alle schikken en plooien, en ik meen def-^svereeniging mag tevreden zijn dat ze een vorige maal den heer Kakebeeke geen candidaat heeft gesteld, maar zulks aan de kiezers overliet. Alle anti-liberalen kunnen zich echter wel, ver eenigen, doch niet op het terrein der kiesvereeniging „Nederland en Oranje,77 maar eenvoudig als inwoners van dezelfde gemeente die in vele opzichten dezelfde belangen hebben, en mij duukt, dien weg moet het op. Hebben de liberalen zoö stilzwijgend aan hunne candidaten den eisch gesteld niet» te doen of niets te zeggen wat de hoogere burgerscholen zou kunnen schaden, of wat die heeren leeraren niet naar den zin zou zijü, laten wij candidaten trachten te vinden die onze finantiën naar de behoefte des tijdS willen rege len, en zooveel in hun vermogeü is doen, om de op brengst der belastingen te besteden ten algemeenen nutte, maar niet de inkomsten der gemeente laten ge bruiken om een onderwijs te bekostigen waarmee slechts een liberale minderheid tevreden is, en waar tegen het grootste deel der bevolking is gekant. Goes, 25 Juni 1881. A. B.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3