RUITENUNÖ. HANDELSBERICHTEN. Met het bouwen der bergplaatsen voor locomotie ven wordt op de beide eindpunten flink voortgang gemaakt. Morgen, Zaterdag zullen de weezen uit het burger en armweeshuis te Middelburg, vergezeld' door de vaders en moeders dier gestichten, daartoe door heeren regenten in staat gesteld, een uitstapje maken naar Rotterdam. Zij vertrekken met den eersten trein om1 's vonds ten elf uur terug te keeren. Het voor nemen bestaat om ook een bezoek te brengen aan den dierentuin. De heer D. Sprayt van Wolfaartsdijk is benoemd tot secretaris van Yerseke. Kapclle. Donderdag morgen bad A. K. jacht opzichter, de onvoorzichtigheid' een karabijn, dat reeds eenigen dagen geladen had gestaan, wat roekeloos af te schieten, waarop het slot er af sprong en het ge vaarlijk wapen terug sloeg op zijn hoofd, dat daardoor ernstig verwond werd. Hoewel in het eerst veel voor hersenschudding gevreesd werd zal zonder bijkomende omstandigheden, dit ongeluk nog al een gunstigen af loop hebben. Voor liefhebbers van vuurwapen eu is het zeker een getal meer op de rij van waarschuwende voor beelden. Negen-enrvijftig passagiers hebben den gezag voerder van de Prinses Elisabeth een certificaat uitge reikt, houdende hartelijken dank voor zijn kloek en manhaftig handelen voor het lijfsbehoud van de 130 zich aan boord bevindende passagiers, bij het ongeluk van Zaterdag, daar hij onmiddellijk met full speed het schip aan' den grond zetteen zoo voor zinken bewaarde. Zij verzoeken hem tevens bij de Maatschappij Zeeland aan te dringen, dat er aan boord meer reddingbooten worden geplaatst. Het huis van den Gelderschen veldoverste Maarten van Rossem, te Zalt-Bommel, dat den 23en ter slooping zou worden geveild, is den 22stien in zijn geheel aan den Staat der Nederlanden overge gaan voor eene som van f 11,000. Te Heteren is bij de kersenverkoopingen, naar berekening 5 a 6 cents besteed per half KG. op den boom. Over het geheel belooft de kersenoogst niet ruim te zijn. Te Epe had iemand sinds eenige dagen opge merkt, dat een paar musschen zich in een zwaluwen nest op zijn dak hadden ingekwartierd. Dezer dagen zag hij nu, dat de zwaluwen druk in de weer waren, met 't aandragen van stroo en klei, terwijl twee hunner buiten het nest wacht hielden. Bij nader onderzoek bleek, dat zij bezig waren de musschen levend te begraven door afsluiting van den toegang tot het veroverde nest Toen dit werk gereed was, vlogen ze allen lustig heen Het vervoer van kersenop de stoomboolen der Nederlandsche en Keulen-Dusseldorfer maatschappij is, naar men uit Keulen schrijft, sinds eenige dagen zeer aanzienlijk en duizende manden met kersen worden uit de omstreken van Worms Rijn-afwaarts gezonden, naar Engeland- Het transport van dit ooft is zoo groot, dat Zaterdag een boot drie uren opont- houdt had, daar bijna aan ieder station kersen werden ingeladen. Gisteren namiddag viel een 2jarig kind in eene sloot in de nabijheid van het station der Köln. Mind. Bahn te Veulo. Het kind begon reeds in zinkenden toestand te verkeeren, toen de machinist Ubachs, van denzelfden trein juist aankomende en het ongeval bemerkende, in bet water sprong en er in slagen mocht het kind te redden en de levensgeesten weder op te wekken. Men stelle zich de ontroering van den machinist voor toen hij tot de ontdekking kwam dat hij zijn eigen kind gered had, De toestand van den Duitschen Rijkskanselier blijft bij voortduring ongunstig. De geneesbeeren ver langen dat hij zich zeer in acht zal nemen. Prins Bismarck moet ook eenigszins lijdende zijn aan gebreken van het hart, als gevolg van rheutnatiek reeds heeft hij, als men weet, zes maanden verlof gevraagd en verkregen. De Petersburger correspondent der Daily Telegraph meldt, dat een veertien dagen geleden het Russische hof per spoor van Gatschina naar Petersburg en vandaar over water naar Peterhof had willen gaan. Op het laatste oo^enblik ontving het hoofd der politie eeu anonymen brief, waarin hij vermaand werd, het vaartuig, dat voor den Czaar bestemd was, nauwkeurig te onder zoeken. Een onderzoek werd ingesteld, tengevolge waarvan een luitenant en twee onderofficieren op het scliip werden gearresteerd. In het bezit van de laatsten werden bommen gevonden van dezelfde soort, waar mede Alexander II werd omgebracht Men zegt, dat deze ontdekking een diepen indruk op den keizer heeft gemaakt. Te Peterhof zijn alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen en langs den geheelen spoorweg van daar naar Petersburg zijn op 50 passen afstand schildwachten geplaatst. Het gpheele land is in gisting. Groote ongerustheid heerscht ouder de hoogere standen en dé boeren leggen eene ontevredenheid aan den dag, zooals men in. Rusland nog niet heeft beleefd. Er leeft in ons midden, naar de Costa's woord een natie in de natie. Hoeveel eeuwen die kleine kring van Joden ook in onze Christelijke maatschappij leefde, nog altijd blijft het Jodendom afgesloten, apart levende, zelfs meestal in afzonderlijke wijken, wonende. Maar hoezeer ook tegenover de groote maatschappij staande met ongewone leefwijze en vormen, en met een anderen godsdienst, hun invloed op de maatschappij is onbe rekenbaar. Reeds langen tijd heeft men dat in Duitschland gevoeld, en in de laatste maanden was ook in Rusland het Joden-vraagstuk aan de orde. Zijn zij gasten of inwoners met gelijke rechten En indien het laatste, is dan de Christen-maatschappij slechts verplicht rustig toetezieu, indien het Jodendom, met alle perken te buiten gaande vrijmoedigheid, zich meDgt in de zaken, zelfs in godsdienst en geloofs zaken die de Christenen aangaan In Duitschland is over deze vragen een bittere, maar onbloedige strijd ontstaan, die meestal in vergaderingen en pers is gevoerd, in Zuid-Rusland heeft men echter op laak bare wijze, door handtastelijkheden den Joden zijn ongenoegen doen gevoelen. De bewouers hebben daar hun huis en have vernield en verbrand, menschen gedood zelfs. De Koning van Spanje, de Vorst van het godsdienstig meest onver draagzame land van Europa heeft thans die ver drukten genoodigd om binnen zijne grenzen te komen wonen. Is Spanje, dat voor weinige jaren Matamoros vervolgde, en geen Jood, dan ter sluiks, duldde dan op eenmaal zoo verdraagzaam geworden Wie zou bet gelooven Waarschijnlijk rekent het arme Spanje voordeel te trekken van de geestkracht en volharding, van de wak kerheid en handigheid der zonen Israëls. Waarschijnlijk zal men in Duitschland en Rusland niet ongaarne zien dat velen van deze uitnoodiging gebruik maken. Maar of ze het doen zullen, dat is de vraag. Het standje te Marseille tusschen Italianen en Pranschen voorgevallen, heeft, gelijk te verwachten was, nog al kwaad bloed gezet bij beide partijen. Pranschen in Italië, zoowel als Italianen in Prankrijk hebben het noodig geacht hier en daar hunne verontwaar diging te luchten. Een der best ingelichte bladen uit de Kaap deelt het volgende mede uit Transvaal In de Koninklijke Commissie schijnt, naar hetgeen wij uit particuliere maar betrouwbare berich ten omtrent hare handelwijze vernemen, een strekking zieh voor te doen om het den Boeren zoo lastig moge lijk te maken, schoon er althans één is die het beter met hen meent, en hun vertegenwoordigers beter be handeld worden dan ultra Engelschen zouden ver langen. Tot die vertegenwoordigers behooren, behalve het Driemanschap en eeu paar andere Boeren, ook dr. Jorissen en de heer Tielman de Villiers, een Kapenaar te Pretoria gevestigd, en die de zaak der boeren steeds trouw is gebleven. In Kruger en Joubert hebben de boeren vertegenwoordigers van groote schranderheid en die, waar het de rechten en het welzijn der Republiek geldt, niet zullen prijsgeven in Dr. Jorissen een raadsman vaa groote zaakkennis en die, als in dit opzicht tegen de Koninklijke Commis sie in alle deele opgewassen, bij de onderhandelingen de rechte man voor ben is. Een leelijke kwestie is die der Oostergrens, waar intusschen de boeren er op bepaald schijnen te zijn om geen land af te staan en ook voorloopig, voor zoover wij vernemen, geen nederlaag geleden heb ben. Of evenwel geen beperking aan de Zuid- Westergrens, waar tien jaren geleden door een uit spraak van Gouverneur Kaete, van Natal, over het land beschikkingen gemaakt maar niet tenuitvoer ge legd zijn, geschieden zal, dat is zeer de vraag, en hoewel de Kaapsche Regeering zich hier kan laten gelden want het land in kwestie zal ten deele tot het gebied der Griqua's behoord hebben, is er toch in de tegenwoordige omstandigheden niet veel uitzicht dat zij die lastige zaak ter fiand zal willen nemen. Niet weinig last dreigt de financieeie kwestie te zullen geven, en men vleit zich in het Trans- vaalsehe dat Holland en Amerika het zullen helpen, b. v. door een leening met lage rente, van de som benoodigd om de landschuld aan Eugelaud af te doeu in plaats dit de vrijheid te laten om op inkomsten van de Republiek, als waarborg voor de oetaling der schuld, beslag of althans een verband te leggen/' Maatregelen tegen de Prostitutie. Met een geduld en eene vasthoudendheid, beide even taai, wordt door Ds. H. Pierson de strijd tegen de prostitutie volgehouden, aan dat kwaad geen rast gelaten. In de dagen der verkiezingsdrukte werd ons eene brochure toegezonden, uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie, van welke vereeni- ging zijne mede-arbeiders zullen 't ons niet kwa lijk nemen wij meenen dat Ds. Pierson de ziel is. 't Wordt tijd dat die brochure van onder de circu laires en andere papieren dier drukke dagen te voor schijn komt, en dat allen kennis nemen van een feit, dat ieder aangaat, dat allen deelnemen aan een strijd, dien men gemeenschappelijk voeren kan, ook bij groot verschil van pjlitieke richting. Ds. Pierson weet veel, omzettend veel afgrijselijks uit de bekentenissen van in het Asyl Steenbeek op genomen vrouwen, die een leven der zonde, soms slechts enkele weken of dagen van duivelsche mis leiding achter zich hebben, maar 't onbreekt hem vaak aan voldoend bewijs om openlijk op te treden tegen misbruiken, gedeeltelijk gedekt door onvoldoende wetgeving, in bescherming genomen door onkunde of, nog erger, door kwaadwilligheid. Hem is in October '79 een bewijs in handen ge komen, aan een meisje beneden 17 jaar uitgereikt, als viel zij onder de termen van publieke vrouw te zijn. Dit bewijs is door de Rotterdamsche politie uitge reikt. Mag datkan dat P Om op deze vragen een antwoord te bekomen zijn al de wettige wegen bewandeld. Eerst heeft de heer Pierson zich gewend tot den officier van justitie te Rotterdam. Daarna werd hij opgeroepen om voor den rechter commissaris te Arnhem (Dr. P. woont, als bekend, in Gelderland) de zaak toe te lichten. Vervolgens ging hij op audiëntie bij den minister van justitie. En eindelijk kwam hij in Augustus '80 bij den minister van binnenlandsche zaken te land. Niet omdat al die ambtenaren de zaak van zich wilden afschuiven, en den heer Pierson afmatten, neen, maar omdat deze zelf niet wilde dat het enkele feit werd besproken en afgehandeld, en daarmee de ziak uit zou zijn. Het wa9 noodig dat de zaak grondig door al de genoemde lagere en hoogere ambtenaren werd onder zocht, en ten slotte kwam het er toe, dat Ds. Pierson, in overleg met hen, een onderzoek wenschelijk achtte, waartoe zelfs een minister de eerste stappen niet vermag te doen. De Tweede Kamer moet daartoe verlof geven en daarvoor de middelen aanwijzen. In de brochure komt heel de gevoerde briefwisseling voor, en de zakelijke inhoud der gehouden saraenspre- kingen. Hoofdzaak is echter het adres aan de Kamer, onderteekend door de vier bestuurders der Ned. Vereen, tegen de Prostitutie. 't Is ons niet bekend wanneer de Kamer hierover zal beraadslagen, maar de openbare meening dient hierbij krachtig het adres te steunen, en daarom be velen wij aan alle belangstellenden de lezing aan der brochure, welke te 's Gravenhage bij W. A. Beschoor is uitgekomen. Herinneren wij ons hoevelen zich verdrongen om Ü3. Pierson te hooren, toen hij te Middelburg en te Goes belangstelling kwam vragen voor het edele streven zijner- vereeniging, toen hij als kampvechter optrad tegen de gewettigde ontucht, wij hopen dac nu blijke, dat niet het heimelijk verlangen naar ont hullingen, maar een oprechte afkeer van het kwaad, een beslist verlangen naar verbetering toen die hon derden onder het gehoor van den vurigen apostel der kuischheid bracht. Graanmarkten enz. Middelburg, 25 Juni. Voor TARWE, waarvan de aanvoer weder uitsluitend bestond, werd voor consump tie en verzending ruim vorige weekprijzen betaald, puike kwaliteit f 9,75 a f 9,90, terwijl vele houders op f 10,vasthielden. ROGGE niet getoond. WINTERGERST f 6,50. ZOMERGERST f 6,—. HAVER t 5,— a f 5,25. PAARDEBOONEN f 7,75. WITTE en BRÜINE BOONEN, benevens GROENE KOOKERWTEN zijn opgeruimd en worden daarvan geen prijzen vooreerst meer genoteerd. Versche boter f 0,90 a f 1. Eieren per 100 stuks f3,40. Goes, 21 Juni. De kleine aanvoer van Granen bracht langzaam vorige prijzen op en de omzet was onbeduidend. Men noteerde Tarwe f 9.— a f 9,60 ®ogge - 7,75 - 8,— Wintergerst - 5,40 - 5,70 Zomergerst - 5,20 v - 5,50 Haver - 3,80 ii 4,50 Bruine Boonen - -, ii PaardebooDen - 7,40 n 7,60 Koolzaad - -> iV Groene Erwten - 8,— ii m 9» Boter - 1,15 H 1,20 Eieren - 3,20 II 3,40 Prijzen van Effecten, Amsterdam, 23 Juni 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21'- pet. 667/s dito dito dito .3

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3