Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. 1881. Zaterdag1 25 Juni. N°. 767.- BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen pvijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. C. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, le Goes. Prijs der Advertentien: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Uit de ontvangen lijst der te behandelen zaken in de aanstaande zomervergadering van de provinciale staten van Zeeland blijkt dat een koninklijk besluit is ingekomen, houdende verdaging der beslissing op het besluit der staten tot vaststelling van een regle- 'ment op de wegen en voetpaden. Men schijnt dus in de ettelijke maanden, welke sedert de vaststelling van dit reglement in de statenvergadering zijn ver- loopen, zich nog niet te .hebben kunnen ontwarren uit de verschillende «haken en oogen," die het biedt. Behalve de begrootingen voor 1882 en de verant woording over 1879 zullen in behandeling gebracht worden voorstellen van Gedeputeerde Staten omtrent de door de commissie van bestuur der schoolonderwijzer s-weduwenbeurs in Zeeland medegedeelde wijzigingen in het reglement voor die beursomtrent de vernieuwing van de met 31 December 1881 eindi gende overeenkomst voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit Zeeland, in het gesticht voor die lijders te Delft: omtrent het adres van het bestuur der Nedérlatidsche vereeniging van gemeentebesturen te Utrecht, om subsidie voor een op te richten pensioen fonds voor gemeenteambtenaren; tot wijziging van het reglement van politie voor de polders tot vereeni ging 'van den Oranjepolder benoorden IJzendijke en den Dierentijdpolder tot een waterschap. {M. C.) Het totaal der inschrijvingen voor de provinciale leening van Zeeland van f 567.000 bedraagt, naar de Midd. Ct. verneemt eene som van f 5.091.500. De oudste wethouder van Middelburg, de heer Mr. N. C. Lambrechtsen van Bitthem, sind 24 jaren raadslid, en gedurende 10 jaren wethouder, heeft aan den gemeenteraad kennis gegeven, dat hij met den eersten Dinsdag van September zijn ontslag neemt als lid van den raad. Aan dr. J. C. de Man, sinds 40 jaren practiseerend geneesheer te Middelburg werd gisteren door eenige zijne patiënten een prachtige schilderij vereerd. De le den van de geneeskundigen raad schonken hun ge- achten confrère een marmeren pendule en candelabres inet inscriptie. De tweede dag (Dinsdag) van den wedstrijd te Vlis- singen, die in den aanvang met regenbuien dreigde, had in den loop van den dag nog goed weder. De uitslag was als volgt Categorie B. I. Personeele wedstrijd op 150 meter (200 pas), aangeboden aan de op het terrein aanwezige officieren der mededingende korpsen, met 5 schoten, waarvan de prijzen naar rangorde uit een vijftal voor werpen gekozen werden, alsH. L. Le Maire, le luitenant infanterie te Vlissingen, 51 punten J. H. Spoorenberg, kapitein scherpschutters Eindhoven, 49 punten W, Van Bekum, le luitenant infanterie te Vlissingen, 46 puntenStrijders, le luitenamt dd. schutterij te Bergen-op-Zoom, 46 punten Carbentus, le luitenant infanterie te Middelburg, 44 punten. Categorie B. 2 Personeele wedstrijd op 150 meter (200 pas), aangeboden aan alle officieren van de uitgenoodigde korpsen, aan oud-officieren, aan officieren met verlof te Vlissingen verblijf houdende, van de afgevaardigden van de uitgenoodigde korpsen, aan alle leden der uitgenoodigde scherpschutters-vereeni- gingeu en die der dd. en rustende schutterijen in Noord-Brabant en Zeeland, 5 schoten, terwijl de prij zen in deze categorie naar rangorde uit een aantal voorwerpen worden gekozen: D. Van Draanen, sergeant, infanterie te Vlissingen, 53 punten P. P. J. van Bee, sergeant infanterie te Middelburg, 50 punten B. van Eesteren, sergeant dd. schutterij te Vlissingen, Jhr. Beelaarts van Blokland, kapitein infanterie te Middelburg, J. C. Klaasen, korperaal dd. schutterij te Middelburg, ieder 47 punten I. Telier, koninklijke scherpschutter te Breda, 46 punten I. Hoogerheide, korporaal dd. schutterij te ZierikzeeA. E. Gomperts 2e luitenant dd. schutterij te Vlissingen, W. Corne- lissen, sergeant-majoor, dd. schutterij te Vlissingen, L. P. A. Wermenbal, 2e luitenant rustende schutterij te Prinsenhage, E. Wormsteeker, scherpschutter te Breda, ieder 45 punten I. H. Spoorenberg, kapitein scherpschuttersvereeniging te Eindhoven, C. Hendrikse, sergeant dd. schutterij te Vlissingen, F. L. van Buy ven, sergeant dd. schutterij te Middelburg, W. Heyboer, korperaal dd. schutterij te Middelburg, F. L. Klaassen, schutter dd. schutterij te Middelburg, ieder 44 puntenSprenger, le luitenant infanterie te •gen-op-Zoom, I. Daalhuijzen, sergeant dd. schutterij te Vlissingen, Wouterse, le luitenant infanterie te Middelburg, ieder 43 punten L. Boomer, schutter te Vlissingen, A. Filer, scherpschutter te Breda, A. W. Den Doop, fourier schutterij te Middelburg, G. Johlman, koninklijke scherpschutter te Breda, Veraart, le luitenant schutterij te Bergen-op-Zoom, ieder 42 punten Van Genk, scherpschutter te Breda, Adriaanse, sergeant schutterij te Zierikzee, I. A. Pieterse, schutte? te Middelburg, I. Andriessen, sergeant schutterij te Vlissingen, F. L. Bos, soldaat infanterie te Vlissingen, I. I. Baadsveld, sergeant schutterij te Bergen-op-Zoom, Cuprey, fourier infanterie te Bergen-op-Zoom, ieder 41 punten. Catogorie C. Wedstrijd op de vrije baan, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen en waarvoor naar gelang der deelneming zilveren couverts als prijzen worden toegekend, 205 pas, 3 schoten. De uitslag daarvan was: Jhr. Beelaerts van Blokland, kaptein infanterie, Middelburg, 35 punten, 3 couverts; W. Cornelissen, sergant-majoor dd. schutterij te Vlis singen, 34 punten, 2 couvertsJ. H. Spoorenberg, kapitein scherpschutters Eindhoven, 33 punten, 1 couverten de volgende allen met 33 punten, 1 couvert, als Van Keulen, sergeant infanterie, Vlissin gen A. Bontekoe, sergeant infanterie, Middelburg W. L. van Buy ven, sergeant schutterij en J. C. Klaassen, korporaal schutterij, beiden te Middelburg; L. J. Staal, scherpschutter, BredaJ. L. Hermans, 2e luitenant schutterij, VlissingenCupery, fourier infanterie Bergen-op-Zoom, terwijl eindelijk de rozen- prijs is behaald geworden door D. v. Draaven, ser geant infanterie Bergen-op-Zoom, met 4 rozen. De wedstrijd kenmerkte zich door een goeden geest en overeenstemming, zoodat alles naar eisch mocht afloopen. De vele voorwerpen die als prijzen werden bestemd, waren alle door burgers van Vlissingen en Middelburg, zoowel door officieren als door autori teiten vereerd geworden, o. a. door den Commissaris des Konings te Middelburg en den Burgemeester van Vlissingen. In de stampvolle zaal van den heer Kuypers op de Groote Markt, werden des avonds door den heer Arie Smit, Burgemeester van Vlissingen, de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Van de heeren mr. J. A. van Hoek, Van der Harst en dr. Van Berlekom is een voorstel bij den Mid» delburgschen gemeenteraad ingekomen tot wijziging van art. 2 der verordening regelende de heffing van schoolgeld op de lagere scholen, door te lezen «Het schoolgeld bedraagt voor iederen leerling per jaar op school C f 3. Op de scholen D en F f 20 en f 30 voor de leer lingen der klassen, waarin onderwijs in het Fransch wordt gegeven. Op school E f 30 en f 40 voor de leerlingen der klassen, waarin onderwijs in het Fransch wordt ge geven en deze wijziging in werking te doen treden op 1 September 1881. De afdeeling Middelburg van Volksonderwijs heeft besloten niet over te gaan tot ontbinding. Voor de meeste ingezetenen is dit besluit sinds jaren misschien, het voornaamste levensteeken. De commissie te Middelburg tot het afnemen^ van examens van Apothekers-bedienden heeft in hare* gisteren gehouden zitting eene acte van bevoegdheid.' uitgereikt aan Mejuffrouwen C. M. C. J. Van Baardje geboren te Heemstede, en J. H. Eichelberg geboren te Amsterdam. Twee candidaten werden afgewezen. De vereeniging van burgemeesters en secretarissen.' in Zuid- en Noord-Beveland zal op Woensdag den 29 Juni a. s. hare zomervergadering houden in hef gemeentehuis te Heinkenszand. Behalve eenige wijziging1 de Statuten zijn voor die vergadering aan de orde gesteld de volgende punten a. Mag de secretaris eener gemeente waarnemend griffier bij een kantongerecht zijn b. Gedachtenwisseling over de stelling van mr. W, Van den Bergh«De reglementeering der publieke vrouwen en huizen van ontucht (met andere woorden eene plaatselijke verordening op dit onderwerp) is noch. in het belang der openbare orde, noch in dat der ze delijkheid, doch in dat der gezondheid. In te leiden door den heer H. G. Hartman Jz.p secretaris der gemeente Goes. Met het oog op het dezer dagen door de heeren H. Pierson c. s. aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediende adres om eene enquête aangaande de reglementeering der prostitutie in Nederland, ma§ dit punt van groot gewicht worden^ geacht,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1