Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ij h - h is tor is c h blad voor Zeeland 1881. Donderdag 23 Juni. N°. 766. Nu,en Dan? feuilleton. het zuiden, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P'ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAK f. 0. WIJ TH AN, le Middelbnrg Wed. A. C. JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 't Zijn nog maar éénlingen, zeiden we onlangs, die aan de overzijde ernstig over kieswether- ziening spreken en van grondwetsherziening reppen. 't Is er naar, wie dat zijn. Heeft men te doen met een hoopje onbe kookte mopperaars, zoo als onlangs te Amster dam vergaderde, dan is 't niet der moeite waard er over te spreken. Verbeeld u, er bestaat eene vereeniging, ten doel hebbende algemeen stemrecht te verkrijgen. Deze vereeniging heeft een bestuur, en aan dat bestuur werd de eisch gesteld, dat het tijdens de laatste verkiezingen candidaten had gesteld, op welke dan ook allen hadden mogen stemmen, die geen kiezers zijn. In elk dorp, in elke stad, in elke hoofdplaats van een kiesdistrict hadden zich dus commissiën moeten opwerpen, om na te doen wat tot de bevoegdheid der gemeente besturen behoort; om aan allen, die bij invoe ring van algemeen stemrecht kiezers zouden hunnen zijn, gelegenheid tot stemmen te ver schaffen. Nog eens, verbeeld u, deze zich opwerpende, door niemand, allerminst door de overheid erkende commissiën zouden allereerst uit de bevolkingsregisters (die niet ter harer beschik king staan) kiezerslijsten moeten maken, eenige malen grooter dan de bestaandezij zouden stembiljetten moeten uitgeven, stembureaux moeten vormen. De kiezers van één dag zouden gek genoeg moeten zijn om op te komen. En als dan 't volk achter de kiezers klaar had met kiezertje spelen, dan zouden de comités moeten bekend maken wie er gekozen waren, zonder dat iemand er zich aan zou storen. Zie, het uitspreken van zulke dwaasheden doet aan de zaak van 't algemeen stemrecht mee^1 kwaad Leer k Verslag der Prov. Unievergaderinggehouden te Delft op 21 April jl- 1) Ten 10 ure werd de vergadering geopend met het lezen van eenige verzen uit Gods woord, het zingen van Ps. 89 7 en gebed door Ds. Gr oenewegen van Delft. Nadat zijn Eerw. de bijeengekomenen had verwelkomd, droeg hij het presidium over aan Jhr. Mr.de Savornin holman. Deze aanvaardde het en gaf te kennen, dat de bijeenroeping dezer vergadering hem Verblijdde, als blijk van besef der zware taak van de voorstanders van Christelijk Onderwijs tegen de onder drukking. Gelukkig echter was er voortgang. Toen voor 30 jaar de eerste Christelijke scholen werden opgericht, was er minder kans van slagen dan nu. Eere aan hen, die de vereening voor Christelijk Na tionaal Onderwijs oprichten. Hun geslacht sterft uit, dan goed.- Daardoor krijgen de tegenstanders van de uitbreiding der kiesbevoegdheid het wapen van bitteren en niet overdienden spot in handen. Heel anders is het als men te doen heeft met ernstige en bekwamen maunen, zooals de heer egens. Als deze spreekt, moeten allen luisteren, zelfs de oost-indisch dooven. 't Is den heer Yeegens, een man, die overigens verre van ons verwijderd is, in de eerste plaats te doen om de kiesbevoegdheid aanmerkelijk uit te breiden, in de tweede plaats om den dienst plicht zoo algemeen mogelijk te maken, en in de derde plaats om de onderwijskwestie van de baan te helpen. Wij zouden natuurlijk deze drie belangrijke zaken in eene andere orde opnoemen maar noemt de beer Veegens laatst, wat wij eerst stellen, dan verdient toch zijn woord aandacht, ook al is hij nog een der éénlingen aan de overzij. Te meer hebben wij er op te letten, omdat ook op zijn woord onze tegenstanders, de zoogenaamde liberalen, op hun aehterste pootjes gaan staan. 't Is nog niet eens heelemaal uitgemaakt in hoever de heer Veegers op zijn eentje, of in gezelschap van zijn geestverwant Boetink, aan onze billijke grieven tegen de schoolwet zou willen te gemoet komen. Hij zou in de grondwet willen laten staan „Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voor zoover het middelbaar en lager onderwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers, liet een en ander door de wet te regelen „De koning doet van den staat der hooge, middel bare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven-" En hij zou willen ver wij deren „De inrichting van het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. „Er wordt overal jm het Eijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven-" Dit is veel. De heer Veegers zegt zelf, dat daardoor onze bezwaren niet langer de ^nmcZwet zouden betreffen. Tegen aauhoudende zorg der regeering vóór het openbaar onderwijs hebben we niets. Heb onze, hoewel geen staatsonderwijs, is zoo open baar als iemand durft denken, en eene welwil lend zorgende machtige hand zouden we niet willen afwijzen. Tegen onpartijdig toezicht der overheid op bekwaamheid en zedelijkheid van onderwijzers, mannelijke en vrouwelijke, zouden we ook al niet hebben. Maar wat dan, als door de wetdie het een en ander regeltnogtans ons de strop om den hals wordt gelegd De heer Veegens wil in de eerste plaats grond wetsherziening, om de bepaling weg te krijgen, dat men geen kiezer kan zijn, ten zij men minstens 20 gulden aan directe belasting be- tale. En grondwetsherziening in de tweede plaats, om de loting der nationale militie te kunnen afschaffen. Hij krijgt geen voldoende meerderheid voor deze wetsveranderingen, zoo niet meteen ook aan onze wenschen wordt tegemoet gekomen, en 't is mogelijk daarom alleen dat hij het gehate ar tikel betreffende het onderwijs in zijne plannen van verandering opneemt. 't Is goed om met alle man te gaan vechten voor de vrijheid en onafhankelijkheid des vader lands, maar de ambitie daarvoor kan niet groot zijn, zoolaug de meerderheid dergenen die het leger moeten uitmaken, zich verdrukt weet door de baasspelende minderheid. hun naam echter niet. 't Strekt mij tot genoegen den Eere-Voorzitter dier vereeniging, Jhr. Mr. Mout van Soeterwoude, in ons midden te zien. Wij zijn de voortzetting van 't vroeger geslacht. Toen was het aantal voorstanders klein, thans meer uitgebreid, maar daarom niettemin is er samenwerking noodig. De Unie werkt die samenwerking krachtig in de hand. Is de staat een, laten ook wij een zijn. We moeten den weg op naar de vrije school. Het is een ideaal, een utopie, dat alle scholen in ons land Christelijke scholen zullen worden. Voor 300 jaar, toen onze vaderen streden voor het Gereformeerd geloof, was het eveneens een ideaal, dat alle gemeenten in ods land Gereformeerde gemeenten zouden worden, en ziet, een eeuw later was het zoo. Ook wij zijn beginners, wij zijn strijders, en we moeten niet rusten voor ons land overdekt is met Christelijke scholen. Laat ons vertrouwen zijn op den eenigen Herder Hij zal ons nabij zijn. Zijn Ed. verzoekt thans den Weleerw. Heer Voorhoeve, predikant te Monster, te wiilen overgaan tot inleiding van punt a van het programma. Dit punt luiddeWelk is het recht en vruchtbare gebruik van den Bijbel op de school „De Bijbel," zoo begon Zijn Eerw. moet op school gebruikt worden, maar men kan hem verkeerd ge bruiken. Er zijn gedeelten in den bijbel, die Üe kinderlijke bevatting te boven gaan. De. profeten, grootendeels ten minste, ook de openbaring liggen boven de bevatting der kinderen. Men vindt echter in de profeten gedeelten, die het kind best kan bevatten, b. v. Een kind is ons geboren enz. Een rijsje uit den afgehouwen stam van Isaï. Dan nog. Gelijk een schaap is hij ter slachting geleid enz. De brieven der Apostelen, voornamelijk die aan de Bomeinen en de Hebreën, zijn te diepzinnig. De Apostel Paulus spreekt zelf van melk en vaste spy's Hoe gelukkig was de kamerling in zijne keus I fly las Jes. 53. De 4 Evangeliën, als schets van Jezus leven,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1