GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. aangewezen tot leden van het stembureau voor de verkiezing in Juli van leden van den Gemeenteraad. School tn lfiuli.ua Nieuw- en St Jloosland. De heer W. E. M. Engelberts, predikant alhier heeft voor het beroep der Ned. Herv. gemeente te Zwartsluis bedankt. De heer W. J. G. Guillaume te Schoondijke is, na examen te hebben afgelegd voor het olassikaal- bestuur van Middelburg, toegelaten als godsdienst onderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. Dr. Bronsveld stelt zich voor, zijn lessen met de theologische studenten voor dezen cursus heden te sluiten in het lokaal //Tehuis voor militairen" met een toespraak over Onze verhouding tegenover de ge reformeerde'partij. De Eeraut deelt het volgende mede Voor het admissie-examen aan de Vrije Universiteit (gevolgd door twee jaar propaedeutische studiën, om eerst daarna tot de godgeleerde en rechtskundige studiën, door een afzonderlijk propaedeutisch examen toegang te verleenen) zijn naar we vernemen vastge steld de navolgende vereischten a-. schriftelijk een opstel te maken in de Neder- landsche taai over een der zes onderwerpen, die ter keuze zullen worden voorgelegd. De. omvang van dit opstel wordt op het te verstrekken papier aangeduid b. blijken te geven van grondige bekendheid met de algein.eene geschiedenis en die des vaderlands c. blijken te. geven van voldoende kennis in de planimetrie, goniometrie en vlakke trigonometrie. d. te lezen en te vertalen een gemakkelijken proza schrijver in minstens twee vreemde moderne talen. e. het ad aperturam vertalen en verklaren van een stuk latijnsch proza uit Cicero, Salustius of Livius, en een stuk Latijnsche poëzie uit Virgilius het vertalen van een opgegeven stuk Hollandsch proza in het Latijn g. het ad aperturam vertalen en verklaren van een stuk Grieksch proza uit Lysias of Isokrates en Hero dotus of Thucydides, en een stuk Grieksche poëzie uit Homerus of Hesiodus h. id. als in het Grieksch i. het geven van blijken, dat de adspirant, zoo hij als theoloog wenscht ingeschreven te worden, de eerste beginselen der Hebreeuwsche taal kent. De eerste maal zal dit examen worden afgenomen den 20 September. Verder vinden we in hetzelfde blad dat de Veree- niging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag dit jaar haar jaarvergadering zal houden te Botterdam op den lsten Juli a. s., lokaal Caledonia, •eh dat de dag le voren terzelfder plaats eene verga dering van predikanten der Gereformeerde richting zal gehouden worden, waar de volgende referaten zullen geleverd worden 1. Hoe is te oordeelen over de bezwaren, die de verklaring van het geloofsartikel //nedergedaald ter helle" in V. en A. 44 van den Heidelb. Catechismus in veler oog oplevert (in te leiden door Ds. N. A. de Gaay Eor'tman.) 2. In welke opzichten is het kerkbestuur van de Nederl. Herv. kerk in strijd met het beginsel, dat er in de kerk van Christus noch onder noch naast Hem eenig overheidsgezag mag bestaan? (in te leiden door ds. T. Hulsebos). 3. Hoe moet de. kerkelijke armenverzorging naar Gereformeerde beginselen zijn ingericht (in te leiden door Dr P. G. Datema.) en 4. Wat te oordeelen van de bewering dat het Calvinisme niet de zuivere en noodwendige 'ontwik keling van het Gereformeerde beginsel zou zijn? (in te leiden door Dr. Kuyper.) Het stoomschip Prinses Elisabeth, van de lijn Vlis- singen-Q,ueenboro, heeft Vrijdag avond op de Theems een barge in den grond geloopen en zelf zoo zware schade bekomen .dat men :ter voorkoming van .zinken het schip op een bauk heeft gezet. Na de schade met eigen middelen tijdelijk te hebben gerepareerd, en het schip ledig gepompt, is de reis voortgezet en kwam men Zaterdagnamiddag te 5 ure te Vlissingsn aan. Gisteren viel te Got?"een kindje van J. E. in de kade. Door spoedig aangebrachte hulp van J. de Wit en H. Baetus werd het nog tijdig gered. Een van de treffendste bewijzen van ver- kiezings-ijver vinden wij in de N. R. C. ver meld een paar kiezers in de Zwanenburger straat te Amsterdam hebben een pak slaag gegeven aan den verkiezings-agent omdat de candidaat door hem aanbevolen niet gekozen was. Hun ijver was blijkbaar zoo groot, dat zij er het verstand door ver loren hadden en hunne teleurstelling wreekten op den persoon, die daarvan wel de minste sehuld droeg. Als zij den candidaat van de tegeupartij een pak slaag handen gegeven, ware die daad nog te verkla ren, maar een geestverwant en medestander, die hunne teleurstelling deelde alleen aan verstandsverbijste ring kan men dit toeschrijven. Op de weekmarkt van 11, Donderdag te Delft bevond zieh o. a. een koopman, die wat moeite hij zich ook gaf om zijne waren aan den man te brengen, bitter weinig succes had. Een onbekende scheen met zijn lot begaan, en om hem te helpen stelde hij voor, dat hij, om den lust tot koopen aan te wakkeren, nu en dan eenig voorwerp zou nemen, doch uithoofde h.ij meer goeden wil dan geld had, zou hij in plaats van de gevraagde som telkenmale enkele centen geven. De koopman nam in den voorslag genoegen, en wanneer hij geruimen tijd van 't een of ander voorwerp al de goede eigenschap pen opgenoemd en op den geringen prijs daarvan had gewezen, en er zich niettegenstaande dit alles toch geen kooper opdeed, dan kwam de hulpvaardige voor den dag, kocht 't een of ander, stopte den koopman een cent in de hand en bleef op eenigen afstand staan. Nadat deze handeling zich vele malen had verhaald, verwijderde hij zich, en toen na afloop der markt de koopman zich naar eene plaats begaf, waar hij volgens afspraak zijne waTen weder in ontvangst zou nemen, was de vogel gevlogen. Er is sprake van, dat een Berlijnsche maatschap pij een eleotrischen spoorweg zal aanleggen van het station te Zandvoort tot het groote badhuis, dat is over etui afstand van een kwartier gaans. De firma Steins en Comp. te Dordrecht heeft aan vrage gedaan om te Ylissingen en te Goes adverten- tiebanken te stellen. Tusschen den Overtoom en Sloten, op den straatweg naar Sloten, hebben grappenmakers Zondag nacht al de hekken der weiden opengezet, waardoor al het daarin roudloopende vee zich in tuinen, hooi landen en erven verspreidde. De verwarring en de schade moeten nog al belangrijk geweest zijn. Te Botterdam is aanbesteed het maken van den bovenbouw eener zeevisehmarkt. Laagste inschrijver was de heer C. J. van Tusschenbroek, aldaar, voor f 139000 en hoogste de heer L. de Looy, te 's Hage, voor f 205.300. De tijd is lang voorbij dat in de bibliotheken de handschriften aan kettingen lagen, gelijk de over levering beweert, en het bezit van een bijbel een schat was. De boekdrukkunst heeft eene gansche omkeering daariu teweeg gebracht, maar het bleef voor onzen tijd bewaard om den prijs zoo laag te brengen, dat zelfs de armste een bijbel koopen kan. De engelsche utigever Elliot Stock heeft thans het nieuwe testament verkrijgbaar gesteld voor de som van vijf centen Even goed als vroeger komen de nihilistische brieven en proclamaties weer tot zelfs in de onmid dellijke omgeving des Bussischen Keizers. Zijn huis- genooten vinden die stukken op de zonderlingste plaatsen, soms zelfs in hun zakken, 't Is of een ge heime macht ze binnenvoert; bij geen mogelijkheid kan men de handlangers ontdekken. Vóór korten tijd werd zulk een proclamatie'nog gevonden in den zak van een kleedje van het jongste dochtertje des Keizers, Grootvorstin Xenia. Alle nasporingen naar de schuldigen Olijven volkomen vruchteloos. Soms meende men dat de persoon die de stukken vond, zelf de schuldige zou zijn, maar Grootvorstin Xenia, een kind, staat natuurlijk boven verdenking. Opmerkelijk is, dat de Keizer zelf de stukken totnogtoe niet in zijn eigen zakken vond. Langs den. meer en meer gebruikelijken weg, door middel van dynamiet, gaaD de revolutionairen onzer dagen steeds voort Europa in spanning te houden. In Busland zoowel als in Engeland ontdekt men nu en dan met schrik dat helsche product eu vraagt zich met zorg af wat de uitkomst zou geweest zijn, indien de verwaardigers van dat heilloostuig hun opzet hadden kunnen volvoeren. Onder een steenen brug over het bekende Katharina- kanaal te Petersburg zijn gisteren weder twee ladingen dynamiet gevonden, eene hoeveelheid uitmakende van niet minder dan 150 pond. Volgens getuigenis van kenners zijn ze eerst sedert korten tijd daar gelegd. Liverpool beleefda voor weinige dagen een dergelijke ontzettende ontdekking. De Times bevatte de vorige week uitvoerige bijzonder heden over de poging om het Baadhuis van Liverpool in de lucht te doen springen. Op een morgen, weiuige minuten over vieren, zag de koetsier Johu Boss twee mannen, van welke de een een zak van zeildoek droeg, aan den drempel van de westelijke deur van het stad huis staan. Zij schenen matrozen te zijn en hij reed op hen af om te vragen, of zij een cab noodig hadden. Een ontkennend antwoord bekomende, reed hij naar de rij tuigen-standplaats in Castle-street, tegenover het front van het gebouw. Nauwelijks bevond hij zich daar eenige seconden, of hij hoorde een hevigen knal. Later met de twee personen geconfrontreerd wordende, herkende hij hen als de lieden, welke hij met den zak had gezien. De verijdeling van den aanslag is te danken aan den politie-agent Beade, die in Castle-street op post stond. Ingevolge eenige hem door Boss in het voor bijgaan toegevoegde woorden, liep hij naar den noord-westelijken hoek van het gebouw, en zag de beide mannen nog altijd vlak bij de deur staan. Beade be speurde, dat uit den zak, die op de bovenste trede voor de deur lag, iets dwarrelde. Op het gezicht vaD den agent gingen de kerels aan den haal, doch Beade zette hen achterna, onafgebroken fluitende om hulp. Toen begon een wilde jacht, waaraan weldra ook werd deelgenomen door den politie-agent Ca9ey, die nog versch man, de vluchtenden weldra dicht op de hielen zat. Bij een smalle passage, vond hij een der mannen, die zich M'Kevitt noemde, onder een wagen verborgen. Casey trok den kerel uit zijn schuilhoek te voorschijn, en bevond dat de man was voorzien van een grooten revolver met tien loopen, allen gewapend. De agent trachtte het pistool te grijpen, doch zijn arrestant wierp het over een muur op een aangrenzeude open bergplaats van steenkoleo. In Leedsstreet gaf hij zijj gevangene aan een con frater over en zette toen zijn onderzoekingstocht voort. Na het weggeworpen pistool te hebben gehaald en in beslag genomen, keek hij over een anderen muur en ontdekte den twieeden sohuldige in een leege steen- kolenaak. De man, die opgaf Barton te heeten, was in zijn angst in het kanaal gesprongen en vervolgens in de aak gekropen. Toen de politie-agent tem vond, lag hij plat op den bodem der schuit. Gasey richtte op Barton den revolver van M'Kevitt, en vroeg, of hij ook een revolver had Barton, die geen poging deed om weerstand te bieden, antwoordde bevestigend. De agent haalde daarop het wapen uit den zak van den misdadiger, en het bleek een kleine geladen revolver met 6 loopen te zijn. Alvorens de kerels achterna te zetten, was Beade's eerste beweging bij het zien van rook geweest, het pak aan te grijpen en het langs de treden op het trottoir te trekken. Hij trachtte den zak op fe lichten, maar zijn krachten schoten te kort. De inmiddels op het tooneel verschenen agent Burrey sleepte nu het pak tot op het midden der straat, en wilde juist zijn mes nemen otn het koord door te snijden, waarmede de zak aan het boveneinde was vastgebonden, toen nog een paar toegeschoten agenten over het rocken der lont verontrust, hem aanrieden zich met hen te verwijderen. Nauwelijks waren zij eenige meters achter uitgegaan, toen een vreeselijke ontploffing werd ge hoord, welke tengevolge had, dat van het Baadhuis en van eenige naburige huizen de glazen werden ver brijzeld, terwijl ook het metselwerk tot een aanzienlijke hoogte werd beschadigd door. stukken van de „helscbe machine", die in den zak was v'erborgen geweest. Het politieke nieuws uit het buitenland is schaarsch. Geen enkel onderwerp kan op't oogenblik op interna tionale belangstelling bogen. Graanmarkten enz. Botterdam, 20 Juni. De aanvoer van Tarwe was heden Hauw eu werd 20 ets., Bogge 10 ets. lager afgegeven. Overige artikelen overanderd. Prijzen van Efiecten. Amsterdam, 18 Juni 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/j pet. 66'/» dito dito dito 3 797/s dito ;dito dito 4 y 104l/4 Loten stad Amsterdam 3 t 111 dito dito Botterdam 3 r Rusland O oligatiën 1798/1815 5 u 917s Certific. Inschr. 5e serie 185L 5 Dito dito 6e serie 1855" 5 Obligatiën dito 1000 1864' 5 94n/ig dito L. 100 1872 5 897» dito L. 100 1873 5 9071( dito 1877 dito 5 923/4 dito leening 1867—69 5 76 Loten 18645 Loten 1866 5 n 1327a Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 9 1327* Oblig dito47« 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 4 ,e 9074 dito dito Charko.v Azow .5 897< dito dito Jelez Orel 5 907S dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltisehe spoorweg 3 54V16 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 517/8 Ween en. dito dito 5 863/s üostenr. Oblig.inetaLj.n zilv Jan./Juli 5 663/8 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 663/8 dito in papier Mei/Nov. 5 6574 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 533/a Spanje. Obligation Buiieni 1 9 24I5/is dito Binnenland.sche 1 23'/t Portugal' Obligatiën«3 w 533/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 157s Obligatiën A 1869- 6 H 17l/4 Egypte, dito 1876 6 767a dito 1876 5 Ainerik. Obi. Vereenigde Staten 1871 5

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3