Nieuwe Goesche Courant, Chrisïelijk-historisch blad voor Zeeland. I mti. Zaterdag II Juni 761. 14JUNI. Jhr. Mr. J. J POMPE VAN MEERDERVOORT. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen per driê; maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTHAN, le Middelburg en Wed. A. C. M JONGE, te Goes. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Moer en meer begint ons volk wakker te worden, meer en meer begint het te beseffen, dat het een jvoordje raecle te spreken heeft in \s lands vergaderzaal. Het -ziet en gevoelt dat van die vergaderzaal wetten uitgaan, die steeds dieper ingrijpen in de groote stoffelijke en zede- Ihke^elangen .des volks. Vooral ^ectSBÏÖrffcSchoolwet aan de órde kwam, werd doorgedreven e*i uitgevoerd,- heeft ons volk lfeeren inzien, hoeveel geld er hangt aan hetgeen in die vergaderzaal wordt besloten. Geen minister treedt er op, of men vermaant hein' tot zuinigheid, zonder dat het helpt. Geld, meer geld is-steeds de uitkomst zijner bereke ningen. Geen wet bijna wordt er aangenomen, of zij zal grootere uitgaven ten gevolge hebben. 't Is de groote vraag, of het niet anders zou kunneu, en 't is de grootste vraag, of het op gebrachte en op te brengen geld in waarheid tot heil dfcs volks, des volks in zijn geheel zal besteed worden. Moet nu een partij, die, als 't op koppen tellen aankomt, eigenlijk de minderheid des volks uitmaakt, maar voortgaan met te zeggen hoeveel en waarvoor elk te betalen heeft Zoo was het tot dusver. Het volk begint dit moede te worden. De Fransche zaakgelastigde de Poliguae zeide in 1713 te Utrecht: wij zullen bij uover u, doch zonder u beslissen. Zoo deed tot dusver ook de liberale" partij tegenover hare medeburgers. Zoo kon zij doen, omdat zij op 't kussen zat, en daar de kiesdistricten zoodanig kon wijzigen, dat zeer vele stemmen harer tegenstanders zon der uitwerking bleven. Zoo kon zij doen, omdat de stille ontevre denen haar voor te'machtig hielden, om iets tegen haar teondernemen en nog is bij 'som migen de gewoonte als ingeworteld, om er maar niets tegen te doen. Slechts éénmaal in de twee jaar wordt aan het volk vergund een woordje in 's lands ver gaderzaal mede te spreken. Aan het volk Aan een zeer klein deel daarvan. Het volk, dat mede te spreken heeft, wordt grootendeels tot zwjjgen en toezien gedoemd. Door opcenten zijn de belastingen, die tot het kiesrecht toelating verschaffen, nagenoeg verdubbeld, maar 't aantal kiezers verdubbelde niet. Bij toelating tot de stembus rekenen de op centen niét meê, doch op 't belastingbiljet worden ze tot op een halfje toe becijferd. (Probeer 't maar eens om een halfje te weinig mede te brengen naar den ontvanger!) Er moet verandering in dien toestand komen. Wie genoeg betaalde om kiezer te zijn, moest het al lang wezen. Er moest bovendien geen willekeurige gelde lijke maatstaf worden aangelegd. Waarom moét men op de eene plaats zooveel meer betalen dan op le andere om kiezer te zijn Waarom moeten sommige districten land streken met heel ongelijksoortige bevolking samen wee of,meer afgevaardigden kiezen, in plaats van ieder één De Kamer, zooals zij tot duiver is samen gesteld, vertegenwoordigt het volk niet, omdat het grootste deel des volks aan hare samenstel ling niet mag medewerken, omdat in dubbele of meervoudige districten aanzienlijke minderhe den ten onder worden gehouden, 1 Dit onrecht wordt door sommigen uit de tegenpartij zelfs erkend, zij zelve durfde iiiet nalaten het te erkennen, maar zij deed het zoo flauw, zoo zwak mogelijk, zij deed het enkele dagen geleden klaarblijkelijk slechts met het oog op de stembus. De Standaard moge de weinigen ouder onze tegenstanders, die ernstig over kieswetherziening spreken, nauwkeurige tellen, en de. eenlingen opuoemen, die ook aan de overzijde van grond wetsherziening reppen, wij willen de oprui ming der oude beletselen niet opdragen aan mannen, die ze hielpen maken of bestendigen. Zij, die 't met de oude, verkeerde toestanden zoo opperbest vinden konden, zij zijn de man nen niet om ze te verbeteren. Er zijn er in de Kamer, die met het volk hebben geleefd, geleden, gebeden, en gestreden; aan hen moet nieuwe toevoer van hulp worden gebracht. Daarom stellen we mannen voor, die in ver schillenden werkkring zich het vertrouwen des volks hebben waardig gemaakt. 't Zou in het district Goes niet moeilijk zijn den tegenstander te doen vallen, zijne eigen geestverwanten hebben weinig met hem op, maar zij durven hem niet loslaten, 't Is daar hun strijd niet pm hem te behouden, maar om de1 onzen tegen te werken. Die tegenwerking zal heftig zijn, daarom moeten de onzen niet op eene gemakkelijke overwinning rekenen, 't Gaat er niet zoozeer tegen hetliberaal" aftredend lid, 't gaat er tegen de liberale" drijvers; die hoofd zakelijk in de stad Goes zitten. In het district Middelburg is eene zware strijd te strijden, er staat pen nieuw man tegen over een oud en geworteld kamerlid. Maar die nieuwe man, een flink, positief christen, een man uit één stuk, een helder denker, een góéd schrijver, een vurig spreker, heeft zich ér sinds verscheidene jaren op toegelegd om de belangen des volks te verdedigen. Zijne bijna burgerlijke betrekking aan de Delftsche werkplaatsen, zijn langdurigen omgang met voorname voorstanders or^er beginselen, zijn ijverig steunen van hunnen ar. nd in;"t openbaar en in het dagelijksch leven, zijne kennis, die hem eene betrekking van groot vertrouwen bezorgde, dit alles te zamen doet ons in hem den man erkennen, door God voorbereid om eene waardige plaats in te nemen onder de ware vertegenwoordigers des volks, In het district Zierikzee zal voor het eerst de strijd met ernst worden beproefd. Wie dacht er aan de mogelijkheid om in dat verloren district" van onze zijde, met eenig uitzicht op goeden uitslag, op te treden! Eenige liberale" heeren in de stad Zierikzee en in Schouwen zeiden hoe 't wezen moest, en zoo was 't. Maar als allen zich vereenigen, die 't in Flakkee en Duiveland, en ook in Schouwen zelf, niet met de oyerheersching der liberale" partij eens zijn, dan kan er nog veel gebeuren, waaronder wij nooit gedacht kunnen schrijven, Er zullen ongetwijfeld pogingen worden aangewend, om onzr candidaten tegen te werken. Er zullen plaatselijke-, persoonlijke- zelfs familie aangelegenheden worden te baat genomen, om de onzen af te schrikken van handelen over eenkomstig de belangen des vaderlands, over eenkomstig hunne christelijke roeping. Er wordt zelfs voor alle districten een can- didaat aanbevolen, wien wij de eer eener ver kiezing ten volle waardig keuren in een district, waar hij kans van slagen mocht hebben. Maar het smart ons dat zijn goede naam, die geen onzekeren klank heeft, wordt gebruikt om ons werk te verstóren, onze bedoelingen tegen te wérken. Noch in Goes, noch in Middelburg, noch in Zierikzee kunnen onze mannen een enkele stem missen. Wij kunnen nu geen korrel kruit missen voor een saluutschot, ter eere van wien dan ook. Wié. niet op de hieronder genoemde candi daten stemt, helpt nu de tegenpartij Om waardige mannen eer te bewijzen is er altoos tijd genoeg, maar er is in de twee jaar slechts één dag, dat de kiezers kunnen opkomen voor de belangen des volks., Deze gelegenheid vermorse men niet. Daarom kieze men op aanstaanden dinsdag In het district Middelburg den heer J. C. FA IUIjS te Delft. In het district Goes In het district Zierikzee den heer H. SCHIM) AE.JOAGEA Jz. Aan onze Kiezers. Door de kiesvereeniging //Nederland en Oranje" op hare laatste vergadering afgevaardigd, om een bezoek ter persoonlijke kennismaking te brengen bijonzen candidaat, den heer J. C. Fabius te Delft, strekt het ons tot bijzonder genoegen hier in het openbaar té mogen verklaren, dat wij hoogst voldaan zijn wederge keerd. In vollen gemóedè roepen wij U toe //Kiest dien man 1" Zijn optreden zal eene weldaad voor het vaderland zijn, want hij vreest God, schaamt zich het evangelie van Christus niet, en bezit bij grondige, 1 kennis op velerlei gebied, hetwelk vriend noch vijand weerspreekt .de macht des woords, waardoor hij#y indien het den Heere behaagt, een sieraad voor dp Tweede Kamer en een warm pleitbezorger voor op?$.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1