ïurk, School cit ^euJnwi GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND macht der kun9t zich hier zegenrijk zou doen gevoelen. De burgemeester, mr. De Witt Hamer, bracht de Commissie dank voor de vele moeiten, die zij zich getroost had, ten einde een plau te doen gelukken, aan welks levensvatbaarheid, hij kon het uiet ontken nen, hij een oogenblik getwijfeld had. Was aanvan kelijk de zaak goed geslaagd, hij wenschte dat ook in opzicht het succes de verwachtiug mocht overtreffen, dat men zich in een ruim bezoek kon verheugen, en dat menig kunststuk door kuustvrienden mocht worden begeerd. Een vluchtig, al te kort bezoek aan de tentoon stelling doet in waarheid bemerkeu dat men hier met eeue in vele opzichten, keurige expositie te doen heeft. Echt Hollandsche landschappen, strandgezichten, dieren, bloemen en enkele portretten wisselen in aangename verscheidenheid af. De vereeniging Volksonderwijs ïd Zeeuwsch-Vlaan deren volgt het voorbeeld dit jaar voor 't eerst door sommige kiesvereenigingen gegeven, om direct grieven en wenschen aan de Kamer of hare leden bekend te maken. Genoemde vereeniging besloot het bestuur te machtigen om tegen bijeenroeping der nieuwe kamers in September e. k. in te richten een alge meen petitionnement, waarbij wordt gevraagd aan den onhoudbareu toestand op wetgevend gebied een einde te maken en aangedrongen oplo. eene be lasting op de rente2o. vervanging van de patentwet door eene belasting3o. herziening van de kieswst in dien zin, dat naast eene bepaalde som in de rijksbe lasting, ook de opcenten voor rijk, provincie en ge meente geheven, èn de capaciteiten kiesbevoegdheid geveu. Op eene vergadering van anti-revolutionaire kiezers in Let kiesdistrict Zierikzee, Vrijdag te Middelbamis gehouden, is besloten ook in dat district ernstig te arbeiden. Tot candidaat werd gesteld de' heer H. Schoone- jongeu Jz. te Middelharnis, die ook de candidatuur heeft aanvaard. Men schrijft on9 uit Oud-Vosmeer De gemeenteraad van Oud-Vosmeer (burgemeester de Vulder van Noorden te Tbolen, secretaris de Graaf te Vosme-r) hebben goedgevonden op de rekwesten der Ned. Herv. en Chr. Geref. Gemeenten, vertegen woordigd door hunne kerkeraden, verzoekende afschaf fing der kermis, zeer kort, voor altijd afdoead, afwij zend te beschikken. Waar alle wijze, edele, het volk waarlijk liefhebbende mannen deze verdierlijkende, demoraliseerende feesten 'erfoeien en bestrijden, waar onze Tweede Kamer be duiten neemt om de openbare dronkenschap en onze delijkheid tegen te gaan, daar worden hunne besluiten aldus geneutraliseerd. Is het niet hoog tijd dat gie colleges gezuiverd worden en bij vacatures in die demeenteraden, vrome, vroede mannen gekozen worden die de waarachtige belangen der Gemeenten beter kennen en bevorderen Wij hebben in den Raad christenen noodig, zelfstandige, onafhankelijke, wijze vrome mannen, die willen en durven getuigen voor de eer Gods en het heil der Gemeenten. In uw nummer van 31 Mei is door u overgenomen een zeer degelijk stuk uit de Amliemsche Courant dat allen Gemeen teraden moest worden voorgelegd, en in datzelfde nommer, in het verslag de Unie vergadering te Delft lezen wij. „advocaten, doctoren, notarissen leven bijna allen buiten God." Waarom zijn hier de Burgemeesters niet in de eerste plaats mede genoemd Deze overheidspersoon met zoo invloedrijke betrek king is de eenige die geen examen behoeft te doen, en zeer onontwikkeld, en dom mag zijn, en last not least, hij is meestal zeer ongeloovig, en Kerk en Godsdienst vijandig. Volk van Nederland dat God vreest, wordt wakker De Heere ontferme zich over ons Vaderland We hebben ontvangen een extra-noramer van de Vredebond gehel gewijd aan de verkiezing. Tot candidaat in alle districten wordt door dezen Bond gesteld de heer A. Brummelkamo te Kampen, opdat in het stemmen op dezen candidaat op be sliste wijze door ons geprotesteerd worde tegen het liberalisme, de oalsche vrijheidsdag, tegen 't conservatismede valsclie behoudzucht, behoudzucht ten koste der waarheid tegen Rome, dat op exploi tatie van zijn Kerk en bijgeloof, door en op kosten van geheel het volk, ten koste van alle vrijheid, spe culeert tegen de lauwheid en onbeslistheid van vele zg. Anti- revolutionairentegen de traagheid, moedeloos heid en afwachtende houding van velen, die zeggen het wel met ons eens te zijn. Waarheid en Wetsverkrachting ter instandhouding der openbare School door Jlir. mr. A. F. de Savornin Loll man is een woord van pas. We wenschen dit helder geschreven stuk behan deling van de bekende interpellatie de Jonge over artikel 33 der schoolwet in handen van velen, die door de Handelingen der Staten-Generaal niet bereikt worden. Vooral in handen van vele Kiezers, opdat ze zich met de stukken in de hand overtuigen kunnen, dat de partij die zoo hard om gelijkheid en openbaar heid roept, als 't er op aankomt wetsovertreding duldt eneenstemmig zwijgt. Ter overweging uit de Protestantsche Noordbrabander overgenomen Het godsdienstig vraagstuk staat hooger dan het politieke, omdat het onze ziel, en niet alleen ons recht betreft. Het politiek vraagstuk daartegen is veel ingewikkelder orad vt daarbij de behoeften en rechten niet van ééne richting, maar van allen ter sprake komt. Hoe de Kerk rooi t zijn, is eene vraag die ieder voor zich beantwoorden kan en moet, en die hij voor zich onverwijld kun oplossen. Maar hoe de wet ingericht moet zijn, is eene vraag die enkel door medewerking van allen kan worden opgelost, omdat zij voor allen zonder onderscheid van belang is. Alleen in tijden van gewelddadigen tegen stand is onverwijlde oplossing van vraagstukken als artt. 194- en 168 Gw. opleveren mogelijk, juist omdat in zulke tijden op den eisch des rechts minder gelet wordt. Iemand die op het gebied der Kerk, het hoogste gebied dus, uitnemende inzichten kan hebben, heett soms van de eischen des recht9 en van de middelen om eindelijk het recht in het volksbewustzijn te doen zegevieren geen flauw begrip. Wordt dit niet te dikwijls en zeer ten nadeele zoowel van de Kerk als van den Staat uit het oog verlogen Woensdag a. zal de Eerste Kamer bijeenkomen. Het voordeelig slot van de rekening wegens inlagen en terugbetalingen voor rijkspostspaarbank over de geheele maand Mei was ruim f 113,700. Te Roermond is Zaterdag overleden, jhr. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer. Z. M. de Koning van Zweden, die eenige dagen te Amsterdam heeft vertoefd, en ook onze residentie be zocht heeft, is Zondagochtend naar Ems vertrokken. In Het Noorden schrijft een Fries, thans inwoner van Grand-Rapids, over zijn stad ,Door den grooten toevoer is onze plaats letterlijk overbevolkt, zoodat velen geen onderdak kunnen krij gen, en een aanzienlijk getal reeds de hulp der diaconie zoo wel als der publieke armvoogden hebben inge roepen. Daarbij komt, dat tengevolge der opeenhooping in Grand Rapids er veel te veel werkvolk komt, zoodat het werk schaarsch wordt en bijgevolg zeer karige loonen, zoo zelfs, dat sommigen al aangeboden hebben om voor 75 cent per dag te werken Voeg hierbij een plotseling invallende hitte, en gij zult begrijpen, dat de toestand voor velen verre van rooskleurig is. De slotsom is: Amerika is ruim genoeg om de dui zenden te ontvangen, mits men ztch verspreide, en niet de dwaashe'd bega om zich in de sleden op te hoopen, althans Grand Rapids kan niet meer bergen, en aldaar is voor nieuw aangekomenen niets dan ellende te wachten. Yerseke, 8 Juni. De candidaat P. Segboer heeft het beroep naar Hoogvliet aangenomen en bijgevolg voor dat naar Yerseke en eenige andere plaatsen bedankt. Bedankt voor het beroep als pedikant bij de Ned. Herv. gemeente te Grijpskerke door den Heer J. C- Van Sehelven Candidaat te Beverswijk. Zondag 5 Juni nam Ds. John predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Vlissingen, afscheid bij zijn vertrek naar Zwartewaal naar aanleiding van Hand. 20 3£ Baarland* De heer Groeneveld pred. bij de Chr. G. Gemeente te Brninisse heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Baarland schijnt in geen besten reuk bij HH. pre dikanten te staan, noch de C. G. noch de Herv. Ge meente kunnen een predikant verkrijgen elk beroep is vruchteloos. De laatste is sedert het vertrek van Ds. A. Hage vacant, met het vooruitzicht om zulks eenige tijd te zullen blijven. l)e heer Meerburg Snarenberg te Kruiningen, voor kort benoemd tot secretaris en ontvanger van Yerseke, is voornemens ontslag te vragen uit die be trekking. Maandag raiddag is onder de gemeente Warnsveld een moord gepleegd. Een aldaar wonend landbouwer, wiens huis is ingericht tot gedeeltelijke verhuring aan particulieren, had kamers verhuurd aan een gezin. Het hoofd van dit gezin kreeg eene betrekking in eene andere gemeente, en zegde daarom de huur op. Hierover had wel eenige woordenwisseling plaats, maar het geschil werd toch vereffend. Wat er verder tusschen den landbouwer en zijn huurder is voorge vallen, is nog niet bekend. Het eenige wat men vreet is, dat de huurder des namiddags met zijn gezin in den tuin zittende door den eigenaar met een tweeloops jachtgeweer uit een raam werd doodgeschoten, waarna db moordenaar de tromp van den andereu loop in den mond zette en zich door een tweede schot het hoofd verbrijzelde. Baarland. 8 Juni. In de voorgaande week is alhier een boerderijtje verkocht voor den prijs van p. m. f 600 de hectare. Ofschoon de grond niet van de beste kwaliteit is, zoo bewijst het toch dat de prijs der gronden van lieverlede daalt, althans vooreerst haar hoogste punt bereikt heeft. In deu gemeenteraad van 's Gravenhage is gisteren ernstig sprake geweest van plannen tot verkoop vau het badhuis te Scheveningen. Met éene stem meerderheid 17 legen 16 is echter besloten het badhuis als gemeenteinstelling te blijven exploiieeren. Omtrent de DuLlert's Stichting te Arnhem deelt men mede, dat het doel van den erflater is geweest, om, zonder onderscheid van godsdieust. eene jaarlijk- sche ondersteuning, (voor sommigen levenslang) te doen toekomen aan personen, die dat door gedrag enz. verdienen, en van wie het blijken mocht dat daaraan behoef.e bestaat. Als vereischten zijn daarbij aangege ven, dat meo of Arnhemmer van geboorte, of minstens 15 jaren in die gemeen'e woonachtig zij. Iedere toelage bestaat uit minstens f 250, welke som in sommige gevallen tot f 500 per jaar kan op gevoerd worden. Men berekeüt, dat 250' a 300 per sonen daarvan zullen kuunen genieten. Jonkvrouw baronesse van Rhemen, overleden te Interlaken, heeft aan Talitha Kumii 10,000 vermaakt. Door een diaken en kerkvoogd is de school te Wartena gesloten. Het gemeentebestuur beweert, dat de grond, waarop de school staat, zijn eigendom is de kerkvoogden zijn een ander gevoelen toegedaan. De kerkvoogden willen de school wel weer opeDen, doch dan bij de week verhuren totdat een nieuwe school is verrezen. In deze kwestie lijdt de jeugd het meest. Per stoomschip Schiedam zijn Zaterdag circa 600 landverhuizers van Rotterdam uaar Amerika vertrokken. Niet minder daii 70,000 landverhuizers zijn in de maand Mei te New-York aan wal gestapt. Van Zaterdag op Zondag nacht is te Brussel een juwelierswinkel in de Rue des Frippiers met zaakkennis leeggeplunderd. Alle kastjes, kistjes en étui's, waarin sieraden van groote waaide lagen, zijn van hun inhoud beroofd,' terwijl de kleinigheden on aangeroerd gebleven zijn en over 't geheel de diefstal gepleegd is, zonder eenige wanorde te veroorzaken. Zondag ochtend ten 5»/2 ure zag een voorbijganger de winkeldeur op een reet staan, hetgeen hem terecht verdacht voorkwam. Onmiddellijk deed de politie, door hem gewaarschuwd, een onderzoek, hetwelk echter niet het geringste licht over deze misdaad verspreidde, daar nergens een spoor van buitenbraak ontdekt werd en de deur naar de bovenverdiepingen, de woning van den heer Sturbelle den winkelier, aan de binnenzijde gesloteo was. Waarschijnlijk derhalve heeft de dief zich Js avonds in den winkel laten op sluiten. Verbanning de vreeselijke straf in Rusland te zeer bekend, mag waar voortdurend sprake is van Nihilisten en opstand, ook wel een oogenblik onze aandacht trekken. De treurige maatschappelijke toestand in Rusland is niet voor 't minst toe te schrijven aan ambtenaren die zichzelf te veel in 't oog houden en niet zelden onrechtvaardig en onbarmhartig straffen. Ziehier een verhaal üit Oost-Siberië, duidelijk genoeg. In Ssolwytschegodsk, gouvernement Wolo^da, be vinden zich vier zoogenaamde politieke misdadigers, i twee advocaten, een officier en een schrijnwerker. Allen werden om luttele rededen er heen gezonden J de schijn werker wegens deelneming aan eene werksta- king der spoorweg-arbeiders te Kiew, de officier wegens een vergrijp in dronkenschap gepleegd, een advocaat wegens het verdedigen van eenen boer tegen zijnen goedsheer (de boeren werden met den naam oproer maker in dit proces bestempeld"), de andere advocaat wist zelf niet wat hij misdreven heeft. In tusschen ontbretkt hun de mogelijkheid om het een of ander te ondernemen en lijden zij gebrek* aan het noodigste. Slechts drie hunner ontvangen eene maandelijksche ondersteuning van 6 roebel. De schrijnwerker moest van deze som vrouw en kinderen onderhouden zijn handwerk kon hij niet uitoefenen om eenige kopeken tc verdienen. De plaats telt slechts 1300 inwoners, die meestal meubels als voorwerpen van ov^rtallige weelde beschouwen. Vooral treurig is de toestand van den officier. Bij 40 graden koude, wanneer men geen bond van de deur zou jagen, zwerft hij door de plaats zijn schoeisel is zoo versleten, dat de teenen er door been zien, zijn uit grof laken vervaardigde kleeding heeft aan alle zijden gaten, maar hij is genoodzaakt

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2