Goesche Courant, Christelijk-hiHtorisch blad voor Zeeland. mu Dinsdag 7 «luni iY. 760. Hoort ook de tegenpartij. BINNENLAND. Yer schijn telken Maandag, Woensdag-, eïï 'Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen prijs per drie ma. an den franco f 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg Wed. A. C. en DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 qts. Familie-berichten van 1- regels ƒ,1,Iedere regel meer 15 cents; Liefdegaven.; 6 cents per regel. In de Middelbürgsclïe courant van Maandag 6 Juni, heeft de redactie een woord van lof en, de eere plaats gegeven aan een ingejzondep s.tuk over ue aanstaande verkiezing, dat, naar het ons voorkomt, vrij oppervlakkig, hier en daar onwaar en daarboven niet logisch is. Dit is waar, daarin zijn wij het met den schrijver eens, dat »elke verkiezing van gewicht is, wijl het hierbij de vraag goldt, welke begin selen in het bestuur zullen worden toegepast en van die beginselen de rust en welvaart van het land, de provincie of de gemeente afhangen." Ook wij wenschen niets vuriger dan dat ieder kiezer opkomen en naar zijn beginsel stemmen zal. Dat zij, die met de liberalen leven willen uit de beginselen der revolutie van 1789 en dientengevolge wegwenschen wat in bestuur en wetgeving nog positief godsdienstig is; dat zij, dje toejuichen en ingenomen zijn met wat de liberalen, als vrucht en belichaming dier begin selen,, op zoo menig gebied hebben gedaan, den heer van Eek stemmen! Doch, dat dan ook degenen, die het. met die beginselen niet eens zijn, daarvan voor land en volk geen heil verwachten; maar, die met ons hét bestuur, de wetten en de regeering des lands naar de beginselen in Godes heilig Woord neêr- gelegd begeeren, op den ckristelijk-kistori- schen candidaat, op den heer Fabius hunne stemmen uitbrengen! Wij gelooven ook, wanneer allen opkomen en overeenkomstig hun beginsel stemmen, dat de uitslag met genistheid kan worden afgewacht. Maar, waar de schrijver zegt dat ons district tengevolge der verkiezing van Jbr. de Jonge in 1875 eii '79 als het ware niet vertegen woordigd is", maakt hij zich stellig, zoo niet aan onbeleefdheid, "dan toch aan overdrijving schuldig. Twee afgevaardigden van verschillende begin selen uit. hetzelfde district heeft tengevolge, zegt de schrijver, dat men zoo goed als niet verte genwoordigd is in de Kamer; bij zegt: »de invloed van ons kiesdistrict op de landswet- geving en den algemeenen gang der zaken is schier geheel vernietigd." En zulk een toestand wil hij lochjbestendigen Immers, hij blijft den heer Yan Eek aanbe velen, hoewel hij, na de verkiezing vafn '79, blijk baar geen hoop meer heeft op zijne verwijdering. Ziet, van zulk een logica begrijpen wij niets In den gang zijner redeneering had het vol komen gepast den heer Fabius aan te bevelen tenzij hij de christelijk-historische candidaten de beleediging wil aandoen, dat zij het district ganöch niet vertegenwoordigenwant dit is waar, dat »gatisch nietmoet onderdoen voor bijna met.'''' Doch zij, die gelooven, dat Jhr. de Jonge onze belangen nog iets meer dan bijna niet" vertegenwoordigt, behooren op den heer Fabius te stemmen, opdat mannen van dezelfde begin selen voor ons district zitting krijgen. (En dit is ook volkomen waar wat de verkiezing van Jhr. Pompe van Meerdervoort in het district Goes be treft). Dat de chriètelijk-histórisëhe candidaten het district niet vertegenwoordigen, zou echter een even grooten laster zijn, als de bewering is, dat wij in 1875 met de verkiezing van Jhr. de Jonge ons aan verschalking" (misleiding, fopperij) hebben schuldig gemaakt. Dat onze candidaten de beginselen der libe- ralisten niet vertegenwoordigen zullen, Hat is zoomaar, de liberalistische beginselen niet vertegenwoordigen of, het district niet verte genwoordigen is bij ons niet hetzelfde. Een grootspraak als Dè liberalistèn zijn het district zouden wij niet aanvaarden. Dat de liberalisten van de christelijk-histori- sche beginselen geen heil verwachten wisten we al langen bij vernieuwing hooren we het: »Een ware ramp zon het zijn als de heer Fabius gekozen en de clericalen de meerderheid kregen", zegt de ongenoemde schrijver. Clericalen", dat is, geestelijken, zpn alle ware christenenzij toch Jiebben den Geest van Christus, en wenschen ook in den geest van Christus op elk gebied werkzaam te zijn die dus van het optreden in den geest van den Christus der schriften houden, moeten op de christelijk-historische candidaten hunne stem men vereenigen. Hoe slecht de liberalen reeds in den Bijbel te huis zijn, hoe weinig zij de woorden van Jezus begrijpen, blijkt alweder, we lezen: De leeraars, die hun invloed ook in het staatkundig leven doen gelden, vergeten het Woord des Meesters »Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld". Nu weet' gij, lezers! dat de joden Jezus van oproer, van het verbieden om schatpenninger, te betalen, beschuldigden, en dat dientengevolge Pilatus Hem vroeg: wat hebt gij gedaan V d. w. z., is dat zoo, zijt gij een oproermaker? en dat de Heiland daarop antwoordde »Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld." Dus blijkbaar wil Hij hier mee zeggen: Gedaan aan o/proer? ge lukkigneen want dat strookt met de beginselen, met den geest, den aard, de bedoeling van Mijn Koninkrijk niet, 't Is wel in maar niet ran de wereld. Het heeft hoogere beginselen en bedoelt eene hoogere stichting^ Maar, verre is het er van daan, dat de Heiland met het woord Mijn Koninkrijk is niet van ueze wereld" goed keurde, datzijne, Apostelen wegbleven vah of stil zwegen, ja Hem verloochenden op het, toen ook, publieke terrein, waar men Jezus mishandelde» doode en in vergetelheid trachtte te brengen. Een vrouw behoort in huis, zegt men wel doch, wanneer men buitenshuis haar man of kind, voor het leven in al zijn geledingen, on mogelijk tracht -t© maken, zal ze dan haar huis niet verlaten en een woord gaan mêe spreken, vooral als zij daardoor kans ziet zulks te beletten En zullen dan de orthodoxe leeraars zwijgen waar het om hun Jezus gaat? Zullen zij, gelijk weleer de profeten en apostelen, de beginselen der H. Schriften ook niet op het gebied van liet staatkundig en maatschappelijk leven trachten te behouden of weder te krijgen zullen zij het volk niet waarschuwen en zoo mogelijk wakker maken, waar zij anderenf ook moderne predi kanten, zich zien opmaken om het van God en van zijn dienst en waarheid te vervreemden Met al den ernst die in ons is'en die het hooge gewicht der zaak vordert, roepen ook wij al onze medestanders op, en daaronder ook de leeraars, om saam te doen wat mogelijk en behoorlijk is, teneinde verkozen te krijgen in het district Middelburg den heer FABIUS, in het district Goes Jhr. Sir. J. J, Pompe van iSIeerrtervoort, en in liet district Zievikzee den heer H SCH»0\ËJOAGEV Jz. Zaterdag middag ten twee ure is de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters te Goes plechtig geopend. Behalve Burgemeester en Wethouders en leden van den Gemeenteraad, waren eenige autoriteiten, als ook de vertegenwoordigers der pers uitgenoodigd. De voorzitter der Commissie, de heer Z. D. Van der Bilt Lamotthe, hield eene korte toespraak. Hij wees op het zeldzame feit, dat in een kleine stad eene dergelijke tentoonstelling was beraamd en tot stand gebracht, en dankte allereerst de kunstenaars, die in zoo groot aantal (ruim 300) hunne werken hadden afgestaan en het plan hadden doen gelukken. Hij noodigde de aanwezigen uit zich al aanstonds te gaan overtuigen dat hier kunstschatten gevonden wer den, die z ker tot een herhaald en ruim bezoek zouden uitlokkeu. Ten slotte uitte bij den weusch, dat in de stad, die eenmaal een Evers d ij k (van wiens talent nog proeven in het museum Bovmans voorhanden, zijn) zag geboren worden, deze tentoonstelling leiden, mocht tot toenemende kunstwaardeering, en dat dq

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1