BINNENLAND. leer gansch Jeruzalem. En hij,die op dewonderlijk- ste wijze van het verkeerd geslacht werd behouden, hij werd een middel tot behoudenis in het paleis des stadhouders van Cyprus, door heel Klein- Azië, tot in de stad der groote" godin Diana, aan de stranden van Macedonië, in den mode winkel van Lydia zoowel als in de gevangenis te Filippi, op het gerechtshof te Athene, op He handelskade te Corinthe, in de weverij van Aquila, op de landerijen van Publius en zelfs in de loofdstad der wereld. Zijn raad was hetzich niet te vermengen met de wereld, maar ook niet •uit de wereld te gaan, zich niet te onttrekken aan den arbeid ter behoudenis van het verkeerd geslacht. Kras was de beschuldiging van verkeerdheid, een heel geslacht, eene volksvergadering uit alle natiën toegeroepen, maar de onderlinge eendracht der behoudenen, hunne eenvoudig heid des harten, hun welgemeenden, voor geen "bezwaar terugdeinzenden arbeid deed hen ge nade vinden bij het gansche volk. Uit goede bron wordt aan de N. R. Ct. medege deeld, dat eenige leden der Kamer zijn bijeengekomen om een voorstel in te dienen tot herziening van het reglement van orde der Tweede Kamer, met dien verstande, dat het stelsel van zelfstandige rapporteurs daarbij onvoorwaardelijk zal worden gehuldigd. De commissie bestaat uit de heeren van Eek, Lenting, Tak van Poortvliet, Patiju, Schimmelpenninek van der Oye, Heydenrijck, Roëll, Mackay, de Bruyn en de Bruyn Kops. De commissie heeft tot haren voorzitter gekozen den heer van Eek, van wien dit denkbeeld is uitge gaan en tevens bepaald dat de leden dezer commissie, voor zoover de,verkiezing van Juni a. s. daarin geene verandering mocht hebben gebracht, dadelijk na het openen van de volgende zitting bijeen zullen komen, om na voorafgaande studie, gedurende het rece9, hun voorstel vast te stellen. Het doel dat de commissie beoogt is meer en spoe diger te werken. De Staatsbemoeiing breidt zich zoo ontzettend uit, en de regeering overlaadt de Kamer zoozeer met ar beid, dat naar middelen uitgezien moet worden, om spoediger voort te komen. Van de vier leden der Tweede Kamer die voor Amsterdam aan de beurt van aftrpding zijn, de heeren Froger, Rutgers van Rozenburg, Tak en Holtzmau zijn alleen de twee laatstgenoemden door de invloedrijke Kiesvereenigingen Grondwet eu Burgerplicht tot can didaat .gesteld. De heer Froger wenscht niet meer in aanmerking te komen, en met de houding van den, heer Rutgers van Rozenburg (die de politiek op eigen gelegenheid drijft) kon de meerderheid der leden zich niet veree- nigen.r n Grondwet en Burgerplicht bejde stelden den oudrmi- nister van Marine in het kabinet Kappeyne Jhr. Wi- chers tot candidaat, eerstgenoemde bovendièn rar. Kist en laatstgenoemde mr. J. A. Levy. Een paar staaltjes uit den verkiezingsstrijd. Amsterdam 's Burgerplicht verklaarde zeer kort ge leden c 6 n s u aw e r Laig i n g tot leus bij de alge- meene verkiezingen te zullen stellen, mr. Tak van Poortvliet verklaart zich tegen census verlaging en wordt evenwel nochtans als candidaat van Burgerplicht geproclameerd Nederland en Oranje te 's Hage zal met de conser vatieve Vaderland en Koningbroederlijk samen eindigt. Maar wie zijt ge dan toch zeide Lord daar ge zoo heerlijk spreken kunt? Ik ben Palme, zeide de vreemdeling, O, zeide de Lord, ajs alle d weepers zoo waren als gij, ik zou ze beschermen, ik zou ze beminnenDe Lord was gewonnen voor den dienst i des Heeren. Ziet ge wel M, Hhoe onkundig die Lord was in zaken van den. dienst des. Heeren Zoo ook vele onzer tegenstanders. Laat ons verdraagzaam zijn. Laat ons den strijd heiligen niet alleen met te ijveren voor de Christelijke school, maar laat ons ook dé daad bij het woord voegen. Ondersteunt de Chris telijke school stoffelijk en zedelijk Zendt er uwe kin deren heen, en onthoudt hén die school niet onder eenig voorwendsel. Helpt die scholen in stand houden en'werkt er voor. Ik heb gehoord, dat de Christelijke school alhier te klein is. Schande voor u, Delftenaars, dat er geen tweede komt! Slaat de handen ineen en begint geloovig te bouwen. God zal u zegenen, Hij staat aan uwe zijde En hoe komt het dat de ver gaan tot verkiezing van mr, R. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis! De dienst der posterijen wordt dienstbaar gemaakt aan het overbrengen van pakkettenhet gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande. Niet zonder heftigen tegenstand werd het daartoe strekkend wetsontwerp aangenomen met 48 tegen 25 9temmen. Tegen de heeren Froger, Schimmelp.enninck van der Oye, Corver Hooft, Schaepmau, Tak, Keuchenius, Bichon, van Delden, van Blom, Seret, Schimmelpen- ninck, Heydenrijck, Lohman, van Wassenaer, van Baar, van der Hoeven, Mackay, Rutgers,; Bahlman, A. van Dedem, Wintgens, Donner, van der Hoop, Bastert, van der Feltz en.;de Voorzitte^. Waaruit blijkt de groote behoefte Waarom wecTër uitzetting van staatsbemoeiing Zal de kleinhandel door, overmatig vervoer uit het buitenland geen nadeel ondervinden? Deze vragen werden door de tegenstanders gedaan, en voor een deel als bezwaren ontwikkeld. De voorstanders, met den minister van openbare werken, pleitten op de behoefte aan internationale aan sluiting, eu betoogden verder dat waarschijnlijk het vervoer niet zoo groot zal zijn dat belangrijke uit breiding van materieel of personeel noodig zijn zal. Voorts werd nog aangenomen een wet tot regeling van het auteursrecht, dat 50 jaren duren zal. Eene belangrijke discussie had plaats over het terugkeereu der Kamer op 20 Juni, iets ongewoons vooral, in een verkiezingsjaar. De heer van Kerkwijk kwam voor den dag met het reeds Maandag door hem aangekon digde voorstel om de outweïpen voor de Rotter- damsche en Amsterdamsche waterwegen nog te behan delen, hetzij dadelijk, dus in de verkiezingsperiode, hetzij na afloop der verkiezingen in Juni. Tijdens de verkiezingsperiode, dat zou een antece dent wezen, waarvan de voorzitter geen voorbeeld kende. De heer Blussé wel eerst van later dagteekent het inkruipsel, om in die periode niet te zitten. Doch de Kamer verwierp dat voorstel met 41 tegen 85 stemmen Maar dan na de verkiezingen. De heer van Kerk wijk meende, dat de groote belangen, bij de bedoelde ontwerpen betrokken, niet onbehandeld mochten blij ven. In een of anderen zin moet ér een beslissing vallen, nog dit jaar, opdat de minst mogelijke ver traging plaats hebbe. Doch hiertegen had de voorzitter drieërlei bezwaar. Vooreerst zou men 'dan in het euvel vervallen der te lang gerekte zittingen van de Kamer, die hij niet wenschelijk acht. Ten tweede bond men zich aan een termijn, onafhankelijk van den onzekeren uitslag der verkiezingen, en ten derde stond men dan voor het gevaar, om de firiantieele voorlichting te missen van een verantwoordelijken minister van finahfièh, daar de tegenwoordige heengaat. Dit echter .kon, zeide de minister van koloniën, namens bet kabinet sprekende, geen bezwaar opleveren. Ook de finantieele verantwoordelijkheid ru9t op het geheele kabinet, en welke regeering er ook zij, de oplossing van deze twee handelsvraagstukken zou zij nooit kunnen ontwijken. Deze manier van handelen vond de heer Heyden rijck nog al tamelijk luchthartig. Hij én de heer Schimmelpenniock v. d; Oije beaamden veeleer geheel het motief van den voorzitter. En moet hem, na zijn verklaring, nu door den heer v. Kerkwijk het votum van wantrouwen worden uitgereikt, dat die heer den 26 April jl. in de zes heeren briefschrijvérs zoo had getuchtigd? Bovendien, de Kamer mocht zich door verwijten over gemis aan ijver niet laten intimideeren Zij had veel en genoeg gewerkt; zij mocht nu wel eer9t rust nemen. De vertegenwoordigers zijn toch geen ambtenaren, die altijd maar moeten doorwerken. Kon men van urgentie spreken, het kon hoogstens wezen ten aanzien van Rotterdam, voor de tijdelijke voorziening; maar het daartoe betrekkelijk ontwerp kon men met eenigen goeden wil hu nog wel afdoen gadering zoo slecht bezocht is door Deiftenaars? Heden morgen, hoorde ik, was bijna geen enkel ..Delftenaar tegenwoordig en nu ban het aantal ook niet veel gropter zijn. YVaarom Ik wil u niet oordeelen, maar indien gij J. C-, liefhadt en geloofdet, gij zoudt gekomen zijn Het gaat M. H. naar de eeuwigheid Zit het bij sommigen een voet te hoog? Dat mag niet. Als ge heden nacht kwaarnt te sterven, wat zoudt gij uwen Rechter antwoorden? Kunt gij gerust heenhaan In Friesland was in een huisgezin de rotkoorts uftge- brpken. Reeds waren enkele leden van dat huisgezin gestorven. Al wie de ziekte aantaste, stierf. Daar wordt ook de oudste zoon aangetast Hij neemt afscheid, en begeeft zich de trappen op naar zijne kamer. Zijn hond volgde hem. Hij keert zich om en zegtbeste hond, uw meester .gaat sterven, hij gaat naar Jezus, daar kunt gij hem niet yolgen, blijf beneden M. H kunt gij ook zoo gerust heeDgaan Zoo niet, bidt dan dat God u bekeerezoekt zijn koninkrijk en de heer van Wassenaer van Catwijck, van diezelfde opinie, deed later een bepaald voorstel in dien zin. De heeren de Bruijn, Gratama, van Rees, Roëll en Blussé verklaarden zich zeer stellig voor de behande- ling, in dit zittingjaar nog, van de beide ontwerpen. De heer Gratama wilde zelfs verdergaan en eene zomerzitting wijden aan al wat nog aanhangig is (een voorstel, dat de Kamer echter verwierp met 44 tegen 30 stemmen). De heer de Bruijn had er nochtans op gewezen, dat ook het ontwerp betrekkelijk den Noord-Èrab'intschen waterweg niet mocht blijven. De heer van Rees zou het beschamend voor de Kamer i achten, indien zij nu dit geheele werkjaar liet ver- loopen, zonder een beslissing te nemen over een zoo groot handelsbelang als bij den Rotterdamschen water weg betrokken ie. En de heer Roëil wilde werken, zoolang hét dag is. Juist als vertegenwoordigers moe ten wij arbeiden aan hetgeen afdoening vereischt, waar zoo groote belangeu op 't spel staan. In strijd met de grondwet noemde hij de stelling van den president tégen de langdurige zittingen. De afwezigheid van den minister van financien kan eerst een motief' zijn bij de behandeling van de zaak zelve. De leden der kamer, die mochten uitvallen, dat zeide ook de heer Blussé behooren hun mandaat te vervullen tot den einde toe, en mocht er uit de behandeling van de wetsontwerpen éen ministerieele crisis ontstaan, dan was 't maar beter haar dadelijk te provoceeren. De kamer voegde zich bij deze adviezen. Zij besloot met 40 tegen 25 stemmen, om den 20 Juni ten 1 ure terug te koWén voor'de behandeling fin dé beide ontwerpen, en daardoor verviel bet voorstel-v. Was senaer, om nu nog enkel het ontwerp voor Rotterdam te behandelen. De heer Lohman heeft een goed werk gedaan met het jongste debat over de interpellatie-De Jonge eens afzonderlijk uit te geven, toegelicht door den man zelf, die er het kraste, suijdenste woord in sprak, en ingeleid door een. voorrede, die het uitnemend ge wicht van dat debat doet uitkomen. Het was dan 'ook een érgèrïijk stuk èn van de Liberalisten èn van den Minister. En wat ook niet onaardig isde heer Lohman heeft er een9 bij laten afdrukken wat de N. Retterd. Cour., het Handelsblad en het Vaderland van dit debat aan hun lezers verteld hebben. Een niet onaardige maüier om eens 'e laten uitko men, hoe sterk de waarheidsliefde wel krimpen kan als de partijzucht zich uitzet. (Standaard). Een heftige verkiezingsstrijd had deze week tusschen de anti-revolutionairen en liberalen in het Geldersche kiesdistrict Ede plaats óm eene vacature ïn de Pro vinciale Staten. De anti-revolutionairen wonnen den strijd, hun candidaat G. W. Graaf van Rechteren verkreeg 512 stemmen, de candidaat der liberalen, mr. Nairac 416 stemmen. Gisteren is de spoorweglijn Nijïnegën-Tilburg, Ned. Zuid-Oosterspoorweg geheeten, geopend. Twee uren en acht minuten is noodig om den afstand tusschen Nijmegen en Tilburg afteleggen. Door tusschenkomst van den garnizoens-comman- daut hebben Burgemeester en Wethouders van Mid delburg, namens de gemeente aan den minister van oorlog voorgesteld: afstand'van terreinen der gemeente tot het maken van schietbanen en zoo noodig tot vergrooting'van het exercitieplein op het Molenwater, indien - dit voor het garnizoen noodig of wenschelijk mocht worden geacht. Dit aanbod is evenwel, blijkens eené aaü den gemeenteraad gedane mededèeliug, onder dankbetuiging, afgewezen, uithoofde van de onzeker heid of het garnizoen nog lang te Middelburg ge vestigd zal blijven. De beroemde beker in 1551 door Maximiliaan van Bourgondie aan de stad Yeere ten geschenke gegeven staat verkocht te worden. uit te breiden, opdat ge met vrijmoedigheid uwe knieën kunt buigen én bidden om de komst van het Gods rijk. Breide God voorts dat rijk uit in deze stad, in ons land, in de geheele wereld, en zij het steeds onze bede: Heere, geef ons ons leven te bésteden in uwen dienst, en zij eenmaal ors sterven vrede, Amen De heer de Savornin Lohinan vraagt of er discussie wordt verlangd, of iemand den spreker wat te vragen of te zeggen heeft. Niémand echter verlangde het woord. Ds. Gröénevjegen dankt nu den spreker voer de goede woorden en hoopte dat ze vruchten zouden afwerpen. Zijn Eerw. verzoekt Ds. Buitendijk de ver gadering te willen sluiten. Ds. Buitendijk spreekt eene dankzegging uit, en'ten 10 ure ruim ging de ver gadering uiteen. Een afgevaardigde van een der L. C. uit Zuid-Holland.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2