BUITEN LAN !h HANDELSBERICHTEN. ligt het gat in den noorder ringdijk open nog steeds ligt het aangrenzende land over een vrij gróote uit gestrektheid onder zand bedolven, maar ook het nieuw opgerichte waterschap schijnt vooreerst nog niet aan dichting te denken, hoewel de doorbraak reeds bijna anderhalf jaar oud isjgen nog onlangs een menschen- leven heeft gekost. Heden begint te Amsterdam de telephoon, al thans onder een tachtig geabonneerden, te werken. De studentenfeesten, in Juni te Utrecht te houden, te rekenen naar de voorloopige maatregelen reeds thans genomen, zooals buurtversieringen, ver lichtingen enz. beloven ditmaal buitengewoon luisterrijk te zullen zijn. Bij den maskeradeoptocht zal niet alleen het costuum van Matthias van Oostenrijk, zijn intocht houdebde te Brussel, in pracht uitmunten, maar zijn geheele wapenrusting zal van zilver zijn, zoodat men reeds nu de kosten daarvan op ruim f 8000 begroot. Ook de wapenrustingen van zijn stoet worden van zilver vervaardigd in de Utrechls'che zilverfabriek. Behalve de studentenschietwedstrijd zullen in de maskeradeweek verschillende feesten van Wège de Utrechtsche studentengezelschappen plaats vinden, zooals concerten, tooneelvoorstellingen, roei- wedstrijd, sociëteitsfeesten, bals en vauxhals, enz. Om op een waardige wijze hulde te brengen aan de kostbare bemoeiingen van het Ulreclitsch studen tenkorps in het belang van Utrecht, is op uitnoodiging van professor Fruin reeds nu een commissie uit Utrechts burgerij te 'saam gekomen tot het voorbe reiden van een tegenpartij op groote schaal, in de week na de maskarade het Utrechtsch studenlenkorps aan te bieden. -Evenals bij ons te lande de verjaardagen der leden van het vorstelijke huis steeds worden herdacht, zoo is ook in Erigelahd en zijne uitgestrekte bezittin gen de geboortedag van koningin Victoria een natio nale feestdag. Ook dit jaar werd de 24ste Mei feestelijk gevierdde bewoners van London, niet de groote wereldstad, maar de gelijknamige stad in Canada, provincie Ontario, zullen echter dien dag ditmaal in droevige herinnering houden. De feestvreugde is daar namelijk door een vreeselijk ongeluk gestoord. Dinsdag jl. waren de inwoners in grootèn getale naar Springbank gegaan, een plaatsje aan de overzij de van de rivier gelegen, om daar ongestoord leest te vieren. Des avonds ging men met drie passagiers booten weder hniswaarts. Een van de booten, de Victoria, verliet Springbank om 6 uur 's avonds met 400 passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, aan boord, 't was een oude boot, die dien dag weder voor 't eerst dienst deed, na een belangrijke reparatie te hebben ondergaan. Den dag te vOren was een proef tocht gedaan, die bevredig md afliep. Op de aanleg plaatsen, die de boot verder nóg aandeed, nam zij telkens nog meer passagiers op in Wood-park, de laatste aanlegplaats, nog ongeveer 200. Een muziek korps was aan boord, en hoe propvol het óok was op het d'ek, er werd toch beproefd ruimte te makën om een dansje te kunnen doen. De vroolijke stemming zou echter niet lang meer duren. In de nabijheid van de Cove-spoorwegbrug helde het schip, doordien te veel passagiers naar één zijde waren gedrongen eenigszins overom het verbroken evenwicht te her stellen, giogèn allen haar de andere zijde over, waarvan 't gevolg was, dat het schip aan die zijde te water ging. De verwarring werd vermeerderd, doordien het boven- dèk van het schip onder den mast van de groote ffiebschenmenigte, 'die hét had te dragen, bezweek. Bij hoopen stortten de ongelukkige pasagiers in het water. Van den oever kwamen verschillende bóóten te hulp en ook de beide andere pasagiersbooten waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Maar voor velen kwam de redding te laat; te meer daar de stroomende rivier één aantal slachtoffers ntêesleurde. Den geheelen nacht en den volgenden dag bracht men dóór met naar de vermisten te zoeken Woensdagavond óm half elf waren 238 lijken opgehaald en waarschijnlijk zal het getal slachtoffers nog belangrijk grooter zijn; althans velen worden nog vermist. Bijna alle omgeko- inehen behooren in London thuis, waar gróote ver slagenheid wegens het gebeurde heerscht. Te Poortugaal ging het onweder van Dondefdag vergezeld van een hevige hagelbui met hagelsteeDen ter groote van gewone knikkers, waardoor o. a. van een huis, tot groote onsteltenis van de bewoners, een 36tal ruiten, drie ramen uitmakende, werden verbrijzeld. Men v*eet hoe het //reddiDgsleger" met geweld bekeereu wil. Tegenover dat geweld hebben nu ook te Liverpool zij, op wie het gepleegd werd het publiek hetzelfde middel in 't werk gesteld en op zijne beurt het „reddings-leger" aangevallen. Dit zal den lust wel doen vergaan om door schreeuwen en kabaal maken de menschen te //dwingen om in te gaan". Een huis, waarin een paar van de vrouwelijke aanvoerders de wijk hadden genomen, is gebombar deerd met, steenen, zöodat geen ruit heel bleef. Prij zenswaardig is dit niet, maar de salvation-army zal misschien nu zelf inzien dat ook haar manier van procederen onaangenaam is. —De heer deLessejps, die onlangs uit Egypte is terug gekeerd, houdt zich bezig met een plan om het Suez-kanaal des nachts electrisch te verlichten, waar door de schepen ook des nachts van het kanaal zouden kuhnen gebruik maken, Onwillekeurig richt zich het oog naar Frankrijk waar de man die sinds 1870 een zoo merkwaardige rol speelt, Gambetta, een reisje neen een triumf- tocht is gaan maken néar zijne vaderstad Cahors, Nooit, zegt de Parijsehe berichtgever van den Times, i9 een afgod des volks in de Fransche provinciën met meer warmte begroet dan Gambetta. Sommigen herin neren zich nog Lodewijk Napoleons bezoek aan Bordeaux, dat het keizerrijk voorbereidde, maar de hem gebrachte toejuichingen waren toen alleen oprecht ge meend bij de bedeesde hoogere standen en den mid denstand, die in den erfgenaam der Bonapartes slechts een politieagent zagen, die hen tegen het soóialisme beschermen kón. Nu echter komen de toejuichingen van den werkman, die nog niet het socialistisch wachtwoord heeft leeren gehoorzamen, en van den kleinen winkelier. Bij hen zullen ziéh spoedig de boeren aansluiten, die hem den "geheelen weg langs toejuichten. De beweging is derhalve, zoo gaat de berichtgever voort, luidruchtiger en hartelijker tevens, en msgr. Grimardias, bisschop van Gahors, een echt opportunistisch prelaat, onder het Keizerrijk benoemd, dat hij onmiddellijk na zijnen val verzaakte, heeft de* klokken doen luiden ter eere van den redenaar, die uitriep: ,/Het cleriealisme, ziet daar den vijand!" Deze zegetocht door Frankrijk bevestigt op nieuw dat Frankrijk niet gelooven zal eene republiek te zijn, zoolang niet de heer Gambetta president is, en op dit oogenblik is het bezig te toonen, hoezeer het verlangt hem in die waardigheid welkom te heeten. Waar hij ook heen ging, zou hem dezelfde ontvangst worden bereid, en de beer Grevy, wiens vrienden het land goed kennen en er bij hem op plachten aan te dringen eene rondreis te doen, zou geene tochten meer durven ondernemen, waarbij slechts het onder scheid in het oog zou vallen van 's volks geestdrift voor den man, die in naam, en voor hem, die metter daad het heft in handen heeft. Wil men iets weten van de schitterende ontvangst te Cahors Ziehier Een liedertafel zong hem het welkom toe met een voor deze gelegenheid vervaardigd lied Salui a Gam betta. De prefect, de maire en vele andere notabilitei- ten waren aan het station. Troepen stonden in twee rijen geschaard, met tie tamboers voorop die de trom roerden. Gambetta's oude vader was naar Cahórs ge komen om den zoon aan 't hart te drukken. Beide namen plaats in een rijtuig, dat ben naar het hotel bracht, waar Gambetta gedurende zijn oponthoud te Cahors blijven zal. Aan het gejuich op zijn tocht derwaarts scheen geen einde te zullen komen. Geen vènstertje hoe hóóg ook, óf er gluurden oogen uit om iets te aanschouwen van hetgeen er omging. De stad was één en al in feesttooi, en zij is het ook thans nog, want er wordt eene landbouw-tentoon stel ling gehouden en er is een monument onthuld ter nagedachtenis aan de mobielen van het depar tement Lot, die in den oorlog tegen Duitschland ge vallen zijn, bij welke gelègehheid Gambetta eene rede hield. Kan de meest autocratische vorst schitterender ontvangen worden Terwijl mén in Frankrijk den afgod des volk bewie rookt houdt in Ierland de ontevredenheid en in Trans vaal de onrust aan. De Engelsche regeering Veert zich krachtig tegen de onruststokers in Ierland. Zij is van plan voortaan iedere openbare bijeenkomst door of vanwege de Land League uitgeschreven, te verbieden. Dat strenge maatregelen niet overbodig zijn, kan o. a. uit. het volgende blijken In den vroegen morgen van Hemelvaartsdag stonden bij Mal low acht huizen in brand, waaruit de bewoners slechts met moeite konden ontkomen. Men vermoedde dat in een dier huizen een spion woonde, en om zeker te zijn den waren man te treffen, stak men ze alle in brand. Een deurwaarder die Donderdag exploiten zou gaan dóen aan de pachters van lord Annesley, werd vergezeld door 600 man politie, en toch wa9 de man zoo bang voor de duizenden boeren die met de expe ditie medegingen, dat hij zijn zegels in zijn zak hield Geen duidelijker en vertrouwbaarder bericht uit Transvaal dan een schrijven van Generaal Joubert aan den redacteur van de Patriot. Het luidt als volgt. Wij zijn, waarde vriend, nog niet vrij van bekomme ringen. liet Engelsche gouvernement zal, volgens over eenkomst, binnen zés maanden ons land teruggeven en ontruimen. Maar nu willen zij één deel of strook van ons land afsnijden, zooals voorgewend wordt om ons van de groote Kafferstammen af te scheiden. Maar neen, wij gelooven er niets van. Het doel is onze goudvelden en'een spóorweg naar Delagoabaai déze zijn de beide oorzaken, en niet de Kafferstammen maar de listige Brit weet altoos een stok te vinden, als hij een hond wil slaan. ,Wordt de grond afgesneden tot zoo ver als lord Kimberley's telegram toelaat, dan is het totaal onbe staanbaar, en dan wordt juist het deel waar de patri otten wonen onder Britsch gezag geplaatst. Alle veld, waar paarden en schapen kunnen geteeld worden het land waar de voornaamste en dichtste bevolking woont, waar al pris winterveld ligt, wordt dan van de Trans- v'aal of van de Republiek afges'cheiden en de Repu bliek zal alsdan, ongeveer de helft van haar grond verloren hebbende, grootendeels bestaan uit de meest door Engelsche fortuinzoekers bewoonde dorpen zoodat het geheele politieke doel duidelijk doorstraalt, en elkeen zien kan wat eigenlijk het listige oogmerk is. #Reeds wordt ons, door macht en geweld, het recht ontnomen om met buitenlandsche mogendheden te on derhandelen, zoodafc ons de weg tot beklag wordt af gesneden onze mond en het buitenlandsch oor worden door Engeland gestopt. Transvaal wordt nu wel aan de Boeren teruggegeven, maar net als een dood beest, waarvan de aasvogels eerst al het vleesch van de beenen afgescheurd hebben. Zullen de eigenaren nu tevreden zijn met het ontvleeschde geraamte Graanmarkten enz. Rotterdam, 30 Mei. Tarwe en Wintergerst 20 ets.» Rogge 25 'ets. lager. Paardenboonen 10 ets, liooger. Overigens onveranderd. Markt slap. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 28 Mei 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2 V, pet. 65 dito dito dito 3 0 793/, dito dito dito 0 103"/is Loten stad Amsterdam 3 0 J097/a dito dito Rotterdam 3 0 104V4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 977e Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 0 577s Dito dito 6e serie 1855 5 0 81 Obligatiën dito f 1000 1864 5 0 957e dito L. 100 1872 5 n 917* 'dito L. 100 1873 5 0 92 74 dito 1877 dito 5 tf 9D/a dito leening 186769 5 0 773/4. 5 0 5 0 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 12775. 4/. 0 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 0 903/, dito dito Charkow Azow 5 0 O.,/? dito dito Jelez Orel 5 0 915/8 dito 'dtto Jeléz-Gfiasi. 5 0 887» Aand. Baltische spoorweg 3 0 5572 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 0 Weenen. dito dito 5 a 89'A Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan,/Juli 5 66s/8 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 6678 dito in papier Mei/Nov. 5 653A Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 523U Spanje. Obligatiën Buitenl 1 0 227, dito 'Binnenlandsche 1 Portugal 3 0 5l3A Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 0 13 Óbligatiën 1869 6 147a Egypte. dito 1876 6 0 733/4 <lito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 H lOVie dito dito dito 1876. 47* Brazilië. Öblig 1865 5 dito 1875 5 983L. Prijzen van conpons. Amsterdam, 25 Mei. Metali. 1 21,45dito zilver f 21,45; Div. Eng. per té f 11,75; Eng. Russen per pd 12,—Fmg. Portugal per f Frans f 47,40 Belg. f47,40; Pruis 58,60; Hamb. Russen f 1,21 Russen in Z. R. f 1.217a; Poolsche Der Z. R. f 1,83 Spaansche piasters f 47,40; Spaansche Binnenlandsche f 2:36 Amerikaansche dollars f 2,48; papier VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 29 Krabbendijke, Hoefje, Pelle V. d. Russche. 30 Kwadendamme, Hoefje en land, Karséboom. 1 Juni. Krabbendijke, Inspan, meube- Pelle en van len enz. den Bussche. 1 Kwadend. Inspan en inboedel. I£arseboom. 1 Hontenisse. Inspan en huisr. Van Rijsoort van Meurs, Hulst. 2 Juni. Wissekerke, Hofstede, Roelof Van der Moer. 2 's Heer Arendsk. Boereninsp. enz, Karséboom. Goes, Hofstede, Tak, Middelburg, en Liebert. 15 Kapelle, Hofsteden enz. Pelle &P. Overman. 23 Tholen, Boereninspan, Wagtho.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3