=GEMENGDE BERICHTEN™ geworden, minder drinkt en minder uitspat dan in de kermisvierende gemeenten, weet ik niethet doet voor mijn vertoog trouwens weinig af, daar ik alleen wil doen uitkomen, dat de overgroote meerderheid der Nederlandsche gemeenten, waaronder aanzienlijke steden, niet hebben willen beproeven wat algemeen aangegeven en erkend werd als het beste, althans in de omstandigheden eenig mogelijke middel om de volkskwaal, zoo niet te genezen, dan toch te belem meren of te beperken. Den Haag ataat hier alweder onder de onwilligen vooraan de residentie die hare kermis met hand en tand vasthoudt, te midden van besmettelijke ziekten, terwijl het lijk van een vorste lijk persoon ter nauwernood begraven is, hoewel juist de haagsche kermis de toongeefster is van dronken schap en ongebondenheid. De onwil is zoo groot, dat men zich niet ontziet leugens uit te deuken en hooggeplaatste personen te compromitteren om zich achter glimpende schijnargumenten te verschuilen dezer dagen kwam mij het /,van het Stadhuis" afkom stige gerucht ter ooren, dat de oudèrwetsche inrichting van de haagsche kermis, die haar zoo vrooiijk en plefzierig beloofde te maken, een gevolg was van den wensch vau de Koningin. Men had er bij vergeten, dat de Koningin hoog en droog op het Loo zit en dus niet in de gelegenheid zou zijn iets van de Haagsche kermis te zien. Ik weet het wel, den Haag is den Haag, dat wil zeggen in zeer vele, en althans in gemeentelijk-admi nistratieve opzichten onverbeterlijk en verre ten achteren, maar in kermishandhaving staat het volstrekt niet alleen, maar vormt een deel van de groote meerderheid. En toch is de opheffing van dit ontaard voorjaarsfeest een ding, waarbij de belangen der ingezetenen weinig of niet betrokken zijnzij berokkent alleen verlies aan de vreemde trekvogels, die beurt om beurt in alle steden des lands, waar het gemeentebestuur cr de toestemming voor geeft, de beurzen leegpompt, veel haalt en weinig brengt, ze is verder eene gansche gemeente tot schade. Maar de uitvoering der drankwet eischt nog wel wat anders Zij kan niet behoorlijk geschieden zonder tal van onte vredenen te maken en zeer vele burgers van hunne broodwinning te berooven. Hoe kan men dan iets, wat naar medewerking gelijkt, voor dezen grooten strijd verwachten van gemeentebesturen, die in veel kleiner, veel minder bezwaarlijke maatregelen, zoo slap, zoo bevreesd, zoo onwillig blijken te ziju Ik vergiste mij daar met te zeggen, dat de op heffing der kermis aan ingezetenen geen of weinig schade zou doen. Aau eene zekere klasse, de hou ders en houdsters van koffijhuizep, kroegen, nacht huizen en dergelijke, zou zij een groot deel van hare ruime winsten korten. Nu zulleu diezelfde personen juist de grootste leiders zijn bij de invoering van eene wet tot beteugeling vau het misbruik van sterken drank zullen dan de gemeentebesturen gaarne medewerken, om hen totaal te ruïneren, die ze thans zelfs niet eenigermate in hun weinig eervol, doch winstgevend bedrijf durven sohaden De Regering en de Staten-Generaal moeten daarom niet te veel rekenen op de medewerking van de gemeentebesturen in dezen, of de drankwet wordt dat zag, dan gaf ik u een oorveeg dat ge 3 uur naar je verstand zocht." Onlangs, weder iu den trein zittende, zeide mij iemand, op een kerk wijzende, nog 100 jaar dan zijn alle kerken openbare scholen geworden Te Nieuwe- diep zijnde, hoorde ik een matroos, wien men vroeg, ot men op zijn schip ooit bad, zeggen: wwel neen, We hebben liefst dat God zich niet met ons bemoeit!" Zoo is het. M. HGod weg, de Bijbel weg, het scheppingsverhaal een fabel, onze kinderen alleen stoffelijk onderwijs Mogen wij onzen kinderen sleenen in plaats van brood geven Ouders Kunt gij uwe kinderen zulk onderwijs laten geven? Het scheppings verhaal, zeg ik, is een fabel, want alles heeft zich uit zich zelve ontwikkeld. Vraagt men wie heeft den eersten mensch geschapen dan is het antwoord de mensch is ontstaan door veredeling van het oerang- oetang ras Maar wie veredelde dan dat ras Ook al uit zicli zelve. O mannen onzer eeuw als onze Bijbel ons eens leerde, dat we van apen afstamden, wat zou er een geroep tegen dien Bijbel opgaanDe mensch, dat pronkstuk van de schepping, hij zou van een oerang-oetang afstammen Wat of die Bijbel ons al niet wijs wil maken Voor het aan kweeken van zulk geslacht zijn de hoogere burgerscholen uitnemend geschikt. Zij werpen reeds vruchteu af 1 Advocaten, weder een bloot ornament in het Staatsbladwaar van men in de maatschappij weinig bemerken zal." Als er een wil is, dan is er ook ecu weg. Dat heeft het bestuur van het Gasthuis te Aarden burg op overtuigende wijze dezer dagen bewezen. Omdat de provincie eerst dan subsidie voor den tram wilde geven, als de gemeentebesturen meer gaven, moest de subsidie verhoogd worden. De.gemeenteraad te Aardenburg heeft echter met al- gemeene stemmen besloten de subsidie van f1250 niet meer te verhoogen, maar zich te wenden tot de regenten van 't .Burgergasthuis met verzoek om den tram met f 300 jaarlijks te ondersteunen. Regenten overwegende dat het ^ondersteunen van wegen wel niet behoort tot hunne bevoegdheidmaar dat hier een grootalgemeen belaDg in 't spel is, dat meerdere beweging meer welvaart zal voort brengen dat daardoor ook de waarde van de bezittingen van 't gesticht waarschijnlijk zal toenemen. hebben "besloten aan Gedeputeerde Staten machti ging te vragen om f300 jaarlijks 10 jaar lang uit te keeren. Zeer jnist schrijft o. i. het Handelsblad, d a de uitkomst, die -de interpellatie-v. Houten omtrent de hervorming in het kiesrecht in'de Tweede Kamer heeft opgeleverd, geen andere is geweest, dan dat men algemeen heeft erkend, dat 2 X 2 4 is. //Tref fende .uitkomst van zooveel bewegingZoo is het een algemeene (toegestemde waarheid, dat de belastingen moeten worden verbeterd maar men lette eens op al de begraven ontwerpen 1" Toch is er iets verkregen er is uit het debat althans gebleken, dat het Ministerie er niet aan denkt heen te gaan en in den val der rentewet alleen een nederlaag ziet van den minister van financiën. yHet schip blijft varen, het ministerie zet zijn taak voort, de meerder heid zoowel als de minderheid wil ten slotte die voort zetting niet onmogelijk maken. Maar zal die voorzetting doenlijk zijn, zonder dat schier bij elke groote haven het schip dreigt niet alleen te stranden, maar voor goed weg te zijn, gelijk tot dusverre het geval niet is geweest Intusschen is reeds iets gewonnen vroeger ging na elk groot échec het ministerie heen, maar verbeterde de toestand daardoor niet, omdat een volgend kabinet evenmin op een blijvende meerderheid kon steunen! Thans verwacht men betere uitkomst door niet telkens een geheel ander Ministerie te doen optreden, maar het. stelsel van partieele verbeteringen op het Kabinet toe te passen. Wellicht gelukt het, op die uit een constitutionneel oogpunt zeker niet onbedenkelijke wijze, nog om, zij het ook met horten en stooten, een eindweg vooruit te komen. Het is niet fraai, maar kan hel anders Het vertrek van HH. MM. den Koning en de Koningin naar Wildungen is bepaald op morgen. H. K. H. prinses Wilhelmina zei op het paleis te Arolsen vertoeven gedurende het verblijf van HH. MM. te Wildungen. HH. MM. zullen vergezeld zijn door den vice- admiraal jhr. van Capellen en graaf H. du Monceau adjudant van Z. M., len secretaris van HH. MM. de officieren, dokters, notarissen, zij leven grootendeels zon der God Men kiest liever een roodeo radicaal, dan een redacteur van de Standaard tot lid der Kamer Is het dus wonder, dat de modernen de Christelijke school haten, met al den haat, die in hen is De christen daaren tegen plaatst zich bij de voorstanders der vrije Chris telijke school. De openbare school plant het moder nisme voort, want ,/eerbiediging van de begrippen van andersdenkenden" is een hersenschim. Van daar dat wij die openbare school zufien bestrijden, en zullen blijven bestrijden tot onzen laatsten ademtochtOuders kunnen niet onderwijzen, ze hebben daartoe den tijd niet, dus moeten er onderwijzers, dus moeten er Chris telijke scholen zijn. De keus aau welke zijde zal ik mij scharen, valt nu niet moeilijk meer. Tweede stelling Een neutrale school is een contra dictio in 'terminis. De school M. Hl moet opvoeden; er moet dus spijs zijn. Een openbaar onderwijzer kan niet opvoe den, bij heeft niets, want hij wil neutraal zijn dit woord, M. H is 9tellig uitgedacht door een zwart- zichtig, slijmerig, koudbloedig mensch! Niemand is neutraal, niemand kan neutraal zijnGod is niet neutraal, want Hij zegtdie Mijn volk aanraakt, raakt mijn oogappel aan. Adam en Eva waren 'tniet in 't paradijsEen straatjongen is niet neutraal, want Koning en de Koningin, benevens door den heer directeur of een der heeren referendarissen van het kabinet des konings en een hofdame van H. M. de koningin. De kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Deventer heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. A. van Delden, aftredend lid. Zij heeft de volgende motie aangenomen, voorge steld door den heer 'W. Zaalberg De kiesvereeniging Vrijheid en Orde, overwegende dat de wijze waarop in de laatste jaren de volksvertegenwoordiging de al gemeene volksbelangen behartigt, niet in overeenstem ming is met den klimmenden volkswensch naar afdoende regeling op schier elk gebied van wetgeving en vertrouwende dat haar candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer een invloedrijke tolk van dien wensch zal zijn, gaat over tot de orde van den dag. Zal de publiciteit, aan de kohieren van den hoof- delijken omslag te geven, gelijk de wet die eischt, beperkt worden? De minister van binnenlandsche zaken heeft in den geest van beperking een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer vooTgelegd, dat Vrijdag "niet weinig oppositie uitlokte, die heden wel in een nederlaag voor den minister eindigen kan. Aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp isde onwil van den Amsterdaraschen Gemeenteraad om ruime publiciteit aau de kohieren te geven. Reeds eenige dagen loopen geruchten over eene door dr. Kuyper te ondernemen reis naar Transvaal, Het Vaderland zegt, dat de tocht van den heer dr. A. Kuyper vooral ten doel heeft om de jongelieden van daar aan te sporen hun studiën in Nederland, in plaats van iu Engeland te volbrengen, opdat op die wijze de band tusschen Transvaal en Nederland nauwer worde toegehaald. Landbouw. Middelburg. Heden had alhier de vergadering plaats der afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Maatschappij voor Landbouw en Veeteelt, waaróp o. ra. werd besloten dit jaar een pioegwedstrijd te houden. Zij die willen mededingen moeten zich voor 15 Juli e. k. aanmelden bij den secretaris der afdeeling. Alleen knechts en paardenarbeiders die leden der afdeeling zijn, of die in dienst zijn bij leden der afdeeling worden tot mededinging toegelaten. Door eene nader door het bestuur te benoemen Com missie zal voor einde November dezes jaars het ploeg- werk worden opgenomen. De uitteloven prijzen zijn gesteld als volgt voor akkerploegen le. prijs een paar gouden knoopen, 2de prijs een zilveren horloge, 3de prijs een cigarenkoker met zilver gemouteerd. Voor platploegen eerste prijs: een 2ilveren tabaksdoos, tweede prijs een zilveren horloge. Voor den vierden tocht naar het Noorden van de Willem Barents is door het Middelburgsohe sub-com- mité in 't geheel f 582,50 bijeengebracht. Uit 's Hertogenbosch schrijft men Nog steeds hij trekt partij voor een onderdrukten makker. Niemand was neutraal in 1870, tijdens de uitbarsting van den oorlog tusschen Pruisen en Prankrijk. Ik stond bij het vernemen dier tijding op en riep dadelijk „voor Pruisen Waart ge neutraal in 1877, tijdens den oorlog van Rnsland en Turkije Waart ge het in den laatsten Transvaalschen oorlog David zegtzou ik Diet haten, Heere, die u haten P Er is Diemand neutraal in den hemel, er is niemand neutraal in de hel, er kan dus geen neutraal onder wijzer, er kan geen neutrale school ziju Een neu trale school is een vierkante cirkel, een ronde drie hoek, een zeeslag bij Waterloo Somtijds verbeeldt men zich neutraal te zijn, doch 't is niet duurzaam; Als een jongen vraagt Schoolhoofd (de wet noemt tegenwoordig de onderwijzers hoofden) wie heeft de wereld geschapen dan durft hij niet zeggen God want hij is neutraalhij behelpt zich met eenige holklinkende woorden, maar ook uit hetgeen hij dan zegt, blijkt hij niet neutraal te zijn. Ik blijf M. H een levend protest tegen neutraliteitIic vloek de neutraliteitIk trek partij voor vaderland en Oranje voor kerk en school, voor God en Zijn Eengebocrne Wordt vervolgd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2