ui.tenlani). hannslsberlpiuvy. de memorie van beantwoording bij de Tweede Kamer ingezonden. Uit het stuk blijkt dat de minister zijn plan, behoudens enkele kleine detailverbeteringen aan de Vecht, handhaaft en tegen alle aan- of opmerkingen met klem verdedigt dat de methode van zijnen voorganger, minister Tak van Poortvliet, om de hoofdambtenaren van 's rijks waterstaat, aangaande de keuze der te volgen richting, niet te raadplegen, door den minister Klerck niet is gevolgd dat Z. E. integendeel, voor de indiening van zijn plan, eene Commissie van Waterstaats-Ingenieurs heeft geconsulteerd over de beste oplossing, aan het vraag stuk te geven; dat zoowel de daarin gehoorde Hoofd-Ingenieurs Conrad, Mazel, du Celliee Muller, de Bruijn Kops, als later nog de hoofdinspecteur Caland en inspecteur Cadzand eu inspecteur Èose, de verbetering der be staande Keulsche vaart de meest aannemelijke solutie hebben verklaard van alle -de ingediende ontwerpen, met uitzondering wellicht van het plan Waldorp, (dat echter ongeveer het dubbele zoude kosten) dat de minister Klerck, door de natunrlijke advi seurs der regeering ten deze, bevestigd in eigen meening, geen vrijheid vindt, eene andere oplossing voor te dragen. De afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indie, de heer Van Lansberge, is te 's Gravenhage aange komen, en heeft zijn intrek genomen in het nienwe Hotel des ïndès. Volgens de Indische bladen is het stoomschip Merapi geheel verloren. Het schip stootte bij de oostkust van Timor Laut op een onbekende klip. De bemanning werd gered op Oliliet en van daar door het stoomschip Tagal den I7en Maart jl. afgehaald en te Amboina aan boord gebracht van het stoomschip BandaZij zijnde gezagvoerder, de derde en vierde machinist, benevens de inlanders. De tweede machinist is overleden, terwijl de eerste machinist en tweede stuurman wegens ziekte in het hospitaal te Amboina worden verpleegd. De namen der Europeesehe bemanning van het. stoomschip Merapi zijn Gezagvoerder: C. A. Steur Ie stuurman P. Bode graven 2e stuurman B. Braat le machinistF. Gilbrait2e machinistD. Cameron 3e machinist G. Anderzon er waren 45 man inlandsche equipage aan boord. M.C lierlt, School rtt g&itdinii Zierikzee, 22 Mei. Ds. K. B. van Dieraen, predikant der Chr. Gerf. gemeenten afd. St. Domus- straat is voor de tweede maal beroepen te Sleeuwijk. Te Zoutelande is tot Predikant beroepen de heer H. Th. Barbas Caod. te Zeerijp. U (td'ë berichten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Bernhardus Zweers veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf, makende met dë acht, die hij reeds ondergaan moet, 15 jaren. Ouder de internationale vraagstukken begint ook dat der zeevisscherijen een plaats in te nemen. Gisteren zou de heer Birckbeck in het Engelsche Lagerhuis aan dé regeefing vragen, of zij voornemens was een overeenkomst met Frankrijk, België en Ne derland te sluiten, om te verhinderen, dat aan Engelsche visschers door vreemdelingen schade werd berokkend. In een rapport, op last van het departement van binnenlandsche zaken opgesteld, wordt uiteengezet, dat de netten der Engelsche visschers moedwillig ver nield worden en dat bovendien de Nederlandsche vaar tuigen een lading jenever en tabak medenemen om daarvoor allerlei vischtuig en scheepsinvenlaris van de Engelschen, ver beneden de waarde, in te ruilen. Dé laatsten geven dan aan hun reeders op, dat het- gè'en zij verkwanselden, verloren is gegaan. Volgens eén getuigenis, in het rapport vermeld, zou men te Nieuwediep voor weinig geld een compleet fisschersvaartuig kunnen uitrusten met hetgeen voor sterken drank van Engelsche visschers geruild is. Er wordt echter ook vermeld, dat Engelschen om dien ongeoorloofde!! haridél të drijven, misbruik maken van He Hollandsche vlag. Die ruilhandel bevordert bovendien de smokkelarij, daar de Engelsche visschers den sterken drank en den tabak niet op zee verbruiken, maar veel er van in Engeland brengen. Het rapport concludeert tot dë ööodzakelgkhëid eener internationale conventie voor de bescherming der visscherij in de Noordzee, die door kruisers der betrokken lauden zóu moeten gehandhaafd worden. Het Nihilistisch comité in Rusland heeft het kei zerlijk manifest beantwoord met eene uiteenzetting der grieven, waarop we in ons volgend nommer Wijzen zullen. Zeenwsclie Brieven. Geachte Redacteur Zoo als door U terecht werd opgemerkt, is het nog wat te vroeg om reeds nu met verkiezingsartikelen te beginnen. Ik ben het volkomen met U eens, dat de veeren niet voor den tijd moeten gespannen worden, zullen ze hare volle werking doen wanneer het noodig i9. Bovendièn is er stof genoeg aanwezig om het volk uit de feiten van den dag voor te lichten. Eene eerste plaats komt zeker toe aau het voorgevallene in den gemeenteraad te Leiden ook daarom dat eeue stadgenoote van ons daarin is betrokken. Zulke ont hullingen zijn onbetaalbaar, en wel om deze reden De liberalen namen tot hiertoe de vrijheid, alle klachten onzerzijds tegen het schenden en ontduiken van de reeds op zich zelf zoo rampzalige onderwijs wel, te ontzenuwen door de machtspreuk„noem ons feiten." En wat blijkt nu Dat de feiten met voor dacht aan de kennis van het publiek worden onttrok- keu, en slechts per ongeluk openbaar worden. Immers het advies van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, de type van een hollundschen liberaal, was naar het zeggen van den idem liberalen burge meester van Leiden niet voor publiciteit bestemd. Dat officieel advies moest dus dienst doen om Mej. Kapteijn onrechtvaardig achteruit te zetten (want de wet kent geen godsdiensten) en daarna moest dit advies den doofpot in. Dan zou er geen haan naar kraaien, eu men kon later wanneer er navraag of klacht kwam, weer op tieren toon zeggen: „noem ons feiten."/ Welnu hier is een feit „Mej. A. P. Kapteijn mag niet No. 1 op de voor dracht komen als leerares aan de Hoogere Burger school te Leiden, hetwelk hetzelfde beduidt al9 raag als zoodanig niet worden benoemd, omdat deze dame eene bijzondere richting heeft op godsdienstig gebied, welke niet zonder invloed is op het onderwijs dat zij aan de school te Middelburg geeft." En welke is die bijzondere richting? Is het eene joodsche, ultra-moderne, nihilistische, darwinistische richting? Niets van dat alles M- d. R! dit zou haar veeleer eene aanbeveling ziju. Naar men mij zegt komt die dame wel eens bij de orthodoxe predi kanten alhier ter kerk. Meer niet. Maar reeds dat is genoeg om haar uit de synagoge te werpen der moderne burgerschool, die met het geld van het Nederlandsche volk wordt op de been gehouden. Zóu het volk het nu beginnen te begrijpen wat er te wachten staat van onze hoog op gevijzelde staatsscholen Moet zulk onrecht maar aldoor blijven voortgaan? Dit ééne feit toch karakteriseert de heele schoolwetpartij. Best mogelijk dat wij nog gansch audëre oogen zouden opzetten als we. overal eens achter de schermen te kijken kregen, gelijk hier te Leiden. Zie daarom toe, volk van Neder land, hoe ver het reeds is gekomen, hoe diep al onze natie zonk Uitwendige godsdienstigheid wordt reeds in den ban gedaan. Let wel nog in het geheim, slechts per ongeluk komt het nü en dan eens uitmaar niettemin zeker.De natie is nog te gevoelig dan dat men zoo iets reeds in het openbaar zou aandurven; doch, heb geduld, en ge zult vervult zien wat aan Johannes op Patmos in een gezicht werd vertoond „niemand mocht koopen of verkoopen die niet het merkteeken van het Beest aan ziju voorhoofd had." Daar gaan wij heen. De Hëerè heeft het gesproken. -^-Düs nu maar stil zitten Dat zij verre Neen, veeleer er tegen ge tuigen en strijden is onze dure roeping zoolaug we hier zijn. Uit de keel roepen, of we nog van onze naasten mochten gewinnen voor de zaak van Christus en zijn Koninkrijk. Laat de oogen der hatie maar beter open gaan voor den jammer der ellende, die niet uit kan blijven waar men van hoogèrhand den oorlog verklaart aan God en zijnen Gezalfde. Waar de vijandschap tegen zijn Woord reeds zulke veront rustende afmetingen heeft aangenomen, en nog onge- loofalijke uitbreiding zal verkrijgfen dan wanneer de jongelingschap de scholen verlaat en in de Maat schappij optreedt, die nu met zooveel zorg buiten dë beademing van Gods Woord wordt gehouden. Zóó zelfs dat eene onderwijzeres wordt geweerd omdat zij niet modern is. Vergeet niet wat de genoemde In specteur getuigt: „Dat de invloed van de richting op godsdienstig gebied des onderwijzers van invloed is op het onderwijs dat hij geeft." De toepassing van dat woord, in 't verband waarin het voorkomt, make ieder voor zich ze ligt voor de hand. B u r g e r l ij k e Stand. Middelburg. Van 14'tot 22 Mei. Ondertrouwd G. B. G. van Swers, jm. 33 j. met L. Barret, jd. 25 j. M, Vader, wedr. 58 j. met M. Franse, wed. 49 j. O- M. Dahl, jm. 27 j. met C. Gunter, jd. 24 j. P. W. H. de Kan, jm., 28 j. met W. M. Pelle, jd. 28 j. Bevalleh N. Pluijmerè, gèb. Dommisse, z. A. Cor- nelisse, geb.- Stevens, z. B. Boasson, géb. De Jonge, z. W. Grims, geb. de Vos, z. E. Vogelsang, geb. Hoevenagel, z. A. S. de Vroom, geb. Petiet, d. G. Gideonse, geb. van Vlaanderen, z. H. Beckers, geb. Heijmau, z. J. Matena, geb. Valk, d. M. C. Verwijs, geb. Vos, z. J. van Dijk, geb. van Oost, z, (levenl.) Overleden A. Dourleijn, z. 4 m. J. J. Akkerman, z. 17 d, J. Hendrikse, wed. van J. Muschniok, 57 j- A. G. van Dixhoorn, z. 272 j- A. Kreulen, z. 18 j. G. J. M. Rinders, z. 2 m. B. A. Fokker, man van M. L. I. T. Heijügers, 63 j. B. van Reuzel, man van A. de Bruijne, 47 j. P. de Groot, z. 67? m. A. A. van der Weel, wed. van C. F. Schoppens, 75 j. B. M. van Zweeden, z. 5 m. Vlissiugeo. (Van 14 tot 21 Mei.) Gehuwd C. L. van Domburg, wedr. van R. van Oosten, 75 j. met C. A. Bowbijes, wed. van D. Machiels, 53 j. K. Zuidema, jm. 27 j. met 0. Everfiel, jd. 20 j. J. de Landmeter, wedr. van M. Boon, 28 j. met N. Cijvat, jd. 28 j. Bevallen M. Barto, geb. Masson, d. M. J. Daane, geb. Rondel, z. C. de Ruijsscher, geb. Hage, d. M. L. Allaert, geb. Dutrieue, z. M. G. Bleijenberg, geb. Azaert, z. S. C. Perwez, geb. Maas, d. F. J. Boëhme, geb. Scherpings, z. (le»renl.) Overleden C J. Ruighart, wedr, van H. G. Duhne, 64 j. H. C. Huijssoon, d. 3 j. Goes. Gehuwd: A. de Koning, jm. 22 j. met C. O. Addies, jd. 18 j. F. L. Boenders, jm. 40 j. met F. Slabbekoorn, jd. 25 j. Bevallen M. A. Ittmann, geb. Rouftaer, z. A. J. Snoep, geb. de Jonge, d. 0. C. Allaert, geb. Linthout, z. D. de Jonge van Elleraeet, geb. Sprenger, z. E. Kooman, geb. de Wolff, z. Graanmarkten enz. Rotterdam, 23 Mei. Van Inlandsche witte was een tamelijk goede aanvoer ter markt, die tot onveranderde prijzen koopers vond; alleen wat boven koers werd gehouden bleef over. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkee- sche en Overmaassche de beste t' 10 a 10.60, dito goede f 9.30 'a 9,90, dito mindere f 7,80 a f 9,20. ROGGE. Van Inlandsche was de aanvoer weder vol doende voor de behoefte, en ging langzaam tot nage noeg vorige prijzen van de hand, terwijl de mindere moeielijk Le plaatsen was. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche: de beste f 9 a 9,50; dito mindere f 8,40 a 8,90. GERST. Zeeuwsche Winter- met kleinen toevoer on veranderd, 'dito Zomer- ook weinig ter veil 10 cent hooger. Zeeuwsche, Flakkeesehe en Overmaasche win ter-: de beste f 5,90 a 6,30, dito mindere f 4,70 a a,80, dito Zomer: de beste f 5,80 a 6,10, dito mindere f 4,70 a 5,70. HAVER met kleinen aanvoer prijshoudend Inland sche dikke f 4,60 a 5,30; dito voer f 4,10 a 4,70; dito mindere f 3 a 4. BOEKWEIT. Noordbrabantsche voor f 235 aangebo den, Fransche als voren te bekemen. Van BOEKWEIT-GRUTTËN is niets genoteerd. PAARDENBOONEN komen weinig meer voor en zijn te notëeren van f 7 a 8. DUIVENBOONEN onveranderd van f 7,75 a 8,75. BRUINE en WITTE BOONEN aan benoodigden bij kleinigheden van f 11 a _1 vopr de beste en f 7,50 a 10,80 voor de mindere. BLAUWE ERWTEN" weinig aangevoerd doch ook met kleine vraag tót ongeveer vorige prijzen verkocht. Walehersche en puike Zeeuwsche f 9,50 a 10, Zeeuws., Flakk. en Overm. de beste i 9 a 9.25; dito mindere f 7,75 a 8.75. Van KOOLZAAD en LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD als voren vafi f 7 a 8. KANARIEZAAD zonder prijsverandering; het beste f 9 a 9,50; goed en minder f7 a 8,75. Goes, den 24 Mei. Bij zeer geringen aan.voer en kleine omzet zijn de graan prijzen nominaalt te be schouwen. Tarwe f 9.60 a f 10, Rogge - 8,00 - 8,50 Wiutergerst - 5,40 - 5,80 Zomergerst - 5,20 - 5.,50 Haver - 3,80 - 4,50 Bruinè Boonen - 9,50 - 11, Paardeboonen - 7,40 - 7/80 Koolzaad - Groene Erwten - 8,- 9, Boter - 0,90 - 1,10 Eieren - 2,80 - 3, Middelburg, 25 Mei. De aanvoer en de handel was heden niet groot en bestond voornamelijk uit Tarwe, die meest op vorige prijzen van f 9,90 tot 10 werd ge houden, waarvoor weinig kooplust was. Overige artikelen met weinig aanbod en vraag tot onveranderde prijzen te noteeren. VlissingEN, 24 Mei. Boter per kilogram f 1,a f 0,85. Eieren f 3,60 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 24 Mei 1881. Nederl. Certific. Werkèlijse séhuld. 27a pet. 65s/4 dito dito dito 3 7&7« dito dito dito 4 10374 Loten stad Amsterdam 3 1107a ditó' dito Rotterdam 3 1013/® Rusland Obligatiën 1798/1815 5 97 Certific. In'schr. 5e serie T8'54 5 577? Dito dito 6e serie 1855 5 813/g Obligatiën dito f 1000 1864 5 957° dito L. l'OO 1872 5 9D/4 dito L. 100 1873 5 923/8 dito 1877 dito5 9D/4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3