Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. iet teling ter verkiezing. 1881. Donderdag 26 Mei. N°. 733. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen ■ijs per drie maanden francof 1,50. - 0,05. PW. Enkele nommers UITGAVK VAN P. G. WIJTMAN, ie EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per Nog slechts drie weken scheiden ons van eeuen o. i. zeer gewichtigen dag. Vaa den dag waarop, neen, niet Nederland, maar Neêrlands' kiesgerechtigden uitspraak moeten doen over den geest en de richting, waarin zij wenschen dat ons dierbaar Vaderland zal geregeerd worden. Immers in de Tweede Kamer, die voor de helft moet aftreden, worden de wetten des Lands ingediend, besproken, gewijzigd, verworpen of aangenomen; zelfs kunnen de leden dezer Kamer voorstellen om de reeds aangenoraene, maar slecht werkende wetten in te trekken, door andere te v<* van gen of te verbeteren. Haar invloed is metterdaad grootZonder haar kan de Regeering zoo goed als niets doen. Doch daar de Regeering in overleg en met goedvin den van genoemde Kamer het gebied harer wetgeving steeds verder uitbreid; daar zij dat telkens en telkens uitbreid ten koste van het particulier initiatief en de persoonlijke vrijheid daar zij dat uitbreid, maar de ingezetenen door bestendig hoogere lasten het gelach laat betalen; en daarenboven de meerdere macht, die zij door die uitbreiding verkrijgt, in den geest van het godverzakend ongeloof aanwendt, zoo wordt de verkiezing van de leden dier Kamer .van steeds hooger belang. Het getal der leden, dat tegen die machts uitbreiding en die machtsaanwending zoo krach tig getuigt en zoo gedurig zijne stem uitbrengt, behoort versterkt te worden Dusver kon het niet meer doen dan het deed, wijl het in de minderheid is. Telkens en telkens werd het ondanks zijn krachtig optreden en ter zake dienende rede voeringen door de meerderheid, die of niet of met blijkbaar ongeduld naar de mannen van dit getal luistert, overstemt. Aan bekwame mannen ontbreekt het anders onze kleine groep in de Kamer niet. FJtGUILLHlTON. der Prov. Delft op 21 April jl. V. Ds. Buitendijk nog eens van hulponderwijzeressen sprekende, zegt de toestand der vrouw is thans anders dan die in 't paradijs. In 't oude Testament treden soms vrouwen in de plaats der mannen, zie slechts Debora. Ook in het N. T. lezen wij van pro- fetesseu. Ik ben wel wat voor emancipatie. De heer Meijer heeft gezegd, dat de vrouw een hulpe voor den man zou zijn, maar er zijn zooveel vrouwen, die geen man hebben en er nooit een zullen krijgen ook. De referent heeft het tot nu toe ook zonder n. En, daar nu onder de vrouwen uit- Doch wat baat zulks als de tegenstanders de meerderheid uitmaken en onze woordvoerders letterlijk doodzwijgen, wanneer dezen gelijk nog bij de interpellatie van onzen De Jonge het geval was de zwakke zijde, het prac- tisch-onmogelijke en in wezen huichelachtige hunner wetgeving en wetsuitvoering aan den dag leggen. Wordt hun getal niet versterkt, dan kunnen zij met den besten wil, zoolang bij onze vreemd soortige liberalen macht vóór en boven recht gaat, niet anders dan getuigen; dan zich afmatten zonder practisch resultaatdan lusten geven lasten dan de ontevredenheid aanhooren dergenen, die van hen verlangen wat zij, over stemd als ze worden, niet bewerken kunnen. Bij vroeger vergeleken, hebben we waarlijk over den ernst van hun optreden niet te kla gen zij spreken zonder de Regeering te ver- scboonen of de meerderheid te ontzien onbe wimpeld, met woorden voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar, uit, wat in het volk omgaat, wat de kiezers die hen afvaardigen denken en spreken. Ons dunkt, dat we reden hebben om ten deze te vrede te zijn. Immers hoe geheel anders was dat voor nog slechts ettelijke jaren. Welk eene gaping, welk een onderscheid be merkte men toen geduriglyk tusschen, ons volk achter, onzen kring uit de kiezers en de heeren door laatstgenoemde afgevaardigd Ach, wat waren »de heeren" menigmaal soetsappig hoe slecht vertolkten zij hetgeen voor en bij hunne afvaardiging was uitgespro ken niet zelden waren zij oorzaak dat men zeide 't is niet waard dat we er voor naar de stembus gaan."* Als het er op aankwam lieten zij hunne en onze corypheeën, lieten zij onzen onvergetelijken Groen v. Prinsterer,menig maal alleen staan. Hoe geheel anders, hoeveel beter gaat dat tegenwoordig Er is in afzonderlijke samenkomsten onderling overlegin bet open baar debat steunen zij elkander; en in gewich tige oogenblikken treedt zelfs één in naam van nemende talenten zijn, dunkt mij mogen zij die wel ten nutte besteden. Gaarne had hij pedagogische be wijzen, dat de vrouw niet als onderwijzeres kan op treden. Tot ded heer Fabius zeg ik Mag ik een kind van een ongeloovigen vader weigeren Men heeft soms ongeloovigen, bij wie een diepe grond van overtuiging ligt. Tijdens het volkspetitionnement vroeg mij iemand Waarom ben je niet bij mij ge weest met de lijst? Wel, zeide ik, al wat godsdienst is, is u geheel onverschilligik dacht bij u niet te moeten zijn. Zeker, zeide hij, ik ben wat onverschillig, maar als 't er op aan komt, kies ik een school met den Bijbel, en was er hier zulk een school, ik zond er mijne kinderen heen. De heer Smelik uit 's Hage gelooft dat de heer Meijer de hulpe der vrouw wat te sterk gekleurd allen op. En wie hunne redevoeringen, in den jongsten tijd zoo nu en dan gehouden, gele zen heeft, zal het zoo even aangehaalde niet meer zeggen; maar met ons overtuigd zijn, dat we al het mogelijke doen moeten om het getal dier mannen te versterken. De gelegenheid daartoe hebben wij ook in het zuiden, in den kring waarin ons Blad meer of minder gelezen wordt. In de vier districten toch, die wij thans onwillekeurig op het oog hebben, treden tegenstanders afin het district Middelburg de heer van Eek, in het Goessche de heer Bredius, in het Zierikzeesche de heer van Kerkwijk, in dat van Zevenbergen de heer van de Werk. Doch we weten, dat een enkele onzer lezers ^ns de opmerking maken zal, dat de weerklank in de Kamer op het gebied van het welbekende art. 168 nog al te wenschen overlaatdat, m. a. w., door onze Kamerleden de noodzakelijkheid, om dat artikel te wijzigen in de richting der scheiding van Kerk en Staat, niet aangetoond en bepleit wordt, zoo als dat buiten de Kamer wel geschiedt. Het onmogelijke om met de Regeering en met de Kamers, die wij thans hebben de grond wet in onzen geest gewijzigd te krijgen zullen we daartegen maar niet aanvoeren wijl men ons terstond zou kunnen tegenwerpen, dat, toen men met Groen van Prinsterer aan het hoofd zoo eendrachtig en zoo krachtig aandrong op wijziging van art. 194, daarvoor nog veel minder kans van slagen bestond. Slechts dit willen we in herinnering brengen, dat, wanneer de anti-revolutionairen in de Kamer het ten deze niet in elk opzicht eens zijn, zij juist wêergeven wat bij hunne geestverwanten buiten de Kamer het geval is. Ja, dat is het geval bij de Hervormden en bij de Christelyk-Gereformeerden. Bij de laatst genoemden was dat zoo van de dagen der Af scheiding" af. We weten, dat de een ter verkrijging van vrijheid afstand deed van de heeft. In de vroegere maatschappij werden ook vrouwen gebruikt. De Bijbel spreekt van vrouwen tot apothe keressen maken, een bewijs, dat die er waren. Mag een vrouw in den kring van haar huisgezin onder wijzen, dan ook op de school. Er zijn echter ook, pedagogische bezwaren. Als de klas te groot is, dan' wordt ze mandan krijgt ze iets onnatuurlijksvoor een kleine klas is een onderwijzeres best te gebruiken. Ds. Kuilman van Delft zegtWaar moeten de kin deren van ongeloovige ouders dan blijven, als de deuren der Christelijk schooi voor hen moeten gesloten worden? Worden daarvoor zendingscholea opgericht dan is 't goed, doch vooreerst zal dat niet gebeuren». Neen, de Christelijke moet te gelijk zendingschool zijn. Er mag niet boven de deur der Christelijke school geschreven zijn Het brood der kinderen worde den konden niet gegevenmaar Laat de kinderkfflt tot Mij komen 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1