buitenland. tanimsberiorim ingezonde n stukken. van heinde en ver toegestroomd, vergaderden Donder dag in de Exeter Hall te Londen, om middelen te beramen tot lotsverbetering. Wat de 135,000 mannen, die bij de Engelsche spoorwegen dienst doen, verlangen, is het billijkste ter wereld geen verhooging van loon, maar vermindering van den buitensporigen arbeid dien men van hen vergt. Het schijnt dat in 1878 vele spoorweg-directiëo, een laag gebruik makende van de toen heerschende gedruktheid der arbeidsmarkt, het aantal diensturen van haar personeel aanmerkelijk ver meerderden, en dit wel zonder loonsverhooging. Dien tengevolge zijn er machinisten, stokers en baanwach ters, die 15, 16, ja 18 uren in het etmaal in touw zijn, terwijl de gemiddelde werktijd voor deze lieden 10 tot 12 uren bedraagt. Het gemiddelde voor kler ken is 10 tot 13, voor conducteurs 11 tot 13 uren daags. Eene blanke slavernij" kortom, die, buiten de uren welke slapen en eten in beslag nemen, geen tijd gunt tot rust en ontspanning tot datgene wat het leven de moeite van het leven waard doeLzijn. Het publiek, dat anders zich met c?v - ijke bewe gingen het hoofd niet veel breekt, zal vermoedelijk in dit geval niet onverschillig blijven. Zijne eigene vei ligheid bij het reizen immers wordt door afgebeulde of onwillige spoorwegbeambten rechtstreeks in gevaar gebracht. De republikeinen en heele en halve monarchalen hadden reeds lang in* Frankrijk gekibbeld over de beste wijze van verkiezen voor de Tweede Kamer. De beste wijze dat is natuurlijk die waar de betrokken partijen het meest mee denken te winnen. Vooral door den steeds grooter wordenden invloed van Gambetta is het gelukt de wijze van verkiezing door de repu blikeinen het meest gewenscht, te doenuaannemen. Of hunne berekening uitkomen zal moet de toekomst leeren. De Sultan van Turkije heeft zijn trouweloozen leen man, den Bey van Tunis, afgezet, omdat hij zijn land zoo maar zonder slag of stoot aan de Franschen over gegeven had. De arme Bey werd met het pistool op de borst tot overgave gedwongen, en wat zal nu het ontzetten van zijn post der Porte baten Omtrent zooveel als het komende ministerie in Italië voor dat land zal kunnen uitrichteu, d. L ongeveer niets. Als we ons niet vergissen doorleeft Italië dit jaar. reeds voor de derde maal een ministerieële crisis. Uit Transvaal komen tegenstrijdige berichten, terwijl de een stellig behoud van vrede meent te kunnen voorspellen, meent de ander zeker te zijn van drei gende onrust in een niet ver verwijderde toekomst. Zeeuwsclie Brieven. Geachte Eedacteur „Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken" was in mijne jeugd een spreuk die door nagenoeg iedereen voor waar werd gehouden. Vóór eenige weken ontving ik met de post een klein geschrift, handelend over het hooge nut der spaarbanken. Men zeide mij dat Kerdijk, toen nog directeur van de groote rijksspaarbank, dat boekje geschreven en aan duizenden met mij toegezonden had. Het is mooi gesteld, en heeft ten doel om allen eu een iegelijk op te wekken en aan te sporen, toch van die postspaarbanken een druk en dankbaar gebruik te maken. Want, werd er in betoogdEen stuiver gespaard is een stuiver gewonnen. Bij het lezen kwamen mij onwillekeurig drie zaken voor deu geest. 1°. Om wat te sparen moet men eerst wat hebben en dat is bij duizenden onzer landgenooten niet het geval. Ze komen heel wat te kort, en hebben werks genoeg om, na attrek van het hoog noodige voor eten, drinken en kleederen, op hun tijd hunne offers ten kantore van den ontvanger te brengen. Toch zal de staat met het oprichten zijner postspaarbanken wel zeker die klasse van men- schen op het oog hebben gehad. 2°. De staat die, hier als zedemee3ter optredend, Jan en alle man tot sparen en vergaren maant, moet gewis zelf in de eerste plaats het voorbeeld van sparen geven. En eilieve daarmee is het juist andersom. Hij is milli- oenen meer schuldig dan rijkkomt ook dit jaar weer millioenen te kort en veroorlooft zich niettemin de weelde om ten behoeve van hen die het beat zelf betalen konden, schoolpaleizen te bouwenen voor hunne bemiddelde zonen en dochteren het schoolgeld te voldoen. Zie, M. d. R. I dat is heel wat anders dan sparen; mij dunkt zulk een staat mocht van sparen wel zwijgen; en 3o* Hoe verblijdend zou het zijn, zoo ons volk eens een oog kreeg voor betere en hoogere goederen 't Is nu maar bij jong en oud hoofdzaak, schatten te vergaderen die vergaan, en ter bereiking van dat treurige levensdoel desnoods ziel en zaligheid op te offeren, Aan dat laag en nietig streven laat de staat zich met een ijver, eener betere zaak waardig, tot in de kleinste bijzonderheden gelegen liggen. Dat hooger en edeler streven zoekt hij stel selmatig te dooden De vruchten zullen niet uitblijven. Wij sparen ook, M. d. R. maar op eene andere manier. Wij trachten met onze spaarpenningen, na eerst er een deel van het schoolgeld onzer rijke méde burgers mee te hebben bijgepast, iets voor het Gods rijk tot stand te brengen. We krijgen binnen kort daarvoor weer eene goede gelegenheid. Ik bedoel den verkieziDgstrijd. Ook die kost geld, zal hij waardig gestreden worden. Mijne vrienden en ik hebben daarvoor reeds een klein sommetje bij elkaar en hopen dat met liefde op het altaar des vaderlands te brengen wanneer de tijd het vereischt. Met te grooter genoegen doen wij zulks, nu ik uit een uwer vorige nommers gezien heb dat we hier in ons kiesdistrict een zoo degelijk man als candidaat voor de Tweede Kamer zullen hebben. Naar men mij verzekert was de keus der kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zeer gelukkig, toen zij den Heer Fabius uit Delft als zoodanig proclameerde. Vuriger strijder voor onze christelijke staatsbelangen moet er haast niet te vinden zijn. Hij is daarbij ook de raeening toegedaan dat mijnheer Fransen van de Putte er letterlijk niets van wist, toen deze onlangs in de Staten-Generaal uit de hoogte beweerde, dat het nu "uit" moest zijn met de schoolkwestie: Ze is nog terdege „aan" en de doofpot om ze „uit" te maken is nog ver te zoeken. Dat zal luitenant Fabius dien heer en zijne liberale vrienden wel eens doen hooren waar het pas geeft; het gaat er bij hem met grof geschut op in. Nu dat mag wel. Een spotvogel zei gisteren in de Standaard, dat minister Six volstrekt niets ziet, als hij zijne oogen dicht houdt, ook in zake het overtreden van de schoolwet. Zulke menschen zijn er meer. Maar juist daarom is het goed, dat er mannen in de Kamer komen die gewoou zijn met geschut om te gaan, ook op onstoffelijk gebied. Wie dan niet zien wil, die hoort altemet nog. Het zou mij zeer verblijden indien Fabius gekozen werdaf en toe hoop ik U over diens candidatuur eens te schrijven. K. Graanmarkten enz. Rotterdam, 23 Mei. De aanvoer van granen was heden ruim. Zomergerst 10 ets., Paardebooneu 10 a 20 ets. hooger. Overige artikelen onveranderd. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 21 Mei 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 273 pet. 65»/ls dito dito dito 3 7t>3/a dito dito dito .4 y 103 Loten 9tad Amsterdam 3 1091/4 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 98l/4 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 571/» Dito dito 6e serie 1855 5 813/g Obligatiën dito f 1000 1864 5 951/., dito L. 100 1872 5 9D/4 dito L. 100 1873 5 923/g dito 1877 dito5 9174 dito leening 186769 5 H 77z/4 Loten 18645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 1277s OLlig dito47s 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 903/8 dito dito Charkow Azow 5 O3/., dito dito Jelez Orel 5 915/8 dito dtto Jelez-Griasi. 5 887« Aand. Baltische spoorweg 3 y 551/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 89l/4 Oostenr. Oblig.metal. in zilv Jan./Juli 5 665/8 dito dito Febr./Aüg; S dito dito April/Oct. 5 667/e dito in papier Mei/Nov. 5 K 653/4 Italië* Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Poitugal Obligatiën3 K 543^ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5. 0 13 Obligatiën 1869 fr. u 141^ Egypte, dito 1876 g 733/ dito 1876 5, Amerik. Obl. Vereenigde Stater. 187 1 5 dito dito dito 18 75. 4i/2 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 933^ Prijzen van et ,Upon». AMSTERDiM, 16 Mei. Metall ,(21,45; dit0 zilver f 21,45; Div. Eng. per tt' f 11,7 5; Eng, Russen per pd. 12,^; Eng. Portugal per f Frana 147,40 Belg. 147,40; Praia 1 58,60; Hamb. Rassen f 1,21 22i/4 103/,. COaversieschulde n Provincie Zeeland. Naar het schijnt nebben de door steller te dier zake aan deu heer co mmissaris des konings in Zeeland «angebodene plannen, medegedeeld in de Goesc/ie Cou rant van den 16. November 1880 No. 136 geen bijval gevonden. Daarentegen schijnt volgens de Goesche Courant van den 19 dezer maand No. 59 thans het collegie van Gedeputeerde Staten in de buitengewone vergadering der provinciale staten op 24 Mei aanstaande te znllen voorstellen een gedeeltelijke conversie der provinciale schulden en wel van de verschillende 47s en 5 pet. leeningen tot een gezamenlijk bedrag van f 567,000. hoofdzakelijk om daardoor zonder verhooging van eenige opcenten op bestaande belastingen enkele nieuwe ontstane jaarlijksche, vaste, gewone uitgaven voor verbetering van middelen van gemeenschap enz. te dekken. Dit mag nu oogenschijnlijk aanlokkelijk wezen maar in de daad is het de provincie eerder met rentelast bezwaren dan verlichten. Immers had het conversie-plan van steller gemerkt litt. C ten doel om al de op de provinciale begrooting voor 1880 uitgetrokkene schulden te converteeren in eene nieuwe 4 pet. leening groot f 840,000.en dit bedrag af te lossen in 27 jaren met eene gemiddelde jaarlijksche uitgave van f 51,428. Wil men nu de nieuwe aan te gane 4 pet. leening groot f 567,000 insgelijks in 27 jaren aflossen dan dan is daartoe een jaarlijksck gemiddeld bedrag van f 34,694,noodig of juist totaal in kapitaal en renten f 936,744, Verlangt men daarentegen van gemeld jaarlijksch gê- roiddeld bedrag ad f 34,694,tot voorkoming eener heffing van meerdere opcenten op de bestaande belas tingen b. v. af te zonderen f 5000,als jaarlijksche subsidie tot verkrijging yan betere middelen van ge meenschap of anderszins dan kan bedoelde leening ad f 567,000,rentende 4 pet. slechts afgelost worden inden tijd van 37 jaren met een jaarlijksch gemiddeld bedrag van f 29,446,60 of juist totaal in kapitaal en renten met f 1,089,524,zijnde f 152,780,bezwarender dan dezelve als voorgemeld in 27 jaren af te lossen. Zoodat op die wijze wat aan meerdere opbrengst van weinige opcenten kan worden uitgewonnen aan meerdere renten, wellicht dubbel verspild zal worden, terwijl op hoe langer termijnen, dan de gestelde 27 jaren de nieuwe leening zal worden aangegaan hoe nadeeliger zulks moet valleu. Goes, den 20 Mei 1881. N. M. BOSDIJK. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen, Informatiën. 25 Mei. Hoedekenskerke, Inspan. Pelle en Van den Bussche. 29 Krabbendijke, Hoefje, Pelle V. d. Bussche. 30 v Kwadendamme, Hoefje en land, Karseboora. 1 Juni. Krabbendijke, Inspan, meube- Pelle en van len enz. den Bussche. 1 Kwadend. Inspan en inboedel. Karseboora. 1 Hontenisse. Inspan en huisr. Van Rijsoort van Meurs, Hulst. 2 Juni. Wissekerke, Hofstede, Roelof Van der Moer. 2 's Heer Arendsk, Boereninsp. enz. Karseboom. Goes, Hofstede, Tak, Middelburg, en Liebert. 15 I, Kapelle, Hofsteden enz. Pelle P. Overman. 23 Tholen, Boereninspan, Wagtlio. -A..D V BUTEN TIEN. BIJ A. MEEUWSE', ï-8-iju voorzien van MAIS, GERST, PLATTEBOOJSfEN f6,25 en RIJST- MEEL van af f 2,90.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3