BINNENLAND. Sterk, bekoel eit fëcitdtug GEMENGDE BERICHTEN. toren wordt gebouwd, zonder dat de kosten overrekend zijn. 't Bevalt hun volstrekt niet, dat de schoolwet eene rentewet of eene andere geld uit den zak kloppende wet ten gevolge moet hebben. Zij hebben geen vrede met het geknoei, dat onder de splinternieuwe wet op de neutrale school plaats heeft met Kruis en Bijbel, met Ave Maria en Catechismus. Hun walgt vooral het uitsluiten van zooveel Nederlanders buiten de kiesbevoegdheid. Heel handig heeft nu de liberale" partij, of beter gezegd, hebben enkele harer afdeelingen en kiesvereenigingen op de uitgeroepen conser vatieve leuze het pluimpje van censusverlaging gestoken. Waarom zoo zeggen ze zóudt gij, ontevredenen onder ons, weifelenden tusschen de partijen en candidaten, waarom zoudt ge ditmaal stemmen op een anti-revolutionair of op een katholiek Wat deze partijen willen, dat willen wij ook, wij zijn genegen tot census verlaging, tot uitbreiding der kiesbevoegdheid. Lezer, geloof niets van dit praatje, of althans heel weinig. Misschien, let wel, misschien zullen de liberalen" een weinig toegeven, omdat het niet anders kan, maar zoolang het kan, zoolang zij durven, zullen zij 't bij beloven laten. Zij zullen redenen genoeg zoeken en vinden om, schijnbaar hun goeden wil toonende, de ter elfder ure toegezegde censusverlaging van den eenen dag tot den anderen uit te stellen. Hun doel is, om alles te laten bij het oude. 't Moet ons doel zijn om de stoelvaste oude liberalen" uit de Kamer te krijgen, en andere mannen er in't Komt er weinig op aan waar die andere van daan komen, als wij er maar zeker van zijn, dat zij willen tolqOlqw erken om een beteren toestand voor te bereideneene betere kieswet, dus betere, rechtvaardige indee ling der kiesdistricten, toelating tot de stembus van onrechtmatig van het kiesrecht uitgeslotenen, om zoo eindelijk te komen tot eene grondwet, die niet meer een hinderpaal voor vrijheid en recht kan zijn. Yan vertegenwoordiging der districten, van opkomen voor plaatselijke belangen behoeft thans al heel weinig sprake te zijn. De distric ten zitten zoodanig door elkaar verward, dat zij niet behoorlijk vertegenwoordigd kunnen wor den. Zeeuwscb-Vlaanderen en Walcheren moe ten van elkander af. Goes behoort gescheiden te worden van Bergen-op-Zoom en van het oos telijk hoekje van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat als een afgesneden lid op sterkwater kan worden ge zet, omdat het aan Zuid-Beveland en Noord- Brabant toch niet vastgroeien kan. Eerst als de toestanden gezuiverd zijn, kan vertegenwoordiging der districten weder aan de tot Jezus brengen, opdat het profetisch worden vervuld wórde „de aarde zal vol wordeu van de kennis des Heeren, gelijk de de wateren den bodem der zee be dekken." Nog een en ander wordt over scheiding van standen in het midden gebracht waarna de voorzitter een uur pauze gaf, om daarna de werkzaamheden te hervatten. Te half 3 werd de vergaderiog weer geopend met het zingen van Ps. 19: 5. Ds. Malcomesius van Maassluis, nog eens terug komende op het referaat van den heer Meijervat niet goed, wat de heer Meijer bedoelt met geloovigen en ongeloovigeu. Ik, zegt Zijn Eerw. meen dat geloovige ouders zulke ouders zijn, die naar Gods woord leven en ongeloovigeu, die niet naar dat woord leven. De heer Meijer, zoo gaat hij voort, meentgeloovig, als ze gedoopt zijn en onge- loovig, als ze niet gedoopt zijn. Wie bedoelt de Leer Meijer nu De heer Meijer antwoord vooreerst JDs. Buitendijk omtrent het niet onderwijzeres mogen zijn van meisjes. Ik heb mij beroepeD, zegt de heer Meijer, op dr. Palmer, een der grootste notabiliteiten, deze heeft °rde komen, al moet ook dan vertegenwoordi ging des volks de hoogste eisch zijn. Nu is het roeping om mannen af te vaar digen, die 't voor de verdrukte en achtergestelde minderheden willen opnemen, die 't wargaren uit elkaar helpen, dat volk, kamerleden en ministers tegenhoudt, doet struikelen en vallen, die uit het war kluwen de koorden halen, met welke de belangen des volks rechtstreeks kun nen verbonden worden aan de wetgevende en regeerende machten. De heer J. J. van Kerkwijk, aftredend lid voor Zierikzee ;s op nieuw door de liberale kiesvereeniging aldaar candidaat gesteld, echter niet zonder eene ver maning aan genoemden heer, wegens zijn uit den band springen in den laatsten tijd. Dat de landbouw-tentoonstelliDg te Goes druk be zocht zal zijn kan daaruit blijken dat 1000 paarden zijn aangegeven, 70 stuks rundvee en 23 koeien voor den melkwedstrijd. Boter en kaas, pluimgedierte, schapen, varkens enz. zullen mede niet ontbreken. Tot lid van den gemeenteraad te Sluis is bij her stemming met den heer Sanders, gekozen de heer J. Lansen Croio. Door Ingelanden van den Nieuwen-Kraaiertpolder i3 tot gezworen herbenoemd de heer B. J. Rijk, te Ove- zand, en benoemd totlid van den dijkraadder waterschap van Ellewoutsdijk en Borssele de heer J. G. P. Timans, te 's Heerenhoek, ter vervanging van den heer A. B. Remijn, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. De Tweede Kamer heeft tot art. 16 van de drank wet aangenomen. Het geheele wetsontwerp telt 30 artikelen. De belangrijkste, de beginselen rakende zijn aangenomen, zoodat men met allen grond verwachten kan dat dit wetsontwerp in den loop dezer week zal aangenomen worden. De afdeeling Kampen van den Kiezersbond Marnix heeft prof. Brummelkamp tot candidaat voor de aan staande verkiezing gesteld. Naar wij vernemen zal de nieuw-benoemde hooglee raar aan de litterarische faculteit der Vrije Universiteit Dr. Wolljer, bij den aanvang van het nieuwe acade mie-jaar zijn ambt met het houden van eene inaugu- reele redevoering in de Latijnsche taal aanvaarden. (Heraut.) Naar wij vernemen, zijn HH. MM. de Koning en de Koningin voornemens, op 31 dezer naar de bad plaats Wildungen te vertrekken. jV. B. C. Mr. M- J. van Lennep heeft, naar de Standaard meldt, verklaard de candidatuur van de anti-revolutio naire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amster- gezegd geen onderwijzeressen en ik schaar mij aan aan zijne zijde. In 't Paradijs is de vrouw gegeven ale liulpe aan den man. Ook het N. T. zegt: de vrouw zal zalig zijn in kinderen te baren. Men mag de vrouw niet uit hare positie weg schuiven, men mag haar niet opleiden tot maatschappelijke ambten, 't Is een satanisch beginsel. Men houdt de vrouw buiten het huwelijk, men stelt de vrouw in de plaats van den man. Het is een streven hoe zal men de vrouw onafhankelijk maken van den man, en dit kan niet anders geschieden dan buiten het huwelijk om. Nog eens herhaal ikde vrouw behoort in het huisgezin Tot den heer Fabius, die weten wilde wat de Chr, school eigenlijk is, zeide hijik heb doel, basis en uitgangspunt der Chr. school geschetst, meer kan ik niet zeggen. Tot den heer Mitze zegt hij Doopsgezinde kinderen en kinderen van onverschillige ouders kunnen op de school worden toegelaten, mits, zooals ik gezegd heb, geen beginsel worde prijs gegeven, mits geen program behoeve opgevolgd te worden. Tot den heer Noordtzj Wat betreft standen, dan geloof ik dat geen christen dam niet te kunnen aannemen, o. a. omdat hij eer tegen dan voor censusverlaging is. Deze mededeeling maakt op ons een zonderlingen indrnk. Heeft de Kiesvereeniging in de hoofdstad dan mr.Van Lennep candidaat gesteld zonder van zijn instem ming met het program zeker te ziju. De liberale kiesvereeniging de Qrondicet te 's Hage heeft met algemeene (40) stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bij de aan staands verkiezingen gekozen Prof. J. C. G. Evers, oud-hoogleeraar te Leiden, thans lid van den ge meenteraad aldaar. Vooraf was medegedeeld, dat door de heeren Deickman en anderen voorgedragen candi daat baron van Heeckeren van Keil, oud-minister, van de candidatuur had afgezien. Yerseke, 22 Mei. Heden namiddag hield de heer H. Vermaas, bij zijn vertrek naar Numansdorp, zijn afscheidsrede met Lucas 24 36. Een groote schare woonde deze plechtigheid bij en zong staande bij het verlaten van het kerkgebouw psalm 121 2 den leeraar toe. Ds. Oberman en al de leden van den Kerkeraad te Ommen, zijn door het Piov. Kerkbestuur van Overijssel voor een jaar geschorst, ingaande 26 dezer. Eerstgenoemde met inhouding van Vs zijner wedde. Hunne misJaad bestaat in: Weigering om den doop toe te dienen aan een kind van een Moderne, die vooraf verklaarde niet te kuunen antwoorden op de 3 vragen van het doopsformulier. Het kiescollege is bij de Herv. gemeente te Rotterdam voor de eerstvolgende tien jaren bestendigd. 747 stemgerechtigden verklaarden zich voor het kies college 128 wenschten het beroepingswerk weder aan den kerkeraad op te dragen. Van een zeer practischen geest gaf een bewoner van de Kemperstraat in deu Haag blijk. Toen hij op een middag te huis kwam, was zijn vrouw en de helft van den inboedel verdwenen. In plaats van zich tot de politie te wenden of er veel beweging over te maken, verkocht hij het overige en ging ook zijns weegs. Betrekkingen en baantjes liggen tegenwoordig niet maar voor het grijpen. Vierhonderd (400) personen melden zich nl. aan om bij de tramwaymaatschappij WildervankStadskanaal te worden geplaatst als conducteur. De koninklijke bewilliging is verleend op de acte van oprichting van een bouwmaatschappij Nieuw- Scheveningen, met een kapiiaal van f 300,000. Het doel der maatschappij, die haar zetel te 's Hage zal hebben, is het bouwen, verkoopen of verhuren van villa's, hotels enz. Het schijnt, dat het proces wegens den moord van sultan Abdoel Aziz ten doel heeft allen, die door de tegenwoordig in Turkije invloedrijke coterie gehaat of gevreesd worden, onschadelijk te maken. Bijn^ alle mannen van aanzien, die gewichtige posten hebben be kleed en, bij veranderde omstandigheden, daarvoor weder in aanmerking zouden komen, worden in dat proces gewikkeld. De spoorweg-beambten in Engeland schijnen al niet minder rechtmatige grieven te hebben dan de telegraphisten. Eenige duizenden afgevaardigden, uit hun midden zeggen mag die school is mijn stand niet. Ik ken iemand, zegt spreker die thsns lid der 2e Kamer is» en die op mijne school naast een kleppermans jongen zat, en waarlijk, 't heeft hem geen kwaad gedaan Tot Ds. MalcomesiusWat ik gelooven noem Boven het formulier des doops staat geschreven voor kinderen d-ir geloovigen. Welnu, die geloovigen bedoel ik. Zij, die hun belijdenis met woord en daad gestand doen. Zoo hebben, dunkt mij, onze vaderen dat woord opgevat en zoo doe ik het ook. Op nieuw neemt de beer Eabius bet woord en zegt dat hij nog niet weet wat de Christelijke school is, al is doel, basis en uitgangspunt aangewezen. Voorts ben ik het met den referent eens geen meisjes onderwijzeressen, maar ik houd staande de Christe lijke schooi worde slechts bezocht door kinderen van geloovige ouders. Wordt vervolgd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2