Goesche Courant, Ch r is tel ij k-h is tor isc h blad voor Zeeland I «81. Dinsdag 24 Mei. 7o4. ONJjE boefimg HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Ned. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenïtën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het gaat onze partij als den mensch uit de gelijkenis, die bevond dat het uitgeworpen zaad, terwijl hij sliep en opstond, nacht en dag, uit sproot en lang werd, dat hij zelf niet wist, hoe. Wij aanschouwen onzen kleinen akker vol frisch groen kruid, reeds beginnen enkele aren zich te vertoonen, en dit is geheel ongeëvenredigd aan onzen geringen arbeid. Zeker, er is ge ploegd, gezaaid en gewied, er waren van onze mannen vroeg en laat op den akker, maar ieder onder de ijverigsten zal 't moeten erken nen, dat hij veel meer ziet groeien dan hij reden had te verwachten, in aanmerking nemende de zandige, onvruchtbare plekken hier en daar, in aanmerking nemende het mede uitgesproten onkruid. Wij zien 't ook hierde aarde brengt van zelve vrucht voortwij zien het 't is God, die den wasdom geeft. Slaan wij het oog op onze tegenpartij, dan gelijkt zij ons een ouden knotwilg. De aanvan kelijk mooi opgeschoten boom is door de han den des kweekers, diens vrienden en nakome lingen voortdurend misvormd. Om de twee, drie jaar werd doör vriendenhand hethakmes erin geslagen, de poten zelfs werden niet gespaard. Schot'en er naast eiken afgehouwen tak steeds meerdere twijgjes uit,— elke wond deed den stam inwateren en dieper rotten. Rendeerde de groote dikkop vroeger goed, verheugde men zich in zijne onuitputtelijk geachte voortbrengende kracht, nn is hij gespleten, nu ziet men van binnen meer molm dan hout, nu leeft hij op den bast, nu moet er dikwijls gehakt wor den, zullen niet de verschillende koppen al te ver afwijken van den stam, en 't is mogelijk, als de heerschende wind wat hevig wordt, dat IVfcÜTJXjLi IjXCTOIST. Verslag der Pröv. Unievergadering, geh ouden te Delft op 21 ApHl jl.' iv: De heer Fabius van Delft krijgt thans het woord en zegt: Ik heb met genoegen den spreker aange hoord, doch gaarne had ik eenige opheldering. Spreker heeft gezegd wat doelbasis en uitgangspunt der Christelijke school is, maar hij heett nog niet r-ezegd, wat ze is Is het een Zendingschoól Neen is er gezegd. Is het een kerkelijke inrichting Ofschoon kerk en school nauw verbonden zijn, neen Wat dan? In de 2e plaats meen ik, dat alleen kinderen van geloovige ouders op de Christelijke school mogen worden toegelaten, wegens nadeeligen invloed der kinderen op elkander. De Christelijke school toch is een uitvloeisel van het Christelijk gezin, heeft dus het grootste deel van den wilg nog-eens, over de sloot heen, op conservatieven grond valt. Naar dien grond helt de boom nu reeds sterk over. Houdt wat ge hebt" is de leuze, wélke de mannen van den vooruitgang" elkander in deze dagen toeroepen. Verdedigen, bewaren, be houden, is de grondtoon hunner redeneeringen alleen 't leelijk klinkende woord conserveeren is er nog niet uit. Van onze zijde moet op steeds klemmender toon de eisch om eene betere volksvertegen woordiging worden uitgesproken, wij moeten zien eenige schreden, of ook maar ééne schrede nader tot ons doel te komen. Er zal wel geen kans op zijn, dat heel spoedig de hatelijke ar tikelen in de grondwet door betere, door goede worden vervangen, maar, dit doel niet uit het oog verliezende, moeten we er op aandringen om alvast eene Kamer' te krijgendie niet de min derheid der tegenwoordige kiezers, maar die in waarheid het Nederlandsche volk vertegen woordigt. Kiesdistricten, in welke de liberalen" ge makkelijk baas konden blijven, en de weinige in welke zij nooit invloed zullen krijgen, hebben zij enkelvoudig gelaten, dat blijven lapjes grond met1 zoo na mogelijk 45,000 bewoners. Maar, districten, in. welke hunne partij even de minderheid had, hebben ze verbonden aan naburige, in welke zij over de meerderheid kon den beschikken. Zoo hebben zij, naar 't in hun kraam te pas kwam, dribbèle ja zelfs veelvou dige districtën 'gemaakt', ongelijksoortige distrió- ten aah elkaar geflanst, om eene kunstmatige meerderheid te behouden in de Kamer, die volks vertegenwoordiging heetmaar niet de zuivere afspiegeling .is van de nat® Het is nn de eerste plicht onzer kiezers om geen algemeen, maar een privaat karakter, 't Ongeloof heeft gebroken met den Christus en 't zoekt zich ook door middel van kinderen voort te planten geen kinderen van ongeloovigen dus op de Christelijke school. De heer Mitze van Amsterdam vraagt of de Chris telijke school ook niet mag geopend worden voor Doopsgezinde kinderen, of voor zulke kinderen, die uit onverschilligheid der ouders niet gedoopt zijnr Hij merkt tevens op dat velen, die scheiding van kinderen volgenssekse voorstaan, er volstrekt geen bezwaar in vinden, dat later meisjes op post- of telegraafkantoor dienst doen zulks werkt z. i. de onzedelijkheid zeer in de hand. Spreker kon hiervan voorbeelden noemen. De heer Noórdtzij van Kampen wil meer scheiding volgens bestemming. Hij meent dat de Christelijke school voor alle kinderen moet opstaan. De heer Rumsckeidt uit 's Hage zegt: de heer Fabius meent dat de invloed van oogëloövige kinderen een aan die wanverhouding, aan dien onrechtmatigen toestand een einde te maken. Wij moeten mannen kiezen, die dit inzien, die tot verbetering willen medewerken. Ware de liberale" partij gezind om hare zonden af te breken door gerechtigheid, of er verlenging van haren vrede mocht wezen, hare mannen in de Kamer moesten dan zeg gen wij voelen 't, wij vertegenwoordigen het volk nietwij maken ten spoedigste eene betere kieswet, eene rechtvaardige indeeling der distric ten, wij breiden de kiesbevoegdheid tot alle be langhebbenden uit, en gaan dan naar huis. Maar dat doen zij niet. Hunne leuze is: vasthouden, blijven zitten. En daarom zal 't gaan bij de aanstaaude verkiezingen zooals bij alle voorgaande. De liberale" partij zal hare oude afgevaar digden handhaven zooveel zij kan, de anti-revo lutionairen en roomschen zullen hunne beste mannen, naar de gelegenheid der districten in samenwerking of elk voor zich, zooveel stemmen trachten te bezorgen als mogelijk is^ 't Zal gaan zooals bij de voorgaande verkie zingen, want het zal blijken dat de anti-revo lutionairen en roomschen, al veroveren zij mo gelijk in samenwerking of afzonderlijk geen enkelen zetel in de Kamer, toch over heel den lande een* aanzienlijker stemmen cijfer op hunne candidaten vereenigen. 't Zal gaan zooals by de voorgaande verkie zingen, want het stemmencijfer der liberalen' zal dalen. En dat juist omdat velen, dié tot dusver, uit kracht van oude gewoonte, op de candidaten der liberalen" stemden, nu niet meer zullen doen zooals zij bij vorige verkiezingen deden. Zij mogen niet tegen, zelfs vóór de staatsschool zijn, toch hebben zij er veel op tegen, dat die nadeeligen invloed zal uitoefenen op kinderen uit geloovige huisgezinnen, maar zegt spreker hoe weinig beantwoorden vele kinderen aan de opvoe ding, die ze te huis en op de school ontvangen. Er zijn kinderen uit geloovige huisgezinnen, die oneerbiediger zijn dan kinderen uit ongeloovige huisgezinnen. Alle pogingen om onze kinderen op te voeden zijn z. i. slechts maatregelen van voorbereiding, Ds. Buitendijk zegt De heer Eabins wil terog- trekking uit de wereld, dit kan niet. De nadeelige invloed zal zoo groot niet zijn. Er wordt wel eens gezegdvroomheid is geen erfgoed Ik zeg ja, vroomheid is wel erfgoedgetuige daarvan vele streken in ons vaderland, waar trouw 2 a 3 maal 's daags de bijbel gelezen wordt; dit moge bij velen uit gewoonte zijn, ze doen het echter omdat ze het, nog te huis zijnde, bij vader en moeder ook> deden. Ik ga dus niet met den heer Fabius mede. leder kind

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1