BUITENLAND, HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. lokalen te beperken, van de ramen te verwijderen. Verder Wordt het strafbaar gesteld, ruiten van mat of min doorschijnend glas in de vensters te hebben. Eindelijk is het verboden flesschen, tonnen of andere voorwer pen zoo voor de ramen te plaatsen, dat het gezicht naar binnen belemmerd wordt. Op die wijze wil men de menschen afschrikken de tapperijen te bezoeken, daar zij dus voor de blikken van alle nieuwsgierigen tentoongesteld worden. Wellicht voelt zich een onzer Kamerleden genegen, bepalingen van dezen aard bij amendement op onze drankwet voor te stellen. Voor de uiversiteiten van Oxford en Cambridge is een nieuwe uitgave van het Nieuwe Testament ge maakt de Engelsche tekst volgt den oudsten Griek - schen tekst. Aan de herziening werd ruim tien jaar besteed. Gisteren nacht zijn te Pelersburg tegelijkertijd 30 nihilisten gearresteerd, bij wie een aantal revolvers, dynamiet, revolutionaire proclamaties en drukwerk- tuigen gevonden werden Het gjoote struikelblok in de Transvaal is en blijft afstaud ~*vau grond. Geen duim zeggen de Boeren, een heele strook zeggen de Engelschen. Een iweede struikelblok is de onrust der Kaffers op de grenzen die, niet zelden door de Engelschen opgestookt en geholpen het den Boeren lastig maken, en voortdurend redenen geven tot conflict. En nu is er nog een derde struikelblok bijgekomen, dat van dadelijke ge volgen schijnt te zullen zijn. Men weet dat Potchef- stroom reeds na het sluiten van d^n vrede aan de Boeren is overgegaan, omdat de bevelhebber der Bperen, Cronjé het sluiten van wapenstilstand en vi. Je verzweeg. Deze fout is hersteld, daar de Boeren edelmoedig genoeg waren alles op deu ouden voet te herstellen. Alles, behalve twee kanonnen. Die waren zoek. Waar? Niemand weet het, of zegt het te weten. Waarschijnlijk hebben de BoereD die slechts twee kanonnen bezitten, de gunstige gelegenheid, die zoo eensklaps hun arsenaal met de helft vermeerderde niet kunnen laten voorbijgaan, en hebben ze de twee kanonnen verstopt. De Koninklijke commissie neemt die zaak hoog op en dreigt uit een te zullen gaan als die kanonnen niet teruggegeven worden. Ignatieff, de geslepen diplomaat, wiens politiek nooit aan een vaste richting verbonden was, door sommigen den „zwarten vos'' genoemd, Ignatieff heeft zich gehaast, toen hij als minister vau Binnenlandsche Zaken optrad, den ongunstigen iudruk, die het kei zerlijk manifest naar binnen en naar buiten heeft te weeg gebracht, eenigszins te verzachten door, in eeue circulaire dd. 10 Mei aan de provinciale gouverneurs, eene toelichting te geven van dat manifest. Hij vestigt daarin de aandacht op de donkere zijden der heden- daagsche maatschappij, de godsdienstige opvoeding, de onverschilligheid en het gemis van voortvarend heid der ambtenaren en de geldzucht, waardoor het nut der groote hervormingrn verijdeld wordt. Slechts een alleenheerscher, sterk door de liefde des volks kan onder medewerking van de zonen des vaderlands de kwalen, waaraan Rusland lijdt, genezen. In de allereerste plaats moet met medewerking der burgers de rebellische geest worden uitgegroeid. De Jodenver volgingen bewijzen, hoe ook personen, die den czaar trouw zijn, de plannen van slechtgezinden en oproer stokers onwillekeurig in de hand werken. Een krach tige zamenwerking der goedgezinde burgers met de regeering zou de moeielijkheden spoedig overwinnen. De regeering rekent op den adel, wiens rechten evenals die van andere standen onaangetast zullen blijven. Den boerenstand zal de regeering niet slechts in zijne verleende rechten handhaven, maar hem zooveel mogelijk ook ontlasten en zijne maatschappe lijke positie verbeteren. De regeering zal zoo spoedig mogelijk de wijze vaststellen, waarop locale krachten tot de vervulling van 's keizers plannen kunnen medewerken. Het eerste gevecht tusschen P ranschen en Arabieren had Woensdag bij Sout-Arba plaats. Van beide zijden vielen vele dooden. Het telegram sluit, als naar gewoonte, met de verzekering dat Eransche verster kingen te Biserta zijn ontscheept. Graanmarkten enz. Middelburg, 19 Mei. De aanvoer was weder klein en bestond hoofdzakelijk uit T AR WE, die in navolging van andere markten ook alhier 10 a 20 cents duurder werd betaald, en besteede men voor puike kwaliteit f 9,90 a f 10.voor goede en mindere soorten f 9,75 a f 9,25. ROGGE f8,75 a f 9.— WINTERGERST niet geveild. ZONERGERST f 6.— RAVER niet getoond. WITTE- en BRUINEBOONEN zijn als opgeruimd te beschouwen, enkele klusjes die nog voorkomen zijn f 15. voor de eerst- en f 13 vuor de laatstgenoemde te noteeren PAARDEBOONEN met goede vraag tot f 7.80 begeerd waarvoor niet algemeen werd afgegeven. PLATTE BOONEN f 6.50. GROENE KOOK ERWTEN f 10,— nominaal. KOOLZAAD f 10,50. Door den invallenden Hemelvaartsdag op Donderdag 26 dezer wordt daags te voren alhier graan markt gehouden. Goes, 17 Mei. De aanvoer van alle Graansoorten was uiterst klein. Gest 10 a 20,cent te noteeren. Overigens onveranderd. Tarwe f 9.50 a f 9,90 Rogge - 8,00 - 8,50 Wnitergerst - 5,40 - 5,80 Zomergerst - 5,20 - 5,50 Haver - 3,80 - 4,50 Bruine Boonen - 10,- 12, Paardeboonen - 7,20 - 7,50 Koolzaad - -,- -, Groene Erwten - 8,- 9, Boter - i,- 1,10 Eieren - 2,60 - 2,80 Versehe Boter f 0,75 a f 0,85Eieren per 100 stuks 3,10. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 19 Mei 1881. Neder). Certific. Werkelijke scliutd. 21/a pet. 65tl/16 dit^o dito dito 3 7fc3/s dito dito dito 4 103 Loten stad Amsterdam 3 1091/* dito dito Rotterdam 3 H Rusland Obligatiën 179S/1815 5 9S'/4 Certific. Inselir. 5e serie 1854 5 577? Dito dito 6e serie 1855 5 813/g Obligatiën dito f 1000 1864 5 951/2 dito L, 100 1872 5 9D/4 dito L. 100 1873 5 923/8 dito 1877 dito5 911 /4 dito leening 1867-69 5 H 773/4 Loten 1864. 5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 12778 Oblig dito47-j 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 u 903/8 dito dito Charkow Azow 5 03/4 dito dito Jelez Orel 5 915/s dito dtto Jelez-Griasi. 5 88l/« Aand. Baltische spoorweg 3 v 5572 Polen, Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 N 897^ Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 665/s ditc dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 667s dito in papier Mei/Nov. 5 653/4 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 523/4 öpanje. Obligatiën Bui ten 1 1 227* dito Binnenlandsche 1 v Poitugal Obligatiën 3 513/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 13 Obligatiën n 1869 6 147e Egypte, dito 1876 6 733/4 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 103/16 dito dito dito 1876. 472 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 983/4 Prijzen vaan coupons. Amsterdam, 14 Mei. Metail. 1 21,45; dito ziivej f 21,45; Div. Eng. per S' f 11,75; Eng. Russen per pd. 12,— Eng. Portugal per 'tg f Frans f 47,40 Belg. f47,40; Pruis 1 58,60; Hamb. Russen f 1,21 Russen in Z. R. f 1.21725 Poolsche oer Z. R. f 1,83 Spaansche piasters f 47,40 Spaansche Binnenlandsche f 2.36 Ainerikaansche dollars f2,48; papier Mijnheer de Redacteur J Beleefd verzoek ik U nogmaals een plaatsje in uw blad. Uit particuliere gesprekken en ook uit het no. van jl. Dinsdag van Uw blad is mij gebleken dat miju gevoelen i. z. de verspreiding van Dr. Bronsveld's Bijbel bij velen instemming vindt en dat ik niet te veel beweerde over uitgever en colporteur. Voorts meen ik ook mijn doel bereikt te hebben, nl. het publiek in te lichten en te waarschuwen. Dat schrijven was oorzaak, dat ook zekere M. te B., een stuk ter plaatsing zond, waarin hij verklaarde zich grootendeels met den inhoud van mijn stuk te kunnen vereenigen, doch niet zonder protest tegen mijn eerste motief. Bij dit protest wensch ik even stil te staan. Hij begint met de opmerking te maken dat er een con scientiest rijd aan het naam teekenen vooraf schijnt te zijn gegaan, aangezien ik vermeende dat bedoelde heeren predikanten zich hadden laten bewegen tot het geven vau een aanbeveling. Wat ZEd. nu met dien conscienties^rijd bedoelt is mij en velen met mij uiet recht duidelijk. Ik meen dat er vooreen conscientie- strijd ernstiger zaken moeten plaats hebben. Misschien is het er een noodzakelijk gevolg van, en voor een „eenvoudig man" minder begrijpelijk. Doch wat voor mij niet begrijpbaar is zijn de door U gedane vragen omtrent Dr. Kuijper en den naam van „Gereformeerd". Ge vraagt of Dr. K. wellicht gezegd heeft dat Dr. B. den bijbel vervalscht heeft? Heeft hij ieder die dezen bijbel durft aanbevelen dan den naam van „Gereformeerd" ontzegd?!en waarop ge dan zegevierend uitroept: „Wel neen! zulke dwaze dingen doet Dr. K. niet Maar heb ik dan zulks be weerd Maar wat Dr. Kuijper o. m. wel gezegd heeft is dit: „Dat schrijven van „Heer" toch is een onbe twistbare fout". Deze verklaring berust op een taal kundig advies, en ten andere „Denkt toch nooit dat iemand omdat hij Heere" zegt zal worden aange nomen of ook uitgeworpen omdat hij nog voortgaat met te zeggen „Heer." Liever hoort ons gereformeerde volk Heere, om dat het eerbiediger klinkt, omdat hun beste bijbel het zoo steeds zeide, omdat ze oordeelen dat men van den boogen heiligen God nooit met te diepen eerbied spreken kan." Ge zegt verder dat „het slechts eene kwestie van smaak was, Dr. K. wil „Heere" (meer ouderwetsöh) dr. Br. wil „Heer" (meer nieuwerwetsch) schrijven en zeggen Maar hoe kondt ge nu toch ooit zoo iets beweren? Eene kwestie van smaak!! Ik zou bijna hier denken aan misleiding der eenvoudige gemeente of aan onwetendheid met hetgeen hieromtrent is voor gevallen. Wanneer het eerste niet waar is, wat ik gaarne geloof, en het dus aan onwetendheid te wijten Is, dan hebt ge' ook m. i. geen recht voor uwe be wering. Het is echter door taalkundige en wetenschappe lijke mannen uitgemaakt dat het Heere moet zijn. Die zich hiervan overtuigen wil heeft slechts de ver klaring te lezen van den Hoogleeraar Dr. M. de Vries, die er nog wel bijvoegde „geen taalkundige zal er andere over denkenMen zal toch zeker dezen Hoog leeraar niet beschuldigen van ouderwetsche woorden in te voeren. En wat toch alles afdoet dunkt mij is dit: Het woord Jehovah dat in den grondtekst voor komt kan niet anders dan door „Heere" vertaald worden. Het geldt hier de grondtaal, geen smaak. Zoo zou de een dit en de ander dat kunnen ver anderen. Er doet zich nog een vraag bij mij op waarom toch zou Dr. Bronsveld die e hebben weg gelaten op den titel van den bijbel staat „volgens de Slaten-overzetting" en niettegenstaande dit, wordt er zonder eenig bericht in veranderd. Wie waarborgt mij dus dat er niet meer in veranderd is Ik vertrouw nu wel dat dit niet zoo zal zijn, maar meen toch recht tot deze bewering te hebben. Men moet ook niet vergeten dat ik maar een „eenvoudig man" ben die zich onder dankbetuiging aan de Redactie noemt Middelburg, 18-5-81. K. L. C. VEKK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum, Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 29 Krabbendijke, Hoefje, Peile V. d. Bvssche, 2 Juni. Wissekerke, Hotstede, Roelof Van Moer. Goes, Hofstede, Tak, Middelburg, en Liebert. 15 Kapelle, Hofsteden enz. Pelle P. Overman. 23 Tholen, Boereninspan, Wagtho. ADV liTDNTlEN. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een Welgeschapen Dochter J. VALK, Echtge- noote van Middelburg, 19 Mei 1881. J. F. J. MATENA. Voorspoedig bevallen van eene Welgeschapen Dochter ALIDA MIDDELBEEK, geliefde Ec.ht- genoote van O. en W.-Souburg, J. W. KNOTTENBELT, 19 Mei 1881. Predikant. Heden behaagde bet den Almacbtigen uit bet midden van onzen kring, door den dood weg te nemen, onzen waarden vriend en mede bestuurder A. KREULEN in den jeugdigen leeftijd van bijna 19 jaar. De Heere trooste ons en zijne bedroefde" familie in deze voor ben zoo moeielijke weg. Namens het Bestuur der Chr. Jongel Vereen. Spr23 23«. P. ADRIAANSE, President. C. J. DE RIJKE, Secretaris.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3