HANDELSBERICHTEN. K INGEZONDEN STUT LKË N. Het zal dan, helaashard tegen hard gaan in Rusland. Turkije's Sultan wordt niet moede zijne protesten tegen de behandeling den Bey van Tunis, door Frank rijk aangedaan, te herhalen. Ach, dat het hem helpen konBeter een slechte dan eene opgedrongen regeering toch.. Frankrijk is opgewonden over het behaalde succes, en over de goede vooruitzichten in Afrika geopend. In Engeland heeft het parlement zich opnieuw aan de behandeling van de Landwet voor Ierland gezet, zonder echter nog tot aanneming gekomen te zijn. Uit de andere landen kwam heden geen tijding van belang, Itiireerlijke Stand. Itliiidclbiai'g. (Van 8 tot 15 Mei.) Ondertrouwd M. C. de Die, jm. 27 j. roet A. Kikkert, wed. 27 j. H. Tulleners, wedr. 29 j. met A. vau Dit mars, jd 24 j. A, M. Hollebrands, jm. 26 j. met 0. C. Makurau, jd. 20 j. Bavallen T. Brouwer, geb. Louwerse, z. H. M. Guiot, geb. Teuthoreij, d. N. Bosschaart, geb. Tave- nier, d. M. de Liefde, geb. Cramer, z. H. C. A. Sprenger, geb. de Bruijn, yan Melis en Mariekerke, d. C. M. Degens, geb. Wenstedt, d. K. M. Gideonse, geb. Pouwer, z. OverledenM. Kempe, wed. van P, Allaard, 69 j. S. J. Akkerman, d. 9 d. J. Six Dijkstra, wedr. van F. de Plaa, 64 j. A. E. F. H. Eiff, wed. van S. Koets, 70 j. H. Plendrikse, z. 3V-j m. L. G. Gillissen, man van M. J. C. Kanters, 80 j. J. J. d'Hondt. man van A. Blokhoff, 50 j, A. K. Reijers, z. 8 m. Vlissiaigeai, (Van 7 tot 14 Mei.) GehuwdR. de Pagter, jm. 24 j. met J, P. J. Jelleba, jd. 29 j. J. van den Berg, jm. 31 j. met L. van de Schraaf, jd 31 j. Bevallen M. W. Wezepoel, geb. Lucas, d. C. M. Hol, geb. Pauw, z. A. C. Bömer, geb. Bark, d. M. A. Walker, geb. Ilighwood, d. M. J. Corveleijn, geb. Leenhouts, d. W. Baljé, geb. Kemeling, z. E. A. van den Abeele, z. C. M. Smith geb. de Vroom, z. D. de Rijcke, geb. Stroo, z. (levenl.) Oveileden J. de Bruijn, jd, 70 j. P- J. A. Wels, z. 5 in. L. J. M. Jaus, d. 4 j. H. Vleeshouwer, z, 5 m. Goes. Gehuwd: W. H. Scheepsma, jm. 27 j,met B. C. Zoutewelle, jd. Ü4 j. P. Keukelaar, wedr. van M. Reijnhout, 42 j. met M. Meulblok, gescheiden vrouw van Notte, 30 j. J. van de Griend, jm. 23 j. met A. C. Remijn, jd. 24 j. J. ten Bosch, jm 25 j. met S. de Jonge, jd. 24 j. S. Hartog, jm. 21 j. met P. Oranje, jd. 23 j. Bevallen J. Schrijver geb. de Dreu, z. P. Dalleu, geb. Almekinders, z. P. Arnoldi, geb. de Dreu, d. M. C. Ossel, geb. Eggen, d. W. Verheule, geb. Fraanje, d. C. de Wolff, geb. van Oosten z. Overleden E. Lammers, wed. van W. Nobel, 84 j, J. Rouw, z. 5 j. M. W. Nortier, wed. van A. Steendijk, 87 j. H. Q. Janssen, man van W. de Koek, 68 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 16 Mei. TARWE. De aanvoer van witte lnlandache was matig en werden de beste partijtjes 20 cent hooger uitgezocht, overigens ging het aangevoerde tot ruim vorige prijzen langzaam van de hand. Vlaam- sche, Zeenwsche, Flakkeesche en Overmaassehe: de beste f 10 a 10,60, dito goede f9.30 a 9.90, dito mindere f 7.80 a 9.20. ROGGE. Van Inlandsche was de aanvoer wat ruimer en vonden de beste soorten tot ruim vorige prijzen goede plaatsing, doch de mindere kWalit°,iten konden niet in verhouding verkocht worden. Vlaamsche, Zeenw sche en Overmaassehe: de beste f 9 a 9.50, dito mindere f 8.40 a 8.90. GEKST. Van Zeeuwsche Winter- was merkelijk minder ter markt, hetgeen tot vorige prijzen nemers vondvoor Zomer- die ook niet ruim was toegevoerd, bestond goede vraag en bracht 10 cent meer op. Zeeuw sche, Flakkeesche en Overmaassehe Winter- de beste f 5.90 a 6.30; dito mindere f 4.80 a5.80dito Zomer de beste f 5.70 a 6 dito mindere f 4-60 a 5.60 HAVER ging wederom tot vorige prijzen goed van de hand. Inlandsche dikke f 4.60 a 5.30dito voer f 4.1Ó a 4.70 dito mindere f 3. a 4. BOEKWEITGROTTEN zonder handel. PAARDENBOONEN mei kleinen toevoer tot ruim vorige prijzen verkocht; de beste f 7.50a 7.90; min dere f 6.80 a 7.40. DU1VENBOONEN goed prijshoudend van f 7.75 a 8.75. BRUINE en WITTE BOONEN nominaal als voren de beste van i 11 a 13; mindere f 7.50 a 10.80. BLAUWE ERWTEN zonder vraag, flauw als vo ren; Walchersche en puike Zeeuwsche f9'50 a 10; Zeeuws., Flakk. en Overm. de beste f 9 a 9.25 dito mindere f 7.75 a 8.74. KOOLZAAD- Overmaassch f 11. Van LIJNZAAD is niets opgegeven. HENNEPZAAD Yan f 7 a 8. KANARIEZAAD prijshoudend het beste f9 a 3,50 goed en minder f 7.50 a 8.75, Vlissingen, 17 Mei. Boter per kilogram f f 0,90. Eieren f 3,40 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 17 Mei 1881. 1,— Nederl. Certitic. Werkelijke schuld. 21/5 pet. 65[1/i( dito dito dito 3 H 7*»/. dito dito dito 4 y 103 Loten stau Amsterdam 3 109»/. dito dito Rotterdam 3 H Rusland Obligatiën 1798/1815 5 II 98'/. Cértilic. Inschr. 5e serie 1854 5 57'/. Dito. dito 6e serie 1855 5 •u 81»/, Obligatiën dito 1000 1864 5 95'/. dito L. 100 1872 5 n 91'/, dito L. 100 1873 5 92»/, dito 1877 ditcf 5 91'/, dito leening 1867—09 5 7 7»/. Loten 1864 5 H 5 Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 127'/. Oblig dito 4l/2 S3 Oblig^ spoorweg Poti-Tiflis. 4 90»/, dito dito Charkow Azow 5 U 90»/. dito dito Jelez Orel 5 - 91s/, In Groede is sedert 1 Maart 1880 eene Christelijke school. Die school begon met 37 leerlingen. Langzamerhand vermeerderde dat aantal en steeg dezen winter tot circa 100. Binnen een jaar dus meer dan verdubbeld. De nieuwe wet op 't lager ouderwijs kwam. De Christelijke school had, naar de voor elk kind vereischte kubieke inhoud berekend, slechts plaats voor 65 leerlingen. Zij moest dus verbouwd en vergroot worden. Op dit oogenblik is de Christelijke school afgebroken. 't Geld voor dc verbouwing is door de trouwe zorg Gods reeds bijeen gebracht. Waar nu school gehouden De kerkeraad der Ev. Luth. gemeente, aan welke de Christelijke school toebehoort, stond, bij gebrek aan betere lokaliteit, bereidwillig haar kerkgebouw af. In de week school, 's Zaterdags de boel opgeruimd, de schoolmeubelen geborgeD, de kerk opgeknapt en zoo kon 's Zondags de Evangelieverkondiging ongehinderd voortgaan. Evenwel, de moeite, om tel kens van de kerk eene school en van de school eene kerk te maken, was oorzaak, dat men naar eenen uitweg zocht- De Ned. Herv. Gemeente is, sedert het overlijden van Ds. H. J. Janssen, in Januari 1881, vacant. In ,/het jaar van gratie" zijn tot dusver de ring broeders 's middags komen preeken. Altijd s middagsnog geen eenmaal 's morgens! De kerkeraad der Ev. Luth. gemeente nam daarom net besluit, het verzoek tot ut Ned. Herv. zusterge- meente te richten, voor een paar maanden des mor gens godsdienstoefening inJiet Ned. Herv. kerkgebouw te mogen houden. Men twijfelde geen oogenblik aan de welwillendheid, bereidvaardigheid en den broederzin der Groesche Hervormden. En men had welgedaan, niet te twij felen, want, reeds een paar dagen later kwam het antwoord „zwart op wit" dat het verzoek toas toe- Maar Groede heeft een consulent. De predikant der naastbij zijnde gemeente schijnt, naar 't geen men vertelt, door den kerkeraad en de ringbroeders minder geschikt geacht te zijn, om te waken voor 't geestelijk welzijn der vacante gemeente. Daartoe scheen beter bevoegd Dominé Visser van Schoondijke. Wel is voor dien man het Evangelie des kruises eene dwaasheid. Wel stemt hij niet meer in met de voor hem ver sleten belijdenisschriften der Ned. Herv. Kerk. Wel laat hij eiken Zondag zijne arme gemeente geestelijken honger lijden, door „in stede van den rijkdom den Goddelijke genade in Christus Jezus, te spreken" in bewegelijke woorden van menschelijke wijsheid." Ds. Visser is modern. En dus man van onzen tijd, man naar de mode., Een slooper op geestelijk gebied. De wonderen weg! De kruisprediking weg De hope der opstanding, het eeuwige leven dwaasheid Jezus Christus een gewoon mensch, niet God te prijzen in eeuwigheid De Bijbel een gewoon boek met bladen Arme dominé Visser Maar, wacht een beetje, dominé Visser is zoo erg niet. Hij wil vrijheid op kerkgebied, vrijheid voor elke overtuiging Hij wil verdraagzaam zijn I Prediker van het goddelijk gebod op sentimenteel menschelijke wijze uitgelegd „Hebt uwen naaste lief als U zei ven", zal hij altijd blijven. ITij wil liberaal zijn Wil „recht voor allen" „En 't hart klopt hem met feller en hooger slagen, als hij U bewijzen moet, hoe humaan hij is Tot de aap uit den mouw komt. Tot, in den strijd tegen eene kruisprediking, dat vernisje van mooie leusjes en woordjes wegvalt. Ds. Visser komt in Groede. Zou Ds. Pohlmauu de kerk hebben, waar hij tot dusver, ondanks magere collecten, bijna leege armen- zakjes, teringachtige armenkas, met moderne klanken en phrasen de telkens kleiner wordende schare kerk gangers had willen verleeren te gelooven Dat zou niet gebeuren! Hij zou voortaan 's morgens komen preeken Moest niet de kerk op Schoondijke geverfd worden P En al kon dit nog wel een poosje uitgesteld, nu nu is de leelijke verf van Schoondijke's kerk gebouw voor Ds. Visser zoo leelijk gewordeD, dat hij dien treurigen verftoestand niet meer zien kan. Daarin, moest dadelijk verandering komen Wilde hij niet 's morgens in Groede komen preeken. De kerk van Schoondijke zal worden opgeknapt. 't Was immers 't vaste voornemen van Ds. Visser, om 's morgens in Groede te preeken De Kerkeraad te Groede werd bijeengeroepen. De treurige, toestand der verf in Schoondijke's kerk gebouw ging de broeders aan het hart. De ijver van ds. Visser trof de vergadering En opdat de oogeu van ds. Visser spoedig den glans van 't nieuwe verflaagje zien zouden, hadden zij niets daartegen te zeggen. Dominé Visser wou immers 's morgens preekeD, welnu, hij zou preeken. Dominé Pohlmann zou geen permissie hebben De Luthersche kerk moest maar in ongerief blijven zitten Een der kerkeraadsleden, zegt men, was tegen t besluit. Wat was die eene onder zoovelen De kerkeraad, uit liefde, voor de verf en de kerk op Schoondijke, heeft met een echte weerhaanswijs- heid, met echt christelijke liefde tot eene zutter- gemeente, die zustergemeente eene weigering gegeven. Wat dunkt u, lezers Maar vergun mij eren de vroegere dagen te laten spreken. Toen, in het jaar 1861, de Ned. Herr. gemeente een plafond in haar kerkgebouw wilde leggen, werd door haar den 19en Mei gevraagd om de kerk der Ev. Lutherschen. Er was geene vacature, dus geen kerk, die 's morgens leeg stond, maar toch werd on- middelijk den 20en Mei het verzoek toegestaan. Van 9 Juli 1861 tot 5 Januari 1862 is toen godsdienst oefening door de Ned. Herv. in 't Luthersche kerk gebouw gehouden. Toen, in het jaar 1870 de Ned. Herv. kerk te Groede zou worden geverfd, en er geen vacature op het dorp was, dus geen kerk die 's morgens leeg stond, werd door de Ned. Herv. gemeente den 29en Juli gevraagd om de kerk der Ev. Lutherschen, en dat verzoek werd met de meeste bereidvaardigheid en welwillendheid den 2en Augustus toegestaan. De kerk werd van 21 Augustus tot 16 October gebruikt. „Wat gij wilt, dat U de menschen doen, doe gij hun alzoo 1" Lezers, zijn er in uwe omgeving ook zulke lui als ds. Visser Zoo vrijgevig en toegevend, ook jegens andersdenkenden Zoo verdraagzaam l Zoo liberaal Zoo eerlijk en belangeloos in de toepassing van het „recht voor allen" 1 Dan hoop ik dat deze openbaring van „onopge smukte feiten" u zal doen inzien, hoe velen, die als hondjes met den staart kwispelen op den schoonen naam van liberaal11door de tooverwoordjes der liberalistische kliek begoocheld en bedot worden De liberale drijvers, ach P 'tZijn kettermeesters van den dag! Zeg, echte liberalen, Wilt gij met dat slag dwalen 1 U dankzeggende voor de plaatsing van mijn inge zonden stuk, blijf ik t. t. Groede 17 Mei 1881. J. VAN BRUGGEN.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3