lurk, Sihool en Hendia*) GEMENGDE BERICHTEN. BUiTENLAN Z. M. de Koning is sedert een paar dagen ongesteld. Z. M. is lijdende aan eene aandoening der nieren. De lijfarts Jr. Vinkhuijzen is uit den Haag naar het Loo Ontboden. Dat de heer 's Jacob, de nieuwe landvoogd van Indië, een practisch man is, is bekend. Dat Z. E. zich ook door openhartigheid (gewoonlijk niet aan staatslieden eigen) onderscheidt, kan blijken uit het antwoord aan eene deputatie uit den Indischemhaudel gegeven, die hem bij de aanvaarding zijner betrekking met klachten en grieven naderde. De Gouverneur-Generaal gaf te kennen, dat hij de ont boezeming der Indische wenschen en grieven steeds met aandacht gevolgd had maar tot de overtuiging was ge komen dat zij zeer overdreven waren dat men geliefde het goede voorbij te zien en te eischen wat niet gegeven kon worden. Hij zeide verder, dat de Indische parti culieren de gewoonte hadden, om te oordeelen over hetgeen zij niet kunnen beoordeelendat de gegevens, die ter hunner beschikking staan en het terrein, dat ze overzien kunnen, te beperkt zijn om hun oordeel an ders dan eenzijdig te doen uitvallendat de regeering die ruimer overzicht heeft en rekening houdt met veel waarmede particulieren zich niet inlaten, daarom on mogelijk kan doen, wat particulieren meenen te kun nen vorderen dat zelfs de scherpzinnigste particulier dus niet iu staat is, om te beoordeelen wat de plicht der Regeering is. De Gouv.-Gen, voegde er bij, dat de handel in Indië de gewoonte heeft om alles aan de Regeering te wijten, terwijl men beter zou doen om zich zei ven zwaarder eischen te stellen. Aan den handel, die zooveel veranderingen van de Regeering «orderde, moest dus worden toegeroepen wat onlangs de Min. van Justitie zeide „Herzie u zeiven." Degenen die veel van de regeering eischen en te gelijk over drukkende belastingen klagen, moesten toch begrijpen dat, als de Regeering veel moet doen, zij dan ook over veel geld moet te beschikken hebben. Ten slotte zeide ZExc., dat zeer door hem werd gewaardeerd de openhartige mededeeling van wenschen en grieven door den heer van den Berg, vertegenwoordiger van den handel, en dat deze dus ook zeker zou appreciëeren het duidelijke antwoord, dat hem gegeven was, en dat hem bij voortduring dezelfde klare wijn zou geschon ken worden. Overijssel f 4873, Groningen f 1437, Drenthe f 561 Limburg f 10, 365. Lohman zal het debat over de interpellatie-De Jong eens in een vlugschrift toelichten. Uitnemend Die interpellatie-De Jonge was dan ook een schan delijk stuk voor Kamer en Ministerie beide. Op die wijs alleen mogelijk in ganschelijk gedemo raliseerde toestanden. Standaard Bij de rijks-postspaarbank is gedurende de maand April, de eerste maand van haar bestaan, ingebracht (in ronde cijfers) f 113,338, terugbetaald f 1467, in kas gebleven ten name der verschillende inleggers f 111,870. In 304 van de 351 post- en hulpkantoren, welke voor den dienst der spaarbank zijn aangewezen, heeft inbreng plaats gehad. De inbreng bedroeg in de pro vinciën Noord-Brabant f 27,586, Gelderland f 10,661, Zuid-Holland f 23,206, Noord-Holland f 21,944, Zeeland t 6571, Utrecht f 3030, Friesland f 3099 De heer candidaat P. Segboer is ook beroepen te Gapinge. Klevcrskerke. Alhier is beroepen de heer H, Th. Barbas, cand. bij het prov. kerkbestuur in Noord Holland. Middelburg, 18 Mei. Heden morgen had de ope ning plaats der stembriefjes voor de benoeming van 19 leden in het kiescollege der Nederd. Herv. gem. alhier. Al de candidaten van „Evangelie en belijdenis" werden met 1 roote meerderheid gekozen. De Schotsche missie te Amsterdam, zoo gunstig be kend onder alle Christenen in Nederland, vierde laatst leden Woensdag haar vijf en twintigjarig bestaan. De heer Korff herdacht dat tijdvak, waarin zooveel tot heil van Israël was gedaan. Inzonderheid stond hij stil bij den arbeid van dr. Schwartz, die in 1856 het gebouw had ingewijden jaren lang werkte als docent aan het Schotsche seminarie ter opleiding van evangelisten en zendelingen onder Israël en de volken, als redacteur der Heraut, Stemmen van Israels koninghet liootd der gemeenteals oprichter der Zendelingsver. en van het Kindergenootschap enz. Ook anderen, zooals da Costa, Capadose e. a. werden dankbaar herdacht. verstrooiing. De kinderen moeten merken, dat hij •meent, wat hij bidt. Dit is het vruchtbare gebruik van den Bijbel op de school. Laat ons door dien Bijbel een dam opwerpen tegen den stroom des ongeloofs De afval van God is ontzettend Het ongeloof neemt lieg steeds toe Maar broeders, God zal ons zegenen, Hij staat aan onze zijde Worde dan de bede mijns overleden broeders verhoord O God steun Gij alle Chr. onderwijzers Hierop nam Jhr. Mr. Elout van Soetericoude het woord. Hij, de eere-voorzitter der Unie, hoopte, dat die Unie een der beste middelen zou zijn, om het volk tot God te brengen. Eene zaak wilde hij nog bij het gesprokene van Ds. Voorhoeve voegen, nl. de onderwijzer moet een geloovige onderwijzer zijn. Ge loof toch alleen kan geloof inboezemen. Mocht daarop meer gelet worden bij de keus van een onderwijzer. Ook moet de ouderwijzer eerbied aankweeken voor Gods woord. Hij zelf dient, als voorbeeld, eerbiedig te zijn. Spreker herinnert zich nog zeer goed, dat reeds zijne moeder hem zeer vroeg eerbied inboezemde voor den Bijbel. Gebeurde het, dat hij sprak, terwijl men in den Bijbel Jas, dadelijk was lietKind, stil God spreekt! Doorgaans maakt men bij 't op- 'chten eener school zich druk met lokalen, gebouwen, Zondag namiddag omstreeks 4 ure zag men rook opstrijgeu uit een schuur op den kanaaldijk vlak bij Veere. De geneesheer A. Geill, er zich heen bege vende en de vlammen ontwarende, drong binnen en sneed in allerijl de paarden los, die er zich in be vonden. Kort daarna had het vuur alles verteerd, behalve de paarden, eenig hout, hooi, gereedschappen enz., wat den inmiddels toegesnelden brandspuitgasten nog eenig werk gaf. Eigenaar van 't verbrande is een trekker te Middelburg, die het slachtoffer van onvoorzichtigheid schijnt te zijn. In het eerste werkje van de heeren Bruinsma tegen de kwakzalverij hebben zij 308 middeltjes op gegeven, die tot April 1878 in onze Nederlandsche bladen werden geadverteerd. In het tweede boekje gaven zij 125 nieuwe, die er in de sedert verloopen 2 jaar waren bijgekomen. Met 1 April jl. was er sïnds die opgaaf weder een jaar verloopen en weder zijn er een vijftig nieuwe middelen bijgekomen. In 't jongste nummer van het Maandblad der Ver- eeniging tot wering der kwakzalverij wordt deze lijst meegedeeld. De redactie voegt er het volgende aan toe „Dit zijn er 50 te zamen. De aangroei is dus iets minder groot geweest dan de twee vorige jaren, die elk ruim 60 nieuwe leverden. Maar de oude worden ook nog met jeugdigen ijver geadverteerd. „Behoudens de enkelen, die misschien vervallen zijn boogt dus thans Nederland op 483 middeltjes tegen allerlei ziekten en kwalen, waarvan de aanbevelingen het publiek dagelijks onder de oogen komen. Daaronder zijn er 58 tegen borstkwalen, 41 tegen kiespijn, 38 tegen maagkwalen, 28 tegen rheumatiek. enz. Voor elke ziekte of elk gebrek is er dus een rijke keus. Zou de moeielijkheid om te beslissen welk van die „onfeilbare" middeltjes zij zullen aanwenden eindelijk de menschen er niet voor goed van doen afzien Honderd werklieden der failliete „Internationale suikerraffinaderij" te Amsterdam, van wie zeer velen hoofden van huisgezinnen, hebben Zaterdagavond ont slag gekregen en zijn nu zonder werk. Op verlangen der Koningin zijn Lord Beaconsfield's pauwen van Hughenden naar Windsor overgebracht. Terstond na de aankomst dezer gelukkige dieren, reden Hare Majesteit, prinses Beatrice en prins Leo pold uit, om hen te verwelkomen en te voederen. De pauw was, zooals men weet, Benjamin Disraeli's lievelingsvogel. Niet zonder reden 1 meenen sommigen* Maandag voormiddag ontstond aan den Nootendijk (Hontenisse) brand in een arbeiderswoning van de wed. Van Eck.In korten tijd lag deze met nog eene aangren zende in de asch. In de eerste woning is alles ver nield, de bewoners waren afwezigin de tweede is nagenoeg alles gered. Alleen het huis van de wed. Van Eek was verzekerd. De heer van Lansberge, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, is den 12en dezer te Marseille aan gekomen en bevindt zich thans te Parijs. Op de grenzen der gemeente Vriezeuveen in Vroorashoop, is maandag avond een groote hoeveelheid turf op het veld, men zegt voor minstens f 30000, verbrand. De brand deelde zich vervolgens mede aan de turf-briquet-farbiek aldaar, die met twee arbeiders woningen in de asch werd gelegd. De brand moet naar men wil ontstaan zijn door het gewone veen branden. Te Liverpool heeft men in het hoofdbureau van politie een bus met dynamiet geworpen. Gelukkig was de misdadiger ook ditmaal bijzonder onhandig, zoodat niemand gewond werd en slechts eenige glas ruiten gebroken zijn. schooiboekeu, schoolmeubelen enz., en de onderwijzer komt het laatst. Neen, begin met een onderwijzer te zoeken, een onderwijzer, die niet alleen den Bijbel gelooft, maar ook gelooft dat hij van God is inge geven, en dat dia bijbel niet alleen tot zaligheid maar ook tot onderwijzing is gegeven. Ik herinner mij, zegt spreker, dat een jonge juffrouw ziek werd, zóó ziek, dat de docter haar het schoolgaan verbood. Een uur per dag mocht ze echter te huis wat leeren. De keus viel op bijbelsch onderwijs. En ziet, na ver loop van een jaar was ze even ontwikkeld als de kinderen, met wie ze vroeger gelijk was geweest. Een onderwijzer moet niet half geloovig maar ge heel geloovig zijn De heer Seret meende dat allereerst schuldgevoel moest gewekt worden, daarna schoonheidsgevoel. Kindereu toch zijn ook zondaars en zondaressen. Vroeg reeds het kind op Jezus gewezenvroeg het kind zeggen, dat het zondaar is, en dat er een weg van behoud isgeen behandeling der Bijbelsche leerstof naast elkaar maar achter elkaar. Ds. Voorhoeve antwoordt den heer Seret, dat hij begonnen is met schuldgevoel; hij heeft gewezen op Ps, 51. Hij heeft van schoonheidsgevoel gesproken, omdat er tegenwoordig maar al te veel gebrek aan Luide zijn de klachten die aangeheven worden somber de voorspellingen die gedaan worden Rus- lands toekomst betreffende. De Czaar men weet het heeft gekozen in den weg zijner vaderen te wandelen, en niet toe te geven aan de eischen die hem door de nihilisten aan de wenschen die hem door velen zijner vrienden zijn bekend gemaakt. Hij, en hij alleen zal de regeering van het onmetelijke Noordsche rijk op zich nemen. Al het kwaad zal den Alleenheerscher worden geweten, en zal dat niet veel meer zijn dan het goede dat zal worden ge wrocht, en waarvoor men hem dankzeggen zal Was het besluit van den Czaar in de gegeven omstandig heden wijs We zullen ons wel onthouden een oor deel uit te spreken over de daad van een man, die de hoogste maar ook de moeilijkste plaats heeft in genomen. Salomo's wijsheid ware gewenscht en mis schien nog onvoldoende om den weg te kiezen die de veiligste heeten mag. Ook Rusland zal eenmaal deelen in een constitutioneel bestuur gelijk andere landen, die het rijk van het Noorden ver vooruit zijn in ontwikkeling en beschaving. Ook deze verandering in de regeering zal, gelijk iedere groote verandering niet zonder geweldige schokken tot stand komen, maar of nu de tijd gekomen is tot het nemen van zoo ingrijpende maatregelen of de onrust in de Russische maatschappij niet aan tal van andere oor zaken dan aan het gemis van een constitutioneele re- geeringsvorm moet toegeschreven worden, ziedaar een vraag waarop het antwoord ons onmogelijk is. Juist daarom onthouden we ons liever van een beslist oordeel uit te spreken over den inwendigen toestand van Rusland. Een eerste gevolg van het manifest door den keizer openbaar gemaakt is geweest dat de zachtmoedige Melikoft, op wiens bestuur door den gruwzamen moord des keizers een treurige vlek is geworpen, heeft moeten plaats maken voor den uit den Russisch-Turkschen oorlog zeer ongunstig beken den generaal Ignatieff. De nihilisten hebben reeds aangekondigd dat de standvastigheid des volks om het eenhoofdig bewind omver te werpen te krachtiger zich openbaren zal, naarmate het verzet sterker wordt. smaak is, en tot opwekking van dat gevo 1 acht hij den Bijbel uitmuntend. Een ander merkte nog op dat, daar de meeste kin deren geen redenaars worden, de onderwijzer zich zoo zeer niet behoeft toe te leggen op vorm. De heer Meijer van Rotterdam schaart zich geheel aan de zijde van Ds. Voorhoeveen vindt geen beter boek tot opwekking van schuld- en schoonheidsgevoel dan de Bijbel. Het alleen schoone wordt slechts in den Bijbel gevonden. Mozes moeder, ziende dat het knaapje schoon, neen, goddelijk schoon was, verborg het drie maanden voor Farao. De heer Rumscheidt zegtDs. Voorhoeve heeft vele punten aangegeven, maar wij moeten ook op de vingerwijzing der H. S. letten. De kinderen moeten een geheel overzicht des Bijbels hebben, opdat zij naderhand door dien Bijbel, bij verschillende handel wijzen, beheerscht zouden kunnen worden. De roosters van vele zondagsscholen houden dit ook te weinig in het oog. Ieder jaar moet heel den Bijbel worden her haald en nog eens herhaald. Echter moet men het kind niet overladen, maar geregeld werken, dan alleen kan het nut doen. Wordt vervolgd.))

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2