Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor cel and. Dinsdag 17 Mei. .V. Vol. BINNENLAND. 11581. HET ZUIDEN, Verschijnt el ken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJ THAN, te Middelburg Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—>6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De indeeling onzer kiesdistricten is oorzaak dat bijna nergens onze candidaten slagen kunnen dan door de hulp van de Roomsche kiezers. Ook in onze districten. In het district Middelburg zijn de Roomsche kiezers zoo weinig talrijk dat aan zelfstandig optreden voor hen niet te denken valt. Bovendien getuigt de houding door hen aangenomen in het district Middelburg niet van het volgen van een vasten weg. Roomschen en conservatieven stemmen gewoonlijk voor Jhr. de Jonge, en brengen de meerderheid aan onze zijde, de ervaring heeft geleerd dat bij het aftreden van mr. van Eek de meest geachte en invloedrijkste na men van Roomsche kiezers voorkomen onder de an nonces tot aanbeveling van dezen veteraan in de Tweede Kamer. Zijn dep. m. 100 opkomende Roomiche kiezers, gesteund door een even groot of klein aantal conservatieven in bet district Middelburg dus in staat de meerderheid te verplaatsen, van een zelfstandig optreden kan geen sprake zijn. In het district Goes vertegenwoordigen de Roomschen een belangrijke macht. De uitslag der verkiezing in 1879 was 727 voor den candidaat der anti-revo lutionairen, 580 voor dien der liberalen en 357 voor dr. Vermeulen, den leeraar der Katholieke school te Rolduc. Onwillekeurig vraagt men zich af wat zal ditmaal de RoomsGhe partij doen De Noordbrabander is van meening dat mr. Pompe van Meerder voort ook door de R. C. zal gestemd worden. Verder loopen er tal van geruchten zonder dat iemand eigenlijk het juiste weet, en waarschijnlijk wel niet weten zal, voor De Tijd, het invloedrijke Room sche hoofdorgaan, heeft gesproken. De feiten zijn daar om te bewijzen dat de Roomsche kiezers hun keuze meestal niet naar beginselen, maar naar persoonlijke voor- of tegeningenomenheid tot den voprgestelden candidaat leiden laten, Zop nu,en dan wordt eens geknord op de anti-revolutionairen die den buit binnen halen, en wordt door de liberale pers uit eigen belang eens getoond, hpe ondankbaar we zijn Verslag der Prov. Unievergadering, gehouden te Delft op 21 April jl. Ten 10 ure werd de vergadering geopend met het Iepen van eenige verzen uit Gods woord, h,et zingen van Ps. 89 7 en gebed door Ds. Groenewegen van Delft. Nadat zijn Eerw. de bijeengekomenen had verwelkomd, droeg hij het presidium over aan Jhr. Mr. de Savornin Lohman. Deze aanvaardde het en gaf te kennen, dat de bijeeuroeping dezer vergadering hem verblijdde, als blijk van besef der zware taak van.de voorstanders van Christelijk Onderwijs tegen de onderdrukking. Gelukkig echter was er vooruit gang. Toen vóór 30 jaar de eerste Christelijke scholen werden opgericht, was er minder kans van slagen dan nu. Eere aan hen,, die de vereeniging voor Christelijk: Nationaal Onderwijs oprichtten. Hun geslacht sterft uit, hun naam echter niet. 't Strekt mij tot genoegen den door nooit op hunne candidaten te stemmen. Dat helpt hier en daar soms voor een oogen'olik, maar onze Roomsche kiezers besluiten meestal, waar ze alle kans van slagen missen, te stemmen op dien candidaat die voor haar eigen partij het meeste voordeel belooft, en hun het meest geschikt dunkt. Mogen we een profetie wagen P Ondanks den bewonderenswaardigèn ijver van de Goesche courant om uit alle hoekjes en gaatjes samen te lezen wat zooal tegen den candidaat der anti-revo lutionairen innemen kan, zh' jhr. mr. Pompe van Meerdervoort ditmaal candidaat der anti-liberalen in het district Goes zijn, engekozen worden ook. Het verdient onze aandacht dat in zoovele kringen buiten ons, met de stembus in 't gezicht, het denk beeld een andere, zoo mogelijk, betere volksvertegen woordiging'' bepleit wordt. Rotterdam, Amsterdam en Sneek gaven den eersten stoot. Onduidelijk en ver ward zijn die stemmen nog, men weet nog niet waarheen te storen, de een wil Grondwetsherziening, de ander verlaging van den census binnen de grenzen der wet, een derde toelating van capaciteiten. Onbe stemd mogen de wenschen zijn, onzeker de weg dien men gaan wil, duidelijk is het dat de kring zich verbreedt van diegenen die het bestaande onvoldoende achten. Duidelijk evenzeer dat op een of andere wijze kracht en vertrouwen moet worden gezocht, waar nu matheid en onzeke rheid den toon geeft. Niet alleen de kiesvereenigingen, ook de Pers getuigt van deze dingen. Vooral de Arnh. Courant vervult dit jaar de rol van den heelmeester die de wonde peilt en openlegt, en die hare partij het meest behoudend wil doen zijn. In haar nommer van heden heet het De kieswet-en de kiesrecht-agitatie op te wekken en aan den gang te houden is de duidelijk aangewezen poli tiek van der liberalentegenstanders.Deze agitatie is tegen de liberalen gericht en eepe ernstige bedreiging tegen de nog door hen ingenomen positie. Met hen mede te agiteeren, met hen de leuze van verlaging van den census aan te heffen, met hen mede te werken om, zoo mogelijk, eene onmiddellijke of spoedige herziening van art. 76 der Grondwet te verkrijgen, is, als het gelukken mocht, een zelfmoord der; liberale partij, een ten offer Eere-Voorzitter dier vereeniging, Jhr. Mr. Mout van Soeienvoude, in ons midden te zien. Wij zijin de voortzetting van 't vroeger geslacht. Toen was het aantal voorstanders klein, thans meer uitgebreid, maar daarom niettemin is er samenwerking noodig. De Unie werkt die samenwerking krachtig in de hand. Is de staat een, lateu ook wij een zijn. We moeten den weg op naar de vrije school. Het is een ideaal, een utopie, dat alle scholen in ops land Christelijke scholen zullen worden. Vóór 300 jaar, toen onze vaderen stretjep; voor het Gereformeerd geloof, was het eveneens een ideaal, dat alle gemeenten in ons land Gereformeerde gemeenten zouden worden* en ziet, een eeuw later was het zoo. Ook wij' zijn beginners, wij zijn strijders, en we moeten niet rusten voor ons land overdekt is met Christelijke scholen. Iaat ons vertrouwen zijn op den eenigen Herder Hij zal ons nabij 'zijn. Zijn Ed. verzoekt thans den Weleerw. Heer Voorhoevepredikant te Monster, te willen overgaan tot inleiding van punt a van het programma. Dit brengen van de liberale zaak aan eene fantasie, die alleen de tegenpartij sterk maakt. De éénige kans welke, op dit oogenblik, nog bestaat voor de liberale partij in zooverre men, in haren staat van oneenigheid en ontbinding, nog, in den echten zin van het. woord, van haar als eene partij, d. i. als van eene regeerkracht, spreken kan om eene meer* derheid in de Kamer te blijven, is zich op haar tegen woordig standpunt te handhaven en tertrachten hetgeen zij heelt te behouden. Een behoudende, bewarende, het verkregene bestendigende politiek, eene aan de, haar stelsehen hare beginselen revolutioneren willende, politiek der anti-liberalen standvastig overstaande en onverschrokken tegenstand biedende politiek, is thans de éénige, welke haar in hare tegenwoordige omstan. digheden dienst kan doen. Den tijd om zich te recon strueren en te reorganiseren, om aanvullend op te treden, heeft zij laten voorbijgaanhierover nu te jammeren of verwijten te doen is geheel nutteloos, het feit zelf kunnen wij toch niet ongedaan maken. Wij moeten den toestand nemen zoo als die isde verkiezingen zijn op handen, en wij staan, tegenover eene wel georganiseerde en gedisciplineerde anti-liberale partij even gedesorganiseerd als bij de verkiezingen van 1879, en naar wij vreezen nog wat meer oneenig, nog wat meer gedesorganiseerd, nog wat mee»" besluiteloos dan toen, omtrent hetgeen wij doen hetgeen wij nalaten moeten. Het si nu geen tijd om nieuwe proefnemingen te wagen: elke proefneming, elke waaghalzerij, dreigt ons, in onzen toestand van toenemende verzwakking met den ondergang, omdat alle kansen van misluk king aan onze zijde zijn. Alleen door van de nog bestaande en ons ten dienste staande middelen gebruik te maken, alleen door ons nog eens, al ware het slechts voorbijgaande, als eene eensgezinde liberale partij aan elkander te sluiten, als eene partij die, omdat zij d« kracht om offensief handelend op te treden mist, zich om den ouden standaard schaart en op haar terrein handhaaft, is eenig heil te verwachten. Het je main, tiendrai is thans voor de liberale partij de eenig moge lijke leuze. Door art. 1 der DranWet aan te nemen sprak de Tweede Kamer de wensohelijkbeid uit dat het getal tapperijen in ons land belangrijk verminderen zou, dé vraag hoe te komen tot die vermindering is echter een vraag van de practijk, die niet zoo gemakkelijk te beantwoorden is. "Van de 45000 thans bestaande tapperijen zullen niet minder dan 80000 moeten op- punt luidde Welk is het rechte en vruchtbare gebruik van den Bijbel op de school „De Bijbel," zoo begon Zijn Eerw. moet op school gebruikt worden, maar men kan hem verkeerd ge bruiken. Er zijn gedeelten in den Bijbel, die °de kinderlijke bevatting te boven gaan. De profeten grootendeels ten minste, ook de openbaring liggen boven de bevatting der kinderen. Men vindt echter in de profeten gedeelten, die het kind best kan bevatten, b. v. Een kind is ons geboren enz. Een rijsje uit den afgehouwen stam van Isaï, Dan nog Gelijk een schaap is hij ter slachting geleid enz' De brieven der Apostelen, voornamelijk die aan da Romeinen en de Hebreën, zijn te diepzinnig. De Apostel Paulus spreekt zelf van melk en vaste spijs, Hoe gelukkig was de kamerling in zjjue keus Hy' las Jes. 53. De 4 Evangeliën, als schets van Jezus levan zijn uitmuntend geschikt. Vele verhalen uit het Oude en Nieuwe Testament kunnen met vrucht behandeld worden. Wie is dat kind, dat daar aan de lippeu zynergroof

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1