binnenland. gemengde berichten. inrit, .scuüoi Éti fëen i En het advies der Commissie omtrent het voorstel Tan den heer van Höevell, waarvan nog twee leden in ons midden zijn, de heeren Wintgens en van der Linden, spreekt nog sterker. Deze Commissie wilde zich, wat de bestraffing betreft, houden aan den alge meen geldenden regel in het strafrecht, dat geen feit als misdrijf kan worden beschouwd waaraan het karakter ontbreekt van een bepaalde aanranding of schending der maatschappelijke veiligheid, en verwachtte tot bestrijding en uitroeiing der drankzonde het meeste heil van de godsdienstige en zedelijke middelen. He" is om die reden dat ik aarzel en dit misschien zal blijven doeu, om mijne stem vóór dit wetsontwerp tlit te brengen. Hoezeer ik het oogmerk der Regeering toejuich, aarzel ik, en dit niet uit vasthoudendheid aan eene theorie, maar ik geloof, dat de toepassing van het beginsel, waarvan de Regeering bij dit wetsvoorstel uitgaat, nadeelige gevolgen zal hebben, zooals uit het wetsontwerp aireede blijkt. De Staat kan op het gebied der zeden niets uitrichten dan wat hoogst gebrekkig en te gelijk willekeurig is. Dit wetsontwerp bewijst het, daar het alleen spreekt van sterken drank, en nog moet men er naar raden wat er onder sterkeu drank verstaan wordt. Van bier, wijn en likeuren wordt geen gewag gemaakt, alsof daarvan geen misbruik gemaakt wordt, alsof die niet behoorden tot de geestrijke drankeu dit alles wordt er buiten gelaten. Maar het wetsontwerp kan ook niet meer bereiken dan eene beperkte vermindering van tappers en kroeg houders en doet dit alweder ten koste vau het eigen domsrecht, in stede vau het kwaad bij de bron aan te tasten, door de productie te beperkeu of te ver bieden. Wairom worden de branders vrijgelaten en de kleine kroeghouders niet? Met geen woord wordt er van gerept. Het wetsontwerp bevat bepalingen, die strij dig zijn met het recht van eigendom en dus met de Grondwet. Ik wij9 er op, niet omdat ik dit van den Staat begeer, maar om de tegenspraak en de willekeur die in dit ontwerp, gelijk reeds door de vorige sprckei is aangewezen, zoo duidelijk te voorschijn treden. Om al die redenen zal het mij moeielyk vallen om lot een voor of tegen, wat dit ontwerp aangaat, te komen. Ik aarzel nog tot op dit oogenblik, en indien ik mijne stem aan dit, ontwerp zal geven, zal het niet zijn zon der de uitdrukkelijke verklaring, dat ik hiermede niet gehouden wil zijn in te stemmen met het opschrift van het ontwerp, noch met hetgeen in de Memorie van Toelichting of Memorie van Antwoord door den Minister is bijgebracht, als ware het de roeping van den Staat om volkszonden, zooals misbruik van ster keu drank, te bestrijden. Onder dit uitdrukkelijk pro test zal ik er alleen voor kunnen stemmen. En wat zal mij daartoe leiden In de eerste plaats, omdat ik oordeel dat men een wetsontwerp van die strekking als dit, wanneer het eenmaal voorgesteld is, niet dan om hoogst gewich tige redenen mag afstemmen. In de tweede plaats, omdat ik nóg éeuig vertrou- weu heb in de zedelijke en godsdienstige middelen, die de kwade gevolgen dezer wet kunnen wegnemen of het goede dat er in is tot het gewencchte einde te kunnen brengen. In de derde plaats omdat dit wetsontwerp een ge tuigenis, een protest is tegen onze ontwikkelde en hoogen standen, en niet het minst tegen de kerkge nootschappen. Hoe weinig is er door die standen gedaau, om door woord en daad de draukzonde te bestrijden Is deze wet geene getuigeuis tegen hen En de kerkgenootschappen, hoe hebben zij, ik zeg niet den ernst der ware heiligheid, maar der zede lijkheid verloren, als zij, bijna alle opzicht en tucht nalatende, de drankzoude straffeloos laten voortwoeke ren, en het machtigste wapen en het krachtigste ge neesmiddel, het Evangelie van Jezus Christus, niet of tragelijk aanwenden tot bestrijding en genezing van eene kwaal zoo verderfelijk als de drankzonde. Een getuigenis is dit wetsontwerp tegen onze kerk genootschappen, nu de Staat met zijne wetsbepa lingen beproeven wil wat alleen door kracht van het Evangelie geschieden kan, en tot aanwending waarvan de Christelijke Kerk de eerste roeping heeft. Het Evangelie, het kruis van onzen Heer en Zalig maker, eene ervaring van meer dan 30 jaar heeft het mij bewezen, is de eenige kracht, waarmede elke zoüde ook die van het misbruik van sterken drank, kan bestreden worden onder alle standen. Wanneer ik dan ook voor deze wet zal stemmen, het zal zijn, omdat liet een protest is tegen de kerk genootschappen en tegen ons allen, voor zooveel wij onze roeping verzaakt hebben in den strijd tegen de drankzonde. Ik zal het doen in de hoop dat dit ver nederende protest iets za! uitwerken tot onze bescha ming en verootmoediging, om weder te keeren tot Hem in wieu vergeving en van wien alle kracht is tot bestrijding van iedere zonde en tot vervulling van elke roeping. Art. 1 der Drankwet aldus luidende 1. ljij die sterken drank in het klein verkoopen wil vraagt, behoudens de uitzondering in art. 15 vermeld, daartoe voorat' vergunning aan B. en W. der gemeente binnen welke hij dat bedrijf wenscht uit te oefenen. 2. Onder verkoop in het klein wordt verstaan ver koop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 3. Het verzoekschrift om vergunning bevat eene nauwkeurige opgave vau de localiteiten waar men sterken drank wenscht te verkoopen en van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven den leeftijd van zestien jaren. is gisteren na verwerping of'intrekking van alle daarop voorgestelde amendementen door de Tweede Kamer met 70 tegen 6 stemmen aangenomen. Maandag is op het Loo aangekomen H. D. H. Priuses Marie ten einde aan Hli. MM. een bezoek te brengen. Dinsdag maakte de Priuses met hare zuster een rijtoer naar Uddel, en vertrok Woensdag morgen per gewonen trein weder naar Wurtemburg. Voor de Rijks schatkist washet eergisteren geen gun- stige dag. Ter koffieveiling werd 1 a 2 centen per half KG. minder dan de toch reeds lage taxatie besteed. Een cent minder geeft 1 millioen gulden minder ontvangst voor de schatkist. Aan Het Handelsblad wordt het volgende uit Atjeh geschreven Bijzonder tevreden is men hier niet over de ver andering van bestuur. Want nu de vredestoestand daarmede is ingevoerd, worden alle extra oorlogstoe lagen ingehouden op de inkomsten der officieren. Maar zoolang de woningen op stallen gelij ken, zoolang zij niet veilig zijn voor brand en inbraak, bovendien te klein voor gehuwden en daarente gen voorzien van minder aangename eigenschappen, behooreu ook de inkomsten te blijven zooals zij in oorlogstijd gebruikelijk zijn. Atjeh is nu ook voor ongehuwden eu voor gehuw- dan die hun familie bij zich hebben, vast garnizoen geworden. Ook die maatregel is niet gerechtvaardigd, daar het verblijf in een heet klimaat en in slechte woningen niet lang behoort te duren. De hitte is hier ondragelijk 5s avonds om 8 uur staat de thermome ter bijna even hoog als 's namiddags 1 uur. Daarbij legers muskieten, zoodat het onmogelijk is 's avonds te lezen of te scbrijveu We zitten dan ook maar tot half elf in het duister te praten. De huizen zijn van hout, op steeoen pilaren rustende en hebben daken met plaatijzer bedekt, wat ze vreeselijk heet doen zijn. Door het bedunken van mr. Cau, oud-burgemeester vanZierikzee,uls president van het waterschap Schou-ven, is op de voordracht voor deze betrekking door hoofd ingelanden het eerst geplaatst Jhr. J. L. de Jonge te Zierikzee, afgevaardigde voor Middelburg ter Tweede Kamer. Het gerucht loopt dat Jhr. de Jonge bij eveutueële verkiezing zijn lidmaatschap der Tweede Kamer met den post van president van het waterschap Schou wen zal verwisselen. Met Jhr. de Jooge staan op de voordracht de heeren J. Hoogeuboom te Renesse en Mr. J. M. Isebree Moens te Zierikzee. We vestigen de aandacht onzer lezers de gewij zigde dienstregeling op den spoorweg, hierachter opge nomen, en Zondag 15 dezer aanvangende. In verband met deze dienstregeling kunnen de couranten en brieven tot nu toe des avonds te Mid delburg bezorgd, niet voor den volgenden ochtend aan hunne adiessen komen, tenzij men ze ten half elf ure aan het postkantoor mocht willen afhalen. De verbinding van Duitschland en Engeland in rechte lijn over Vlissingen zal thans zoodanig zijn dat men in 24 nren van Berlijn Londen bereikt of omg-keerd. Baarland, 12 Mei. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad voor het leggen van een sieenglooiing en verdere werkzaamheden met het daarvoor benoo- digde maieriaal aau den zeedijk van dezen polder. Aannemer is geworden de heer den Exter van den Brink te Krabbendijke voor de som van f 21,400. Gisteren werd de eerste vergadering der Zuid- Afrikaansche Yereeniging gehouden. Na eene belangrijke rede van prof, Harting aan vaardde prof. Eruin de leiding der Transvaal-verga dering. Nadat in beginsel besloten was tot oprichting der Ned. Zuid Afrik, vereen, werden de statuten be handeld. Art. 1 lokte beraadslagingen en wijzigings voorstellen uit. Het bureau vereenigde zich daarmede niet, doch stelde eene verduidelijking voor, die tot intrekking van verschillende amendementen leidde, terwijl aeen paar, die gehandhaafd bleven, verworpen werden. Het artikel werd zonder stemming aangenomen, en daarmede het beginsel der Vereeniging vastgesteld. De vergadering nam daarop een resolutie aan, voor gesteld door prof. Kuyper om prof. Harting dank en hulde te brengen voor wat hij in 't belang der Trans vaal deed, en benoemde hem tot eere- voorzitter. De volgende artikelen werden daarna met wijzigingen vastgesteld. De voornaamste verandering is dat de contributie van f 5 op f 3 gesteld werd. De bepaling, dat er begunstigers zijn Runnen, is vervallen. Nadat de statuten vastgesteld waren, is aangenomen een telegram aan kapt. Yerney te zenden, om het Transvaal Independence Commitee dank en hulde te brengen en een goeden uitslag op zijn verdere po gingen toe te wenschen. Kapt. Verney, Paul Kruger, Joubert en P retorius zijn tot eereleden der Vereeniging benoemd. De uitslag der stemming voor bestuursleden wordt nader opgemaakt eu is dus nog niet bekend. geringe Baarland. Beroepen tot predikant bij de C. G. Gemeente de heer Groeöeveld, predikant te Bruinisse. Aan de stemmiugof het Kiescollege te Amsterdam al dan niet bestendigd zou worden, werd gisteren door 4366 stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente deelgenomen. Voor het Kiescollege verklaarden zich 2703 stemmen. Voor den Kerkeraad werden 1600 stemmen uitgebracht. 63 biljetten werden van onwaarde verklaard. Aizoo blijft het Kiescollege bestendigd. {Standaard.) De twaalfde samenkomst van het Zeeuwsch Jonge- lings-Verbond zal D. V. op 26 Mei (Hemelvaartsdag) te Middelburg worden gehouden in het nieuw lokaal der Christelijks Jongelings-Vereeniging Rom. I 16a, Spanjaardstraat. Programma dezer samenkomst wordt 19 Mei aan de Verecnigingen toegezonden. Ook de antirevolutionaire kiesvereeniging te Delft heeft den heer J. C. Pabius candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Middelburgsche Courant deelt de volgende bij zonderheden mede, betreffende de Belgische dieven, onlangs te Vlissingen gearresteerd Uit het verhoor, dat door middel van een tolk werd gehouden, bleek dat de een, een forsch gebouwd persoon met zwaren baard, genaamd is Henri Richard Upcher, geboren te Torrington in Canada, oud 48 jaren, van beroep juwelier en wonende te Unggy in Engeland. De bij zijne aanhouding bij hem gevonden goederen, bestaande uit Belgische bankbiljetten, tot een bedrag vau 200 fr. en ongeveer f 200 aau gou den en zilveren muntspeciën, benevens een gouden horloge en dito ketting, een reispas en andere klei nigheden, werden door hem als zijn eigendom erkend. De tweede verdachte, een lang, mager persoon va;, bleek, ongunstig uiterlijk, verklaarde te zijn John

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2