BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. KXETE$-31ALL. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. lull, Jkiiool tn lending 2ii»uiiiiiigen, 8 Mei. Heden morgen werd onze nieuwe leeraar, de heer B. Wielinga. van Leerbroek tot ons overgekomen, in zijn bediening onder ons bevestigd door zijn vriend, den Heer J. W. Knotten belt van Oost Souburg, naar aanleiding van Efeze 3 vers 2021. Des namiddags hield de bevestigde zijn intree rede met Evangelie van Joh. 20 vers 3031. Een talrijke schare die nauwelijks het ruime kerk gebouw kon bevatteu woonde beide" plechtigheden bij. Toezegging van beroep te Wilhelminadorp aan den heer A. S. Talma, Candidaat. De Yereeniging voor Gereformeerd Schoolondenvijs zal hare gewone jaarlijkache vergadering ditmaal te Rotterdam houden op 15 Juni a. Aan de agenda ont- leenen we de volgende te behandelen voorstellen 5. Van Ilarlingen. Het Hoofdbestuur trachte eenige sprekers tu krijgen om in het belang van het Christelijk onderwijs hier en daar op te treden. De te maken kosten worden door het H. B. betaald, terwijl de collecten geheel ot ten deele in de kas der Vereeniging worden gestort. 6. Van Leiden. Indiende Vereeniging' het fonds „Barnabas* niet steunen kan, ondersteune zij bejaarde en zwakke onderwijzers, die niet meer in staat zijn hun ambt uit te oefenen. 7. Van Middelburg. Daar door de ervaring blijkt dat de R. C. pensionaten zeer bevorderlijk zijn om de jonge lieden die ze bezocht hebben goed rctomsch te houden, en alzoo een sterken dam opwerpen tegen het ongeloovig Staatsonderwijs zoo berame de Vereeniging gepaste middelen om ook op gereformeerden grondslag dergelijke min kostbare pensionaten in het leven te roepen. 8. Van Rotterdam c. a. De Vereeniging bevordere ten krachtigste de opleiding tot Onderwijzers en onderzoeke daarom wat hiervoor gedaan is en wat er meer voor gedaan zou kunnen worden 9. Van Middelstum. Hoe moet art. 12, Alg. Regl., handelende over de opleiding van kweekelingen, verstaan worden Hare financiën: 10. Van Hazerswoude. Het Hoofdbestuur wekke de schoolbesturen, voor wie dit noodig i3, ernstig op, £en Onderwijzers een behoor lijk salaris te geven. 11 Van idem. De Vereeniging bevele den schoolbesturen, die van haar subsidie genieten, aan vermogende ouders voor ieder hunner schoolgaande kinderen zooveel schoolgeld te laten betalen als het onderwijs gemiddeld per leerling kost opdat bijdragen van particulieren en subsidie van de Vereeniging alleen ten behoeve van on- en minvermogenden besteed worden. 12. Van Leeuwarden. De jaarvergadering worde, met het oog op de ko9ten, en in verband met den zwaarderen financieelen druk der wet op het Lager Onderwijs om de twee jaar gehouden echter niet dien verstande dat het H. B. het recht heeft, de vergaderingen, indien noodig, meermalen uit te schrijven. De heer D. Mulder hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Dinteloord heeft de benoeming naar Zierikzee aangenomen. die er aan besteed is, de hoofdletters en opschrif ten der hoordstukken zijn allen uit de hand bewerkt, komt men tot het vermoeden, dat het bestemd was voor de boekerij van den een of anderen vorst of van een rijk klooster. Den 14 April jl. is in de bus van het hulp- postkantoor te Dreumel gestoken een brief aan het adres van den WelEd. heer J. Bal Gzn., apotheker en chemist te Zierikzee (eil. Schouwen), in welken brief vervat was 1 bankbiljet van f 100. Een en ander is niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Tiel verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De vermiste, predikant van Nieuw-Vennep is naar zijne pastorie teruggekeerd. Twintig jaren geleden werd Queensland van Nieuw Zuid-Wales gescheiden. De bevolking was toen 35367 zielen, nu 217,851 toen waren 3358 acres in cultuur, nu 106,164: in 1869 waren er 169 mijlen telegraafdraad, nu 5871, toen was er nog gpen spoor weg, nu 503 mijlen. De invoer eD uitvoer bedroeg in 1861 82,000 ton en nu 135,450,000 ton. De uitvoe ren vermeerderden van 523,477 tot 3,434,30 pd. st. Op eene boekverkooping te Hartfort, in Connec ticut, werd ter tafel gebracht de zoogenaamde Gutten- berg-bijbel en toegewezen voor de buitengewone som van twintig duizend gulden. Schoon het werk geen jaartal draagt, vermoedt men dat het gedrukt is omstreeks 1450. Gedurende vier eeuwen lag dit prachtwerk begraven in cl? bibliotheek van de Predikheeren-kerk te Erfurt, waar het nu ongeveer vijftien jaar geleden werd ontdekt en dooi den Amerikaan Brinly gekocht. Deze bijbel behoort tot de buitengewoon zeldzame uitgaven, en is misschien het eerste groote werk, dat met losse typen gedrukt is. De gewone letter is Gothisch, de hoofdletters zijn door teekeuingen versierd en prachtig gekleurd of verguld. De twee deelen, waaruit het werk bestaat, zijn gebonden tusschen stevige eiken borden, bedekt met keurig verguld kalfsleer de hoeken zijn beschermd door rijk gesneden koperen schilden. Kortom, het geheele boek is een prachtstuk van drukkunst, en te oordeelen naar de moeite en zorg, Er is voor een regeering van welke kleur ook geen onaangenamer taak dan het invoeren van nieuwe belastingen. Slechts zelden overleeft in eenig constitu tioneel land het Kabinet dat een last op de natie legt, haar schepping lang. En voor zoodanig ontwerp wet is, struikelt zoo menig beraindsman Geen krach tiger ministerie dan dat in Pruisen. Vorst Bismarck heeft de tengels nu bijna twintig jaren handen gehad of liever in zijn ijzeren vuist, In het debat, zoowel i als in het gezicht van den welgewapenden vijand te velde, is hij onverschrokken. Zijn talent vau spreken wordt misschien door geen parlementair redenaar in Europa overtroffen. Kortom, Bismarck's macht is èn door zijn groote t-ilenten, èn door zijne geschiedenis, veel grooter dan die van eenig Minister, misschien zclis wel dan vau eenig Vorst in Europa. Maanden lang heeft deze Staatsman zijne fiuancieele plannen bepleit, nu eens met kracht van redenen zijne meenin gen ontvouwende, dan met al de scherpte van zijn ver nuft de plannen zijner tegenstanders critiseerende, en ook deze machtige staatsman is het niet voorspoediger gegaan dan onzen Minister Visser'ng. Zijn thans behandeld ontwerp bestond uit twee deelen belasting heffen van allen die, om welke redenen ook, van den militairen dieu9t waren vrijgesteld, en om de huurwaarde van de wouingen der ambtenaren te verhoogeD. Het eerste van deze ontwerpen werd verworpen, hei tweede met geringe meerderheid aangenomen. Bovendien heeft de Rijksdag uit zijn humeur gebracht verklaard niets te willen weten vau tweejarige begrootingen, of samenkomst op laieren datum dan gewoonlijk. Een volgzamer Parlement zou de Rijkskanselier wel zoo aangenaam zijn, maar waar vindi de heer3cher zijn bestrijders niet Bestrijders tot zelfs in het hart Afrika. Lange, lange reeksen van artikelen en telegrammen worden gewijd aan de beantwoording der vraag of Italië reeds lang voornemens is geweest le doen wat Frankrijk nu heeft gedaan, n. 1. Tunis inpakken. Een vraag waarin we ous niet verdiepen zullen. Het is ons ruim voldoende te weten dat Frankrijk nog steeds voortgaat met zich zelf te verontschuldigen en inmiddels te kapen. De Bey blijft nadrukkelijk protesteeren en de Porte pruttelen. Op 31 Maart werd op plechtige wijze het vijftig jarig bestaan van Exeter-Hall herdacht, en dit gebouw tevens tot zijne nieuwe bestemming ingewijd. Het ontleent zijn Daam aan den grond waarop het staat in den ouden tijd was daar de tuin van het paleis der graven van Exeter, vroeger stond er de oude Exeter Beurs, en nog 9taat er naast het Exeter-loge ment. Sedert 29 Maart 1831 was Exeter-Hall als ware het middelpunt der Christelijke werkzaamheden in Londen; daar werden de groote vergaderingen ge houden, die ten doel hadden de slavernij af te schaften, den sterken drank te bestrijden, havelooze-scholen te stichten, daar vergaderde een tijd lang het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap en het Genootschap voor Buitenlandsche Zending, daar werden door be roemde sprekers de veertiendaagsche winter-voorle zingen der Jongelings-Vereeniging gehouden. Nu is Exeter-Hall geheel overgegaan in handen der Christelijke Jongelings-Vereeniging. De inwijding van het hernieuwd gebouw geschiedde natuurlijk ouder voorzitterschap van graaf Shaftisbury en in tegen woordigheid van een aantal aantal aanzienlijke chris telijke mannen, ouder welke lord Radstock en het parlementslid Samuel Morley de meest bekende waren. Bij deze gelegenheid ontbrak ook niet de Lord Mayor (burgemeester), die niet alleen ambtshalve steunt al wat goed en liefdadig is, maar het zich ook eene eer rekent zulk een gebouw met eene redevoering te helpen inwijden. De aankoop van den grond, en de hernieuwing van 't gebouw zelf, heeft 50.000 pond sterling gekost, welke som bijna volteekend is. Gelijkvloers zijn al de ver trekken herbouwd. De benedenzaal, die niet meer dan 350 personen kon bevatten, is nu. bruikbaar gemaakt voor ruim het dubbele getal. De ruime zaal, waar vroeger 't bestuur der havelooze-scholen was gevestigd welk bestuur nu boven zijne vergaderzaal en kan toren heeft is als restauratiezaal voor de leden der Jongeliugs-Vereeniging ingericht, daarnevens is eene gemakkelijke leeskamer. De kelderverdieping on derging nog grooter veraD dering. Vroeger werd die aan verschillende kooplieden als bergplaats verhuurd. Maar onder het penningmeesterschap van den heer George Williams, de rijke winkelier, behoeft de ver eeniging het zoo nauw niet te nemen, en practisch nut niet aan geldelijk voordeel op te offeren. In de voor malige kelders ziju uu goed verlichte en verwarmde leerkamers ingericht, daarbij waschkamertjes en eene machinekamer, van welke, naar het saisoen, verkoeling of verwarming door het geheele gebouw uitgaat. De open plaats, aan de zijde van Exeter-straat, is met glas overdekt, en dient nu voor gymnastiezaal, ter zijde van welke badkamertjes zijn geboiiwd. Aan de andere zijde van 't gebouw is eveneens, waar vroeger eene open plaats was, een gymnastielokaal voor dames en kinderen gemaaktdes avonds kan dit lokaal aan verschillende vereenigiDgen verhuurd worden. Terzijde van den grooten trap, die naar de groote bovenzaal leidt, zijn nu de kamers voor de besturen der havelooze-scholen, de stadszending en 't genoot schap van jeugdige geheei onthouders, tevens heeft men van tiaar toegang tot de gallerij der beneden zaal. De bovenzaal is geheel vernieuwd, vroeger dichtgemetselde ramen zijn hersteld, de muren zijn opnieuw gepleisterd en versierd, de gaskroonen geheel veranderd, zoodat de vroeger sombere zaal nu er zeer vriendelijk uitziet. De beste verbetering is echter dat het getal uitgangen van zeven op elf is gebracht, en dus de zaal gemakkelijk kan ontruimd worden. Vroeger sprong in Exeter-Hall eene zaal van het Exeter logement iu, die voor liefhebberij-tooneelvoor stellingen werd gebruikt ook dit lokaal is nu door de Vereeniging aangetrokken en voor bestuurskamer bestemd. Was tot dusver Exeter-Hall de bron vau allerlei Christelijke werkzaamheden in Londen, de geest, die in de Christelijke Jongelings-Vereeniging aldaar heerscht, doet verwachten dat van daar misschien minder krachtige besluiten lot goede werken zullen uitgaan, maar zeker meer arbeiders, die in de wereld zullen uitvoeren, wat hunne vaders en grootvaders in hetzelfde gebouw hebben overwogen en besloten. Graanmarkten enz. Rotterdam, 9 Mei. De prijzen der Tarwe bleven onveranderd. Rogge en Zomergerst tien ct., Erwten vijf en twintig cents hooger, Paardenboonen tien ets. lager, overigens als voren. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 7 Mei 1881. Nerterl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/a pet. 653/a dito dito dito 3 7o3/a dito dito dito 4 103 Loten stad Amsterdam 3 1093/4 dito dito Botterdam o 102 Rusland Obligation 1798/L815 5 9772 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 577s Dito dito 6e serie 1855 5 H 8i7/s Obligatiën dito f 1000 1864 5 94l/s dito L. 100 1872 5 90 dito L. 100 1873 5 903/4 dito 1877 dito5 927/l6 dito leening 186769 5 777a Loten 1864. 5 1363/g Loten 1856 5 135 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1267/s Oblig dito47-2 x 625/8 - Oblig. spoorweg Poti-Tiffis. 4 903/s dito dito Charkow Azow 5 903/,, dito dito Jelez Orel 5 915/s dito dtto Jelez-Griasi. 5 8872 Aand. Baltische spoorweg 3 5573 VOOIt LANDItOUWERS. Voor landbouwers met een klein kapitaal en voor arbeiders wordt door de DetroitMackinac en Mar- quette-spoor wegmaatschappij niet minder dan 1,350,000 acres best bouw- en boschland, gelegen in het noor delijk gedeelte van den Staat Michigan te koop aan geboden. Voor een goed deel zijn deze landen reeds voor bearbeiding gereed, het nabijgelegen boschland levert bouw- en brandstoffen. De Maatschappij biedt dit land aan voor den lagen prijs van 4 en 47s dollar per Acre. Het land, eenmaal ontgind, zal tot het beste van Michigan kunnen gerekend worden. Al dadelijk heb ben de bosschen waarde, doordien zich in de nabij heid uitgestrekte ijzermijnen bevinden, die enorme hoeveelheden houtskolen verbruiken. Lang9 den spoor weg bouwt men voortdurend zaagmolens en kolen- branderijen, zoodat bij de ontginning van den grond, ook daar overvloed van werk te vinden is. B. AD V Jtff UTiffNTlHlksr7~ Voor de vele bewijzen van belangstelling ons den 7d°" dezer bewezen, betuigen wij onzen har- telijken dank. J. KOOLE. M. W. KOOLE-VAN UIJE.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3