Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-histori&ch blad voor Zeeland. Dinsdag- 10 Mei. N°. 748. BINNENLAND. 1881. HET ZUIDEN, w 1 h- a.' - Wilï. IT D„ 1: I,, i Verschijnt eiken .\1aaNdas, Woë.nsüao en r [Jda'g- ivönd ten 8 ure, behalve op Ohriètteliïke feestdagen f 1,50. - 0,05. P. 6. crrcAVb van WIJT «AH, te Prijs per drie maanden franco Enkele nommers Wed. A. 0. D15 JONGE, Prijs der Advkrtentien: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents, cents per regel. Goes, 7 Mei. Door de anti-revolutionaire kie3- vereeuigiug /,voor Nederland en Oranje" alhier, is in hare vergadering van 4 Mei jl., voor het kiesdistrict Goes, voor de verkiezing van eén lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op 11 Juni a. s. te hou den, candidaat gesteld Jlhr. Mr. J, J. Pompe van Wecrdervoort, Rechter in de Arrondissements-rechtbank te die de c»ndidatuur aangenomen en verklaard heeft: Anti-revolutionair te zijn, het programma der Anti revolutionaire kiesvereeoigiug in hoofdzaak te aanvaar den, en, gekozen zijnde zich te zullen aansluiten bij de Anti-revolutionaire kamerleden. Van welke verkla ring de bewijzen bij het Bestuur der kiesvereeniging berusten. M. DE JONGE Jz. Secretaris van voorn, vereeniging. PS. De bladen die deze candidaatsfcelling vermelden, worden beleefd verzocht bovenstaand bericht in zijn geheel over te nemen. In de zitting van den gemeenteraad van Vlissingen kwam een schrijven ter tafel van den Commissaris des Konings in Zeeland, met het voorstel namens den gemachtigden directeur van 's "Rijks Museum te 's-Gravenhage om een achttal der bekende: zilvereu voorwerpen die op de tentoonstelling in Arti et Amicitiae zijn geweest, in eigendom af te staan aan genoemd Museum, tegen eene vergoeding van achttien duizend gulden, en de vijf overige voorwerpen (afkom stig van gilden) in bruikleen te geven. Daar niet alle leden tegenwoordig waren, werd besloten de behandeling dezer zaak tot eene volgende bijeenkomst te verdagen. De gemeenteraad van Middelburg heeft Vrijdag be sloten tot het maken van: een nieuwen ijzeren gas houder ten behoeve der gemeente-gasfabriekeen nieuwen stoomketel een nieuwen éxhauster en een reserve-exhauster en het aanschaffen en aanbrengen van een fabrieksmeter, waarvan de kosten zijn bere kend op een totaal bedrag van f 43,235.19. We herinneren het Wageningsch Weekblad naar aanleiding van het stukje uit het Zuiden in haar laatste nommer besproken, aan het welbekende: il faut juger les écrits d' aprh leurs dates. Het verslag der Middelburgsche Kamer van Koop handel en Fabrieken is'niet rooskleurig. Ontwikkeling van fabriekwezen laat nog op zich wachtenterwijl handel en scheepvaart onbeduidend bleven. Voor hef eerst werden in het afgeloopen jaar naar Engeland verschillende groenten en vruchten uitgevoerd door de in werking getreden exportmaat schappij van Zeeland. Het aantal uitvarende schepen Was aanzienlijk mindervoor de houtzagerijen werden 14 ladingen hout aangevoerd. Op de werf der Com mercie Compagnie was minder werk dan in 1879. Van het droogdok Prins Hendrik werd vrij druk gebruik gemaakt. De handel in granen was hoofdzakelijk be perkt tot uitvoer der producten van het eiland Wal cheren. De aanvoer op de veemarkt blijft gering. Door de Ned. Handelmaatschappij werden aangeveerd 34,703 balen koffie en 2788 blokken tin. Het getal der aangekomen binnenvaartuigen bedraagt 1046, tezamen metende 54,299 tonnen. Het getal binnengekomen en vertrokken zeeschepen bedroeg 29. De stoomzagerijen hadden geregeld werk, terwijl bet fabrikaat der beide steenbakkerijen gereeden aftrek vond. De stoomboot tusschen Middelburg en Botterdam vervoerde v. v. 38260 personen. Het is nog maar zeer kort geleden dat de Minister van financiën, ,en in hem het geheele ministerie een duchtigen stoot heeft gekregen door de intrekking der rentewet. Een tweede échec voor het ministerie was de houding van den Minister van binnenlandsche zaken bij de behandeling der interpellatie van Jhr. J. L. de Jonge. In 't openbaar was door een oud-schoolopziener gezegd dat de Minister de wet welke hij uitgevoerd heeft niet durft toepassen. Een van tweeën zou men zeggen toepassen of verbeteren, dat zou taak zijn. De Minister verschuilt zich echter door te zeggen dat de zaak niet onderzocht is. Geen zweem van een bezieldeovertuigingi vaneen welgekozen doel werd open baar bij het bespreken van een wetsartikel, waartegen heel ons land door, zoo veel gezondigd wordt' Het streven was duidelijk om zich uit een moeielijk geval te redden. Eu de liberale partij Haar behoeft het ook niet gezegd te worden dat de wet niet kan uitgevoerd worden zonder aanzien des persoons. Zij zweeg dan ook als een man, stak als de struisvogel bij naderend gevaar, het hoofd in de veeren. Geen ernstig man die van neutraliteit heil wacht, zal met genoegen op deze woordenwisseling kunnen terugzien. Den zoodanigen behoeft niet herinnerd te worden dat de uitvluchten slechts tijdelijk helpen. wegneming uit de Grondwet van eiken finantieelen band tusschen Kerk en Staat j wegneming gevolgd door verrekening met rechthebbenden. Het eenige kwestieuse punt is dus wie rechtheb bende is? en dat zal van zelf nader aan de orde koraeD bij de te wachten bespreking over een ontwerp van Grondwetsherziening. Deze bespreking, zegt de Standaardzal zich vast- knoopen aan een rapport in te wachten van een Com missie, die den 13 April door het CeDtraal Comité benoemd is, met verzoek om voorlichting over de vraag, in welken zin de herziening der Grondwet zou dienen tot stand te komen, en waarin benoemd zijn de heeren Prof. De Geer van Jutphaas, Prof. Gratama, Prof. Pabius, Jhr. Mr. de Savornin Lobman, Mr. Van der Hoop van Slochteren en mr- Keuchenius. Er zijn soms dingen heeft de Standaard onlangs terecht gezegd die men uitnemend goed weet, maar die men door den sleur soms wel wat meer dan goed is op den achtergrond van zijn denken schuift. Tegen dit „laten rusten" heeft Marnix zich in postuur gezet, en het Centraal Comité tot activiteit genoopt, en daarvoor verdient de nieuwe Kiezersbond den dank van allen die in het bestaande, aangevallene Grond wetsartikel een der banden zien, waardoor de vrijheid wordt belemmerd van de Christelijke kerk. Het Centraal Comité heeft zelfs den schijn wegge nomen, die zou kunnen bestaan aan den ernst van haar pogen ook tegenover dat prtikel. Zal Marnix zich nu herinneren dat een bondeveD- n als een ipaatschappij - eene kerk evenmin als een mensch van oppositie alleen leven kan, dat men naast het negatieve ook het positieve behoeft Zal onze pers, om onze eere een weinig op te hou den, ons voortaan verschoonen van de mededeeling van redevoeringen ten behoeve van Marnix zooals er in het laatste nommer der Bazuin eene te vinden is? Laat ons hopen dat deze stap van het Centraal Comité ons verlossen moge van een vruchtbare bron van verdeeldheid. Het belangrijkste resultaat van de vergadering Vrijdag te Utrecht gehouden, waar het Centraal Comité der antirevolutionairen met de afgevaardigden van kiesveree niging en Pers samenkwam, ligt ditmaal niet in.de allereerste plaats ip de voorbereiding voor de aanstaande verkiezing, maar veeleer ip den stoot door Marnix' optreden gegeven, om n. 1. zich nog eens te vergewissen dat allen het eens zijn over art. 20 van het program, aldus luidende Zij vejklaart dat noch voor liet rijk in Europa, noch voor de Indiën, door de overheid eene staatskerk, van wat vorm of naam ook, mag worden in stand gehou den of ingevoerddat het den Staat niet toekomt, zich met de iuwendige aangelegenheden, der kerkgenoot schappen in te laten, en dat, ter bevordering van een meer dan dusgenaamde scheiding tusschen staat en kerk, de verplichting, uit art, 168 der grondwet voor de overheid voortvloeiende, na uitbetaling aan de recht hebbenden van het rechtens verschuldigde, dient te worden opgeheven. Nog eens is het daar uitgesprokea dat dit art. 20 met opzicht tot art. 168 der Grondwet beldoelde Vrijdag kwam te Utrecht de gewone telkens voor de periodieke verkiezingen van leden der Tweede Kamer te houden vergadering van deputaten der anti revolutionaire kiesvereenigingen bijeen, waartoe afge vaardigden uit schier alle deelen des lands waren opge komen benevens twee leden der Staten-Generaal (de heeren Van Asch van Wijck en Seret,) en enkele vertegenwoordigers der antirevolutionaire pers. Na de vergadering met gebed, het lezen van een deel uit Ezra 8 en 9, en het doen zingen van Ps. 133 1, te hebben geopend, sprak de voorzitter van het Centraal-comité, dr. A. Kuyper, een inleidend woord. Met groote erkentelijkheid achtte de voorzitter te moeten gewagen van het totstand komen der organi satie onder de leden der partij in de Kamer, een werk, waaromtrent inzonderheid dank moet worden gebracht aan Elout, die het goeddeels tot stand bracht, aan Van Wassenaer, die bereid was als voor zitter dier club op te treden, en aan mr. Van der Hoop, die daarbij fungeert als ijverig secretaris,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1