NOORDSCH-IJS. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. iiANDELSBSRiOilTEN. Zuiver, hard, kristal-heldèr DEN BOUWMEESTER, BORSIUS&v.d. LEIJÉ. voor dit en het volgend leven, in eene rede die met onverdeelde aandacht aangehoord werd, en ongetwij feld reeds het hart van velen voor den nieuwen on derwijzer gewonnen heeft. Eene aangename verrassing was het voor de gemeente, toen daarna Ds. Knotten belt van Sluis, een gevoelvol woord sprak tot den vriend, wiens arbeid hij in zijne woonplaats drie jaren lang had gadeslageD, en daarbij vermeldde hoe onder de leiding van den heer Voerman, die school, met 23 leerlingen begonnen, thans tot 72 leerlingen geklommen was. De samenkomst werd daarna be sloten door het gebed om den zegen Gods, waarbij Ds. Röozemeijer de gemeeute voorging, en door het zingen van Gez. 96. Terwijl nu voorts de kinderen in de Kapel op eenige ververschingen werden onthaald, gingen de volwassenen de school bezichtigen, die, met hare zes ruime lokalen, elk voor 60 kinderen ingericht en hare keurige schooluieubelen op allen een uitnemen- den indruk maakte. Moge des Heeren gunst op deze stichting rusten, en het onderwijs, ook aan deze plaats gegeven, kin derzielen nader brengen tot den liefderijken Heiland In enkele nummers gaf de N. R. Ct. de voorgaande week een verslag van de laatste jaarlijksche bijeen komst der moderne theologen. Als wij den voorzitter, den heer L. Mees van Arnhem, moeten gelooven, dan gaat het met het modernisme alles naar wensch, 't is niets dan rozengeur en maneschijn. Een resumé uit dat verslag te gever ons niet. Het is zijne wetenschappelijkheid daargelaten, voor ieder die nog vasthoudt aan de belijdenis der alge- meene christelijke kerk, te ergerlijk en onze lezers zouden er weinig aan hebben. Eene zaak moet ver bazing wekken de verblindheid of de onbeschaamd heid dier heeren, die het brood eten, dat de Christe lijke Kerk alleen bestemt voor hen, die het evangelie van den Heer Jezus Christus verkondigen en het wezen der kerkelijke macht, die zulken als predikers van dat evangel'e op den kansel toelaat. [Sprokkelaar.) Donderdag avond is in een der lokalen van het Schuttershof te Middelburg door de Commissie der tentoonstelling van//Kunst en Nijverheid" en de leden der jury, eene vergadering gehouden met de inzenders over den wedstrijd, zoowel bekroonde als niet bekoonde. Door den voorzitter der jury, den heer P. D. Koning, is het verslag uitgebracht, en werden de verschillende inzenders tot in de kleinste bijzonderheden in kennis gesteld met de gebreken, die de jury aan ieder voor werp had opgemerkt, onder mededeeling verder der redenen die de jury hadden geleid, om wel het eene en niet het andere voorwerp voor eene bekroning iu aanmerking te doen komen. Met veel belangstelling werd dit verslag door al de aanwezigen gevolgd. Het cijter der bezoekers, van de tentoonstelling van Knnst en nijverheid te Middelburg is eiken dag klim mende. Op den eersten dag kwamen ruim 100 bezoe kers, den tweeden dag ruim 200, gisteren ruim 300. Bewijs dat het haar aan welverdiende recommanda tie niet ontbreekt. Dinsdag had de beproeving plaats van het stoomgemaal aan den St. Antoniedijk ten behoeve van het waterschap Maartensdijk. Het stoomgemaal met 27 paardenkrachten, voldeed aan alle vereisehten en zal zeker aan de klachten sedert vele jaren geuit door de gebruikers van landen onder dat waterschap, in zonderheid in den Gelderpolder, over gebrekkige wa- terloozing, voor goed een einde maken.. (M. O.) Dinsdag avond werd te Londen een telegram uit Monte-Video ontvangen dat het Engelsche oorlog schip Doterel den 26en April bij Sandy-Point in de straat van Magelhaan is in de lucht gevlogen, waarbij op zeventig menschen na, alle opvarenden omkwamen. Het aantal slachtoffers bedraagt 135. De oorzaak van het onheil is onbekend men vermoedt dat eerst een ketel en daardoor een der kruitmagazijnen is gespron gen. Anderen achten het mogelijk dat het schip is gestooten op een torpedo, die tijdens deu oorlog tus- schen Chili en Peru in de straat zou gelegd zijn. Want Sandy-Point is een station van Chili dat allengs meer wordt gebruikt voor het innemen van kolen en pro visie. De Doterel was een sloep van 1137 'ton en 900 paardekracht en droeg 6 kanonnen. Zij was den 7en December 11. in dienst gesteld. Met de stoomboot Durban zijn Maandag te Plymouth teruggekeerd de heeren Zeeman, Burger, van Nes en Baudet, dié als geneesheeren door het Roode Kruis naar Transvaal waren gezonden, doch te Kaapstad aankwamen toen de vrede reeds gesloten was. De ge noemde heeren zijn thans in Nederland teruggekeerd De Printemps te Parijs, tot dusverre het uitsluitend eigendom van den Hr. Jaluzot, zal herschapen worden in een Commanditaire Vennootschap op acties met een kapitaal van 40 millioen francs. De Hr. J., neemt daarin persoonlijk deel voor 7.4, de gebouwen zullen een op zich zelf staand blok vormen tusschen den Boulevard Haussraann, de rue Caumartin, de rue de Provence en de rue du Havre. De openbare inschrij ving is bepaald op 17 Juni dezer, maar kan inmid dels per brief geschieden. De aandeelen zijn groot fr. 500 waarop bij de inschrijving fr. 50,bij de toewijzing fr. 75,te storten is. De laatste storting geschiedt eerst 31 Januari 1883. Nagaande dat andere groote magazijnen, als de Bon Marché en de 'Louvre jaarlijks 15 a 20 %_aan hun commanditairen uitkeeren, kan het succes dezer onder neming niet twijfelachtig geacht worden. De aandeelhouders zullen een jaarlijksche rente ge nieten van 5%. Daarenboven zal 50"/n der winst onder hen verdeeld worden bij wijze van dividendr.zoo(lra door inhouding van 21/.>°/o °P de winst een reserve kapitaal van fr. 3,000,000 zal zijn gevormd, zal het onder het verdeelde aandeel stijgen tot 52 7« Het grootste voordeel dezer onderneming is daarin gelegen, dat zij eeD Commanditaire en geen nagmlooze Vennootschap ten doel heeft. De heer Jaluzot, de gérant, is daardoor aansprakelijk en verantwoordelijk, zouder zich door een eenvoudige terugtrekking van alle aansprakelijkheid te kunnen ontheffen, zooals do directeur eener Naamlooze Vennootschap dat steeds kan doen. Door een en ander kan de leening van den Printemps gerekend worden uitmuntende waarborgen op te leve ren en gelegenheid aan te bieden voor een soliede Die af rikaaner Patriot van Vrijdag 1 April is ter eere van deu vrede met blaauwe inkt gedrukt. Het bijblad was uiet klaar gekomen en de zetters en drukkers plaatsten de volgende verontschuldiging „Moetog nie kwaad wees nie, leserDis nie Oom Lokomotief syn skuld dat daar gen Byblad in die Patriot licht deze week nie. Mar die arme drukkers moes tog 's bitije vrolikheid hou nou die Transvaal vry is, Ons is mos oek bly, want ons het so baing moet letters set van die oorlog, dat ons partykeer al gebrom het.teen die Engelse. Mar dese week was ons te bly. Ons het hele week gedrukt met groot letters „Vrede in Transvaal", Annexatie Vernietigd", "Z. A. Republiek Hersteld", „Afrika ver die Afrikaners", „Verenigde Suid Afrika", „Hoera ver Piet en Frans Joubert", ens. Die hele Drukkery is van buite en van binne volgepakt daarvan. En so is die Bijblad nie klaar gekom nie. Maar das nix. Ons is mos Almal bly. Hoera ver die Boere wat die Rojes so lekker geklopt het! (Drukkers).' Het is tot lieden toe onmogelijk te zeggen welken weg de Russische czaar inslaan zal, om zoo mogelijk den vulcaan te dempen, die onder zijne voeten gaapt. In goed vertrouwen op de geloofwaardigheid van Daily News hebben we voor eenige dagen gemeld, dat aan der Nihilisten eisch een constitutioneelen regeeringsvorm zou worden voldaan. Later is ge bleken dat nog slechts sprake kan zijn van de weifel moedigheid des keizers. Niemand weet waarheen hij sturen zal. Men gist naar aanleiding van een te wachten ontslag of benoeming van een of ander hooggeplaatst staatsambtenaar, naar den weg dien hij volgen wil, maar ook hier blijkt dag voor dag de korte afstand die daar ligt tusschen gissen en vér- Zal spoedig de Fransche driekleur op de citadel der Tunesische hoofdstad wapperen Waarschijnlijk wel, maar de Fransche naam zal er niet door in achting rijzen. Frankrijk heeft zich gedurende een halve eeuw in Algerië gehaat gemaakt, de gruwelen van zijn leger die met de Kroumirs schijnen te handelen als met honden zullen in Tunis wel in geen halve eeuw ver geten zijn, en waarschijnlijk zal wel later blijken hoe duur de gemakkelijk" overwinning der Franschen voor henzelf zal zijn gekocht. Beter bericht dan de onophoudelijke sensatie-berich ten der Engelsche dagbladen komt heden uit Trans vaal. Dat bericht verblijdt ons in hooge mate, omdat daardoor gehuldigd wordt de degelijke en deugdelijke les onzer vaderen „Eendracht maakt Macht." Het is nl. de oprichting van een Afrikaander Bond, welke oprichting een krachtig bewijs is van het herleven van den politieken geest der Hollandsche bevolking ten gevolge van den vrijheidsoorlog in Transvaal. Ofschoon de bevolking van Hollandsche afkomst verreweg de meerderheid der blanken in Zuid-Afrika uitmaakt, werd zij overheerscht door de Engelschen, die, aktiever van aard, door haar samen wonen in de steden en dorpen bovendien zich gemakkelijker konden verstaan. De Afrikaansehe Bond moet de op hunne hoeven verspreide Boeren ver eenigen tot gemeenschappelijke handhaving hunner politieke en sociale rechten en bescherming der Hol landsche taal. De Bond zal alle staten van Zuid-Afrika omvatten. In Engelaud komt thans het proces van den ge wezen Duitschen socialist Most, die in zijn Freiheit den Russischen moord verdedigde aan de orde, en het Iersche landverbond schijnt hemel eD aarde te willen bewegen om de gevangenhouding van zekeren Dillon, ijverig eu invloedrijk lid van dat verbond te doen eindigen. t» B ii r e r I ij k e S t a a <1. Grijpskerkc. April 1881. Gehuwd.- Geene. Bevallen L. de Bree, geb. Franse, d. J. van Soelen, geb. Haaij, z. Overleden A. Franse, Wedr. 59 j. Graanmarkten enz. Middelbdug, 5 Mei, De aanvoer bestond heden weder uituitend uit Tarwe, die voor consumptie tot vorige prijzen van 1' 9,75 tot t 9,80 voor puike kwaliteit grage nemers vond,jjgoede en mindere soorten f 9.50 a 9. Rogge f 8 50. Wintergerst f 5.50 a 5.75. Zo mergers t 25 ets. d aarder betaald, voor de enkele pax'tiities die voorkwamen is f 5.50 a 5.75 betaald. Haver f 4.75. Witte Boonen f 15. Brnine Boonen 25 ets. hooger, f 12,60 a 1(1,25 werd daarvoor besteed. Paardeboonen f 7.60 a 7.75. Platte Boonen f 6.50. Groene Kookerwten f 10. Koolzaad f 10.50. Versche Boter f 0,90 a f 1,02; Eieren per 100 stuks f 2,80 Ter veemarkt van gisteren waren aangevoerd: 3 paarden, 2 vette koeien, vette ossen, 4 vette'vaarzen, 3 kalfkoeien, kalt'vaars, 17 vare koeien,, driejarige ossen, 20 stuks jong vee, 4 stieren, 4 schapen, 40 ma gere varkens. Do gemiddelde prijzen waren paarden f 50 a f 100; vette koeien 74 a 76 cent per kilo vette 03sen a cent per kilo; vette vaarzen 76 a 78 cent pe.i kilo; kalfkoeien f 140 a f 175 per stak; kalfvaar- f a vare koeien f 50 a t 175 per stukdriejarige ossen f a jong vee f 25 a f 120 per stuk; stieren f i0 a f 1,20 schapen f 3 a f 17 per stuk; magere var kens f 10 a f 20 per stuk. Prijzen van Efieeten. Amsterdam, 5 Mei 1881. Meter!. Certific. Werkelijke schuld. 21/s pet. 653/s dito dito dito 3 n 7ö3/8 dito dito dito 4 K 1037? Loten stad Amsterdam 3 10974 -dito dito Rotterdam 3 1013/4 Rusland Ooligatiën 179S/1815 5 9878 Certific. Inschr. 5e serie 1854 5 57 Dito dito 6e serie 1855 5 817a Obligatiën dito f 1000 '1864 5 9478 dito L. 100 1872 5 90 dito L. 100 1873 5 903/4 dito 1877 dito5 92?/,, dito leening 1867—69 5 777a Loten 18645 136a/8 Loten 1866 5 135 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1267s Oblig dito47a h 925/8 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 90'7s VEEK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 14 Goes, Inventaris Koffih. De Vos 18 Hoedekenskerke, Inspan, Pelle V. d. Bussche. 29 Rrabbendijke, Hoefje, Pelle V. d. Bvssche. 2 Juni. Wissekerke, Hoisted e, Roelof Van Moer. Goes, Hofstede, Tak, Middelburg, én Liebert. 15 Kapelle, Hofsteden enz. Pelle P. Overman. 23 Tholen, Boereninspan, Wagtho. ^xUVPGi-tTtüNTXiGIsI. en van Zoetwater, is steeds in vierkante blokken van 230 tot 280 K°gr. voorbanden en wordt per blok of meer, verpakt of los, afgeleverd tegen billijke prijzen, aan den IJs-kelder in het vrijhandels-entrepot van 's morgens 8 tot 9 uren. Kleine partijen van 50 K°gr. of minder zijn alleen te bekomen bij J O H ANN Y A N R A N D W IJ K Sociëteit St. Joris. Puik kokende groote Gelderscbe GRAUWE- en CAPUCIJNER ERWTEN a 16 Cent de kop of liter te bekomen bij K. J. H. WASCH.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3