Nieuwe Goesche Courant» Christelijk'historisch blad voor Zeeland. Donderdag* o Mei. 11 p itü ii ii ïir. BINNENLAND. 11181. N°. 746. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p>-ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- 'egels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per Bij gelegenheid van de behandeling der motie van den heer Keuchenius, is bij vernieuwing het bewijs geleverd dat bij de heerschende partij in Nederland en de Indie macht boven recht gaat. In hunnen overmoed, bij hun gebrek aan ernst wanueer het bezwaren van den Christen geldt, tenge volge van het verstompte rechtsgevoel tegenover de christenen hebben de liberalen in de Tweede Kamer het weer kunnen goedvinden om in de eerste plaats eens hartelijk te lachen, toen de steller der motie aan het woord was, loen hij zijne bewijzen leverde en zeer bevoegde getuigen opriep tegen de vaccinatie, toen hij het van regeeringswege afgedwongen zwijgen als partijdig, als rechtsverkrachting, als achternitstelling van den Evangeliedienaar aan de kaak stelde. 't Is zoo goedkoop als laag, degenen die iu de minderheid zijn, zoo mogelijk, door gelach den mond te snoeren. Vreezende evenwel dat hun gelach nog niet allen de lust en den moed om voor de vrijheid van den Zendeling op te komen, zou hebben benomen, werd, als tweede bedrijf, door hen zoo spoedig mogelijk he# voorstel gedaan en aangenomen om het debat te sluiten. Doch uit hetgeen dan toch geantwoord is, uit wat de Minister van Koloniën zeide, bleek ontegenzeggelijk dat de zendeling Bieger, mits hij zich den mond snoeren laat, mits hij van zijne bezwaren tegen de vaccinatie geen woord spreekt, mag blijven en kan voortgaan met het prediken van het Evangelie. Komt hij echter in eene betwiste zaak als de vac cinatie voor zijn gevoelen uit, doet hij zijne bezwaren er tegen openlijk hooren dan, ja dan zal hij geban nen worden. Zie, dat is de vrijheid der liberalenDaarmee begiftigen zij onze Indië, en zoodra ze hier zoo oppermachtig zijn als daar ook Nederland. De Mohammedanen mogen in onze Insulinde doen en leeren wat zij willen, de christenen echter niet; en in ons Vaderland daar hebben reeds de Joden en de modernen de vrijheid om hun christendom, het christendom boven geloofsverdeeldheid op Staats-, en stads-, en dorpskosten te belijden en te verbreiden, terwijl van het christendom dergenen die den Bijbel gelooven en liefhebben op zeer vele plaatsen, in al de Staatsscholen moet gezwegen worden. Meê betalen mogen en moeten de laatstgenoemden wel; maar er te dienopzichte van profiteeren niet. In dat cas van zaken leven de heeren van het eerstgenoemd Christendom ook uit den zak hunner tegenstanders. Doch dit is nog het ergste nieten evenmin dat men de vaccinatie voorstaatmaar wel dat zij, die op wetenschappelijke en schriftuurlijke gronden tegen de Vaccinatie zijn, verplicht, ja gedwongen worden om te zwijgen, dat zij hun gevoelens niet mogen uiten, dat is de heerschappij en het onreeht ten top voeren. Daar moest elk Nederlander, daar moest de liberale partij tegen opkomen in plaats van zoo te lachen, wanneer in eene lange en vurige rede zulks wordt gedaan. Maar, helaas het gevoel van recht gaat bij de liberale partij langer hoe meer te loor. Bij de voor weinige weken te Groede plaats gehad hebbende gemeenteraads-verkiezing, was ook onder de kiezers de overdruk van eene advertentie uit een der bladen verspreid, de gewone mededeeling behelzende „Eenige kiezers zullen hunne stemmen uitbrengen op" enz. Op dit biljet stond de naam van schrijver, drukker of uitgever niet. Wegens deze misdaad is de justitie aan 't werk gegaan, om iemand op te sporen die debet aan dit feit zou kunnen zijn, eu eindelijk gevonden dat dit biljet door intermediair van den boekhandelaar F. P. Dhuij te Middelburg in de wereld gekomen was. Proces-verbaal opmaken was het werk van een oogenblik. Intusschen hebben anderetr den lastgever die namens de anti-revolutionairen te Groede handelde gevonden, en nu zal deze zaak op nieuw moeten onderzocht worden, voor dat iemand terechtstaan zal. Het feit is alzoo dat eenige heeren zijn aanbevolen voor leden van den gemeenteraad op dezelfde wijze al3 men publiek vermaak, huwelijksbekendmakingen, féli- citatiën enz. de wereld inzendt. Yan aanbeveling voor deze of bestrijding van gene is geen sprake De redacteur van het Weekblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen heeft reeds een paar malen, op zijn ge wonen beschaafden toon er op gewezen, dat dit muisje een staartje hebben zal, en de Goesche Courant deelt onder hare laatste berichten mede dat de heer Dhuij op 13 dezer wegens bovengenoemd feit voor het kan tongerecht zal moeten verschijnen. Hoe kleingeestig kan het partijbelang toch iemand maken Indien geen bijzondere omstandigheden verhindering brengen, dan zal, zeggen de dagbladen, de feestelijke opening van den Stoomtramdienst Middelburg- Vlissin- gen plaats hebben op 26 Juni a. s. Dus op Zondag. Natuurlijk, waar hoogere behoeften dan leven en pretmaken zwijgen, daar is de Zondag voor allerlei feesten juist de geschikte dag, dan heeft men al den tijd. De Standaard van heden geeft een vijftigtal namen op van anti-revolutionairen die bij de aanstaande ver kiezing als candidaten worden genoemd. Onder die namen treffen we ook dien aan van jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, rechter te Mid delburg. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft mr. Pompe het aDti-revolutionair program aanvaard, en tevens verklaard zich eventueel bij onze kamerclub te zullen aansluiten. Wij vermoeden dat op dien grond de kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te Goes, die heden avond tot het stellen van een candidaat voor de aanstaande verkiezing vergadert, den heer Pompe candidaat stel len zal. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje11 te Middelburg zal morgen avond met hetzelfde doel vergaderen. De groote zaal van het Schuttershofwaar de ten toonstelling van kunst en nijverheid is geopend, lokte heden tal van bezoekers. Er was heden middag een druk bezoek. Met de gisteren verschenen catalogus in de hand, is men dan ook nu in de gelegenheid het fraaie en deugdelijke te bezien van het tentoongestelde. Er kon meer, veel meer zijn, maar wat er is, geeft toch den indruk dat we op het gebied vaD kunst en nijverheid niet zoo achterlijk zijn, als men ons somtijds wel wil doen gelooven. Daar is, om iets te zeggen van het tentoongestelde, een sprekende étalage van de heeren Alberts Comp. Prachtige uitgezochte stukken planken vertoonen daar de verschillleude houtsoorten, tonnen en vaten tot allerlei doeleinden geschikt, toonen wat het kuipers- vak eischt, meubelen zijn ingezonden door ver schillende firma's, brandkasten door den heer Vogel een pianino door den heer A. Mes gouden en zilveren werken door den heer D. H. van de Kamer, een miniatuur-brandspuit door de firma Peek. Een keurig net tafeltje met zaadbakjes en flesschen, door de firma Spoors en Sprenger ingezonden, toont de olie-fabricage. Een groot deel van de tentoonstelling is aan scheepsbouw, machineriën en kunst gewijd. Daarover spreken we in een volgend nommer. We bepalen ons heden tot eene opwekking om te gaan zien. We wenschen gaarne het onze te doen om belangstelling te wekken in al datgene wat de nijveren in ons midden trachten voort te brengen. Door eene tentoonstelling als deze kan een betame lijke en heilzame eerzucht worden gewekt. De Standaard schrijft naar aanleiding van de in trekking der rentewet„Het kabinet begint al meer en meer op de bank te schuren. Niet lang meer, of het schiet, dat er geen verwrikken meer aan is, vast in het zand. „Invoering der schoolwet!" dat ging natuurlijk als van een leien dak. Daar hoorde niets toe, dan het zedelijk bankroet van een gewezen Christen-Staatsman, en voor wie dat zedelijk bankroet aandorst, lag in dat eerste punt van de agenda dus geen bezwaar. De strafwet ging ook. Eenmaal over eengekomen zijnde, om ditmaal het strafwetboek, buiten de principieele kwestien om, te behandelen, liep ook dat scheepke van stapel met een statigheid en ge makkelijkheid, dat het een lust was om te zien. Maar nu met de rentewet kwam men eens aan de wezen lijke dingen en zie het deed u aan den baksteen denken, zooals ze zonk. Dit is uitnemend Er ligt toch in uitgesprokenGeen reparatie meer, zonder dat vooraf het fundament herzien is En dat verblijdt ons hartelijk

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1