Nieuwe Goesche Courant, C h r is tel ij\k - h is lor i» c h blad voor Zeeland. 1881. Dinsdag- 3 Mei -V. 746 TASTEN EN ZOEKEN. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdao en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prjjs per drie kaanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTSAK, te Middelburg EN iVed. A. C. DE 10AGE, te Goes. Prijs der Advertentien: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- ogels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. »Het moet nu uit zijn met de schoolkwestie, We hebben er genoeg van." Op het Binnenhof zoowel als daar buiten werd dit woord voor ruim een jaar gehoord. Laat die twistappel, die zoolang onzen toestand beheersclite, onze politiek bedorven beeft, en bij onze verkiezingen heeft voorgezeten nu verwijderd worden. Het was in de dagen toen de invoering der schoolwet in 1878 aangenomen werd, voorbe reid. Men begreep allerwege zeer goed, dat als eenmaal de schoolwet, door de meerderheid der Volksvertegenwoordigers aangenomen, inge voerd was, ingevoerd vooral door de hand van vroegere bondgenooten, de meerderheid des volks de Christelijke School niet loslaten zou. De Christelijke School is in de oogen van de meer derheid onzes volks, een krachtige dam, op geworpen tegen den wassenden vloed van het ongeloof, een krachtig bolwerk tegen den over- winnenden vijand die ons geloof en onze natio naliteit komt rooven. Maar, dat begreep men evenzeer, de schoolkwestie zou noch bij anti revolutionairen noch bij liberalen" in de eerste jaren verkiezingsleuze kunnen zijn. De Christe lijke School moest meer en meer populair wor den onder het volk, in de regeeringskringen lag vooreerst haar toekomst niet, We staan dan nu in 1881 alzoo voor de eerste verkiezing sinds jaren, waarbij het: ivoor of tegen de openbare school" geen dienst doen kan. Br moet nu een banier worden gezocht, waaronder men optrekt, een parool dat mach tig is velen te vereenigen, een vaandel, wel onderscheiden van dat des vijands, een mot d'ordre dat bezielt en leidt. Eu wat zien we gebeuren? Grenzenlooze verwarring. We zien zoeken en tasten als van geblinddoekten. Nauwelijks wordt een denkbeeld vooropgesteld of reeds blijkt het even spoedig bezweken onder de al- gemeene afkeuring. Grondwetsherziening, kies wethervorming, algemeen stemrecht, directe of indirecte belastingen, alle deze denkbeelden zijn achtereenvolgens genoemd om even spoedig on bruikbaar te worden verklaard. Belastinghervorming, het eenige brandende vraagstuk van 't oogenblik, omdat het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven, ieder jaar meer wordt verbroken, is een schoone theorie, maar die in de praktijk van zoo groot verschil van opinie oorzaak is, dat ook deze onder de bedenkelijke leuzen" behoort gerang schikt te worden. Strijd tegen clericalisme, dat is de eenige leus die de MiddelburgscJie Courant beeft kun nen vinden. Ze is oud en versleten, alle geur en fleur is er af, dat erkent de M. C. zelf, maar wat te doen als men niet anders heeft De Arnhemsche Courant is hare zuster te hulp gekomen, ontleedt het programma van Marnix en zoekt daardoor het denkbeeld anti-clericaal ad rem te doen schijnen, deze strijdleuze te populariseeren. Of het daardoor echter geluk ken zal eenig enthusiasms te brengen in de matheid en doodiglieid eenig licht te ont steken voor den tastende en zoekende, dat mag met grond worden betwijfeld'. Tegenover deze, onbruikbare, bedenkelijke of versleten leuzen korat de anti-revolutionaire partjj met haar eisch teen andere Kamer." Een Kamer op andere wijze gekozen, zoo mogelijk'met een anderen geest bezield, een Kamer die in waarheid een beeld is van het land, dat is het verkiezingsparool voor de anti revolutionaire partij. De Standaard heeft allen opgeroepen die met den huidigen staat van zaken geen vrede hebben en dat zijn niet alleen de anti-revolutionairen om zich te vereenigen op goede grondslagen om alzoo een betere vertegenwoordiging te krijgen. Deze oproeping is bij gebrek aan representanten zonder gevolg gebleven, maar het denkbeeld wint veld. Niet alleen de dagbladpers, maar ook de kiesvereenigingen men zie o. a. het Rotterdamsche program in dit nommer heb ben censusverlaging als middel om tot een andere vertegenwoordiging te komen in hunne statuten opgenomen, en waarschijnlijk is het dat niet vele jaren zullen verloopen of deze leuze zal een eisch worden, waaraan de regee ring zal moeten gehoor geven. Indien de kiezers begrijpen dat klagen niet helpt, maar gepaard behoort te gaan met ge tuigenis geven, ook bij de stembus, dan zal 14 Juni een belangrijke dag in onze politieke geschiedenis kunnen zijn. De tentoonstelling van Kunst en Nijverheid, heden in het Schuttershof te Middelburg geopend, door de vereeniging Uit het Volk voor het Volk, is eene ware verrassing, zelfs voor degenen die van den uit geschreven wedstrijd voor werklieden nog al wat verwachting hadden. Door samenwerking van genoemde vereeniging met de plaatselijke afdeelingen der Ned. Maatsch. tot Be vordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid is iets tot stand gebracht, dat de aandacht van alle nijveren, van alle liefhebbers en bewonderaars van degelijk en sierlijk werk verdient. De korte tijd tusschen een vluchtig bezoek aan de tentoonstelling en het ter perse gaan van ons blad, belet ons op waardige wijze eene beschrijving te geven van hetgeen op smaakvolle wijze in de groote zaaj ter bezichtiging gesteld is. Het geheel en de groote meerderheid der tentoongestelde voorwerpen maken op den bezoeker een zeer aangenamen indruk. Verschillende bekroningen, bestaande in spaar bankboekjes van 5 tot 20 gulden, of medailles van die waarde, zijn aan werklieden, die de beste voor werpen vervaardigden, toegekend. In dezen tijd van hennen en weten is het eene ver kwikking vele bewijzen tè aanschouwen van hunnen en doenen wij stemmen van harte met den wensch van de tentoonstellingscommissie in, dat het beschouwen van het meer of minder gelukkig geslaagde vele werklieden moge aansporen tot ijverig beoefenen van hun vak. Het blijkt dat in onze naaste omgeving door bekwame mannen veel kan gemaakt worden, dat de vergelijking met werk uit den vreemde zeer goed kan doorstaan. De beoordeelingscommissie heeft een beredeneerd verslag opgesteld, dat op Woensdag avond a. s. ter kennis der inzenders zal worden gebracht, en voor hen zeker veel leerzaams zal bevatten. Daar de catalogus heden nog niet is afgedrukt, is het ons onmogelijk na te gaan van wiens hand het een en ander verdienstelijk werk afkomstig is, maar wij raden een ieder aan om in de eerstvolgende drie weken (niet veertien dagen) een bezoek te brengén aan het Schuttershof, en vertrouwen dat niemand 't zich beklagen zal, kennis te maken met de voortbreng selen van Walchersche kunst en Nijverheid. In eene Zaterdag gehouden gewone algemeene ver- gadering vnn het polderbestuur van Walcheren werd de begrooting voor het dienstjaar 1881 behandeld, welke in haar geheel op een bedrag van f 247848.941/® is vastgesteld. De kosten der gewoue werken worden geraamd op f 115.192.68, der buitengewone ad f 9487.15 en de kosten der straat en zandwegen op f 8989.89. Van de gewone werken zullen volgens de raming voor f 118,102.93 worden aanbesteed en voor f 2089.75 in eigen beheer worden uitgevoerd. Het gewone dijkgeschot is geraamd op f 216.154-47 en bedraagt f 13.50 per hectare schotbaar en f 5.30 per hectare vrijland. Op voorstel van den heer mr. Borsins werd een crediet van f 100 geopend om aan den heer P. Lam- pert, ontvanger van den polder, die op den 1 Januari 1881, sedert 50 jaren met nauwgezetheid en ijver zijne diensten aan den polder bewees, een bewijs van waardeering aan te bieden. Kapelle. 27 April. Heden avond hield de land- bouw-vereeniging „Vooruitgang in ons streven" hare laatste vergadering in dezen winter. Na voorlezing en goedkeuring der notulen had eerst de verrekening plaats van de voor de leden aangekochte zaaigranen en pootaardappelen. Hierna werden de melkkoeien en de welk besproken. Sommigen waren van meening dat wanneer de boter een prijs had vaji 70 tot 80

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1