Jurk, ^rhüol £it &«ndru« GEMENGDE BERICHTEN. deze schijn van gratie aan den grootsten misdadiger die onze gevangenissen bevolkt, veroorzaakt is door de bepalingen der wet. Andere bladen van onze richting plaatsten een stuk, naar we meenen het eerst in de Vredebond verschenen, Waarin de Justitie krank werd genoemd. De Protestantsche Noord Brabander teekent een met redenen gestaafd protest aan tegen deze meeuing. Die beschuldiging is geene kleinigheid, zegt de Prot. NdB. //Ben volk met een slechte Regeering is te beklagen maar een volk met een bedorven recht spraak is bijkans verloren. Eerbied voor de overheid past den antirevolutionair, en heeft hij het recht en den plicht op de gebreken te wijzen, dan moet uit ernstig onderzoek blijken, dat men den ernst dier verplichting beseft. Zijn er nu feiten te Rotterdam en Delft be wezen, de vruchten van opzettelijk verzuim, schul dige toegefelijkheid te zijn? Is dit waarlijk zoo, dan had nog slechts het Openbaar Ministerie zijn plicht verzuimd en dit ware gemakkelijk te verbeteren. Doch erger, als de onafzetbare rechter naar willekeur of par tijdig recht spreekt. Dit nu is niet geschied en waarom De Jongli werd niet tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Dit kou alleen geschied zijn, indien voorbedachten raad bewezen was. Tot dit bewijs had het Hof van Z. Holland eene zeer gewrongen wets- uitlegging te baat genomen, welke de Hooge Raad verwierp en daarmede verviel de levenslange straf. De rechter mag zich niet beroepen op hetgeen ieder ifZiet en gevoelt.Zijne vragen behooren te zijn wat is bewezen Wat zegt de wet Welke straf mogen wij opleggen Wil men rechters, die naar de publieke opinie richten, dan voere men eene Jury iu naar fransch model, doch vergete niet, dat deze is van zuiver revolutionairen oorsprong. Zijn de wetten dan zóó onzinnig, dat wat alle meuschen duidelijk is, nog niet als bewezen kan aan genomen Zoo ja, men richte zich tot den wetgever, niet tot den rechter. Doch sommigen zijn moeilijk te bevredigen. Van dezelfde zijde werdt het nieuwe straf wetboek hevig aangevallen eu toch, dat wetboek zou de Jongh tot levenslange gevangenisstraf hebben ver oordeeld. 't Is begrijpelijk, dat eene partij, die dage lijks onderdrukking en onrechtvaardigheid lijdt, bitter wordt tegen hen, die op de hoogere sporten van den maatschappelijken ladder staan. Doch zij worde niet onrechtvaardig en trekke ter wille van den eerbied aan de overheid verplicht, eene beschuldiging in, tegen eene macht, die ze niet verdient." Hoewel wij tot intrekking eener beschuldiging niet verplicht zijn, omdat ze door ons niet uitgesproken is, meenen we toch aan dit schrijven een plaatsje schuldig te zijn, opdat deze terechtwijziging ook onder ons tot voorzichtigheid bij het veroordeelen aansporen. Als het zijn tegenstander geldt schijnt men hetgeen z/valsche getuigenis geven" uit overdrijving zoo nauw niet te nemen. Bij den Burgemeester van Amsterdam is het officieele bericht ontvangen dat HH. MM.' de Koning en de Koningin Dinsdag 3 Mei aldaar zullen aankomen, om Zondag namiddag daaraanvolgende te vertrekken naar het Boo. In de vergadering der kiesvereeniging „Vrijheid en RecJt" te Alfen, zijn met algemeene stemmen tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de aftre dende ledenvoor Leiden de heer Donner en voor Gouda de heer Bichor. van IJselmonde. - Deroorasch-katholieke centrale kiesvereeniging „Recht voor allenin het hoofdkiesdistrict Zutfen, heeft plan om baron T. P. Mackay kandidaat te stellen bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Baron Mackay is, zoo we meenen, ook reeds vroeger van antirevolutionaire zijde in dat district candidaat gesteld. Het lot van 't stoomschip Merapi van de Neder- landsche Indische Stoomvaartmaatschappij blijft nog altijd onbekend. Het stoomschip Vice-President Prins, ter opsporing uitgezonden, dat de geheele reis van de Merapi van den tegenovergestelden kant uit gedaan heeft, is onverrichter zake teruggekeerd. De stoomboot Banda van Ampanan, op Lombok, is denzelfden onderzoekingstocht begonuen. Ook Zr. Ms. stoomschip Atjeli is op onderzoek uitgegaan Volgens het Soerab Handelsblad was de Merapi he t laatst gezien te Dobo, een dorpje op de noordoostkust van het tot de Aroe-groep behoorende eiland Wammer. Vrij algemeen wanhoopt men aan het behoud vau de opvareudeu eu ook van de boot. Eenigen vermoe den dat de boot, door een of andere oorzaak (bv. vastraken op een rif, gebrek aan de machine of het springen van een ketel), stil lag en afgeloopen eu uit gemoord is door de wilden van Nieuw-Guinea of om liggende eilanden; anderen denkeu dat het vaartuig ia de een of andere zeeramp is verloreu gegaan. De bemanning bestond uit 7 a 8 Europeanen en verder inlanders. MO.) Door de hand van den heer H. Schuurman ontvan gen wij een boekje getiteld de Eerste Zending sconfe' rentie te Batavia en JDepok en wat deze ie verwachten en te bidden geeft." In den geest kunnen we door dit boek eenigermate deelen in den arbeid, de verwachting en de hoop van mannen als Jansz en Zegers, Albers en Haan, Schilstra en Henneman, en onze Oost uit christelijk oogpunt leereu kennen. Ds. J. A. Schuurman, thans door een doodelijke ziekte aangetast, schreef voor dit boek een kort voor- woorp. Een weemoedige hulde brengeQ we aan den vader van het seminarie van Depok," den man die meer dan iemand voor de zending op Java heeft ge daan, door dit zijn laatste woord in 't openbaar ge- sshreven, af te drukken „Voor enkele weken ontving ik uit Indië een dikken bundel pupieren. Bij de ontsluiting bleek het tot mijne groote blijdschap de copie der in Augustus jl. gehou den zending-conferentie. De secretaris van die confe rentie deed mij het vriendelijk verzoek tot een zoo mogelijk nette, spoedige en accurate uitgave te willen medewerken, om dan mèt een paar woorden dit boek werk bij de vrienden der zending te willen inleiden. En zoo mag ik dan toch ook nog iets doen in deze zaak, maar ook niet meer dan een heel klein iets, daar de lichaamskrachten bij den dag zwakker worden. Een eigenaardig werk worlt hier den vrienden van het Godsrijk aangeboden. Immers, zoo ver bekend, werd op Java tot Augustus IS80 nooit een zending conferentie gehouden. Dat deze eerste niet de laatste zij, is onze verwachtingaan velen zenden we een present-exemplaar, aan allen was dat om der kosten wille onmogelijk. 't Blijkt genoeg uit den inhoud, dat het hoofddoel der conferentie, en de uitgave van de mededeelingen daarover, is te komen tot de oprichting van een zen- dingbond, waartoe een tweede con(erentie, zoo mogelijk in dit jaar allernoodigst geacht wordt. Daarom wordt dringend verzocht om de gebeden aller zending-vrienden en de geldelijke ondersteuning van hen, die meer of min met geldelijke goederen gezegend zijn. In Nederland zal zonder moeite een commissie van een paar leden zich bereid verklaren, liefdegaven voor dat doel in ontvangst te nemen, terwijl reeds nu aan de lezers van dit verslag de verspreiding en den ver koop van het overzicht der conferentie dringend wordt verzocht. Er zou hierbij nog veel aan toe te voegen zijn, maar de pen valt uit de hand. De God van alle genade ontferme zich over Neder land en zijne Koloniën in de krachtige uitbi-eiding van het nooit volprezen Koningi'ijk van onzen Heer en Heiland Jezus Christus! Amen. Het laatste woord van een scheidenden vriend en v'organger laat zelden na eenigen indruk achier te laten. De bede van ds. Schuurman is uitbreiding van Gods Koninkrijk op ons schoone eiland Java. Mocht ook onze belangstelling toenemen in den edelen strijd waaraan ds. Schuurman een zoo groot deel van zijn leven heeft besteed! Ds. W. Pijzei, vroeger predikant te Kruiningen en thans te GoëDga staat No. 1 op het zestal te Sneek. Oostburg, April. Aan den avond van den 2den Paaschdag was er door de zorg van het Bestuur der Vereeniging ,/Immanuël" weder eene groote schare belangstellenden in het Christelijk onderwijs zoowel van hier als van elders in het lokaal der Christelijke bewaarschool bijeen. Nadat ds. IC. W. Hulstijn de vergadering met ge bed geopend en naar aaaleiding van de uit ps. 118 gezongen verzen 7 en 8 een inleidend woord gesproken had trad de heer P. Voerman op en wel voor het laatst als hoofdonderwijzer der Christelijke school te Sluis. Op eene tredende, eenvoudige, welsprekende wijze, leverde bij het ouomstootelijk bewijs, dat ,/eene Christelijke school eisch is eener Christelijke gemeente." Met de meeste aandacht en in de diepste stilte werd deze boeiende rede van het begin tot het einde aangehoord en de vergadering stemde volkomen in met de woorden van ds. Hulstijn, toen ZEw. den heer Voerman namens allen voor het gesprokene dankbetuigde en in hartelijke taal zegen toebad bii zijn vertrek van Sluis naar Arnhem, om aldaar aan het hoofd eener Christelijke school werkzaam te zijn. Van instemming gaf de vergadering blijk door den vertrekkenden vriend en broeder de woorden van psalm 121 4 toe te zingen. Nadat de voorzitter het dankgebed had uitgesproken en er van Gezang 138 het 3de vers gezongen was, ging de vergadering na ontvangen zegenbede uiteen, lo vende den Heere God, voor hetgeen Hij weder had gegeven en doen hooren en biddende dat allerwege, maar ook yooral in de gemeente Oostburg weldra eene School met den Bijbel moge verrijzen waar een christelijke onderwijzer als de hooggeachte heer Voerman tot zegen der gemeente aan het hoofd moge staan. Nisse. Tot onderwijzeres in nuttige handwerken is door den raad dezer gemeente benoemd Mej. N. Auemaet op een tractement van f 150 'sjaars. Stemgerechtigde leden dezer gemeente hebben de benoeming van ouderliugen en diakenen en de beroe ping van predikanten gedurende de tien eerstvolgende jaren aau zich behouden. Men meldt uit Eist van 27 dezer aan de N, R. Ct.\ Een vreeselijk ongeluk overkwam Dinsdag na middag den heer K., civiel inglhieur, terwijl hij, als opzichter over een gedeelte der werken aan den spoor weg DordtEist, zich bezig hield met de plaatsing van een wissel in de nabijheid van het punt van aansluiting der genoemde lijn aan die van Arnhem Nijmegen. Vervuld van gedachten over dit werk en terwijl hij een of ander geschrift inzag, schijnt hij niet gedacht te hebben aan het gevaar waarin hij ver keerde, door eenige oogenblikken tusschen Eist en Ressen, de lijn te betreden, waarop een trein uit Arn hem naderde. Te laat ontwaarde men het dreigende van den toestand. De ongelukkige kwam onder den trein en verloor het leven op een onbeschrijfelijke wijze. De heer K. was een bekwaam en geacht ambte naar. Onze Janmaat zal weldra van costuum veranderen de blauwe kraag die zijn hals versiert, raakt uit cJp mode en wordt afgeschaft. Niet onwaarschijnlijk zal dan ook da uitdrukking //een stuk in zijn kraag" hare kracht verliezen en allengs verdwijnen. Was daarvan het gevolg, dat ook de toestand die er door wordt aangeduid uit de mode" geraakte, dan zou zeker niemand aanleiding vinden om wrevelig te zijn over het verschijnsel dat zelfs de matroos gehoorzamen moet aan de luimen der grillige mode, maar anders de blauwe kraag stond goed om den gebruinden hals van den kloeken zeeman. Volgens de Antwerpsche Precurseur hadden de Vrijdag avond te Vlissingen gevatte dieven slechts 2-00 franken van het gestolene meer bij zich. Voor den bestolene wa? dit te grooter teleurstelling, wijl te Antwerpen een telegram was ontvangen van 100 woorden, waarin gemeld werd dat de beide aangehou denen 40.000 fr\ in bankbiljetten bij zich hadden. De heer Godding spoedde zich dadelijk naar Vlissincren, meenende dat hij behoudens eenig uitstel, zijn eigen dom geheel zou terugkrijgen. Men schijnt niet te weten wie het onjuiste telegram heeft verzondeu- Te Exploërveen is Maandag een knaapje van vier jaar levend verbrand. Het kind moest een jonger broertje of zusje wiegen, terwijl de moeder eenig werk op het land achter het huis te verrichien had. Onder wijl heeft de kleine oppasser vermoedelijk een ei willen, koken welke versnapering hem beloofd was en is hij toen in 't vuur gevallen. De moeder vond haar zoontje, terwijl het nog eenig teeken vau leven gaf, doch spoedig was het kind overleden. Te Bergen op Zoom is de verzending van oesters naar het buitenland thans geëindigd; mosselen worden nog met kleine hoeveelheden vervoerd. De verzen dingen nemen van jaar tot jaar aanmerkelijk toe terwijl het aantal KG. in 1879 190,000 aan oesters

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2