Nieuwe Goesche Courant, Christel ij\k - h is tor is ch blad voor Zeeland a Filag' 30 April, A0. 744. •BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken- Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen f^ys per drie maanden franco1,50. Enkele nomtners- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ Til AN, te Middelburg Wed. A. C. JONGE, te Goes. Meu zal zich herinneren dat in't begin van Decem ber 11. een huls is aangekocht ten behoeve der Chris telijke Jongelings-Vereeniging Rom. I 16a te Mid delburg. Dit huis, in de Spanjaardstraat, zal weldra voor het beoogde doel worden geopend. Reeds nu kunnen wij een en ander daaromtrent mededeelen. Vier benedenvertrekken worden in gebruik genomen. De ruime achterkamer is bestemd voor de gewone Samenkomsten der Vereeniging, die vermoedelijk op Dinsdag- en Donderdagavond zullen gehouden worden, en voor de samenkomst der Jongelieden- of Knapen - Vereeniging op Woensdagavond. Op de overige avon den kunnen andere christelijke vereenigingen tegen billijke vergoeding van dit lokaal gebruik maken. Eene kleine voorkamer zal dienen tot bewaring der bibliotheek. Het is -dikwerf gebleken dat het afgeven en nasnuffelen van boeken de gewone werkzaamheden hindert, het is dus wenschelijk de bibliotheek niet in 't vergaderlokaal te plaatsen, Eene kleine binnenkamer is als aangewezen voor bestuursvergaderingen en vergaderingen van kleine gezelschappen. Daar het bestuur der Vereeniging slechts éénmaal per maand vergadert, kan dit lokaal heel dikwijls voor andere vergaderingen beschikbaar wor den gesteld. Eene zeer ruime voorkamer wordt ingericht tot leeskamer; deze zal eiken avond, des winters wat vroe ger, des zomers wat later, geopend zijn. Verschillende christelijke bladen en mogelijk ook tijdschriften zullen er ter lezing liggen; ook zal er tot schrijven geschikte gelegenheid worden aangeboden. Ververschingen, als in de kantines der zendingsfeesten geoorloofd geacht, zullen er te bekomen zijn voor wie ze verlangt. Wenscht de vereeniging dat van dit lokaal veel gebruik zal worden gemaakt, zij stelt dit echter niet open voor 't publiek. Hare leden, vaste-bezoekers en begunstigers hebben er vrijen toegang, en er zal ruime gelegenheid tot introductie van vrienden worden verleend. Wie er op den duur gebruik van wil maken, zal zich volgens de geldende bepalingen als vast-bezoeker of begunsti ger moeten laten inschrijven. Verversebingen worden alleen in de leeskamer ver kocht, en ook in de andere vertrekken, wanneer die door bepaalde vereenigingen zijn afgehuurd, echter niet op de gewone vergaderingen of samenkomsten der Jongelings-Vereeniging zelve. Het is het doel der Vereeniging dat de in gebruik te nemen lokalen gewijd zijn aan de behartiging van allerlei christelijke belangen. Wat de beurs voor han delaars is, moet het vereenigingshuis voor de chris tenen zijn eene plaats tot bespreking en afhandeling van zaken, die op Gods Koninkrijk betrekking hebben. Voor kerkelijke vergaderingen en samenkomsten van godsdienstigen aard zijn al de lokalen, ook over dag, te huren, maar 't voornemen bestaat om op Donder dag, een paar uren voor en na den middag, de leeskamer open te stellen voor leden van andere jongelings-vereenigingen en voor begunstigers der Vereeniging, die, buiten de stad wonende, op den Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. marktdag eene gelegenheid wensehen om elkander te ontmoeten. Voor eene geringe jaarlijksche coutributie als begunstiger (het minimum bedraagt f 1.zullen dus landbouwers, dorpspredikanten enz., een lokaal vinden tot het bespreken van zaken, voor welke de afspanningen en herbergen de geschikte plaatsen niet zijn. Heeft ieder buitenman zijne afspanning nabij een of anderen uitgang der stad, een centraal punt voor christelijke werkzaamheid, zal velen welkom zijn. Maar al te vaak gebeurt het dat jongelieden uit christelijke gezinnen de verleiding om naar de kroeg- te gaan geen weerstand kunnen bieden, omdat hun geen gelegenheid is geboden, waar zij gezellig zoo vaak zij willen des avonds kunnen samenzijn. Daarom waardeeren wij het streven der Christelijke Jongelings Vereeniging, als zij een lokaal gaat openstellen, waar goede lektuur te vinden is, en waar geen sterke drank verkocht wordt. Menig vroom en in christelijke zaken belangstellend man is niet op de hoogte van hetgeen in de chris telijke bladen wordt behandeld. Hij zal ze daar kun nen lezen, en er vrienden vinden om er over te spreken. Ook daarom is het goed dat de Jongelings Veereeniglng eene leeskamer opent en toegankelijk stelt op zeer matige voorwaarde. Op zondag zullen de verschillende lokalen alleen tot het houden van zondagschool worden gebruikt, en bij uitzondering slechts tot samenkomsten, welke daartoe in betrekking staan, of daarmede gelijkstaande geacht worden. Van onzen verslaggever, die ons de gegevens ver schafte voor hetgeen wij omtrent de voordracht van der; heer Heldt mededeelden, ontvingen wij het vol gende schrijven Het doet mij leed dat ik U, blijkens uwe corres pondentie in Uw nummer van jl. Donderdag, eene onjuistheid op de mouw heb gespeld, en U heb laten mededeelen, dat er geen bestuurders van de Middel- burgsche Werkmans-Vereeniging de lezing van den heer Heldt hebben bijgewoond. Aan wien de schuld De heer K. J. Kuiler, die de grieven van den heer Krijger tegen de vereeniging nog nader'toelichtte, sprak als zijne bijzondere grieve ook dit uitdat er zoo weinig belangstelling bij de tegenwoordige bestuur ders was, dat zelfs niemand hunner onder de aanwe zigen was op te merken. Ik meende dat de heer Kuiler die bestuurders wel kennen zou, en niet zoo boud zou spreken, als hij niet zeker van zijne zaak was. Noch op de bezwaren, aanmerkingen en opwekkin gen van den heer Heldt, noch op de klachten der heeren Krijger en Kuiler werd eenig antwoord ver nomen. Heel 't publiek moest dus wel onder den indruk verkeeren, dat er niemand der bewuste be stuurders op de zaal was. Nu in Het Zuiden hunne afwezigheid is vermeld, komt er een woord tot hunne verdediging, maar niemand hunuer kwam uit den hoek toen er van hen sprake was. 't Pleit overigens niet voor de activiteit van het bestuur, dat op zulk een belangrijken avond slechts een vice-president en een adjunct-secretaris tegenwoor dig waren. In eene Woensdag jl. gehouden zitting van den ge meenteraad ^van Middelburg is het verzoek van den concessionaris van den stoomtramweg Middelburg Vlissingen lo. om een stuk grond aan den Buiten singel tegenover de Langeviele buitenbrug, gedurende den tijd der concessie in huur te hebben, om daarop eene bergplaats voor tramweg-materiaal te stichten, en 2o. om aan de concessie-voorwaarden een additioneel artikel toe te voegen, waarbij hem vergund wordt onder goedkeuring van burgem. en weth., de conces sie aan anderen over te dragen, ingewilligd. Bovendien werden aan die voorwaarden nog enkele bepalingen toegevoegd. Van den Minister van Binnenl. Zaken is een schrij ven ingekomen, waarbij wordt medegedeeld dat, nu de herstelling van eenige monumenten, waarvoor rijks subsidie wordt verleend, ten einde loopt, de mogelijk heid bestaat de restauratie van die gebouwen te helpen bevorderen, ter zake waarvan uit gebrek aan de noo- dige gelden tot dusver geen bijstand van wege de regeering kon worden verleend, waaronder ook in aan merking komt het raadhuis te Middelburg, of althans zijn toren. Deze brief is in handen gesteld van burg, en weth. Tot lid van den Gemeenteraad te Vlissingen is ge kozen de heer F. H. J. Wibaut met 110 stemmen. De heer B. H. Esser verkreeg 52 en de heer O. A. Kalbfleisch 43 stemmen. Kriiiaiingcia, 23 April Door de gemeenteraad alhier is heden benoemd tot gemeente architect de heer A. Le Clercq alhier. In de sectien der Tweede Kanier zijn deze week onderzocht verschillende naturalisatie- en sup- pletoire begrootingsontwerpen, zoomede die behou dende bepalingen op de uitgifte van schatkistpromes sen, aanvulling der wet op den spoorwegdienst, over dracht van werken aan het waterschap de Lingeuitwa. tering en verdediging dér dijken bij ijsgang enz. De regeling der werkzaamheden is Maandag aldus; lo. de motie-Kcuchenius betrekkelijk de kwestie der vaccinatie in Ifidie 2o. de interpellatie-De Jong over den invoer van vee in Engeland 3o die van den heer De Jonge betrekkelijk de toe passing van art. 33 van de wet op 't lager onderwijs; 4o. de wetsontwerpen a betrekkelijk de desertie der zeevisschers b nopens de zeevisscherij c tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. Wij hebben indertijd melding gemaakt van het vonnis over de Jongh geveld door den Hoogen Raad, waarbij hij niet tot levenslange, maar tot 25 jarige gevangenisstraf veroordeeld werd. Wij hebben verklaard dat vonnis te*botreuren, omdat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1