Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. iiSöi Donderdag- 28 April. IV. 743. lerR, School ett bending,, GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg :d. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Door Jhr. J. L. de Jonge is een reeks amende menten ingediend op de weldra door de Tweede Kamer te beliandelen Drankwet. Onder de belangrijkste mogen we deze tellen Invoeging van een nieuw art. 6, d. i. betaling door den tapper van een gemeentelijk vergunnings-recht, vast te stellen dodr den gemeenteraad, op onze dorpen f 12 bedragende, in de gemeenten van 5—10000 zielen f 20 en in gemeenten van 1020000 zielen f 32. Voorts het aanbieden van een premie, hooger dan voorgesteld is, aan kroeghouders die van Zaterdag avond tot Dinsdag morgen geen sterken drank ver- koopen of schenken. Verder wordt door den heer de Jonge voorgesteld Ontduiking der wet in logementen te voorkomen, ten gevolge van de uitzondering voor logeergasten, door de bepaling op te nemen, dat: „onder logeergasten alleen die personen worden verstaan, die elders hun werkelijk verblijf hebben. De Tweede Kamergisteren bijeengekomen, zal zich deze week tot den arbeid in de afdeelingen bepalen. Maandag zal de Kamer eerst de interpellatiën van de heeren Keuchenius, de Jonge en Gratama afdoen, deze laatste gisteren aangekondigd, ten einde, den Minis ter van Marine inlichtingen te vragen betreffende het gebeurde aan 's rijks werf te Amsterdam, waar eenige geëmploieerden verhooging van tractement hadden gevraagd, en op hunne jaarwedde tot straf gekort is. Daarna zal de Kamer de wet op desertie bij de zeevisscherij en de drankwet onderhanden nemen. De Ned. vereeniging van Gemeenteambtenaren, die zich ook tot de Staten van Zeeland gewend heeft met verzoek om een subsidie van 1 pet. van de jaarwedden dier ambtenaren in dat gewest ten behoeve van een op te richten weduwen- en weezenfonds, is door de Gedeputeerde Staten van die provincie uitgenoodigd tot het geven van nadere inlichtingen. In eene Maandag te Almelo gehouden vergadering Van de anti-revolutionaire kiesvëreeniging Nederland en Oranjehoofdkiesdistrict Almelo, is, in plaats van het voor dit district met Juni aftredend lid, den heer Insinger, met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer J. Van Alphen, wethouder te Hengelo. De heer Van Alphen heeft zich bereid verklaard deze candidatuur te aanvaarden. De heer F. Lion Cachet heeft blijkens eene verant woording in de Standaardin totaal eene som van f 5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der gevallen Transvalers. Wijlen de oudheidkundige Frederik Muller te Amsterdam had gelijk bekend is van zijne exceptio- neele positie als geschiedkundig eu kunstlievend hande laar gebruik gemaakt, om meer dan twintig jaren lang alle platen van historischcn, satirieken en emblemati- schen aard te verzamelen, welke de feiten onzer ge schiedenis, de wereldrijke en geestelijke ontwikkeling en het gewoon huiselijk leven van ons volk afbeelden. Deze geheele eenige verzameling stelde hem in staat de belangrijke „Beredeneerende Beschrijving van Ne- derlandsche historieplaten, zinneprenten en historie- kaarten" samen te stellen, welke van 1863 tot 1879 in 3 deelen het licht zag. De verzameling is vervat in 39 portefeuilles folio formaat en 6 portefeuilles groot-atlas formaat, waarbij te voegen is het supplement, dat den inhoud uitmaakt van 7 portefeuilles, waaronder 1 in groot-atlas for maat, te zamen 52 portefeuilles, alsmede een honderd vijftigtal seriën van platen, plaatwerken en historische werken met platen. Het geheel levert meer dan 8000 nummers, terwijl vele nummers meer dan ééne plaat omvatten, zoodat het aantal prenten veel grooter is. De platen zijn alle opgezet en in den regel zeer goed meestal uitmuntend geconserveerd. Vele platen zijn eenige exemplaren, en de kostbaarheid der verzameling wordt verhoogd, door dien daarin zijn opgenomen veelvuldige en zeer zeld zame staten der gravuren en vele fraaie teekeningen. De Min. v.Binnenl. Zaken heeft vrijheid gevonden om, behoudens goedkeuring der wetgevende macht en over eenkomstig de schatting der deskundigen, de col lectie aan te koopen voor f 30,000. De Minister heeft gemeend dien aankoop te eerder te mogen doen, omdat het hem uit een opzettelijk onderzoek is gebleken, dat in 's Bijks Prentenkabinet te Amsterdam een aan tal dubbelen aanwezig zijn, welke zonder bezwaar kunnen worden gemist, en de verkoop dezer dubbelen eene som van ongeveer f 20,000 mag doen verwachten. Indien dit wetsontwerp de goedkeuring der wetge vende macht verwerft, is de Minister voornemens deze dubbelen in het najaar in het openbaar in veiling te brengen en de opbrengst in de schatkist te storten. Op die wijze zal de belangrijke aanwinst, welke thans bedoeld wordt, een uitgave van niet meer dan onge veer f 10.000 vorderen. Aangenomen het beroep naar de Chr, Geref. gem. te Ter Neuzen door ds. J. Westerhuis, pred. te Landsmeer. I Jzeudtjke. Een ingezetene, eene weduwe, be vond zich Vrijdag op de verjaarpartij van een aange- huwden zoon, die zijn 30en geboortedag vierde. Nog was op die verjaarpartij een schoonzoon van haar aanwezig, die eveneens op dien dag 30 jaar oud werd. Beide schoonzoons, zonder in nadere familiebetrekking tot elkander te staan, dragen een gelijken naam en voornaam. Biervliet. Het tractement van den heerP. Verhage, hoofd der school te Driewegen, is door het bestuur der gemeente met f 50 vermeerderd, en alzoo gebracht op f 750. Vrijdag avond bij het vertrek der mailboot Aurora zijn door de Vlis#ingsche politie twee En- gelsche gauwdieven gevangen genomen, die zich, na in België een brutalen diefstal te hebben gepleegd, over Queenboro met hun buit trachtten te verwijderen. Betreffende deze arrestattie meldt de MiddelbCourant- Js Middags om een uur kwam voor een der lo ketten van het kantoor van den wisselagent God ding, op de Place de Meir te Antwerpen, een Engelschman, die aan de daar aanwezige dame te kennen gaf een zeker effect, dat voor de ramen lag, te willen koopen. Terwijl de dame zich van het loket verwijderde en ging zien welk effect de Engelschman bedoelde, sloop dienS" handlanger naar binnen en greep door het traliewerk van het verlaten loket heen, een portefeuille, waarin zich voor fr. 40.000 a fr. 50,000 aan bankbiljetten bevonden. Bij het wegloopen werd hij door een voorbijganger opgemerkt, die echter geen acht op hem sloeg. Toen de dame van het wisselkan toor, naar hare plaats terugkeerende, de portefeuille miste, en aan het tegelijkertijd hard wegloopen van dèn eersten oplichter bemerkte dat zij bestolen was, begon zij om hulp te roepen en hierdoor kreeg ook de straks bedoelde voorbijganger argwaan tegen den per soon dien hij met de portefeuille was tegengekomen. Beider signalement kon dientengevolge nauwkenrig aan de Antwerpsche politie opgegeven worden, welke er echter niet in slaagde hen voor hun vertrek in handen te krijgen. De telegraaf deed echter ook hierbij zijne onschatbare diensten en waarschuwde de Vlissin- sche politte, die de twee gauwdieven, bij hun komst op de tot vertrek naar Engeland gereed liggende boot aanhield. Zij zijn thans in het hnis van arrest te Middelburg in bewaring. In een tramwagen, die Vrijdag avond door Lei den naar het station reed, schonk een I7jarige boeren deern uit Boskoop het leven aan een welgeschapen zoon, juist toen de tram voor het aoademisch zieken huis was aangekomen welke inrichting het meisje nog voor hare bevalling had gehoopt te zullen bereiken, Voor de betrekking van opzichter der Stadsrei niging te Amsterdam op een tractement van f 900, hebben zich niet minder dan ruim 100 sollicitanten aangeboden. In het Maandblad van de Vereeniging tot bett. van Tuinen Landbouio in het Hertogdom Limburg leest men het volgende: Een botanicus, die reels vergeefsche moeite had aangewend ter verdrijving van insecten (voornamelijk wandluizeu) uit zijn vertrekken, heeft toevalliger wijze een yitstekend verdedigingsmiddel tegen deze dieren ontdekt. Hij had eenige exemplaren van het zoogen. peperkruid (boonekruid) (Satureja), in een zijner vertrekken laten liggen, en toen hij eenige dagen later terugkwam, vond hij duizenden wandluizeu bijna alle gedood op de bladeren en stengels. (De man scheen er dus nog al in te zitten vinder hen die in de vorige week te 's Graven- hage met gut stig gevolg examen deden als ouder wijzer, oehoort de gemeente-veldwachter van Geervliet, Z. M de Koning heeft aan het Haagsche comité voor de Noordelijke IJszeevaart opnieuw voor dit jaar

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1